Никоя страна не трябва да бъде зависима от друга страна за енергийните доставки. Това каза държавният секретар на САЩ Джон Кери пред журналисти след срещата си с премиера Бойко Борисов.
САЩ са готови да помогнат на България, която взе трудни решения, за да защити бъдещето си, да се привлекат инвестиции, да създадем един план за енергийното бъдеще на България, посочи Кери и допълни, че САЩ ще изпратят енергиен експерт в България, който да работи с Министерството на енергетиката, за да помогне за разработването на такъв план, информира той.
Джон Кери и Бойко Борисов са обсъдили въпроси, свързани с увеличаване на енергийната сигурност както в България, така и в цяла Европа. „Много е важно да се постигне диверсифициране на източниците и увеличаване на свързаността със съседите", каза Кери.
САЩ напълно подкрепя плановете на България за реформиране на съдебната система, посочи още държавният секретар на САЩ.
Ще има мораториум върху проучванията за шистов газ до момента, в който се изнамери технология, която сто процента да гарантира чистотата на околната среда, заяви премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос по време на изявленията пред журналисти след срещата му с държавния секретар на САЩ Джон Кери. Преимерът уточни, че находищата, за които се говори, са в най-плодородната ни част на страната. Борисов подчерта, че по тази тема позицията ни е много ясна и нашите партньори я знаят.
Относно възможността да паднат американските визи за САЩ, държавният секретар отговори: „Това би било много положително събитие и за двете страни, но програмата за безвизово пътуване е много специфична, има много строги критерии и за да се включи една страна в такава програма, процентът на отказаните визи трябва да е под 3 процента." Кери посочи, че за 2014 г. процентът на отказани визи за България е бил 15.2 на сто.
Сред обсъдените теми между Борисов и Кери са били отбраната и сигурността, енергийната диверсификация, върховенството на закона и културните връзки между двете страни. Създадени са четири работни групи, за да се задълбочи и затвърди двустранното партньорство.
Преди това държавният секретар на САЩ се срещна с президента Росен Плевнелиев. След разговорите, пресцентърът на държавния глава обяви, че България и САЩ споделят отношения на стратегическо партньорство. Двете държави са готови да внесат нова динамика в двустранното си сътрудничество, като поставят акцент върху икономическите връзки, енергийната сигурност, върховенство на закона и в сферата на сигурността.
Българските институции разбират много добре, че подобряването на административния капацитет и реформирането на съдебната система са механизмите за възстановяване на доверието на гражданското общество и за привличането на повече инвестиции, подчерта президентът Плевнелиев. Българският държавен глава беше категоричен, че очаква 2015-а да бъде „годината на реформите" у нас, с което институциите да пристъпят към решаването на проблемите в енергетиката, пенсионната система и здравеопазването.
Президентът Плевнелиев подчерта, че не само България, но и регионът на Югоизточна Европа работи за повече свързаност и интеграция в областта на енергетиката, с което да се преодолеe зависимостта в доставките на енергийни ресурси. „Изграждането на интерконекторните връзки между газопреносните мрежи на България и нейните съседи и проектите от Южния газов коридор са ефективно средство за повишаване както на регионалната стабилност в сферата на енергетиката, така и за доставките на природен газ за Европа", заяви българският държавен глава.
Росен Плевнелиев благодари на Джон Кери за последователната подкрепа на правителството на САЩ за модернизацията и за повишаването на оперативната съвместимост на Българската армия с партньорските армии от НАТО. „България ще работи за изпълнението на поетите ангажименти на Срещата на върха на НАТО в Уелс за инвестирането на повече средства в отбранителните си възможности", подчерта президентът. Според българския държавен глава с развитието на сектора на високите технологии у нас, страната ни има възможност да се специализира в областта на кибер-сигурността в рамките на НАТО. Президентът запозна държавния секретар и с Програмата „България в НАТО и в Европейската отбрана 2020" и с проектите за намаляване на зависимостта на страната ни от един оръжеен доставчик. Двамата направиха анализ на рисковете и заплахите, произтичащи от геополитическата нестабилност в региона, и набелязаха мерки за засилване на сътрудничеството в борбата с тероризма.
Държавният секретар потвърди заявената от президента Барак Обама позиция на САЩ, че стоят твърдо зад всички съюзници от НАТО, в контекста на ситуацията в Източна Украйна. Джон Кери оцени високо приноса на страната ни в мироопазващите и хуманитарните операции в Афганистан и Ирак, както и за изграждането на отбранителния потенциал на НАТО в региона на Черно море.
Постигането на работещо споразумение в рамките на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции е средство и за ЕС, и за САЩ да насърчат икономическия си растеж и да изградят нови стандарти за икономическо сътрудничество в света, заяви още по време на срещата президентът Росен Плевнелиев.
Посещението на Джон Кери у нас предвиждаше и среща с министъра на външните работи Даниел Митов. От пресцентъра на външното ведомство съобщиха, че двамата са са обсъдили широк спектър от въпроси, сред които регионални и глобални предизвикателства с политически характер и в сферата на сигурността, сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността, енергийната сигурност и диверсификация и върховенството на закона.
Кери и Митов са се споразумели да продължат сътрудничеството си чрез работни групи в четири области.
Едната е сигурност и отбрана. Изправени пред драматично променена среда на сигурност в Европа и транснационалната заплаха от тероризъм, България и САЩ са се споразумяли да работят за повишаване на регионалната сигурност - включително чрез съвместни учения, изпълнение на Плана за готовност за действие на НАТО, действия за заздравяване на стабилността и сигурността и усилия за насърчаване на трансатлантическата интеграция на Югоизточна Европа. САЩ се ангажираха също да работят с България и други съюзници в подкрепа на усилията на България да модернизира въоръжените си сили и да ги направи по-съвместими с НАТО, се посочва в съобщението.
Втората област е енергийна сигурност. България и САЩ са ангажирани да работят за подобряване на енергийната сигурност на България чрез по-голямо разнообразие на доставките и разпределението, в това число посредством повишена взаимна свързаност със съседните страни. България и САЩ ще работят заедно и с Европейския съюз за заздравяване на инвестиционния климат с оглед привличането на интереса на частния сектор, информират от пресцентъра на МВнР.
Третата област е върховенство на закона. САЩ приветстват решимостта на България да предприеме значителни реформи в областта на върховенството на закона, в съответствие и с глобалната инициатива Партньорство за открито управление, в това число реформа на съдебната система, заздравяване на правните институции и мерки за борба с корупцията посредством повишаване на прозрачността при обществените поръчки и др. България и САЩ ще продължат да си сътрудничат в борбата срещу корупцията и международната организирана престъпност посредством професионален обмен и споделен опит.
Четвъртата област е образование и връзки между народите на България и САЩ. България и САЩ са ангажирани да подобрят взаимното разбиране и трайните връзки между двете страни посредством възможности за образователен и културен обмен по линия на програмата "Фулбрайт" и други механизми на официален и неофициален обмен, както и да изградят трайни взаимоотношения между участниците в програмите за обмен от двете страни.
Отчитайки разгърналото се партньорство, задълбочаващите се двустранни връзки и широтата на споделения дневен ред, Даниел Митов и Джон Кери са се споразумели да установят Американско-български стратегически диалог. Той ще намери израз в редовни срещи във Вашингтон и София за обсъждане и задълбочаване на напредъка по редица двустранни, регионални и глобални въпроси от споделен интерес за България и САЩ, информират от пресцентъра на Министерството на външните работи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |