За 13-и пореден път конкурсът „Сграда на годината" направи преглед на най-хубавите сгради на България през изтичащата година. Конкурсът е под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) със съдействието на браншовите организации в архитектурата, инвестиционното проектиране и строителството.
Античният стадион на Филипопол бе избран в онлайн гласуване на публиката за сграда на 2014 година. От общо подадени онлайн 12 427 гласа за 77 сгради, за Античния стадион на Филипопол са гласували 3 623. Античният стадион получи и специална награда за ревитализация. Двете отличия получи от името на община Пловдив Димитър Кацарски, зам.-кмет на града.
В тазгодишния конкурс участваха 77 новоизградени или реконструирани публични и частни проекта, завършени през 2014 г., те бяха оценени от жури от 27 водещи експерти и представители на бизнеса и културата с председател Деница Николова, зам.-министър на регионалното развитие. Отличените сгради бяха обявени на галацеремония на 10 декември.
Сложната политическа обстановка в страната направи 2014г. нулева по отношение на европейските фондове, затова ще направим всичко възможно 2015г. да е по-успешна. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на церемонията „Сграда на годината 2014". Най-престижното събитие в сферата на инвестиционните проекти, строителството и архитектурата премина под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Регионалният министър заяви, че всички усилия са насочени към по-успешното усвояване на средствата от новия програмен период на ЕС. „Близо 32 млрд. лв. са на разположение на бизнеса, икономиката, строителите и инвеститорите до 2020г.", каза Павлова.
Тя увери, че категоричната воля на правителството е да стабилизира държавата и икономиката, да върне доверието в европейските институции и партньори, да отблокира спрените фондове, да не пречи на бизнеса и да създава предпоставки за инвестиции и за разширяване на бизнеса, за да може икономиката отново да се развива. „Когато човек знае, къде иска да стигне може да постигне целите си и да върви напред, в правилна посока", изтъкна министърът.
Павлова подчерта още, че МРРБ вече е единно министерство, такова каквото беше и преди в подкрепа на благоустройството и бизнеса. „Уверявам ви, че ще направим необходимото за подобряване, ускоряване и опростяване на инвестиционния процес", категорична бе тя. Анализирайки и планирайки следващата година перспективата не е толкова лоша, каза още регионалният министър. За бизнеса се очакват инвестиции от 2 млрд. лв. само по линия на МРРБ в изграждането на стратегическа пътна инфраструктура, язовири за питейни нужди и саниране на жилищните сгради.
Министър Павлова изрази радостта си от факта, че 9 от наградените проекти с приз „Сграда на годината" са реализирани с помощта на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, 8 от които по ОПРР. „Това за мен е радост, че сме успели чрез европейските фондове да стигнем до всеки един български гражданин и да видим ефекта. Затова да си пожелаем през следващата година да успеем да реализираме още повече сгради", заяви Павлова. По думите й потенциалът за развитие на инвестициите у нас е публично-частното партньорство. „Не бива да залагаме само на безвъзмездната помощ от Европа. Трябва да разчитаме на повече инвестиции, чрез публично-частно партньорство. Догодина ние ще предложим нов финансов инструмент за публично-частно партньорство с над 450 млн.лв., които да дадат гаранция, възможности за подобни инвестиции в по-голям мащаб, които ще реализираме с общи усилия", каза още Павлова.
На церемонията регионалният министър връчи наградата „Сграда на годината" в категория „Технологично обновление и разширение на индустриален проект за 2014г". Победител в категорията стана „Девня Цимент" АД, част от „Италчементи Груп", за за реконструкция на инсталация за клинкер и цимент на "Девня цимент", за изпълнител - на Уанг Бин, изп. директор на Си Би Ем Ай кънстракшън, за проектант на Марин Йорданов, изп. директор на "И Кю И България"
Министърът Павлова подчерта, че е щастлива да връчи приза, защото е участвала в церемонията по първата копка на съоръжението. „Само за година виждаме каква голяма инвестиция и и какво съоръжение е построено - то е впечатляващо", изтъкна Лиляна Павлова.
Тя пожела на всички 2015-та година да бъде по-спокойна, с повече оптимизъм и да няма бедствия. По думите й участието в конкурса на толкова нови сгради, означава, че въпреки сложната обстановка, въпреки държавата, бизнесът е успял да инвестира и гради.
Много сме щастливи, че успяхме да изградим в изключително кратки срокове най-високата индустриална кула в България с помощта на отличните български професионалисти и получаваме тази престижна награда от министър Павлова, която направи и първата копка на обекта през 2012 г., заяви Уанг Бин.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова и зам.-кметовете Ирина Савина и Мария Бояджийска получиха няколко отличия за София. В категорията "Сгради паметници на културата" на първо място е столичната Централна минерална баня в столицата, адаптирана за музей за история на София. Специална награда за принос в изграждането на екологична инфраструктура беше дадена на Инсталация за биологично третиране на площадка „Хан Богров". Националният музеен комплекс в София (известен като "Българският Лувър") е отличен при "Сградите - съвременна културна инфраструктура", наградата получи зам.-министърът на културата Бони Петрунова. В категорията "Социална инфраструктура" е отличено новото детско заведение „Зайченцето бяло" в с. Герман край столицата. Като пример за успешно усвояване на европейско финансиране беше дадена столичната инсталация за биологично третиране, реализирана по ОПОС и със заем от ЕИБ, изтъкна кметът Фандъкова.
Три награди отидоха в община Русе. Специалната награда за научноизследователски център получи „Канев Център" при Русенски университет „Антгел Кънчев", получена от ректора проф. Христо Белоев. "Екомузеят" на община Русе получи специално отличие и грамота в категория "Сградите - съвременна културна инфраструктура", връчени на зам.-кмета Димитър Наков. "Доходното здание" в Русе беше отличено от проекта „Емблематичните сгради на България" с подкрепата на "Алфа банк", който има за цел да популяризира 12 знакови сгради от миналото на България. След кампанията за възстанояване на Боянската църква през 2006 - 2008, както и възстановяването на музея „Колю Фичето" през 2010 г. тази година конкурсът "Сграда на годината" подкрепи проекта „Емблематичните сгради на България".
Специалната награда за иновативен подход при интерпретиране самобитността и високата културно-историческа ценност на Средновековен манастирски комплекс „Св. Анастасия" получи община Бургас, отличието беше връчено на Атанаска Найденова, зам.-кмет на общината.
Георги Козарев, кмет на Пещера, взе от името на общината наградата в категорията "Градска среда и ландшафтни паркове" за проекта за реставрация на античната крепост „Перистера".
Кметът на Ботевград Георги Георгиев получи отличието за най-добър спортен обект за годината е „Арена Ботевград" в конкуренцията на новите спортни зали в Нова Загора, Сливница и Свиленград.
При "Обществените сгради с бизнес предназначение" победителят е "Инфинити Тауър", "Теленор България" получава награда за иновативна концепция при трансформация на работна среда.
Германският инвеститор "Витте Аутомотив" е отличен за завода за електронни и механични части за автомобилната индустрия в Русе в категорията "Производствени и логистични сгради".
"София Ринг Мол" е на първо място в "Търговски сгради".
В категорията "Сгради образование" победител е Американско-английската академия с новия си учебен комплекс край село Лозен.
При жилищните сгради отличена е жилищна група от редови еднофамилни къщи с инвеститор „Асентив Мениджмънт".
В категория "Хотели и ваканционни комплекси" победител е ВИП апарт хотел „Аполония Ризорт", при "Сгради здравеопазване" - болничен комплекс Пълмед в Пловдив.
В категорията "Сгради с елементи на зелaена архитектура" победителят е Сграда 1 от Логистичен парк „Ист Ринг" в София.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |