България ще получи допълнителни 10,5 млн. евро от Европейския фонд за солидарност като обезщетение срещу последиците от природните бедствия през 2013 г. и 2014 г. Решението беше одобрено от Европейския парламент днес, съобщиха от Информационното бюро на Европейския парламент (ЕП) в София.
Тежките дъждове не подминаха и България, като през юни 2014 г. над страната се изсипаха валежи, четири пъти по-интензивни от средното равнище за месеца, се отбелязва в мотивите за решението.
За да може България да получи гласуваните днес средства, ще бъде необходимо допълнителното одобрение от Съвета на ЕС. По данни на ЕП страната е претърпяла щети за 311 млн. евро.
Днешното решение на ЕП засяга също Италия, Гърция, Словения и Хърватия, като общата стойност на присъдените обезщетения е 126,7 млн. евро.
Италия получава 16,3 млн. евро (при заявени щети от наводнения за 652 млн. евро), Гърция получава 3,68 млн. евро (при заявени щети от земетресения за 147 млн. евро), Словения получава 18,4 млн. евро (при заявени щети за 428 млн. евро), Хърватия получава 17,6 млн. евро (при заявени щети за 588 млн. евро), Сърбия получава над 60 млн. евро (при заявени щети за над един милиард евро).
На днешното правителствено заседание беше решено национален координатор на помощта от фонд „Солидарност" на ЕС да бъде ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие" 2007-2013 г. С помощта, получена от фонд „Солидарност", ще се финансират операции, които са с висока степен на проектна готовност, не са получили финансиране с отпуснати целево национални средства и са с висока степен на риск за живота и здравето на населението или осигуряват достъп на гражданите до ежедневни услуги (разрушена в резултат на бедствие превантивна инфраструктура, пътна инфраструктура, енергетика, водоснабдяване и отпадъчни води, телекомуникации, образователна и здравна инфраструктура, мерки за защита на културното наследство, временно настаняване и спасителни операции, почистване на засегнатите от бедствието области, включително природни зони). Посочени са и разпоредби относно координация между дейностите, финансирани от Фонда, с дейности, финансирани с други инструменти на ЕС (включително Европейските структурни и инвестиционни фондове) и от международните финансови институции.
Чрез определяне на структурата и процедурите за управлението и контрола на средствата от фонд „Солидарност" се гарантира целесъобразното разходване на отпуснатата помощ с оглед покриване на част от спешните мерки за справяне с последиците от наводненията в страната ни през 2014 г., както и разходването на средства, които ще бъдат отпускани от фонд „Солидарност" в бъдеще.
Във връзка със сериозните щети в много райони на страната, предизвикани от проливните дъждове и наводненията през лятото на т. г., България подаде две заявления за подкрепа от Фонда чрез Управляващия орган на ОП „Регионално развитие". Те бяха изготвени на база оценка на щетите, обобщени от междуведомствена работна група под координацията на Министерството на вътрешните работи. Първото заявление е с общ размер на заявените щети от 311 млн. евро, от които 285 млн. евро допустими за финансиране със средства от Фонда. То се отнася до наводненията от месец юни, като включва областите Варна, Добрич, Търговище, Шумен, Велико Търново, Габрово, Разград, Силистра, Бургас, Кюстендил, Монтана, Пловдив, София-област, Хасково, Ямбол и Кърджали и попада в категорията средства за национално бедствие.
Второто заявление се отнася до наводненията от месец август 2014 г. (в община Мизия) и попада в категорията за регионално бедствие. То обхваща областите Видин и Враца с размер на щетите 79 млн. евро, от които 69 млн. евро допустими за финансиране.
От пресслужбата на Министерския съвет припомнят, че на 10.10.2014 г. Европейската комисия одобри помощ в размер на 10 542 110 евро по първото заявление. Второто заявление все още е в процес на оценка от страна на ЕК.
В заявленията са включени публични разходи за щети, декларирани от централни органи на изпълнителната власт (министерства), териториални органи на изпълнителната власт (области) и други публични ведомства.
Размерът на помощта от Фонда покрива само минимална част от огромните щети. По тази причина средствата се разпределят пропорционално на дела на допустимите разходи на съответното ведомство или област към общия размер на допустимите разходи на всички ведомства или области съгласно заявлението. С цел да не се допусне загуба от ефекта на инвестициите при силно раздробяване на помощта, тя ще се отпуска за операции с деклариран висок размер на щети чрез поставяне на долна граница на сумата (100 000 евро), която може да получи конкретно ведомство или област. В случай, че конкретният размер за централен орган на изпълнителната власт и/или публично ведомство, съответно област, е по-малък от 100 000 евро, то сумата, определена за този централен орган, публично ведомство или област, се разпределя пропорционално между останалите централни органи и ведомства или области.
Чрез одобряването на методология за разпределение на средствата, получени от България по линия на фонд „Солидарност" на ЕС, ще се осигури справедлив подход за разпределение на отпуснатата помощ с оглед покриване на част от спешните мерки за справяне с последиците от наводненията в страната ни през 2014 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |