„Участието на българските предприятия в трансатлантическата търговия ще създаде възможности за устойчив икономически растеж, а това е приоритетно за България". Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на проведената по-рано днес конференция "Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции: перспективи пред малкия и средния бизнес", организирана от Американската търговска камара в България и от Конфиндустрия България.
Министър Лукарски подчерта, че достъпът на българските производители до пазарите на трети страни и привличането на преки чуждестранни инвестиции в резултат от Споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) са ключови за повишаване на производителността и конкурентноспособността на българския бизнес. „Особено сериозни ще са ползите от ТТИП за малките и средни предприятия, пред които към момента има редица пречки за износ. Те съставляват 99.8% от всички предприятия в страната, осигурявайки 76% от работните места, а в същото време реализират едва 1.8% от износа към страни извън ЕС", допълни министър Лукарски.
На конференцията присъства и вицепремиерът Меглена Кунева. Българската страна подкрепя сключването на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP) между ЕС и САЩ като един от инструментите за развитие на икономиката на страната. То обаче трябва да се сключи при спазването на високите стандарти на ЕС за безопасност, качество, здраве и социална защита. Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева на конференция „Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции: Перспективи пред малкия и среден бизнес", организирана от Американската търговска камара в България и Конфиндустрия България.
Кунева подчерта, че за споразумението трябва да се мисли като за вид стимулиращи мерки за икономиката и конкурентоспособността - не заем, а премахване на бюрократичните пречки пред стокообмена. Тя цитира данни, според които отварянето на европейския към американския пазар ще доведе до ръст на европейската икономика със 119 млрд. евро годишно. Вицепремиерът подчерта, че България ще настоява в преговорите да бъдат приети мерки за облекчения за малкия и среден бизнес. Тя посочи, че България трябва да направи анализ на състоянието на сектора и да предложи стратегия за малкия и среден бизнес във връзка с излаза им на нови големи пазари.
Меглена Кунева беше категорична, че за споразумението е необходима обществена подкрепа и призова за спокоен и рационален диалог, основан на факти, а не на страхове.
В изложението си вицепремиерът засегна и най-често споменаваните страхове в публичното пространство, свързани с TTIP. Тя беше категорична, че България участва като равноправен участник в преговорите и че на страната няма да бъдат наложени клаузи, с които тя не е запозната и не е съгласна.
Вицепремиерът посочи още, че законите, свързани с ГМО, месото от клонирани животни и шистовия газ не са част от преговорите по споразумението. Нито България, нито ЕС ще отстъпят от високите си стандарти за безопасността, здравето, екологичната защита и защитата на потребителите. Тя призова българските граждани да не се притесняват, че Европа ще се откаже от стандарта си за социална защита на совите работници. „TTIP няма за цел да въведе най-малкия общ знаменател, а да направи сътрудничеството между ЕС и САЩ по-добро", каза тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |