Дела за милиони между НЕК и консултанта за "Белене". Развръзката по проекта АЕЦ "Белене", който беше спрян преди почти три години, може да се случи през 2015 г. Тя ще стане ясна от изхода на куп съдебни дела. Едното е гигантското арбитражно дело, което руската "Атомстройекспорт" заведе срещу НЕК за 1 млрд. евро (виж карето). Освен него обаче има и няколко дела, заведени между бившите партньори НЕК и "Уорли Парсънс нюклиър сървисис". Договорът между двете компании, с който регистрираното във Великобритания WorleyParsons Europe ltd беше избрано за архитект-инженер на проекта АЕЦ "Белене" през 2005 г., е за 33 млн. лв. След това обаче той е допълнен до 400 млн. евро и това, което се знае в публичното пространство, е, че по него са плащани огромни суми, за които двете компании сега се съдят. Чуждата атакува в арбитраж, държавната отвръща през няколко дела в градския съд.
Вторият арбитраж срещу НЕК
Дружества на австралийската WorleyParsons (виж историята на фирмата в карето) са завели арбитражно дело срещу НЕК в Българската търговско-промишлена палата (БТТП) и по него вече са избрани арбитрите. Според Богомил Манчев, основен акционер в "Риск инженеринг", която е подизпълнител на WorleyParsons, това дело е заведено преди 5-6 месеца. Манчев обяснява, че причина за него е едностранното прекратяване на договора с архитект-инженера от страна на НЕК и суми, които не са им изплатени от държавната компания в периода от март 2012 до октомври 2013 г., както и за минали периоди, плюс лихвите по тях. Сумата на претенцията е неизвестна.
Прекратяването на договора с "Уорли Парсънс нюклиър сървисис" беше обявено от НЕК на 7 октомври 2013 г. Според Манчев на същата дата НЕК са изпратили и писмо на архитект-инженера, с което го уведомяват, че прекратяват договора по нецелесъобразност. НЕК са отхвърлили и предложеното извънсъдебно споразумение, посочи Манчев. По думите му обаче договорът между двете компании не може да се прекрати едностранно, тъй като в такъв случай се дължат неустойки за точно определена сума. От WorleyParsons не пожелаха да отговорят на въпросите на "Капитал Daily" във връзка с делото.
Връзката с Гърция има смисъл, ако се свърже с газопровода от Азербайджан. Газовата връзка България и Гърция няма да има икономически смисъл, ако остане сегашният вариант, който предвижда изграждането на 180-километров газопровод, който да свърже Стара Загора и Комотини. Това заяви изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Жаклен Коен пред депутатите от енергийната комисия в парламента. По думите му извършените пазарни тестове са показали, че има заявка за доставки по тази връзка единствено от "Булгаргаз" за 1 млрд. куб. метра и от гръцката ДЕПА за 200 млн. куб. м.
Според Коен обаче, ако тази интерконекторна връзка, която се предвижда да е с капацитет 5 млрд. куб. м, се свърже с газопровода ТАП, който ще доставя газ от Азербайджан, тогава тя би могла да задоволи напълно нуждите на България от газ. Това обаче може да стане едва към 2019 г. когато ще тръгне газът от азербайджанското находище "Шах дениз 2". Коен посочи, че потреблението на газ в България намалява и е около 3 млрд. куб. метра годишно, което означава, че страната ни дори ще може да изнася газ. Друг вариант е да се направи връзка с терминала за втечнен газ в Гърция или Турция, което обаче би било значително по-скъпа опция.
По отношение на идеята за вертикален газопровод между България, Гърция и Румъния заместник-министърът на енергетиката Антон Павлов посочи, че проектът е бил обсъден в Атина в началото на месеца. По него вече е подготвена съвместна декларация и трябва да започнат разговори за регулациите и техническите параметри на връзката. На този етап обаче от министерството нямат готовност да коментират идеята за създаване на газов хъб, посочи Павлов.
Нередности по "Южен поток"
Проектодоговорът за транзитните такси, които България ще получава от "Южен поток", е бил изпратен от "Газпром" на БЕХ през април 2014 г., но в него е имало много несъответствия с третия енергиен пакет на ЕК, заяви още Коен. По думите му БЕХ са уведомили "Газпром", че е нужно да бъде изготвен нов проект, но от руска страна са казали, че не са готови да обсъждат такива промени. Според Антон Павлов в министерството няма депозирано писмо от Пламен Орешарски в качеството му на премиер за спирането на действията по проекта от българска страна.
В неизвестност
По думите на Коен към момента БЕХ не е получавал официално уведомление от "Газпром" за спиране на проекта. Според него обаче Европейската комисия (ЕК) е уведомила България, че самото междуправителствено споразумение между България и Русия от 2008 г. не отговаря на европейското законодателство. Такова предупреждение е имало и през 2013 г., като според Коен още тогава е можело да се предприемат действия, за да се изпълнят изискванията на ЕК.
НЕК затъва с 600 млн. лв. на година. Само за година чистата загуба на държавната Национална електрическа компания (НЕК) се е увеличила повече от 4 пъти до рекордните 600 млн. лева, при 137,2 млн. година по-рано.
Данните обяви назначеният преди една седмица изпълнителен директор на компанията Петър Илиев. Според него основната причина за тежкото състояние на НЕК са занижените цени на тока, определени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Шефът на компанията беше категоричен, че е длъжен да поиска увеличение на цената на тока, макар да не го иска, ако нищо не се промени до една седмица. По думите му в момента НЕК продава ток за 125 лева за мегаватчас, при реална цена от 200 лева.
„Не сме получавали заявление от НЕК за поскъпване на тока от 1 януари, но дори и да получим, няма как да стане, защото най-малкото няма време", коментира пред „Труд" председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. Тя допълни, че НЕК може да се оплаква от решения на предишния състав на ДКЕВР, но не и на сегашния.
В момента регулаторът изчаква да бъдат открити резерви в самите държавни дружества, а чак след това да се мисли за ново поскъпване на тока.
5000 на протест срещу пенсионната реформа. „Не искаме доживотен труд за мизерни заплати и пенсии!" и „На работа с памперси ни искате!" - с такива лозунги около 5000 души от КНСБ протестираха вчера пред парламента срещу повишаването на пенсионната възраст и замразяването на доходите в бюджета за 2015 г. В митинга участваха миньори, лекари, учители, железничари.
Другата синдикална организация КТ „Подкрепа" не се включи в протеста.
„Искат да се пенсионираме като европейците, но ние живеем 10 години по-малко от тях. Ще го допуснем ли?", попита шефът на железничарския синдикат Петър Бунев. „Неее", отвърна множеството. „Когато видите столетник миньор, тогава вдигайте годините за пенсия", негодуваше работник, въпреки че реформата предвижда ранното пенсиониране за първа и втора категория труд да остане непокътнато и през 2015 г.
„Имаме подкрепата на опозицията и Патриотичния фронт. АБВ е на кантар. Който днес е с нас, ще може да разчита на нашия глас утре", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, след което внесе декларация със синдикалните искания в парламента.
Няколко часа по-късно четирите национални бизнес организации призоваха с декларация управляващите да не се поддават на популистки натиск. Работодателите настояват пенсионната възраст да се вдигне за всички категории труд. Според тях за най-масовата - трета категория, стъпката трябва да е с 2 до 6 месеца годишно, докато пенсионната възраст на мъжете и жените се изравни на 65 години.
2 млрд.лв. от депозитите в КТБ отишли в други банки. 60 000 вложители от общо 255 000 са се разпоредили с парите си в КТБ.
От отварянето на банката на 4 декември до днес нарежданията са за общо 2,225 млрд. лв. Малък е делът на тези, които са поискали да изтеглят парите си в брой, което означава, че хората не са изгубили доверието си в банковата система.
Още по-малко от собствениците на гарантирани влогове били със сгрешена информация, заради която имали проблем с квесторите. Повечето от тях се наредиха на опашка пред сградата на КТБ и изразиха недоволството си от организацията при изплащането на гарантираните им депозити.
Това съобщи шефът на фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков на семинар за защита на потребителите на финансови услуги, организиран от финансовото министерство в Бояна.
Миленков призова банките да не обръщат внимание на дребни несъответствия в документите, но да са внимателни, за да не се допуснат измами, което било в интерес и на вложителите.
Квесторите на КТБ вчера съобщиха, че от 1 януари 2015 г. всички индивидуални и с работодатели договори за банкови карти ще бъдат едностранно прекратени.
От 20 юни картите и терминалите на КТБ бяха служебно блокирани от БОРИКА, заради поставянето и под специален надзор от БНБ.
Тъй като обаче самите карти са собственост на банката-издател, те трябва да бъдат върнати при прекратяването на договорите, уточняват квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчев. Невалидните карти могат да бъдат върнати и по пощата.
Корупцията удари най-високи нива за последните 15 години. Корупцията в България удари най-високите си нива от 15 години насам. През последната година са реализирани средно 158 000 корупционни сделки на месец, което е рекорд от 1999 г. насам. В бизнес сектора ефективността на корупцията като метод за разрешаване на проблеми през 2014 г. се повишава. Повечето фирми нямат доверие на институциитe и не смятат, че получават равноправно третиране в съда. През изтичащата година българското общество стана свидетел и на проявления на политическа корупция в застрашителен мащаб.
Това са само част от унищожителните критики в годишния доклад за корупцията на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представен вчера. За най-корумпирани са смятани депутатите и представителите на изпълнителната власт с големи правомощия, като репутацията им е стигнала дъното. Почти всички българи (94%) смятат за вероятен корупционния натиск от страна на различните ведомства.
Според доклада повечето корупционни сделки се извършват по инициатива на държавната администрация, чиито служители упражняват корупционен натиск върху ползващите административни услуги. Податливостта на корупция на хората през т.г. е на равнището от 1999 г. въпреки покачващата се нетърпимост към корупционното поведение. Има и структурен проблем: корупцията се превръща в допълнителна цена за ползване на административни услуги, отчитат авторите на доклада. Всеки втори българин е натискан да участва в корупционна сделка, а всеки трети се е включил в такава. Всичко се развива на фона на сериозните разхищения, които се наблюдават на всички равнища на управление и в ключови сектори с преобладаваща държавна собственост като енергетиката.
Социолози описаха идилична картина на властта. Почти идилична обществено-политическа картина очертава в последното си проучване "Галъп". Намалява обществената тревожност, плахо се повишава оптимизмът, никой не иска предсрочни избори, феновете на партиите в управлението продължават да ги подкрепят въпреки множеството гафове. Това са част от изводите от декемврийското изследване на агенцията. То е представително за пълнолетното население в България. Проведено е сред 1007 респонденти чрез пряко интервю по домовете и е независимо във финансирането си.
Изборите и създаването на правителство са донесли обществено облекчение и са намалили градуса на обществената тревожност. В масовото съзнание е доминиращо желанието за стабилизация, а не за резки промени, констатират от "Галъп". Според интерпретацията на социолозите партиите на власт запазват подкрепата си, докато тези в опозиция се сриват с изключение на ДПС. Сравнени с резултатите от последния парламентарен вот, данните обаче показват срив както на едните, така и на другите, тъй като са изчислени въз основа на всички имащи право на глас. Така например при избори сега БСП би спечелила 13%, което е с три процента по-малко в сравнение с резултата й от близо 16% на последния парламентарен вот. По същата логика ДПС също се е сринало наполовина - от 15 на сто през ноември до 7.9 процента сега. Реформаторският блок пък е на бариерата с 4.4% при получени 9% на изборите. Спад има и при ГЕРБ - от 32% на 26%. Най-съществено - с 5%, е нараснал броят на хората, които заявяват, че не биха гласували. Противно на очакванията, ПФ и АБВ не търпят електорални поражения от допира си до властта. Вътрешните конфликти и сложните коалиционни отношения не са се отразили и върху подкрепата за РБ, смятат от "Галъп".
Шарени надписи алармират за алергени в храните. С шарени букви, на цветен фон или с различен шрифт трябва да бъдат изписвани от утре алергените, които се съдържат в храните. Това предвиждат новите европейски изисквания в областта на етикетирането, които влизат в сила. Абсолютно задължително е информацията за продуктите, които може да предизвикат алергична реакция, да бъде предоставена и на клиентите в заведенията и дори от продавачите на улична храна. Законотворецът в Брюксел обаче не е упоменал дали опасните вещества трябва да се изписват в менюто, или да сложат на видно място табло с информацията, затова кръчмарите все още не са съвсем наясно как ще постъпят. Със сигурност обаче клиентите в ресторантите не може да бъдат информирани устно от сервитьорите, колкото и да са сладкодумни и приказливи. Необходимо е да има писмена следа както за органите, които правят проверка, така и за хората, които си поръчват.
Новост в европейския регламент за предоставянето на информация за храните е големината на шрифта на малките букви, с които са изписани съставките, уточни за „Монитор" д-р Райна Иванова, началник отдел в Дирекция „Контрол на храните" към Българската агенция за безопасност на храните. Вече има изискване при нормалните опаковки големината на буквите да бъде най-малко 1,2 мм. Ако опаковката е по-малка от 80 кв. см, височината на малките писмени знаци не може да е по-малка от 0,9 мм, а при повърхност от 10 кв. см има изисквания за предоставяне само на някои данни от регламента - наименование, съставките, които предизвикват алергии и непоносимост, нетно количество, както и срока на трайност. Етикетирането не значи само надписи на предварително опакованите храни, но и предоставяне на документите, които придружават храните, каза още д-р Иванова.
В регламента са изяснени отговорностите на стопанските субекти за предоставяне информацията на храните.
Който е записан на етикета и на търговските документи той е отговорен за информацията и в случай на нарушение ще бъде санкциониран.
Ако на етикета или на опаковката е изписано името на производител, при неправилно етикетиране той ще понесе отговорност. Ако е изписано обаче само името на търговеца, тогава той носи отговорност за предоставената информация и ако има констатирани несъответствия, ще понесе санкциите. Все по-често търговските вериги предлагат храни под собствени, т.нар. бели марки. Върху техните етикети не се изписва производителят. В този случай търговските вериги ще носят отговорност за неправилно етикетиране и несъответствие на предоставената информация, отговорност носи хипермаркетът, въпреки че производителят е друг, коментира експертът.
Външно реже парите на дипломатите. МВнР планира за догодина орязване на командировъчните, които се дават на дипломатите ни зад граница в допълнение към заплатата им. Това става ясно от проект за промени в наредбата за изплащане на средствата, с които се спира предварително заложеното увеличение на парите от 1 януари 2015 година. Като мотив за това се посочва „ограничената бюджетна рамка на МВнР" за догодина.
В сега действащите текстове на наредбата е разработен дълъг списък с „базисен размер" на командировъчните за посланици, консули и други служители в задграничните ни мисии, който е различен за всяка отделна държава. Разписаните средства обаче не се получават в пълен размер, а има предвиден план за плавно увеличение през годините, според който от следващия месец дипломатите ни вече трябваше да вземат 100% от заложените суми.
С поправките тази стъпка се отлага с една година, с което на практика посланиците ще пропуснат ръст от 5% за командировъчните си. Списъкът в наредбата залага средно по около 100 евро дневни пари за дипломатите ни. Средствата са най-много за мисиите в САЩ - по 154 долара, и в Норвегия - по 124 евро. Най-ниски са сумите в Еквадор и Нова Зеландия - съответно по 83 евро и 84 евро дневни. Предлаганите поправки в наредбата предвиждат още да продължи орязването на командировъчните за почивни и празнични дни, когато дипломатите са в отпуск.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |