Проекто-концесионнната площ на златното находище в Брезник заема части от южния склон на хълма "Бърдото" и отстои на 1200 м по права линия до центъра на града, разположен на срещуположния северен склон. Това обяви фирмата - инвеститор "Трейс рисорсиз" (дъщерна на Асарел Медет) в отговор до Общинския съвет.
Най-близо до мястото, където ще се извършва подземен добив, е квартал "Варош - 870 метра. Обогатителната фабрика и хвостохранилището са на 2200 метра по права линия от центъра на града.
Взривните дейности няма да се усещат от населението, уверява концесионерът. Твърдението се основава на оценка на експерти от Висшата школа по взривно дело към Минно- геоложкия университет на сеизмичното въздействие, според които няма да има негативен ефект върху сградите и природната среда.
Не съществува риск за качеството на атмосферния въздух в района и за близко разположените селища, уверява още "Трейс рисорсиз", базирайки се на направено моделиране на евентуалното разпространение на прахово- газовите замърсители в атмосферния въздух. Транспортният достъп ще се осъществява от пътя Батановци- Брезник и локално отклонение от него на изток към проектно- концесионната площ.
В края на миналата година Върховният административен съд остави в сила решение на Административен съд - Перник, с което е отхвърлена жалбата срещу добиването на златосъдържащи руди от находището "Милин камък" край Брезник. Делото бе заведено от столичното Сдружение за аграрни екологични проекти „Гео" и от брезнишката „АСРО - ЕМ-Асенови сие". Мотивите им бяха, че добива на злато ще увреди природата. Жалбите им до съда са разгледани на всички инстанции.
Очаква се концесионният договор да бъде подписан скоро, прогнозната инвестиция за реализацията на проекта са над 120 млн. лв.
Справка в Търговския регистър показва, че „Трейс Рисорсиз" е 100% собственост на предприятието за открит добив и обогатяване на медни руди - „Асарел-Медет" - Панагюрище.
Според дружеството-бъдещ концесионер 13,5 тона злато и 40 тона сребро лежат в недрата на местността „Милин камък" в Брезник. Точните количества на запасите ще бъдат потвърдени след извършване на предвидените експлоатационни геолого-проучвателни работи. Очаква се те да осигурят експлоатационен период от 11 до 23 години.
Предвидено е добитата руда да бъде обогатявана, а ценните метали от нея да бъдат извличани чрез гравитационен и флотационен метод. За целта ще бъде изграден минно обогатителен комплекс, който включва подземен и надземен рудници. Ще бъде направено депо за хумусни материали и ще бъде изградена инсталация за преработка на рудата.
След приключване на експлоатацията на терена, засегнатите площи ще бъдат рекултивирани. Това трябва да стане за период от 2 години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |