Електронна система за поръчки за лекарства за болниците, ограничения за откриване на лечебни заведения и преференции за нови аптеки, са част от реформите, които предвижда министърът на здравеопазването Петър Москов, обявени от него в парламента.
Народното събрание прие на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2015 година. След близо три часа дебати "за" гласуваха общо 121 депутати, а 66 бяха "против". Нямаше въздържали се.
Опозицията - БСП и ДПС, категорично се обявиха срещу бюджет 2015 на НЗОК, главно защото според тях, няма заложени реформи, а има повече пари за болнична, отколкото за доболнична помощ, превенция и профилактика. Мнозинството от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ обяви подкрепата си, с различни препоръки. От „Атака" приемат бюджета такъв, какъвто го позволява неолибералната система .
За 2015 г. бюджетът е планиран с балансирано бюджетно салдо и предвижда приходи и трансфери в общ размер на 3 075 534 000 лв. Предлаганият размер на здравноосигурителната вноска е 8 на сто, като съотношението на заплащането й от страна на работодателя (осигурителя) и здравноосигуреното лице за 2015 г. се запазва на 60 към 40.
Предвидените разходи и трансфери са също в общ размер на 3 075 534 000 лв., от които 2 695 080 000 лв. са за здравноосигурителни плащания. Бюджетът на НЗОК ще даде устойчивост и за първи път от много години насам няма да генерира милиони преразход, каза още здравният министър. Той заяви, че се предвиждат мерки за финансовата стабилност и прогнозируемост на системата.
Москов каза, че е формирана работна група, която има амбицията към средата на следващата година да се направи анекс към националния рамков договор за 2015 г., така че някои дейности, които НЗОК финансира, да се извадят от болничната и да отидат в доболничната сфера.
В проекта за бюджет на НЗОК максимално е ограничена възможността за разкриване на нови лечебни заведения с договор с Касата и за разширяване на дейността за съществуващи лечебни заведения по договор с Касата, каза Москов. По думите му така започва разговор за това как ще се подобрява качеството на съществуващата болнична мрежа.
Друго предложение на МЗ е нови аптеки да бъдат откривани само в места, където по стандартите няма налична аптека или няма денонощна аптека. По отношение на лекарствената политика Москов заяви, че МЗ е в напреднала процедура по подписване на рамково споразумение с фармацевтичната индустрия за устойчиво развитие и финансова стабилност. Той отбеляза, че е необходимо да има задължителни преговори за отстъпки при влизане в позитивния лекарствен списък.
Задължително преди влизане в списъка трябва да има договаряне на определени отстъпки като количество и цена, посочи министърът. Амбицията на МЗ е до март 2015 г. в болниците да заработи електронна лекарствена борса, каза Москов и уточни, че ще търси подкрепата на парламента за законодателни промени в тази посока.
Управителят на НЗОК Румяна Тодорова заяви, че предвиденият бюджет на Касата за 2015 г. в сравнение с първоначалния бюджет за 2014 г. е с 252 млн. лв. повече. Спрямо реалното изпълнение за 2014 г. обаче бюджетът на Касата за следващата година е с около 150 млн. лв. по-малко.
"Надявам се на мерките, за които говори министър Москов, защото само с тях тази разлика може да се стопи и дори да се изпълнят други закономерности в медицината", посочи Тодорова. Бюджетът на НЗОК за 2015 година е бюджет на статуквото, а параметрите му означават отказ от реформи, каза депутатът от БСП д-р Емил Райнов
Той обърна внимание на факта, че се отделя твърде малък процент от средствата за доболнична помощ и профилактика. По думите му силно са завишени приходите от здравни вноски. По отношение на разходната част на бюджета Райнов коментира, че средствата за специализирана помощ са намалени, липсва акцент върху профилактиката, не са взети мерки за контрол и прозрачност при разпределение на средствата за болнична помощ.
Сериозно внимание Райнов обърна на липсата на мерки за преодоляване на задлъжнялостта на болниците. "Това е проблем, който не търпи отлагане. В един момент рискувате да останете генерал без армия", обърна се Райнов към здравния министър.
Най-големият проблем на бюджета на Здравната каса за 2015 година е, че липсват медицинските цели. Не виждаме целите, касаещи средната продължителност на живота и ограничаването на детската смъртност, заяви бившият министър на труда и социалната политика Хасан Адемов. Според него такива цели липсват като приоритетно финансиране в бюджета и те не са подкрепени с в финансов ресурс.
Детайлни аргументи "против" здравния бюджет даде Хасан Адемов от ДПС, един от основните е отсъствието на приоритетни медицински цели (средна продължителност на живота, детска смъртност), подкрепени с финансов ресурс, а само фискални мерки.
От ДПС смятат, че планираните със 150 млн.лв. повече приходи за догодина, ще натоварят работодатели, работещи и самоосигуряващи се, откъдето и ще дойдат парите.
Маските падат, къде е реформаторският подход, това ли е дясна политика, попита Хасан Адемов - да натоварвате бизнеса, работниците, а в същото време държавата да е със скромен принос от около 3 млн. лв. Това нарушавало и конституцията, в която се предвижда споделена отговорност.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |