България е готова за Шенген. Трябва европейците да бъдат запознати с нивото й на подготовка, за да може възможно най-бързо страната да влезе в Шенгенското пространство. Това каза президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на съвместната пресконференция с българския премиер Бойко Борисов в Брюксел. Министър-председателят е в белгийската столица за поредица от срещи в Европейската комисия и Европейския парламент.
Юнкер заяви, че ЕС няма да изостави България, тъй като тя е един от членовете на общността, а той лично има изключително големи симпатии на нашата страна.
По думите на Юнкер, Европейската комисия (ЕК) и Европейският съюз (ЕС) не са само наблюдатели, "ние сме с България и няма да приемем никакви шантажи по енергийните въпроси."
Жан-Клод Юнкер посочи, че по отношение на проекта „Южен поток" България и ЕС работят заедно, за да разрешат основните неразрешени все още въпроси, които не са непреодолими. „Трябва да направим най-доброто за България и по този начин и за Европа и ние заедно ще намерим решение. „Южен поток" може да бъде построен, условията са ясни и то отдавна, няма нищо ново. В момента топката е в полето на Русия, ние сме готови и работим по въпроса", допълни председателят на ЕК. Той бе категоричен, че не приема идеята България да бъде шантажирана що се отнася до тези енергийни връзки.
„Енергетиката е от значение за всички европейски страни. България не е сама. Тя не е малка страна, тя е велика нация и зад нея стои цяла Европа", допълни председателят на ЕК.
Жан-Клод Юнкер съобщи, че ще бъдат използвани съответните ресурси, в пълна солидарност с България, за стимулиране на растежа, създаване на работни места и подобряване на живота на българските граждани. „Ще работим в близко сътрудничество по инвестиционния план, за да гарантираме, че енергийните връзки представляват основен елемент в новата вълна инвестиции от 315 млрд. евро, която искаме да задействаме", уточни Юнкер.
Премиерът Борисов благодари на Европейската комисия (ЕК) за разбирането, че България е поставена в много сложна и тежка политическа, икономическа, а и геополитическа ситуация след санкциите, които ЕС и САЩ въведоха за Русия.
По повод спирането на проекта „Южен поток", обявено преди дни от руския президент Владимир Путин, Жан-Клод Юнкер и Борисов казаха, че не са получавали официално съобщение от руската страна и насрочената за 9 декември срещна на експерти по проекта „Южен поток" между ЕС и Русия не е отменена.
Българският премиер очаква ясно решение от страната на Европейската комисия по въпроса, тъй като страната ни е направила много разходи досега по проекта.
В пресконференцията участва и българският еврокомисар и заместник-председател на Комисията Кристалина Георгиева. Тя каза, че в ЕК са водени разговори с Бойко Борисов по три основни направления. Първото е свързано с оперативните програми от предишния програмен период 2007-2013 година. Тя увери Борисов, че спрените пари по ОП „Регионално развитие" много скоро ще бъдат отблокирани, в рамките на един месец.
Второто направление са новите програми от сегашния програмен период 2014 - 2020 година. Комисията и ресорните български министри работят активно, за да бъдат одобрени от ЕК програмите до края на годината и да може страната ни да започне да усвоява планираните 16 млрд. евро по тях.
Третото направление от разговорите е свързано с инвестиционния план на Еврокомисията, придобил вече името „Плана Юнкер". „Моето лично желание е България да се нареди първа на опашката с готови проекти, когато планът бъде отворен", каза Кристалина Георгиева.
В отговор на журналистически въпрос Жан-Клод Юнкер каза, че ще изпълни обещанието си, дадено от него в България, да ревизира механизма за сътрудничество и проверка между ЕК и България. „Ще се случи по време но моя мандат", категорично заяви Юнкер, но не даде повече подробности.
Относно изказването на руския президент, че проектът "Южен поток" се спира заради България, председателят на Еврокомисията каза, че България не може да бъде шантажирана и не е корегиращ фактор на отношенията между ЕС и Русия. Юнкер си послужи и с образно сравнение за бъдещите отношения между двете страни: „За тангото са необходими двама."
На въпрос кога Русия отново ще стане стратегически партньор на ЕС, Юнкер отговори: „Сега тя е стратегически проблем, но се надявам много скоро да стане обратното - Москва да стане отново стратегически партньор на ЕС."
Попитана кога ще бъдат отблокирани замразените средства по ОП „Регионално развитие" Кристалина Георгиева не посочи конкретна дата, но каза, че одобрените проекти по програмата може да бъдат реализирани. „В условия на изключителен политически и икономически натиск България ще бъде подпомагана от Европейската комисия", подчерта Кристалина Георгиева.
На журналистически въпрос как България понася санкциите срещу Русия, премиерът Борисов отговори, че като страна-членка на ЕС страната ни се съобразява с решенията на Брюксел, но „наистина понасяме големи щети най-вече в туризма и земеделието". Борисов припомни и Югоембаргото, от което България също понесе огромни загуби. „Проблемите за съжаление не са само икономически и политически, но и глобални", подчерта отново Бойко Борисов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |