Източник: www.darikfinance.bg
За разлика от многото други пропаднали начинания на бившия банкер Цветан Василев, заради които КТБ е в процедура по фалит, БТК е актив, който е реален и способен да носи приходи.
Въпреки че придобиването му е финансирано изцяло от фалиралата банка, Василев очевидно продължава да смята телекома за своя компания. Това личи недвусмислено от визитката в личния му сайт, според която Василев, освен че е мажоритарен акционер в КТБ, чрез дъщерната си компания "Бромак телеком инвест" в консорциум с руската инвестиционна банка VTB Capital притежава и мажоритарния пакет (около 80%) от VIVACOM, бившата Българска телекомуникационна компания.
"Труд" задава на Василев въпроса как може БТК да е негова компания, след като той не е платил нищо за нея. Средствата за покупката на БТК са предоставени изцяло от фалиралата КТБ на негови фирми бушони, които не са в състояние да върнат нито лев от използваните пари.
Афиширайки се като собственик на БТК, Василев всъщност директно се подиграва с всички кредитори на банката. Защото да отмъкнеш през свързани фирми (кредитирани пряко от КТБ) поне 370 млн. лв., да не учредиш в полза на банката никакви обезпечения за тези средства, и да твърдиш, че закупеният с тях актив е твоя лична собственост, е не само подигравка, но и твърде показателно за начина на мисленето на Василев изобщо - парите на вложителите в КТБ са негова лична собственост, също както и закупените с тях активи.
По същото време Василев губи фактическия си контрол върху крайното дружество - собственик от българска страна - "ТЦ-ИМЕ" АД и много добре осъзнава, че ако не скъса веригата на собствеността, БТК ще трябва да бъде използвана, за да се осребри и да покрие част от огромната дупката в КТБ. И той къса тази връзка.
Както "Труд" пръв съобщи, вероятно в края на юли "Бромак телеком инвест" АД (с изпълнителен директор Иван Стойков - лице от близкото обкръжение на Василев) прехвърля дяловете си във V Telecom Investment General Partner S.A. и V Telecom Investment S.C.A. (важните междинни дружества, чрез които се стига пряко до телекома), на ново дружество под контрола на Василев - SHCO 79 S.a.r.l., Люксембург.
Прехвърлянето е извършено по номинална стойност на дяловете, която вероятно не надхвърля 20 хиляди евро. А става въпрос за дялове на стойност стотици милиони евро. По същото това време Василев се биеше в гърдите, че „спасява" банката, търсеше инвеститори, подаваше чрез подставени лица смехотворни "оферти" до БНБ за покупка на КТБ, организираше "защитата" си.
Нещо повече, след покупката на БТК през 2012 г. Василев слага свои доверени лица за председател на Управителния съвет на БТК и по-късно, за председател на Надзорния съвет. Главното лице в управлението на телекома е неговата бивша дясна ръка в КТБ - Златозар Сурлеков, а председател на Надзорния съвет - неговият доверен адвокат Владимир Пенков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |