Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Магистрала "Струма": резервирана за български строители. Чужди кандидати за две отсечки за 350 млн. лв. са отстранени и обжалват поръчките. Жалби от отстранени чуждестранни кандидати блокираха тръжните процедури за две отсечки от магистрала "Струма". В последните работни дни на 2014 г. три строителни компании и обединения са оспорили резултатите от предварителния подбор при избора на изпълнител за пътните участъци преди и след дългия тунел в Креснеското дефиле (виж картата). Тава са най-големите строителни поръчки в момента - те са с прогнозна стойност 350 млн. лв. Те се финансират с евросредства и трябва да са готови за около три години и половина. Става въпрос за отсечките Благоевград – Крупник и Кресна – Сандански. Те са част от лот 3 на магистралата към гръцката граница, който обхваща участъка Благоевград - Сандански. Тръжните процедури за двете отсечки от него бяха обявени от Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) през август миналата година. Строителството трябва да започне през тази, но при новите обстоятелства ще се забави. Жалба, но срещу друг участък от "Струма", внесоха и природозащитници. Сдружение "Екологично сдружение за земята" обжалва обществената поръчка за доклад по ОВОС (оценка за въздействие върху околната среда) на алтернативно трасе през Кресненското дефиле. Обмисля се възможността то да замени 15-километровия тунел през дефилето, но еколозите са категорично против този вариант.
Вестник Сега
Бонусите за добрите университети ще се раздават по нови правила. Парите вече няма да се ползват за губещи направления и общи разходи. Бонусите за добрите университети ще се разпределят по нови правила, става ясно от проект за промени в правителственото постановление, с което се определя субсидията за качество на обучението в държавните вузове. През 2015 г. за добрите държавни университети ще бъдат разпределени 25.5 млн. лв. Бонусите за качество се изплащат на вузовете, които са на първо и второ място по съответното професионално направление. Изчисляването на субсидията става въз основа на показатели от рейтинговата система на висшите училища. Те са в три групи - "Учебен процес", "Научни изследвания" и "Реализация и връзка с пазара на труда". Една от най-значимите промени е въвеждането на ограничение субсидията да се използва само за разходи за професионалното направление, за което е получена.
Държавата може да поеме смяната на старите асансьори. Около 30 хил. лв. струват новите съоръжения, но те не са част от програмата за саниране. Държавата и неправителствени организации обсъждат възможността подмяната на старите асансьори да се включи в обявената от правителството преди Коледа национална програма за саниране. Това стана ясно вчера на среща на експерти от Министерството на икономиката, Държавната агенция по метрология и технически надзор (ДАМТН), Българската асансьорна асоциация (БАА) и Фондация "Асансьорна безопасност" (ФАБ). Дали подмяната на съоръженията, които са стари и много опасни, ще бъде добавена в програмата за 1 милиард лева, засега обаче не е сигурно.
Раждаемостта намалява все повече в бедните райони. За година новородените в България се увеличават едва с 931. Незначително увеличение на раждаемостта и все по-малко бебета в бедните области на страната показват данните за 2014 г. на информационната система на здравното министерство за ражданията. 63 148 деца са се родили миналата година у нас, като броят им е едва с 931 повече в сравнение с 2013 г. През второто полугодие са проплакали 438 бебета повече, отколкото през първото. И през 2014 г. се запазва тревожната тенденция в бедните области да се раждат все по-малко деца. Такава е статистиката в райони като Смолян, Разград, Ямбол, Силистра. Разград е на дъното с 500 родени бебета, с 41 по-малко спрямо по-миналата година. В Смолян новородените са 597, или с 55 по-малко. Критично е положението в Ямболско, където миналата година са записани 608 новородени, със 129 по-малко в сравнение с 2013 г. В Габрово регистърът отчита 634 новородени, с 97 по-малко спрямо предходната година. В тези области от години се регистрира нисък естествен прираст.
Вестник 24 часа
Георги Гегов става шеф на "Булгартрансгаз". Георги Гегов се връща в "Булгартрансгаз", но като изпълнителен директор, той сменя досегашния шеф Кирил Темелков. По време на първото правителство на Бойко Борисов Гегов беше шеф на борда на директорите на компанията. Промяната в ръководството на газовия оператор е направена още на 16 декември, но е трябвало да мине през Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, каза за "24 часа" Гегов и обясни, че промяната още не е вписана в търговския регистър.
Билетите за автобус замръзнаха, не им влияе спадът на горивата. Билетите за автобус не поевтиняха, въпреки че цените на бензина и най-вече на дизела паднаха с по 40 и 50 ст. за литър в сравнение с преди година. Пътуването с автобус от София до Пловдив все така струва 14 лв. в едната посока. Големите фирми, които возят от София до Варна, държат цени от по 32-33 лв. в едната посока и между 55 и 57 лв. в двете посоки. От София до Бургас билетът също е без промяна - между 27 и 29 лв. "24 часа" попита Галя Топалова, шеф на "Груп" и на "Етап", защо, когато горивото поевтинява, това не се отразява на билета. "Цената на билета сме я определили при 1,60 лв. за литър дизел, и то преди 2 години. Не сме я пипали оттогава въпреки поскъпванията на горивата, защото при БДЖ има много намаления", каза тя. И направи сравнение, че цената в Европа на 500 км е 50 евро, докато у нас е 26-27 лева. Топалова заяви, че имат отстъпки за пенсионери, ученици, студенти, които свалят цената с 25%.
Вестник Монитор
Мамят гурбетчии с български заплати. Фирми прекратяват предсрочно договори, за да получат неустойки. Посреднически фирми за работа в чужбина мамят родни гурбетчии, като им плащат според възнагражденията у нас, а не според стандарта в страната приемник. По закон, ако един стругар отиде да работи в Полша, то той трябва да получава минималната за страната заплата, а не сума, определена от българската фирма посредник. "Хората сключват трудови договори по ставките за България, а не за страната, в която ще работят. Обещават им, че останалите пари ще получат на ръка в България, но когато се върнат, фирмата казва, че се е издължала по договор", обясни пред "Монитор" юристът Ива Тодорова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |