Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Германия готви ограничения за транспорта. Българските шофьори ще трябва да получават минимум 8.5 евро на час за превозите на германска територия. От 1 януари 2015 г. Германия ще въведе минимално заплащане на час за служителите на всички чуждестранни компании, които работят на нейна територия. Това съобщиха от транспортния бранш пред "Капитал Daily". Мярката ще засегне в най-голяма степен превозвачите, както и компаниите, занимаващи се с премествания, които също имат сериозна дейност на територията на почти незаобиколимата най-голяма европейска икономика. Това означава, че на час всички шофьори ще трябва да получават по 8.50 евро, каквото е минималното заплащане за Германия, като законът беше приет през лятото на 2014 г. Сега обаче той ще се разпростре и върху всички дружества с чужда регистрация, извършващи част от дейността си там. Мениджъри на компании, които ще бъдат засегнати от новото изискване, коментираха, че изпитват" недоумение" от забраната, както и че то би нарушило принципите на свободния пазар и може да доведе до аналогични мерки и от други държави. Подозренията им са, че зад мярката стои желанието да се ограничи конкуренцията на компаниите от Източна Европа, като това ще оскъпи транспортната услуга, която предлагат. В същото време транспортните компании имат все по-стеснен периметър на действие заради политическите проблеми с Русия и Близкия изток.
Миролио стана най-големият акционер в "Техномаркет". Италианският текстилен предприемач придобива половината от компанията чрез две увеличения на капитала. Най-голямата верига за техника "Техномаркет" има нов голям акционер. Това е италианският бизнесмен с български паспорт Едоардо Миролио, който вече притежава половината от дружеството, става ясно от документи в Търговския регистър. Промяната е второто акционерно преструктуриране във веригата. През лятото в компанията се завърна един от основателите й Николай Китов. Той заедно с тогавашния председател на съвета на директорите Евгений Гълъбов и Ангел Велев поеха компанията зад "Техномаркет" - регистрираната в Лихтенщайн Domtech Holding. Чрез нея през 2012 г. Корпоративна търговска банка (КТБ) влезе във веригата за техника, като придоби дълга на предишните собственици. Сделката става факт чрез увеличение на капитала на "Техномаркет" на два пъти до 11.3 млн. лв., които вече са вписани в Търговския регистър. След преобразуването Миролио ще държи индиректно половината от акциите чрез компанията си "Е.Миролио" и чрез сина си Франко Миролио. Останалите акции са на досегашните съсобственици - три физически и едно юридическо лице. Съоснователят на компанията Николай Китов и съдружниците му от това лято Евгений Гълъбов и Ангел Велев запазват пряко участие от по над 10%. Дял от около 15% има и регистрираната в Лихтенщайн Domtech Holding, в която равно участие имат Китов и Гълъбов. От документите в регистъра се вижда, че Гълъбов и Велев на 2 декември са прехвърлили записаните от тях акции от първото увеличение на "Е.Миролио" и сина на Миролио.
Вестник Сега
Държавата поема изцяло санирането на панелките. Банката за развитие получава гаранции за 1 млрд. лв. и ще отпуска кредити на общините. Амбициозен, но неясен план за санирането на панелки за милиарди левове, който започва ударно да се прилага от 1 януари, обяви вчера регионалният министър Лиляна Павлова. Само през 2015 г., когато има и местни избори, за него ще бъдат похарчени 1 млрд. лв. Още на старта обаче се налагат ограничения. Основното ново правило на програмата е, че ще могат да кандидатстват сдружения на собствениците от блокове с над 36 жилища, но не и отделни входове. Проектите ще се движат не от държавата, а от общините. Създава се и фонд, който да поеме 100% финансирането, без ангажимент от страна на домакинствата. Новият план за жилищно обновяване бе оповестен след среща на регионалния министър с кметовете на 28-те областни града. На нея присъстваха и вицепремиерите Томислав Дончев, Румяна Бъчварова и финансовият министър Владислав Горанов. Според обявените намерения собствениците на жилища в панелни блокове ще могат да кандидатстват пред общините за безвъзмездно финансиране. Условието е да кандидатства цял блок с поне 36 апартамента, а не отделни входове, както беше досега в проекта към програмата по "Регионално развитие" 2007-2013 г. Според статистиката на Министерството на регионалното развитие (МРР) в България има 70 259 сгради панелно и стоманобетонно строителство, в тях има 1,123 милиона апартамента и те са основно в 28-те областни града.
Бюджетът развърза кесията за нови 67 млн. лв. извънредни разходи. Допълнителните субсидии отиват към обичайните заподозрени. На последното си заседание за тази година правителството раздаде поредната щедра порция извънредни субсидии на обща стойност 67.5 млн. лв. Допълнителните разходи са извършени от министерства, които редовно не успяват да се вместят в бюджетите си. Извънредни жестове има и към големи общини, включително и за столичния район Банкя. Парите са извън отпуснатите с актуализацията на бюджет 2014. Най-крупната извънредна субсидия по традиция отива към вътрешното министерство, което ще получи 30 млн. лв., за да плати натрупани текущи разходи и полагащи се обезщетения на служители. Повече детайли по темата няма. Това не е първият случай, в който МВР получава извънредна субсидия за обезщетения. През април ведомството вече получи други 28 млн. лв. за изплащане на обезщетения. При актуализацията за МВР бяха допуснати най-високите извънредни разходи - до 125.7 млн. лв.
1/3 от депутатите на ДПС са в потенциален конфликт на интереси. Четирима парламентаристи на Доган имат да връщат сериозни кредити. 13 от общо 36-те депутати на ДПС официално признават, че имат частен интерес към делата на свързани с тях лица, което поражда риск от конфликт на интереси. Това показва проверка на "Сега" в декларациите им в регистъра по Закона за конфликт на интереси. В мнозинството от случаите става въпрос за дейности, развивани от членовете на семействата им, като често депутатите избягват да посочат за какво точно става въпрос. В декларациите на някои от най-важните членове на парламентарното войнство на движението - Делян Пеевски, Йордан Цонев и Петър Чобанов, не е отбелязана нито една предпоставка за евентуален конфликт.
Вестник Труд
Замразиха цените на 1300 лекарства без рецепта. Медикаментите, които не са по лекарско предписание, догодина няма да поскъпват. Цената им ще се променя само с процента на статистически отчетената инфлация за периода от последната регистрирана цена. Това гласува правителството и така замрази за още една година стойността на всичките 1300 лекарства без рецепта. Ограничението изтичаше на 31 декември т.г. и ако кабинетът не бе взел решението, масово купуваните препарати като тези срещу простуда, настинки, болки и неразположения щяха да поскъпнат. Доказателство за това е практиката от времето на бившия здравен министър д-р Таня Андреева. Тя не предложи навреме замразяване на цените и 113 медикамента без рецепта поскъпнаха, някои дори с 25%, в периода между април и август т.г., преди ограничението отново да бъде въведено. Мотивът на кабинета „Борисов" при гласуването вчера бе, че мярката "има социален ефект и ще доведе до ограничаване на поскъпването на масовите лекарства в разгара на зимния сезон". Предложението цените да се „пъхат" във фризера бе дадено преди 3 години от тогавашните депутати от ГЕРБ Десислава Атанасова и д-р Даниела Дариткова.
Юристи искат в Конституционния съд: Индивидуална жалба за защита на гражданите. Гражданите да имат възможност да защитават правата си в Конституционния съд чрез индивидуална жалба, както е в повечето европейски държави, а не само определени институции да имат достъп до КС, предлагат юристи. Дебатът се води дълго време и специалисти смятат, че промените трябва да настъпят по-бързо, за да са защитени правата на обикновените хора. В Актуализираната стратегия за съдебна реформа е посоено, че след гражданска и експертна дискусия за разширяване на достъпа до конституционно правосъдие може да се реши дали да се допусне жалбата. Как да се случи? Въвеждането й може да стане чрез конституционна промяна от Народното събрание. „Чрез жалбата всеки гражданин може да сезира съда за нарушени права", обяснява Димитър Гочев, първият наш съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург и конституционен съдия от 1994 до 2003 г.
Вестник 24 часа
Продадоха двойно повече живи елхи за Коледа. Двойно повече живи елхички са продадени досега, показват данните на държавните горски и ловни стопанства. Над 20 000 броя коледни дръвчета в саксии са купени от крайни потребители при едва 9000 през миналата година. Големият интерес е резултат от обявената национална кампания на земеделското министерство. Идеята е хората да изберат жива елхичка, която после да бъде засадена в т.нар. Коледна гора и така да се опазят българските гори и природа. За това обаче не е достатъчно само да се купи коледно дръвче в саксия, което в края на януари да бъде поставено в земята. За да се “хване” и оцелее, трябва да се спазват определени правила, иначе е все едно дали си вземате отсечена елха, или жива, признават горските експерти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |