Без контрол над производителите на алкохол, цигари и горива. Първото лобистко гласуване на депутатите от управляващите партии е факт. Те уж имат намерение да наложат по-голям контрол над производителите на акцизни стоки, но с действията си го отлагат в далечното бъдеще. При това с абсурден аргумент: да питаме Брюксел, за да не падат после актовете в съда. Дори това да беше вярно, то нямаше нужда отлагането да се записва в закон, а можеше питането да се случи синхронно с гратисния период за компаниите да монтират нужните измервателни уреди. Освен това четири години имаше същите изисквания в наредба и от Европейската комисия нямаше и знак за нещо нередно.
Така депутатите оставиха извън контрол за още много месеци, ако не и години, производителите на цигари, алкохол и горива. Най-облагодетелствани от отлагането са големите компании в тези сектори като "Булгартабак", "Винпром Пещера", "Лукойл".
Коалицията на отлагането
Със 112 гласа "за" (77 от ГЕРБ, 12 от ДПС, 13 от Реформаторския блок, 9 от Патриотичния фронт и гласът на независимата Ана Баракова), 20 "против" и осем "въздържали се" парламентът гласува да бъдат монтирани допълнителни уреди, които в реално време да отчитат към агенция "Митници" колко точно тютюн в колко цигари се влага, какви питиета и с какъв градус се произвеждат, както и колко и какво гориво се рафинира. Изненадващо обаче по предложение на работна група от парламентарната бюджетна комисия, в която влизат представители на различни партии (конкретен състав не е известен, но участват Менда Стоянова и Емил Димитров), се предложи отлагане със следващо изречение в същия член. Вносителите на законопроекта са предвидили 6-месечен период, за да получат нотификация за уредите от Брюксел. Практиката обаче показва, че подобна процедура може да трае дълго (случаят с БДЖ показа, че това може да продължи няколко години). След приключването на процедурата с еврокомисията производителите и вносителите на акцизни стоки ще имат срок от шест месеца, в който да приведат дейността си в съответствие с изискванията на закона.
Над 1 млрд. лв. от гарантираните влогове в КТБ вече са изплатени. Изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ) е започнало без съществени струпвания от хора пред клоновете на обслужващите банки, установи проверка на "Капитал Daily" сред финансовите институции. Най-сериозният проблем до вчера е било претоварването на сървъра на МВР, през който банките извършват проверка на личните карти на клиентите - около 8:30 ч. сутринта той не е бил достъпен, но по-късно функционалността му е възстановена и вече работи, коментираха от една от банките. Отделно от това имаше и случаи на вложители на КТБ, които са били върнати от обслужващите банки заради проблеми с документи.
Първите обслужени
До 12 часа през обслужващите банки вчера бяха преминали над 16 хил. вложители, които са се разпоредили с гарантираните си влогове на обща стойност около 600 млн. лв., съобщи на пресконференция в сряда председателят на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) Радослав Миленков. По късно от ФГВБ съобщиха, че към 16:30 часа броят на вложителите на КТБ, които са се разпоредили със средствата си, е 25 хиляди, а общата сума на гарантираните им влогове е 1.07 млрд. лв.
Ситуацията беше спокойна както в София, така и в клоновете в страната. По информация от финансовите институции в някои от клоновете с по-централни локации е имало струпвания на хора, но обслужването им минава без проблеми. Миленков също отчете добрата организация на обслужващите институции и на органите на МВР, които осигуряват физическата сигурност на вложителите в КТБ. Ръководителят на ФГВБ подчерта отново, че цялата сума за изплащане на гарантираните влогове в КТБ е осигурена и че "никой не трябва да има съмнение, че през петте години, в които вложителите имат право да се разпоредят с гарантираните си суми, парите на фонда ще свършат, това не е така - средствата са осигурени и са налични".
Брюксел даде кураж и обещания за 4.5 млрд. евро на премиера Борисов. Българският премиер Бойко Борисов бе посрещнат с прегръдки и необичайно топли и емоционални думи от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в Брюксел. Освен това той е получил и уверение, че ЕК ще направи всичко възможно, за да бъдат отблокирани 4.5 млрд. евро, които България може да усвои до края на 2015 г.
"Вие не сте сами и ние не сме наблюдатели", заяви вчера след срещата с премиера Бойко Борисов председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. "Европейското семейство подкрепя България в търсенето на решения за сегашните геополитически предизвикателства", каза той на пресконференция, след като Борисов му изрази тревогата си от намерението на руския президент Владимир Путин да се откаже от строителство на газопровода "Южен поток".
"Искаме енергия да тече към България и цяла Европа и няма да приемем шантаж по енергийни въпроси", заяви Юнкер и добави: "България не е малка държава и има зад себе си цяла Европа. Българите са велика нация". Въпреки успокоителните думи Борисов изглеждаше объркан, че Путин не е изчакал насрочената за 9 декември среща между Русия и ЕС за решаване на спорните въпроси около "Южен поток". "Ние сме за "Южен поток" да се строи, спазвайки европейските правила", каза отново той.
В думите му личеше притеснение, че в старанието си към Брюксел България се е оказала самотна срещу Русия: "В изказванията на Владимир Путин и на президента (на Турция Реджеп Тайип - бел. ред.) Ердоган България бе посочена единствена поименно като страна от проекта "Южен поток". Аз считам, че е несправедливо, защото ЕК преговаря от името на шестте държави, които са по трасето на "Южен поток", освен това подготвителните дейности, които касаят издаването на разрешителни, не са спрени... Ние с нотариално заверено пълномощно сме им предоставили преговорите по "Южен поток".
НЕК продавала ток под себестойност. Поетапното намаляване на цената на тока под диктовката на кабинета "Орешарски" не само че е довело НЕК до нови дефицити, но компанията дори е продавала енергия под себестойност. "От началото на годината до края на октомври НЕК е натрупала загуба от 428 млн. лв. Тя е в пъти по-голяма от тази за същия период на миналата година - 96 млн. лева. Причината да се стигне дотук е регулацията на цените", обяви вчера новият шеф на НЕК Петър Илиев на конференция за състоянието на сектора. Той определи ситуацията в енергетиката като ужасна.
"Едва през октомври загубите на НЕК са намалели до 3 млн. за съответния месец", добави Илиев. Според него изходът е само един. "Трябва да се затворим в една зала, да седнем на една маса и да постигнем съгласие по въпроса за това, как ще се развива енергетиката ни. Ние трябва да си говорим - дали ще е на висок тон, дали ще е нисък, няма толкова значение", заяви новият шеф на НЕК.
От дефицит се оплакаха и от Асоциацията на топлофикационните дружества. Според председателя й Илия Николаев финансовото състояние на бранша е критично. Основната причина е в нередовното плащане от страна на НЕК за купения ток от тецовете. Проблем са и последните няколко решения на енергийния регулатор, с които цените на централите бяха орязани. Затова се очаква част от тях да натрупат нови дефицити към края на годината. Става въпрос за около 5-6 млн. лв., като най-драматична е ситуацията в тецовете в София, Пловдив и Плевен.
Много нефт и газ в морето ни, но след поне 8 до 10 години. Ако имам пари, бих взел да проучвам "Силистар". Това ми каза преди година и половина един от старите геолози в България. Там има потенциал. Има потенцал и в блок "Хан Аспарух".
В сряда след едно разтърсващо изявление на премиера Бойко Борисов към министрите му, правителството взе решение да обяви конкурс за търсене и проучване на нефт и газ в двата блока.
Борисов очаква там да бъдат намерени огромни количества газ, че и нефт, и това да ни направи независими за 30-40 години. Заявява, че това е най-смелото решение, и припомня, че неприятностите на предишното му правителство започнали, след като то е дало на концесия добивът на газ в акваторията на Черно море - "Хан Аспарух", и го взе голям европейски консорциум: испанската "Репсол", френската "Тотал" и австрийската OMV.
Границите на блока "Терес" бяха начертани по времето на първото правителство на ГЕРБ. Тъй като в близост до него турците бяха намерили нефт, се смята, че газ и нефт може да има и в българската акватория на Черно море. Блок "Терес" е най-слабо проучван. Имало е сеизмични проучвания, но съвсем малки, едва са го закачали. Това е ставало преди 12 години, казват газови експерти. Той е последното бяло петно от българската акватория в Черно море.
За по-привлекателния блок "Силистар" бе дадено разрешение за проучване още по времето на тройната коалиция. Комисията на икономическото министерство определи за победител в конкурса фирма "Ледербел". По това време съдружник в тази фирма бе Красимир Георгиев, който бе и собственик на фирма "Фронтиер". Решението бе обжалвано от "Овергаз" и влезе в дълги съдебни процедури.
В обръщението си от сряда към министрите Борисов казва: Предишното правителство, ние го пуснахме и веднага, първите дни на правителството "Орешарски", бяха закрити тези концесии. Повярвайте ми, не бих искал на глас да кажа това, което ми е казано, това, което ни носи като риск, но то е гаранция, че България ще бъде много добре в следващите години.
Нови уреди за алкохол и цигари - евентуално 2016 г. Контролът чрез измервателни уреди над горива, алкохол и цигари ще бъде затегнат. При производителите на горива ще се запазва сегашният режим и те няма да се прелицензират. Производителите на алкохол и цигари пък ще въведат измервателни уреди 6 месеца след като България ратифицира нова евродиректива за тях. Този текст окончателно гласуваха на второ четене депутатите. Той бе записан в преходните разпоредби на закона за ДДС, с които се променя законът за акцизите. "Това означава, че реалното монтиране на измервателни уреди за цигари и алкохол евентуално ще се задейства най-рано от 1 януари 2016 г.", обясни депутатът от ПФ Емил Димитров - Ревизоро.
Финансовият министър Владислав Горанов пък вече е отправил запитване до Брюксел, с което искаме тълкуване по директивата. Предложение да се прелицензират търговците на горива, а в данъчните складове да се сложат нови уреди, които да броят всяка цигара, а не опаковка, както сега, внесе между двете четения на закона Менда Стоянова от ГЕРБ. Идеята била на шефа на митниците Ваньо Танов.
При дебатите Георги Кадиев от БСП заяви: "Няма смисъл да се проверява бележникът всяко междучасие". Делян Добрев от ГЕРБ опонира: "На мен ми се струва, че изобщо няма бележник".
Лихвите по кредитите и депозитите падат. Банките ще продължават да намаляват лихвите по кредитите и депозитите в следващите месеци, прогнозира вчера банкерът Петър Андронов. Той направи това по време на конференцията "Банкова стабилност", организирана за първи път от асоциацията "Банка на годината".
„Има свръхпредлагане на пари и слабо търсене на кредити", смята той. „Парите, с които разполагат банките, поевтиняват. Освен това депозитите продължават да нарастват.
Средната лихва по тях е паднала с 2,5% спрямо времето преди кризата. От 2009 г. досега лихвите по потребителските кредити са се понижили средно с 1,5%, а на фирмените с 2,5%", поясни банкерът.
Според Андронов този процес ще продължи, защото не може лихвите у нас да останат различни от нормалните нива в Централна Европа. По думите му понижението им ще стане по естествен път, защото българската икономика е отворена към европейската и 75% от банковия сектор са чуждестранни именно през него в България влиза сравнително евтиният финансов ресурс от еврозоната.
По време на конференцията стана ясно още, че вече е спрял спадът на броя на кредитите, отпускани на фирми. Има първи признаци на нарастването им. Ръст е отчетен и при потребителските заеми и ипотеките. След кризата българските банки могат да отпускат кредити, без да използват външни средства само за сметка на привлечените депозити. На форума беше припомнен и фактът, че родните трезори са с висока средна капиталова адекватност.
Беше направена и прогнозата, че банковото посредничество през 2015 г. би могло да достигне до горните диапазони на едноцифрения растеж. Причината е, че заради липсата на капиталов пазар и малко преки чужди инвестиции трезорите в момента са единствената алтернатива за финансиране на бизнеса.
Горанов: Без актуализация на бюджета за 2015 г. Бюджетът за 2015 г. е така разчетен, че догодина няма да се наложи той да бъде актуализиран. Това стана ясно по време на съвместното заседание на парламентарните комисии по бюджет, по здравеопазване и на социалната комисия. След близо тричасови дебати вчера депутатите от трите комисии приеха на първо четене проектобюджетите на здравната каса, на Държавното обществено осигуряване и републиканския бюджет за догодина. „Смятаме, че няма да се налага актуализация на бюджета за догодина", каза в отговор на депутатски питания финансовият министър Владислав Горанов.
Той отговори и на въпроси за новия дълг от 8,1 млрд. лв., който е планирано да бъде поет от държавата догодина. 2,5 млрд. лв. от тази сума ще бъдат получени в заем от държавата, за да бъде покрит бюджетният дефицит.
С други 4,2 млрд. лв. ще бъдат рефинансирани стари задължения като най-голямото от тях е в размер на 3 млрд. лв. и става въпрос за мостовия заем, който предстои съвсем скоро да бъде получен от 4 чужди банки. Още 1 млрд. лв. от общата сума на новия дълг се падат на борчове към Европейската инвестиционна банка, които ще бъдат направени, за да се осигури националното съфинансиране по европрограмите. Последните 0,4 млрд. лв. до сумата от 8,1 млрд. лв. представляват буфер, който се залага, за да обере евентуални флуктуации на фискалния резерв. Чисто догодина държавният дълг ще се вдигне с около 2 млрд. до 24,5 млрд. лв., посочи още министърът.
Той успокои депутатите, че сривът в цените на петрола няма да удари сериозно бюджета, тъй като основна част от приходите по линия на горивата идва от акциза, а не от ДДС от вноса. В същото време по-ниските цени на бензина ще намалят разходите на бизнеса и на домакинствата, посочи Владислав Горанов.
Депутатите със съботник за бюджета. Серия от извънредни заседания ще бележи приемането на бюджет 2015 в парламента. Още този понеделник и вторник - на 8 и 9 декември, се очаква депутатите да заседават извънредно. Още по-тежка се очертава последната парламентарна седмица преди коледните празници. За второто четене на законопроектите от ръководството на Народното събрание се плануват за работни дни събота и неделя (20 и 21 декември). Целта е бюджетът да бъде гласуван преди ваканцията на депутатите и да бъде обнародван в Държавен вестник в срок. Заради нужното парламентарно мнозинство в ГЕРБ са затегнали редиците срещу неоправдани отсъствия от пленарна зала.
Шефът на депутатите Цветан Цветанов вече забрани на своите резервации по хотели, лични пътувания и по-ранно започване на новогодишните празненства на въпросните дати. Заместникът му Красимир Велчев пък е предупредил лидера на ДСБ Радан Кънев, че "кворумът и мнозинството в зала не е задължение само на ГЕРБ, но и на депутатите от Реформаторския блок". За разлика от предишни години, когато в групата на ГЕРБ се налагаха наказания за системни отсъствия от по 1000 лв., сега глобите от вътрешния правилник започват от 300 лв., но нямат таван. "Някои от вас може да се разделят и с цяла заплата", предупредил Велчев избраниците на ГЕРБ.
И им припомнил как в първия мандат на партията за 1 година е успял да събере 60 000 лв. от кръшкачите, а после средствата били дарени за благородни каузи. Неофициални санкции ще има и за ГЕРБери, които гласуват срещу решения на парламентарната си група в зала. Двама от депутатите вчера са гласували заедно с БСП срещу искането на ГЕРБ за премахване на данъчни облекчения на хората с минимална работна заплата. "Красимир Велчев ми каза, че ще имат парична глоба. Изразих готовност да им я възстановя, дано все така да гласуват", написа соцдепутатът Георги Кадиев във Фейсбук. Той пък бе ядосан на своите, че са ходили на обяд точно по време на важното гласуване. "Абсолютно несериозно е.
30 от 39 депутати на БСП бяха в залата. Има болни, има командировани. Но има и такива, които бяха на обяд", порица публично кръшкачите от червената група Кадиев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |