Правителството обеща поправки на прокараните пенсионни поправки. ГЕРБ светкавично прокара спорните промени в пенсионния модел, обявени без дебат и разчети на въздействието само преди седмица. Това стана с подкрепата на ДПС и няколко депутати от партията на Христо Ковачки и напук на трите си партньора в управлението - Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ, които в петък вечер гласуваха против текстовете. След приемането започна и говоренето от страна на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов, че предложенията могат да бъдат редактирани до края на март. При тези обещания и уверенията, че няма да има принуда някой да се пренасочва от частните пенсионни фондове към НОИ, президентът Росен Плевнелиев, който в петък сутринта се обяви против бързането с промените, обяви, че няма да наложи вето.
Заявките за бъдещи промени обаче са под условие - че ГЕРБ се убеди в нуждата от редакция (което естествено може и да не стане). Фактът към днешна дата е, че заедно с ДПС окончателно са гласувани текстове, които отварят широко вратата за преливане на средства към ямата НОИ, и че има предвиден бъдещ норматив на правителството, който може да предвиди и още тежести.
Обещанията за промяна
Буквално минути след гласуването Борисов заяви, че "ако ме убедят, че това, което сме приели, е грешно, ще го променим". В същия тон продължи и Горанов. Опцията за промяна е добра новина, но не обяснява защо беше бързането да се приемат толкова важни текстове без дебат и без съгласие на коалиционни партньори и работодателски организации.
Засега и премиерът, и министърът декларират, че автоматичното отиване в НОИ на новонавлизащите на пазара на труда (които са около 50 хил. годишно) може да се редактира. Премиерът подкрепя възможност осигурените да могат да се движат, колкото пожелаят, между фонд и държавния институт, а не както е гласувано, изборът да е еднократен. Горанов пък говори за смяна на автоматизма - вместо в НОИ младите да отиват във фонд.
"Ако проблемът е свързан дори с тази една година и с най-младите граждани, които тепърва започват да се осигуряват, и това ще преразгледаме. Ще направим така, че те, ако за една година не проявят никаква активност и фондовете не могат да ги мобилизират, служебно да отиват в универсален пенсионен фонд - така, както и досега. За да няма никакви съмнения, че Горанов иска да национализира парите", обоснова се финансовият министър. "Аз съм склонен да се откажем и до нула. Ако се окаже, че е толкова страшно хората да имат избор, и на това съм склонен", каза Горанов.
Брюксел одобри програма "Транспорт" с бюджет от 4 млрд. лв. Европейската комисия е одобрила 4 млрд. лв. за пътища, жп проекти и развитие на столичното метро по новата оперативна програма "Транспорт" (2014-2020). Новината съобщи премиерът Бойко Борисов след среща с президента на комисията Жан-Клод Юнкер.
По думите на Борисов в програмата е заложено в пътища и жп инфраструктура да бъдат вложени по 800 млн. евро, а 400 млн. евро - в софийското метро. Цитираните от него суми вероятно включват и съфинансирането от бюджета по тези проекти, което през новия програмен период ще е 15% от стойността им.
4 млрд. за десет дни
Новината от Брюксел означава, че бюджетът на програма "Транспорт" през новия програмен период остава приблизително същия, както и в предишния (сега е около 2 млрд. евро с националното съфинансиране). Въпреки че по подготовката на оперативната програма се работи от много време - още от миналия кабинет на ГЕРБ - премиерът отчете одобряването й като постижение от последните дни.
"Само за десетина дни работа на кабинета можем да кажем, че близо четири милиарда лева само днес отиват в инфраструктурата на България. Много съм доволен от усилията, които положихме през тези седмици, мисля, че резултатите са повече от ясни", заяви Борисов.
При пътищата първи приоритет остава завършването на магистрала "Струма". За доизграждане през новия програмен период е отсечката между Благоевград и Сандански, чието строителство по прогнозни данни ще струва 750 млн. евро. Най-скъпата част от отсечката е преминаването на Кресненското дефиле, което се предвижда да стане с дълъг тунел. Работи се обаче и по алтернативно трасе през дефилето, което би свалило разходите.
Ако това стане, ще останат средства и за частично изграждане на останалите проекти по оперативната програма - магистрала "Хемус" до разклона за Ловеч и Плевен и тунела под Шипка, чието прогнозна стойност е 100 млн. лв. Те също бяха посочени от Бойко Борисов като отсечки, които ще се строят.
По релси
Новостта този път е акцентът върху железопътната инфраструктура. Приоритетните проекти по програма "Транспорт" са вторият етап от рехабилитацията на отсечката Пловдив-Бургас с прогнозна стойност 320 млн. евро. Също и жп-линията Елин Пелин - Ихтиман - Септември, чиято прогнозна стойност е 740 млн. евро.
720 000 българи на път за празниците. 720 000 българи ще напуснат домовете си, за да празнуват Коледа и Нова година навън. 560 000 от тях ще пътуват в страната, а 160 000 тръгват за чужбина, прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
Силният трафик и задръстванията ще са факт от ранния следобед на 23 декември и на 24 декември сутринта, а след това на 30 декември от обяд и на 5 януари до вечерта.
Според Драганов не са много хората, които са слели в почивни дни Коледа и Нова година - причината е, че единият празник е семеен, а другият, както той го нарича, "корпоративен". Образно казано, на Коледа българинът е при мама, а на Нова година с колеги и приятели, казва експертът.
За Гърция по празниците ще тръгнат около 75 000 души. Те ще са предимно за Нова година. Около 30 000 българи са избрали да празнуват в страните от ЕС - те потеглят с автобуси, коли и самолети най-вече за Германия, Италия и Испания. 5000 наши сънародници са успели да си осигурят почивка на екзотични дестинации, казва Драганов. За купон в Сърбия вече са платили около 6000 българи, 2500 за Македония.
От хората, които няма да са вкъщи, но са избрали българските хотели - 64 000 ще си честитят празника в планински курорти, 22 000 са предпочели балнео, спа и уелнес бази. Около 30 000 са купили куверти за къщи за гости, семейни и градки хотели.
В момента доста хора с възможности, позакъснели с резервациите си, настоятелно търсят места в луксозни хотели у нас, но те вече са заети, каза Драганов. Причината е, че претеснени да напълнят базите си, доста луксозни комплекси са свалили цените до 15% спрямо минали години. Така базите им се напълнили още през ноември и началото на декември и със среден клас туристи. Най-големите натоварвания по пътищата обичайно ще бъдат по основните магистрали на градовете, ГКПП Кулата, ГКПП Маказа и Дунав мост. Експертите очакват силен трафик от румънски туристи. Част от тях традиционно избират за празниците български курорти в близост до тяхната граница. Тази година обаче се очаква и сериозен трафик от румънци, тръгнали за празниците в Гърция. Те минават транзитно предимно през ГКПП Маказа и правят големи колони.
Изненада - дизелът с 15 стотинки по-евтин от бензина. Дизелът в София поевтиня от 2,22 лв. на 2,13 лева за литър в някои вериги бензиностанции през почивните дни. Така за пръв път се стигна до изненадваща ситуация цената му да е с цели 15 ст./л по-ниска от тази на масовия бензин А 95.
Обичайната практика в последните години е бензин А 95 винаги да се предлага с 4-5 ст./л по-евтино от нафтата. Изключения имаше само два-три пъти за кратки периоди от по няколко седмици в последните две години, когато дизелът се търгуваше с жълти стотинки по-евтино от бензина. Обяснението на търговците тогава бе, че на международните пазари цената на нафтата е паднала под тази на бензина.
Вчера търговци, до които „Труд" се допита, така и не дадоха категорично обяснение на какво се дължи шоковото пропадане на дизела и дали става дума за трайна тенденция или за кратки промоционални акции в „Шел", ОМВ и „Еко". Поддържаме редовни цени, които отразяват тенденциите на пазара, фактор е и високата конкуренция в някои региони на страната, твърдяха търговците. Въпреки това, след като в петък и събота държа цена от 2,13 лв./л, в неделя „Шел" отново вдигна дизела на 2,22 лв.
„Ние следваме едровото движение на цените на горивата, като в същото време продължаваме да ценообразуваме конкурентно, като се съобразяваме с пазара", отговориха от „Шел" на официално запитване от „Труд".
От „Петрол" пък неофициално коментираха, че вероятно не става въпрос за промоция. Ситуацията на пазара е такава, че позволява на компаниите да продават горивата на дребно с големи разлики заради спада при петрола, казаха оттам.
Криенето на осигуровки ще се наказва със затвор и конфискация. От 1 януари работодатели, които умишлено укриват здравни и социални осигуровки на служителите си, ще се наказват със затвор и глоба. Работниците няма да носят никаква отговорност - дори и "за подбудителство и помагачество". Промените в Наказателния кодекс бяха приети окончателно с бюджета на Държавното обществено осигуряване. Текстовете бяха предложени от депутатите от ГЕРБ между първо и второ четене на законопроекта, след като премиерът Бойко Борисов и синдикатите сключиха сделка зад гърба на работодателите за скандалните промени в пенсионния модел, замразяването на възрастта за пенсия за втора поредна година и увеличаването на стажа с 4 месеца.
Така от Нова година работодател, който укрие здравни и социални осигуровки в големи размери - тоест над 3 хил. лв., ще се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до 2 хил. лв. Ако недекларираните вноски са над 12 хил. лв., наказанието ще е затвор от две до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на фирмата. Депутатите записаха пет положения, при които ще се смята, че работодателят се превръща в престъпник - ако обяви осигурителен доход за работниците си в по-малък размер от действителния; ако не подаде декларация; ако потвърди неистина или затаи истина в подадена декларация; ако унищожи или укрие в законоустановените срокове счетоводни документи, счетоводни регистри или ведомости за заплати; ако състави или използва документ с невярно съдържание, неистински или преправен документ при упражняване на стопанска дейност, при водене на счетоводство или при представяне на данни пред приходните агенции. Така укриването на осигуровки вече ще е приравнено като престъпление към неплащането на данъци - за това престъпление се прилагат същите хипотези по Наказателния кодекс. Ако, докато тече съдебното дело за умишлено укриване на осигуровките на първа инстанция, работодателят внесе вноските заедно с лихвите, ще смали наказанието си до три години затвор и до 1000 лв. глоба.
Идеята за криминализиране на неплащането на осигуровките се дискутира от няколко години. Тя дори се появи в проекта на Наказателен кодекс на кабинета "Орешарски". Синдикатите отдавна настояват за затвор за некоректни работодатели, като според тях това ще донесе между 150 и 200 млн. лв. допълнителни приходи в касите на здравното и общественото осигуряване. Работодателите не са против строгите мерки, но настояваха наказателна отговорност да носят и служителите, които се договарят да бъдат осигурявани на по-ниски суми от реално получаваните.
Същото поиска при дебатите по гласуването в парламента и Румен Христов от Реформаторския блок. Това обаче ядоса лидера на "БСП лява България" Михаил Миков. Миков на висок тон обясни на колегата си, че работникът не носи отговорност за издължаване към НОИ, НАП и НЗОК, защото работодателят е този, който прави удръжките за вноските.
Съпротивата срещу пенсионните поправки се разраства. Съпротивата срещу промените в пенсионния модел, които бяха окончателно приети в петък от Народното събрание, се разраства. А финансовият министър Владислав Горанов омекна и заяви, че току-що одобрените промени ще се пренаписват из основи, което доказва, че зад бързането за приемането им стоят неизказани подбуди. Още повече че дебатът за цялостната пенсионна реформа бе отложен за следващите три месеца, а единственото в сила от 1 януари е възможността за избор къде да се осигуряват родените след 1959 г.
Лидерът на Реформаторския блок Радан Кънев вчера съобщи, че с премиера Бойко Борисов са се договорили да не се приема наредбата на Министерския съвет, с която ще станат ясни детайлите как точно ще се прехвърляме от частен фонд в Националния осигурителен институт, докато не се стигне до "общо политическо решение на управляващите партии и мнозинството". Кънев постави и срок - "още преди Нова година или в началото до януари".
В окончателния вариант на Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване бе записано, че в подзаконов нормативен акт ще бъде регламентирано как ще става реално прехвърлянето на индивидуалните партиди от частен фонд към НОИ на българите, родени след 1959 г. Това събуди страхове да не би кабинетът да прокара служебно прехвърляне на парите на хората, които изрично не посочат, че искат да се осигуряват и във втория стълб. Горанов обаче категорично отрича да се планира това.
"Имах двучасов разговор с премиера Борисов по повод кризисната ситуация след петъчния вот. Постигнахме съгласие да проведем бързи вътрешнопартийни консултации в ГЕРБ и РБ, след което да проведем поредица от експертни консултации по повод пенсионния модел. Добре е още преди Нова година или в началото до януари да стигнем до общо политическо решение на управляващите партии и мнозинството. Това ще гарантира сигурността на личните пенсионни спестявания и стабилността на финансовата система, в т.ч. на частните и публичните пенсионни фондове. До приемането на общо политическо решение наредба по спорните текстове няма да бъде издавана и те няма да произведат правно действие", написа във "Фейсбук" профила си Кънев.
Лъжат ни с бонуси към ниски заплати. Все повече работодатели мамят бъдещите си служители с обещания за бонуси към заплащането, които да увеличат възнаграждението им. При сключването на договор началниците обещават допълнителни стимули, които служителят ще започне да получава след няколко месеца работа. „След този период служителите не получават въпросните бонуси, но не могат да претендират пред съда за това, защото тази клауза не фигурира в трудовия договор, обясни пред „Монитор" адвокатът по трудово право Ива Тодорова. Често работодатели залъгват кандидати с обещания за заплата, която впоследствие се оказва в пъти по-ниска. В подобна ситуация е изпаднал това лято и 30-годишният Иван, който кандидатствал за салонен управител в хотел на морето. „Предложиха ми 800 лв. заплата плюс допълнителни средства за гориво. На 4-тия работен ден ми дадоха да подпиша трудов договор за 340 лв.", разказва излъганият Иван. Според адвокатите по трудово право съдът е на страната на работниците, но не и при такива случаи, защото измамените не могат да докажат предварителните си договорки.
„Имам случаи, при които съдът не прие да изслуша колеги свидетели, че уговорката на работодателя и служителя е била за заплата от 700 лв., а не за 340 лв., каквато той е получавал", разказва още адвокат Тодорова.
Най-много дела срещу работодатели има заради неправомерни уволнения. Става дума за фирми, които прекратяват контракта с бременни жени или майки на деца до 3 г. Най-често от работа се освобождават хора в предпенсионна възраст като, за да оправдаят раздялата, шефовете повишават квалификация на позицията, която заема възрастният служител. Така работникът е освободен с аргумента, че не отговаря на изискванията, за да изпълнява задълженията си.
От началото на годината до края на ноември в Главна инспекция по труда (ГИТ) са подадени 3157 оплаквания за прекратени трудови договори. „Спрямо същия период на миналата година броят им намалява. За 11-те месеца на 2013 г. имаме 3922 сигнала", обясниха от ГИТ. При прекратен контракт от инспекцията могат единствено да съдействат на трудещия се при събиране на документи за дължими възнаграждения и обезщетения.
По четирима в битка за апетитни армейски имоти. Средно по четирима души се борят за всеки от обявените за продан апартаменти от Министерството на отбраната в различни градове на страната, показва публикуваното на сайта на ведомството класиране. Става въпрос за 51 имота на тънки цени, които бяха извадени на тезгяха през октомври. Те се намират в населени места в Южна България, в които МО вече няма свои структури.
Право да кандидатстват с предимство за тях имаха лицата, които до момента са ги ползвали под наем и нямат друго жилище, други военни и цивилни служители на министерството без свои апартаменти, както и деца и съпруги на загинали армейци. За класирането на кандидат-купувачите е
била сформирана спецкомисия, която да разгледа всеки случай поотделно.
Най-голям наплив от мераклии има за обявените от Министерството на отбраната имоти в Калофер, Чепеларе и Рудозем, където за един апартамент се състезават по 9 души. В същото време за жилища, които се продават в Ардино и Димитровград, кандидатства само по един човек.
Така за построен през 1992 г. апартамент в Калофер с площ над 70 кв.м, който е бил обявен на изключително ниска цена - 4600 лв., битката е доста оспорвана. Комисията обаче вече е дисквалифицирала четирима от кандидатите. Някои от тях не предоставили нужната документация, а други не отговаряли на условията за прослужени години. Класираният към момента на първо място има 14 прослужени години в МО.
Седем души пък се състезават за доста по-скъп апартамент в Чепеларе, който министерството обявило на цена от 18 300 лв. Жилището е по-голямо - 81 квадрата, но пък е доста по-старо, изградено е през 1975 г. В надпреварата за него отново има дисквалифициран участник, който не отговарял на условията заради прекратена кадрова военна служба. Класираният на първо място пък е с 19 прослужени години в МО.
За три от апартаментите в Ардино, към които има сравнително слаб интерес, МО е обявило предварителна цена от по около 13 000 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |