Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
ВАС форсира делото за лиценза на КТБ. Съдът прие, че акционерите на банката нямат правен интерес да оспорват решението на БНБ и могат да търсят правата си в процедурата по несъстоятелност. Върховният административен съд (ВАС) изненадващо се забърза по хода на обжалването на взетия лиценз на Корпоративна търговска банка (КТБ). Въпреки че тричленният състав на съда беше насрочил заседанието си по делото за 9 февруари, във вторник той излезе с определение, с което прекратява производството. Това идва под повтарящия се вербален натиск за по-бързо решаване на казуса от изпълнителната власт, започнал още при насрочването на делото. "Имам уверението, че в кратки срокове, а не в предварително заявените, ще имаме решение по жалбите срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ и ще влезем в класическата несъстоятелност - така както тя е разписана в Закона за банковата несъстоятелност с назначаването на синдиците", каза финансовият министър Владислав Горанов, цитиран в прессъобщение на ведомството му от 8 януари. Само няколко дни по-късно, на 13 януари, ВАС решава да остави без разглеждане жалбите на двата най-големи акционера - "Бромак" и Bulgarian Acquisition Company II, както и на единия изпълнителен директор Орлин Русев и миноритарния акционер Вера Ахундова. Мотивите на ВАС са, че от отнемането на лиценза са застрашени и нарушени материалните права на банката като юридическо лице, но не и на акционерите в нея. В този смисъл единствено представляващите самата КТБ - назначените от БНБ квестори, могат да обжалват отнемането на лиценза, което не се е случило.
Гранд-хотел "Прокуратура": 2 млн. лв. на година. Сотир Цацаров е на път да превърне държавното обвинение в гигантски курортен комплекс. В четвъртък висшият орган по управление на съдебната система – Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да реши дали да одобри искането на главния прокурор Сотир Цацаров и да отпусне щат от 42 съдебни служители за почивна база "Св. Св. Константин и Елена". Не става дума за деловодители, секретари, прокурорски помощници – длъжности, свързани с дейността на прокуратурата по конституция, а за служители на почивна база. Сред тях ще има главен готвач и неговите помощници, бармани, камериери, сервитьори, перачи, чистачи, санитари, охрана, общи работници и т.н. и т.н. От края на миналата година държавното обвинение има общо четири почивни (или учебни, тъй като и двата термина се използват) бази – на Витоша ("Трендафила"), до язовир Батак ("Цигов Чарк") и до гр. Бяла ("Изгрев"). Отделно институцията участва и като инвеститор във варненската фирма "Прибой" ООД, която стопанисва почивни бази близо до Варна. След задаващото се в четвъртък решение на ВСС щатът на прокуратурата за фонд "почивно дело" ще достигне 130 човека (колкото цялата администрация на главния прокурор, близо 5% от общия брой съдебни служители в прокуратурата или повече от общия брой съдебни секретари в Софийския районен съд), за чиито заплати на годината отиват повече от един млн. лв. на година, а общите разходи за подръжката на веригата от почивни станции на прокуратурата надхвърлят два милиона лева на година.
Вестник Сега
От 1 февруари инспекторите от Българската агенция по безопасност на храните ще започнат да глобяват заведенията за хранене, които не посочват на видно място има ли алергени в предлаганите от тях храни, съобщи шефът на агенцията проф. Пламен Моллов. Вчера той представи резултати от направените проверки около отминалите празници. Изискването за обозначаване на алергените е от 13 декември м.г., когато влезе в сила новият европейски регламент за етикетиране на храните. Още оттогава от БАБХ имат право да налагат санкции, но по искане на земеделското министерство и на браншови организации бе прието да има буферен период, докато търговците свикнат. "До края на януари ще направим анализ, за да видим процента на тези, които прилагат новите разпоредби и дали те имат обективни затруднения. Ако голяма част не изпълняват регламента, значи нещо с разгласата не е както трябва", коментира проф. Моллов.
България е под силен натиск да приеме по-строги мерки срещу тероризма. Законите трябва да се променят така, че да не позволяват свободно преминаване на джихадисти и да наказват техните помагачи. България е подложена на безпрецедентен дипломатически натиск да промени антитерористичното си законодателство, за да спре свободното преминаване на джихадисти на път за Близкия изток. Офанзивата се засили след масовите убийства в Париж миналата седмица. За спешни законодателни промени вчера настоя британският посланик Джонатан Алън, а в края на миналата седмица и координаторът на ЕС по въпросите на борбата с тероризма Жил де Керхов. Това става на фона на предстоящи високопоставени визити, в чийто център ще бъдат именно борбата с тероризма и засилването на сигурността по външните граници на Европейския съюз. Днес у нас пристига британският външен министър Филип Хамънд, в петък - американският държавен секретар Джон Кери и заместничката му Виктория Нюланд. В края на месеца се очаква да дойде и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Прокуратурата претупа сигнала срещу Пеевски. Формалната проверка приключи без данни за търговия с влияние и пране на пари. Депутатът от ДПС Делян Пеевски излиза чист от формалната прокурорска проверка по сигнал на "Протестна мрежа", проточила се от миналия февруари. Според Боряна Бецова от Софийската градска прокуратура няма данни за извършени престъпления, а повечето данни в сигнала "почиват на медийни публикации, не са потвърдени с конкретни факти, а са единствено житейски възможни". За разлика от Пеевски по същия сигнал прокуратурата повдигна тежки обвинения срещу мажоритарния собственик на КТБ и бивш бизнес партньор на депутата - Цветан Василев, както и срещу подуправителя на БНБ Цветан Гунев. Лидерът на ББЦ Николай Бареков още се проверява. От "Протестна мрежа" ще обжалват отказа за разследване срещу Пеевски.
Вестник Труд
Нови изисквания за продажба на бижута изненадаха златарите. Нови изисквания за продажбата на бижута от злато и сребро изненадаха златарите. Те са включени в промени в наредбата за регистрацията на фирмите от бранша, публикувани на сайта на Министерството на финансите. Бижутерските магазини се задължават да поставят табели на видно място, на които да са изобразени държавните знаци, с които се маркират изделията от благородни метали. За златните изделия това е стилизирана роза, а за сребърните - житен клас. Досега описанието на марките се определяше със заповед на министъра на финансите, сега вече то е включено в наредбата, обясниха от ресорното ведомство. Според финансовото министерство това би трябвало да улесни потребителите, за да се ориентират кои бижута са преминали проверка и отговарят на държавните изисквания.
Вестник Новинар
Бизнесът с жици за скрап в криза. Цветният метал поевтиня с 1 лев у нас. Криза удари бизнеса с медни жици за скрап в страната. Причина за това е рекордният срив на цената на медта на световните борси, което дава отражение и у нас. Заради това пунктовете са принудени да изкупуват цветните метали на занижени цени. "Цената на медта падна много. В началото на годината беше 8,40 до 8,50, а в момента е 7,50 - 7,70 лв.", обясниха пред "Новинар от старозагорска фирма за търговия с метали. В София също се принудиха да свалят драстично цените. „Стойността на медта при нас зависи от цената на борсите.
Заради това в момента има голямо понижение в нея", допълниха от бранша в София. От асоциацията по рециклиране обясниха, че основната причина за намалението в цената на медта е и драстичният спад на суровините и основно на петрола. "Влияем се значително и от курса на долара", изтъкнаха от сектора. Въпреки кризата с цената на медта фирмите все пак не търпят сериозни загуби, тъй като залежали количества метали няма.
Вестник Монитор
EРП-тата въртят номера, за да не плащат актовете. По маловажност им опростили 512 нарушения. Енергодружествата имат стратегия, за да не получават от ДКЕВР актовете за установените от регулатора административни нарушения. Това обяви пред депутати от парламентарната комисия за наблюдение на работата на ДКЕВР председателят на комисията Светла Тодорова. На заседанието беше представен докладът на комисията по одитите на трите ЕРП-та, които бяха извършени от предишния състав на комисията и приключиха миналата пролет. Тя посочи, че конкретно енергото в Югоизточна България ЕВН има изработена стройна тактика по въпроса. Тя се състояла в това, че издава пълномощни на свои служители да получават до 5 акта. В резултат на това процедурата става много тежка и продължителна. Въпреки това ДКЕВР им връчвалa по повече от 5 акта, но след това започвали предварителни процедури в съда по установяване на датата на връчване. Понякога от ЕРП-тата пък казвали, че не могат да изпратят хора да получат актовете, каза още Тодорова. Тази информация възмути много депутатите от всички парламентарни партии, но шефката на ДКЕВР им обясни, че комисията няма как да действа по друг начин при връчването, като се позова на консултации с виден специалист по наказателно дело.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |