България, макар и малка страна от европейската общност има значителен принос за развитието на иновациите и новите технологии в ЕС. С тези думи президентът Росен Плевнелиев откри Десетия Национален форум на тема „Иновационен дневен ред за устойчив растеж и конкурентоспособност".
Той обърна специално внимание на факта, че в последните години големите инвестиции в страната са в иновативния сектор. Държавният глава отбеляза още, усвояването на европейски средства в този сектор е значително по-успешно, отколкото в другите отрасли на икономиката. В заключение Плевнелиев изказана загриженост и желание за съдействие от страна на всички институции в държавата, за постигне на максимално висок ръст на привлечени влезли в икономиката капитали по линия на ЕС, както и от външни инвеститори.
На форума традиционно бяха обявени резултатите от годишния доклад Иновации.бг на Фондация „Приложни изследвания и комуникации", който представя ежегодна оценка на иновационния потенциал на българската икономика и препоръки за подобряване на обществената политика по отношение на иновациите в България. Тази година се представи и първия от поредицата доклади Зелени Иновации.бг, посветени на добрите бизнес практики и политики в тази област.
Президентът връчи наградите на отличените предприятия в Десетия Национален конкурс „Иновативно предприятие на годината 2014". Конкурсът цели да покаже успешните български бизнес модели, основаващи се на иновациите и новите технологии, и да привлече вниманието на широката общественост към постиженията на българските предприятия в областта.
До участие в конкурса бяха допуснати всички активни фирми, без ограничение на сектора им на дейност, които имат успешно внедрена иновация през последните три години. За втора година беше отличено и иновативно новостартирало предприятия. Специалната категория „Иновативни решения за устойчива енергия" е за разработки за устойчива енергия с висок потенциал за пазарна реализация.
За „Иновативни технологии в традиционни сектори" наградата за „Най-иновативно предприятие на 2014 г.", почетна статуетка и грамота получи „Аглика Трейд" ООД
"Аглика Трейд" е текстилно предприятие с близо 50 годишна история с производствени бази във Велико Търново и Твърдица. Компанията е разработила и патентовала иновативна структура на хавлиен плат, която позволява дигитален печат върху изделията с фотографско качество, непостижимо за останалите конкуренти на световния пазар. Клиенти на фирмата са известни световни дизайнерски марки, рекламни агенции и корпорации. От 2014 г. фирмата създаде своя производствена база и във Флорида САЩ.
Като „Иновационен визионер", наградата за „Най-иновативно предприятие на 2014г.", почетна статуетка и грамота получи „Онтотекст" АД
„Онтотекст" е една от водещите световни фирми в семантичните технологии за интелигентен анализ на текст. Фирмата е разработила инфраструктура за семантична база данни с изключително гъвкави възможности за анализ, обработка и визуализация на информация от големи структурирани и неструктурирани информационни масиви (графики, текстове, новини, клинични документи, рентгенови снимки, рецептури и пр.), така че да се откриват нови взаимовръзки, значения, хипотези и релации. Клиенти на фирмата са БиБиСи при отразяването на Олимпийските игри в Лондон 2012, АстраЗенека, Британски музей и др. Онтотекст са национален шампион по спечелени научно-изследователски проекти по Рамковите програми на ЕК.
За „Иновативно новостартирало предприятие" за 2014 г. е наградено „Смол Фут" ООД
Смол Фут ООД е създател и производител на защитени с патент надуваеми снегоходки, предназначени за планински спасителни служби, полярни експедиции и хора, практикуващи екстремни зимни спортове. Снегоходките са с изключителна здравина, лекота и компактност. Разработени са с помощта на финансиране за иновативен продукт по ОП Конкурентоспособност. Продуктът вече се продава в Европа, Канада, САЩ, Япония и Хонг Конг.
За „Иновативна дигитална игра" призьор е „Крайтек Блек Сий" ЕООД
Най-новият продуктна фирмата "Арена ъф фейт" е онлайн мултиплейър игра . Тя реформира множество традиции в жанра като въвежда времево ограничение и точков резултат на игралната сесия и предлага на разположение за аватари на играчите известни личности от историята и персонажи от световната литература и фолклор, вместо фентази герои. Скоро се надяваме да видим и Хитър Петър между тях :)
За иновация в областта „Качество на живот" за 2014 г. наградата беше дадена на „Курабийница" ООД .
Фирмата е създател и производител на Руубар (Roo'bar) - енергиен био десерт от сушени плодове, ядки и суперхрани. Само за 2 години суровият био десерт става търсен от любителите на здравословното хранене в над 36 държави, включително Дубай и Австралия и в момента марката е пазарен лидер за Европа. Рецептите се създават от екипа на фирмата в партньорство със световни диетолози. Курабийница организира и спонсорира спортни събития и образователни инциативи за здравословно хранене при децата и възрастните.
За „Социална иновация" наградата получи „Джъмпидо" ООД
„Джъмпидо" разработва и разпространява софтуер, с който децата в началните училища учат математика с помощта на интерактивни игри. Решаването на задачи с игрите изисква движение на цялото тяло като са подходящи и за деца със специфични нарушения на способността за учене. Игрите допринасят за внедряването на информационните технологии в учебната среда и позволяват на учителите сами да създават математически задаччи. Продуктът няма конкурент на световния пазар и вече има мобилно приложение Джъмпидо се използва в над 300 училища в цял свят.
„Мусала Софт" АД получи наградата за „Устойчиво иновативно поведение" .
„Мусала Софт" е водеща българска компания за изграждане на цялостни софтуерни решения, реинженеринг и интеграция на информационни системи, разработка на мобилни приложения и ИТ консултиране. През 2008 година фирмата създава свое научноизследователско звено -, което работи съвместно със световни иновационни лидери като IBM. Над 40% от печалбата на компанията се реинвестира в направление научни разработки. Компанията подкрепя участието на млади български таланти в международни олимпиади по информатика и математика, и поддържа и развива Академия за ИТ лидери.
За „Зелена иновация" беше наградено „БалБок Инженеринг" АД
„БалБок Инженеринг" работи в областта на екологичната сигурност и предоставя зелена услуга към общините за събиране, обработка и пълно унищожаване на опасни битови отпадъци от домакинствата. Услугата се финансира в рамките на такса смет като се спестяват значителни инвестиции за инфраструктура. Фирмата разполага със сертифицирани мобилни станции, които обслужват цялата страна по заявка на гражданите чрез безплатен телефонен номер или при организирани кампании. Работи активно със Столична община, общините Пловдив, Шумен и Сливен.
За „Иновативни решения за устойчива енергия" беотличено „Топлик" ЕООД
„Топлик" ЕООД е инженерингова компания за проектиране и изграждане на енергоспестяващи решения за отопление и климатизация на обществени и жилищни сгради. Фирмата е разработила проект за интерактивен шоурум с „топла" и „студена" стаи с вградени иновативни инсталации за отопление и охлаждане, които дават възможност на потребителите да правят реална симулация на най-ефективните за тях решения. Шоурумът има за цел да сближи връзката между потребител и производител, да служи за образователен център и да промени маркетинговите канали от каталожна продажба към персонализиран и информиран избор на клиента.
Наградата и форматът на Конкурса са признати от Европейската комисия за най-добра национална практика за популяризиране на иновативното развитие, уточняват организаторите.
Десетият Национален форум на тема „Иновационен дневен ред за устойчив растеж и конкурентоспособност" се организирано от фондация "Приложни изследвания и комуникации" и Еnterprise Europe Network - България, в партньорство с Министерството на икономиката, Представителството на ЕК в България и KIC InnoEnergy, както и с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |