Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Регистрацията на автомобил ще става по-лесно от 1 януари. От Нова година влизат в сила още няколко промени в данъчните закони, които ще улеснят гражданите. Народното събрание прие окончателно няколко промени в данъчните закони, които ще действат от началото на следващата година. Част от измененията се очаква да облекчат част от данъкоплатците догодина. Процедурата по регистрация, прехвърляне или отписване на моторни превозни средства ще е по-лесна след 1 януари 2015 г. С промяна в Закона за местните данъци и такси през преходните и заключителни разпоредби на Закона за ДДС, отпада необходимостта да се ходи до местната данъчна администрация. Вместо това КАТ ще предава по електронен път промените до съответната администрация, тя ще определи размера на данъка и ще уведоми данъкоплатеца. Според Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия, това освен че е улеснение, ще помогне за решаването на проблема с дублираните автомобили, които се водят на няколко собственици. Тя подчерта, че в общинските регистри има много дублирани автомобили, които се водят на няколко собственици. Полезна промяна в Закона за данъците върху доходите на физическите лица е дадената на хората с извънтрудови доходи по граждански договори, от хонорари или наеми. От следващата година те ще могат сами да избират дали работодателят да удържа 10-процентния данък за последното тримесечие, или той да бъде внесен при подаването на данъчната декларация.
Вестник Сега
Увеличават се недоволните от бюджета за 2015 година. Училищата започват следващата година с планиран дефицит от 23 млн. лв. Недоволството от намеренията на управляващите в бюджет 2015 се увеличава, показват коментарите на министри, синдикати и съсловни организации преди окончателното приемане на закона, който днес влиза за първо четене в пленарната зала. Поредната сфера, в която зрее напрежение, е образованието. Учителските синдикати отказват да приемат бюджета, тъй като той залага 23 млн. лв. недостиг в средното образование. Най-голям към момента се очертава дефицитът за целодневната организация в средищните училища.
Още 20 000 българи избраха чужбина. Все повече млади хора и деца емигрират, показва отчетът по демографската стратегия. Все повече българи в разцвета на силите си и деца емигрират, показват данните на социалното министерство. Делът на емигрантите ни между 20 и 39 г. се увеличава в последните четири години - към края на 2013 г. 56 на сто от всички трайно напуснали страната са в тази възрастова група. За сравнение - през 2010 г. делът им е бил под половината (48 на сто) от всички. За цялата 2013 г. постоянния си адрес в България с адрес в чужбина са сменили 20 хил. българи според данните на националната статистика, цитирани в отчета за изпълнението на демографската стратегия на ведомството за м.г. Това са само официално емигриралите българи, а много заминават, без да сменят регистрацията си. Освен хората до 39 г. се увеличава и групата на децата емигранти и отиващите да учат в чужбина след гимназията (до 20 г.). Техният дял нараства постоянно от 2011 г. насам до малко над 14 на сто за м.г.
Вестник Труд
Алкохол със стар бандерол – до 2016 г. Алкохолни напитки със стари бандероли ще могат да се продават до две години след като са влезли в сила нови акцизни лепенки. Това предвижда проект на наредба на финансовото министерство, публикувана за обществено обсъждане. В момента срокът за пласиране на алкохол със стари бандероли е до 1 година след подмяната на стикерите. Допълнителните 12 месеца ще влизат в сила с решение на финансовия министър, предвиждат промените.
Вестник Монитор
30 хил. лв. за живота на депутатите. Депутатският живот струва 30 000 лв. Това става ясно от обявена обществена поръчка от администрацията на НС за групово застраховане на всички 240 народни представители, както и на 11 служители в парламента за следващата 1 г. В документацията за търга изрично са изредени обезщетенията, които ще бъдат изплатени при всяко събитие, "свързано с живота, здравето, или телесната цялост" на законотворците. Така, ако избраници починат от инфаркт или инсулт, причинени от стреса покрай работата им в НС, застрахователят ще трябва да изплати 30 000 лв. на близките. Същата ще бъде сумата и при смърт от катастрофа или от нападение при изпълнение на служебния им дълг. На по-ниска стойност са оценени евентуалната загуба на депутатски живот от заболяване или от битов инцидент - 15 000 лв. Предвижда се застраховката да покрива дори и разходите за погребение, като все пак е поставен таван от 3000 лв. за траурна церемония.
Вестник Новинар
Финансовите понятия, които всеки трябва да разбира. Средствата ви за спешни случаи трябва да бъдат в банкова сметка. Когато вие сте човекът, който управлява парите ви, е най-добре да разбирате някои основни финансови понятия. Откъде обаче да започнете - можете да си спестите търсенето в Google със следващия списък от няколко неща, които трябва да знаете преди 30-ата си годишнина, подбрани от Business Insider, с помощта на финансовия съветник Мери Бет Сторджохан, основател на Workable Wealth. Нетно състояние. "Вашето нетно състояние е индикатор за финансовото ви здраве," казва Сторджохан. То е резултат от общите ви активи, от които е извадена общата стойност на задълженията ви. Намирате се в добро финансово здраве, ако нетното ви състояние е положително и имате доста работа, ако то е отрицателно. "Нетното състояние също така може да е мярка за това колко сте постигнали с времето," според Сторджохан. Инфлация. Инфлацията е трайното нарастване на цените на стоките и услугите. С нарастването на цените ще можете да си позволявате по-малко и по-малко неща. "Това, което е важно, е дали доходите ви нарастват със същия темп като инфлацията," според Сторджохан. Ако заплащането ви изостава от инфлацията, няма да можете да си позволите чак толкова много неща след няколко години. Ликвидност. "Ликвидността означава колко достъпни са парите ви," казва Сторджохан. Кешът е най-ликвидната форма на парите, защото достъпът е незабавен. Недостъпността на някои активи, като жилището ви, им дава време да увеличат стойността си, но пък има случаи, в които ви се налага да държите парите в ръцете си. "Средствата ви за спешни случаи трябва да бъдат в банкова сметка, тъй като тя трябва да е достъпна, когато парите ви трябват спешно," казва Сторджохан. "Ако имате пари, инвестирани на борсата, те не са толкова достъпни, защото рискувате да изгубите част от тях, ако ги извадите от пазара."
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |