Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
IT индустрията: Ръст без спирачки. Секторът продължава да изпитва недостиг на кадри, но се опитва да реши проблема с конкретни действия по обучение на специалистите. Задръстване, застой, нерви. Това обикновено се случва на пътя в празничните дни при подстъпите на София. Представете си, че една лента е свободна, но никой не може да премине през нея освен една-единствена кола, която профучава с висока скорост. Горе-долу така можем да илюстрираме повечето сектори, които седяха в задръстването и икономическия застой. Колата в бързата лента е IT индустрията, която точно в този момент започна да се развива стремително. През 2014 г. ситуацията пред нея изглеждаше също толкова позитивна, но и с притеснения за неравности по пътя. Въпреки това IT автомобилът продължи да поддържа силния темп на ръст през изминалата година и гледа позитивно към следващата. Софтуерният сектор достигна 1.74% от брутния вътрешен продукт на България през 2014 г., показват прогнозните резултати от годишното изследване на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) за изминалата година. Очакванията на браншовата организация са, че приходите на дружествата от сектора ще се увеличат с 15% през 2014 г. спрямо предходната, като достигнат 1.37 млрд. лева. Около 60% от продажбите са износ, като основните пазари са САЩ, Канада и Западна Европа. Тенденцията е устойчива: през 2012 г. приходите на компаниите от бранша надминаха милиард лева и достигнаха 1.074 млрд. лева, през 2015 г. те имат шансове да достигнат до 1.5 млрд. лева и да гонят потенциален дял от 2% от БВП на страната. Подобна е ситуацията и при другия голям компонент от IT индустрията – аутсорсинга. Браншът очаква през 2014 г. броят на заетите в компаниите (основен показател, който ползват фирмите от сегмента) да се увеличи с 20%.
Вестник Сега
Местните избори са рубежът на властта през тази година. От резултатите им ще зависи дали управляващата коалиция ще оцелее и ще има ли предсрочен вот за парламент, смятат политолози и социолози.Управляващата коалиция най-вероятно ще устои през 2015 г., но за пълноценен мандат едва ли ще й стигнат силите. Решаващи за развитието на политическата ситуация през т.г. ще са местните избори наесен. От резултатите им ще зависи продължителността на управлението. Това е преобладаващото мнение на социолози и политолози, анкетирани от "Сега". Предсрочен парламентарен вот през 2015 г. не се очертава, според социолога Живко Георгиев от "Галъп". Той обаче не изключва възможни трусове непосредствено преди и след местните избори догодина, ако се окаже, че някоя от партиите в коалицията силно губи от присъствието си в нея. "Голямо изпитание за правителството ще бъде овладяването на икономическата ситуация в страната. България продължава да забива надолу, без светлина в тунела. Ако и тази година се наложи да се прибегне до заеми, това може да е фатално за управлението", смята Живко Георгиев. Социологът е на мнение, че сътрудничеството на ГЕРБ с ДПС не е трайно, така че не се очаква преформатиране на мнозинството в парламента.
Средно по 258 млн. евро на месец, или общо близо 3.1 млрд. евро са средствата от европейските програми, които България трябва да усвои през тази година. Това показват данните на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев, цитирани от БГНЕС. Така през 2015 г. трябва да усвоим най-много средства от влизането на страната ни в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. България е разплатила над 16.5 млрд. лева по програмите с европейско финансиране за периода 2007 - 2013 г., сочи обобщена справка на правителството към 30 декември. От началото на програмния период по оперативните програми, съфинансирани чрез Структурния и Кохезионния фонд, на българските бенефициенти са предоставени средства в размер на над 11.8 млрд. лева (76.7% от общия обем), а по програмите на земеделските и рибарските фондове - съответно над 4.7 млрд. лева (74.3%). Според отговора на Томислав Дончев на въпрос на БГНЕС към края на 2014 г. нивото на получените от европейския бюджет средства е достигнало 67.28%. Разликата вероятно се дължи на вече платени от бюджета средства към бенефициентите, които още не са възстановени от Брюксел или са ни наложени санкции. 2015-а е последната година, в която страната ни може да бъдат усвоени средства от предходния програмен период.
Българите ходят най-много пеш в целия ЕС. При по-редовен градски транспорт 35% от хората у нас са готови да слязат от автомобила си. Дали поради икономическа принуда или заради качеството на пътищата и градския транспорт, в целия Европейски съюз делът на българите, които в ежедневието си се придвижват пеша, е най-голям. Това показват данните от последното проучване на Евробарометър за нагласите на хората към транспорта. Изследването е проведено в периода 11-20 октомври 2014 г. и в него са участвали 27 868 души от всички страни, членки на ЕС. Обобщените данни за съюза показват, че колата е основен транспорт в ежедневието на континента - за 54% от анкетираните.
Вестник Труд
Метрото затваря центъра за коли през есента. Строежът на третия лъч на метрото, чийто старт се планира за есента, ще затвори за движение на автомобили ключови участъци от центъра на София. Къртицата ще тръгне от Малък театър "Зад канала", ще мине покрай Орлов мост, а оттам през "Патриарх Евтимий" и кръстовището на бул. "Витоша" и "Патриарх Евтимий", за да продължи до "Красно село". "При театъра и на Орлов мост няма да затваряме движението, но на Попа и при НДК това е неизбежно. Ще се опитаме обаче органиченията да са на части, за да няма големи задръствания", обясни пред "Труд" шефът на общинското дружество "Метрополитен" инж. Стоян Братоев.
Вестник 24 часа
Софиянци пратили 8,9 милиона есемеса за паркиране в центъра. Паякът вдигнал над 24 000 коли за 11 месеца, слагали средно по 247 скоби на ден. Над 8,9 млн. есемеса са пратили софиянци за паркиране в синята и зелената зона от началото на 2014 г. до декември. Приходите от зоните са 9,88 млн. лв., сочи справка на Центъра за градска мобилност по искане на "24 часа". Постъпленията от синята зона са 5,41 млн. лв., а за паркиране в нея са пуснати 3,22 млн. есемеса. Средната използваемост на местата в зоната е била 85%, а софиянци са паркирали за 1,46 ч. Въпреки че спирането в зелената зона е 2 пъти по-евтино от синята - час престой струва 1 лв., там са се ползвали средно 75% от местата. Едно място се е ползвало средно за 2,20 ч при разрешени 4 ч. Приходите от зелената зона до началото на декември са над 4,47 млн. лв., а за паркиране в нея са пуснати над 5,7 млн. есемеса. За двете зони са продадени и над 2,32 млн. талони за паркиране. По 247 скоби средно на ден са поставяни на нарушителите. Те са били близо 2 пъти повече в зелената зона. Там поставените скоби са 73 556, а в синята - 40 754. Глобата за скоба е 30 лв. плюс сумата за всеки час престой. 24 044 коли пък е репатрирал паякът. Санкцията е 60 лв.
Разходите на домакинствата се увеличават с 5% повече от доходите. Ръстът в доходите на домакинствата у нас през последните 5 години е 25%, докато този на разходите е доста по-голям - почти 30 на сто. Това показват сметки на “24 часа” по данни от Националния статистически институт. През третото тримесечие на 2014 г. доходите на човек от домакинството у нас са 1195 лв. Данните показват, че 5 години по-рано те са били 952,45 лв. Толкова се получава, ако се съберат доходите през юли, август и септември 2009 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |