Правителството отпуска 500 хиляди лева на дружеството на "Напоителни системи", за да изведе от експлоатация 78 язовира, които са в предаварийно състояние, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
На днешното извънредно заседание на кабинета е бил разгледан доклад на министрите на околната среда, регионалното развитие, енергетиката, земеделието и вътрешните работи във връзка с решаването на проблемите, свързани със собствеността и контрола на техническото състояние на язовирите.
П одумите на министъра на околната среда Ивелина Василева, че 268 от общо над 2700 язовира са с неопределена собственост, затова се предлаат мерки, които са свързани с дългосрочното решаване на проблемите, най-вече заради неяснотите в законодателството. Това ще стане чрез разработване на законодателни промени до края на годината, които да подсигурят наличието на единен национален контролен орган. Той ще се грижи за упражняването на правомощия по отношение на поддръжката и експлоатацията на язовирите, да налага принудителни административни мерки и да реализира административно-наказателната отговорност.
Според министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, се подготвят спешни промени в Закона за водите, тъй като много ведомства отговарят за управлението и контрола на язовирите.
„Нашата цел ще бъде да изберем един орган, който да се занимава с техническия контрол и управление на тези язовири, и това да бъде Държавната агенция по метрология и технически контрол, която да се заеме с извършването на тези контролни дейности, а операторите на язовирите - ВиК дружествата, "Язовири и каскади", "Напоителни системи" и общините да изпълняват съответно предписаните от закона или предписаните от единната контролна институция мерки за реализация и осигуряване на безопасното им стопанисване", обясни Лиляна Павлова.
Проверяващият екип от Върховната административна прокуратура (ВАП) е изготвил 95 предписания до кметове и областни управители за отстраняване на закононарушения и обезопасяване на рискови водни обекти, с общават от държавното обвинение. Предписанията са резултат от проверката, разпоредена от главния прокурор след наводнението в град Мизия.
От прокуратурата стигат до извода, че няма пълноценен контрол в районите на Бургас, Пловдив и София, заради което няма и достатъчна информация за потенциално опасни водни съоръжения, което обезмисля и самите проверки.
Констатирано е, че все още не са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и карти на районите с риск от наводнения, което води до несвоевременна реакция при такава опасност. Като характерни и повтарящи се проблеми и слабости навсякъде се отчита неосъществяването на техническа поддръжка и ремонт на хидротехническите съоръжения, липсата на финанси за тази дейност, наличието на неизправни или частично изправни язовирни стени, наличието на растителност в леглата на реките и по стените на язовирите, както и изхвърлянето на битови отпадъци там и други проблеми.
Образувани са 4 преписки с оглед данни за извършени длъжностни престъпления, както и 17 административнонаказателни производства за нарушения по Закона за водите. По 13 от тях досега са издадени наказателни постановления.
Проверяващите прокурори ще обсъдят проблема с министрите на днешното правителствено заседание.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |