Големите компании могат да получат енергийна отстъпка. На фона на финансовата дупка в НЕК, която се задълбочава все повече, управляващите обмислят да въведат законодателни мерки, с които да намалят разходите на големите индустриални предприятия за електроенергия. Това е т.нар. такса задължение към обществото, която всички потребители на свободния пазар плащат и която цели да компенсира разходите на държавната компания за елктроенергията, която тя купува на преференциални цени.
Идеята беше анонсирана от председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев по време на деветата среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал" преди седмица. В понеделник (26 януари) депутатът от "БСП - лява България" Георги Кадиев коментира на своята фейсбук страница, че въпросното предложение ще бъде внесено още тази седмица като част от поправките в Закона за енергетика, които бяха гласувани на първо четене в Народното събрание.
Какво се цели
Конкретно идеята е да бъде въведен таван за разходите за такса задължения към обществото, над които съответните потребители са освободени от това плащане. В момента всички потребители плащат за тази такса 18,93 лв./мВтч.
"Това, което обмисляме, е праг за големите индустриални компании, отвъд който те ще бъдат освободени от плащания на добавки за зелена енергия. Прагът обаче ще бъде много висок, така че от него няма да могат да се възползват много компании, за да не увеличаваме дефицита в енергетиката. Той ще даде увереност на големите предприятия, че за в бъдеще няма да имат резки и изненадващи увеличения на плащанията", коментира Делян Добрев за "Капитал Daily".
СИРИЗА прави правителство бързо. С привличането на странен партньор в управляваща коалиция и полагане на клетва пред президента като нов министър-председател на Гърция лидерът на Коалиция на радикалната левица (СИРИЗА) даде в понеделник ускорен старт на процедурата за сглобяване на новата власт в Атина.
Споразумението с консервативните националисти от "Независими гърци" Алексис Ципрас изпрати категорично послание към еврозоната и международните кредитори, че е готов на тежки преговори с тях за промени в антикризисния план. Това опровергава засега и очакванията на анализатори, че СИРИЗА ще прояви повече прагматизъм след голямата изборна победа на извънредния парламентарен вот в неделя. Новата коалиция контролира 162 от общо 300 места в бъдещия парламент. За пръв път в модерната история на страната в управлението няма да са консервативната "Нова демокрация", която става основна опозиционна сила, и социалистите от ПАСОК, които се стопиха до една от най-малките групи депутати и са готови на подкрепа за новото правителство. Парламентарно сътрудничество може да има и от лявоцентристката To Potami и комунистите марксисти от ККЕ.
Хладна реакция от партньорите
Реакциите на МВФ, Германия и редица от лидерите в ЕС бяха хладно предупреждение, че няма да има отстъпки и специално отношение за страна, която не спазва ангажиментите си по споразумението.
Вниманието се насочва и към личностите в бъдещия кабинет и в частност към Янис Варуфакис, който почти сигурно ще е новият финансов министър на Гърция. В понеделник той написа, че гърците "сложиха край на една самозахранваща се криза, унижаваща Гърция и захранваща най-мрачните сили в Европа".
На този фон реакцията на пазарите бе, общо взето, сдържана - еврото падна на 11-годишно дъно, но се възстанови; атинската борса слезе с 3% с най-слабо представяне на банките, а доходността по гръцкия държавен дълг не се промени забележимо.
2/3 от парите за бежанците са потънали неизвестно къде. Само 107 бежанци са завършили курсове по български или по професионално обучение за цели три години - от 2011 до 2013 г. От общо 900 хил. лева от годишния бюджет на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) за 3 години едва 329 хил. лв. са били използвани за интеграция, и то доста спорно. За останалите пари няма информация къде са отишли. Това разкри одит на Сметната палата, който беше публикуван вчера.
От документа става ясно, че агенцията е била напълно неподготвена да посрещне задаващата се бежанска вълна и да интегрира влизащите у нас чужденци. Причината са - неработеща Национална програма за интеграция, оскъдно финансиране и усвояване на парите по нея, както и нередности в работата на самата агенция. Докладът е обхванал периода, в който ръководител на агенцията е бил сегашният й председател Никола Казаков, и и първите месеци от мандата на вече освободения Николай Чирпанлиев. Казаков беше освободен от правителството на Пламен Орешарски, но въпреки критиките към работата му премиерът Бойко Борисов го възстанови на поста.
За трите години на действие на програмата за интеграция в нея са били включени едва 256 бежанци от общо 2831 получили статут. 163-ма са напуснали програмата. 209 са посещавали курсове по български език, а удостоверения за владеенето му са получили 83-ма. Курсове по професионално обучение са посещавали 29 бежанци, от които 24 получават удостоверения. В бюрата по труда са били регистрирани общо 55-ма, от които само на седем им е оказано съдействие за започване на работа, а трима са били включени за обучение. За три години е платен наемът на 86 чужденци. Само 163-ма са били здравноосигурени. 152-ма са получили помощ за издаване на лични карти. Според одита за интеграция са били отделяни само по 300 хил. лв. на година въпреки рязкото нарастване на влизащите нелегално имигранти.
Депутати ще "разпитват" КФН за пенсионните фондове и КТБ. Цялото ръководство на Комисията за финансов надзор (КФН) ще се яви на изслушване в Народното събрание в четвъртък. "КФН ще отговаря за цялостната си дейност и по-специално за надзора на пенсионноосигурителните дружества", съобщи Менда Стоянова, председател на парламентарната бюджетна комисия, цитирана от "Фокус". Изслушването обаче изглежда предрешено, ако съдим по вчерашните коментари на Стоянова, която е финансовото острие на ГЕРБ в НС.
Миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че пенсионните фондове трябва да бъдат дисциплинирани, а Стоянова коментира, че сред тях има "гнили ябълки", и предложи да им бъде спуснат задължителен праг за доходност, съобразен с инфлацията. Въпреки че точно КФН трябва да контролира пенсионните фондове, депутатката от ГЕРБ вчера заяви, че не вижда проблеми в работата на комисията. Според нея надзорният орган и неговият председател Стоян Мавродиев са жертви на "медийни изяви на собственика на една медийна група", който е започнал атака срещу КФН и срещу нейния шеф още покрай проблемите на КТБ.
Финансовият регулатор от месеци търпи сериозни критики заради пасивността си по казуса "КТБ", а в последните дни нашумя с налагането на рекордно високи глоби срещу медии заради техни публикации.
Междуградските автобуси поевтиняха с 20 на сто. Цените на автобусните билети за междуградските линии паднаха през последната седмица с 10-20%. Това съобщи за „Монитор" Галя Топалова, председател на Сдружението на автобусните превозвачи.
Според нея колко е голямо поевтиняването, зависи от броя на пътниците по различните направления. По думите й много от общините не изплащат компенсациите на автобусните превозвачи за обслужването с намаление на ученици и безплатните билети за деца под 7 години. „Най-голям длъжник е София", уточни тя.
„Цените на горивата едва ли ще продължат да падат и затова не може да се очаква ново поевтиняване на билетите", прогнозира Топалова. „Без това услугата е под себестойност, защото лихвите по кредитите не падат. Заради липсата на работна ръка заплатите се вдигат. Отделно демографската криза намалява драстично пътниците. Преди автобусите бяха пълни", каза тя.
При билет от 33 лв. по маршрута София - Варна всеки пътник има принос от 5,80 лв. към общия разход на гориво, или около 25% от общата цена, сочат сметки на bTV.
Според Топалова голям проблем в бранша е сивият сектор. По думите й делът му на пазара в момента е 30%, като голямото нарастване е станало през последните няколко години.
Депозитите се увеличиха с 4 млрд. лв. за месец. Депозитите се са се увеличили с 4,073 млрд. лв. до 57,640 млрд. лв. (73,2% от БВП) през декември, след като през ноември бяха намалели с 5,381 млрд. лв. Това показват последните данни на БНБ.
Годишното им увеличение е с 1,5% след намаление от 4,6% на годишна база, което беше отчетено през ноември 2014 година. Понижението през ноември 2014 г. се дължеше на изключването на КТБ от паричната статистика, а отчетеният месечен ръст през декември е главно в резултат на започналото на 4 декември 2014 г. изплащане на гарантираните депозити в КТБ, посочват от централната банка. От началния ден на изплащането - 4 декември 2014 г., до края на работния ден на 24 януари 2015 г.
97 770 вложители в КТБ са се разпоредили с гарантираните си влогове.
Общият размер на средствата по тези влогове е 3,407 млрд. лева. Само около 2% от сумата са изтеглени кеш.
Влоговете само на домакинствата и на неправителствения сектор към края на миналата година са 39,262 млрд. лв. (49,9% от БВП).
Те се увеличават с 4,1% спрямо същия месец на 2013 г. През ноември депозитите на домакинствата намаляха с 3,754 млрд. лв.
Депозитите на нефинансови предприятия са 15,349 млрд. лв. (19,5% от БВП) в края на декември 2014 година. Влоговете на финансовите предприятия намаляват с 16,5% на годишна база и в края на годината те са за общо 3 млрд. лв.
Слагат защита на асансьорите до края на годината. Големите асансьори като тези в болниците или товарните в блоковете до края на годината трябва да бъдат с устройство за контрол на товара.
При качване на повече души и претоварване, се задействат звуков и светлинен сигнал и кабината не тръгва.
Ако блокът или болницата не иска да монтира устройството, трябва да прегради кабината, може и с врата. Така ще се гарантира, че няма да се претоварва. На преградата или вратата ще има защита. Ако има въздействие върху нея, устройство не позволява на кабината да тръгне.
Тези изисквания са записани в Наредбата за ползвателите на асансьор, съобщиха от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, чийто шеф е Стефан Цанков.
До средата на 2016 г. пък всеки асансьор трябва да има аварийно осветление, което се захранва от устройство с автоматично управление. При спиране на тока, то ще трябва да е в състояние да захрани лампа с мощност 1 ват в продължение на един час. До юли 2016 г. е срокът, в който в шахтите на асансьорите ще трябва да се прокара осветление. Сега техниците влизат и светят с фенерчета или с подвижни лампи, казва Димитър Михайлов, временен шеф на инспекцията по техническия надзор. Изисква се да има стоп бутон за аварийно спиране на покрива на кабината, в шахтната яма и в ролковото помещение. Това се прави за защита на техниците.
Студент си иска 1700 лв. от врачка, не му се развалила магията. Измамничка, събирала пари за разваляне на магии, бе арестувана в Сандански. 23-годишната Николина В. от Златица, представяла се с "артистичен псевдоним" Ходжа Гюлшен, успяла да прибере близо 2000 лв. от двама наивници.
Първо взела 1700 лв. от студент в Благоевград, който си мислел, че има направена черна магия в дома му, защото преживял серия от неудачи. Видял по телевизия предаване с Ходжа Гюлшен и изпратил с пощенски запис 1700 лв. Тя му обещала, че ще занесе парите в джамия, където да развали тежката магия и ще му ги върне. После поискала още пари и тогава младежът се усъмнил, че има нещо нередно. Поискал си обратно дадената сума, но жената го сплашила, че магията ще подейства и ще има "смърт в дома му".
Освен студента младата жена успяла да вземе и 260 лв. от благоевградчанка също за разваляне на магия.
Заедно с Ходжа Гюлшен са задържани и двама нейни помощници в момент, когато получавали преведени със запис пари. Измамничката обикаля различни градове в страната, участва в телевизионни предавания и си прави реклама на "способностите". Така зарибява наивни жертви, които ѝ превеждат пари.
Евродокладът: Обвинението активно, съдът бави делата. „Напредъкът на България в съдебната реформа и в борбата с корупцията и организираната престъпност е бавен." Това е основното заключение на Европейската комисия в доклада за страната ни по механизма за сътрудничество и проверка, съобщиха източници от Брюксел за „Труд". Все пак според тях документът е по-малко критичен от очакваното.
Посочени са същите две слабости, които фигурираха и в евродоклада от 2014 г. - бягствата на осъдени и несъвършената система за случайно разпределение на делата в съда.
Положителни са оценките за главния прокурор Сотир Цацаров и в трите глави от доклада - по съдебната реформа, корупцията и организираната престъпност. Но не са такива за Висшия съдебен съвет ( ВСС), за изпълнителната власт в лицето на Министерството на правосъдието и за законодателите. Към тях са насочени главните очаквания на ЕК за конкретни мерки, които да доведат до бъдещ напредък.
Евроекспертите отбелязват, че „обвинението е постигнало увеличение на броя и бързина на процедурите по корупционни дела и дела срещу организираната престъпност". Те сочат, че „основното забавяне е в съдебната фаза, където има случаи делата след дълго време да се връщат обратно на прокуратурата", което се тълкува от общественото мнение като отказ от правосъдие от страна на съдиите.
Евроекспертите обръщат внимание и на друг познат от предишни доклади проблем: че прилагането на формални разпоредби от Наказателно-процесуалния кодекс спъват работата на спецпрокуратурата и спецсъда. Според пратениците на ЕК проблемът е там, че на спецструктурите на правоприлагането се препращат от техни колеги в страната не само дела срещу тежката организирана престъпност, а и такива без особена важност и фактическа сложност.
Депозитите от КТБ се върнаха в банките. Парите, изплатени по гарантираните влогове в КТБ, са останали в банковата система. Така към края на декември спестяванията на домакинствата възлизат на 39,26 млрд. лв., показват последните данни на БНБ.
През ноември беше отчетен рязък спад на депозитите на населението заради изключването на КТБ от статистиката на централната банка. Тогава общата сума по влоговете на граждани спадна на 35,54 млрд. лв. На 4 декември обаче започна изплащането на гарантираните депозити и по данни на Фонда за гарантиране на влоговете в банките вложителите в КТБ вече са получили 3,4 млрд. лв. В резултат сумата на домакинските депозити през декември отново се е доближила до нивото от октомври.
На годишна база спрямо декември 2013 г. дори се отчита ръст на спестяванията на домакинствата с 4,1%. Това означава, че за една година българите са сложили на влог нови 1,56 млрд. лв.
Сътресенията в банковата система и спадащите лихви по депозитите все пак са оказали влияние на нагласите за спестяване. Темпът, с който депозитите се увеличават, вече е значително по-бавен. Например през декември 2013 г. ръстът им на годишна база е бил 9,3%. Според банкерите намаляването на лихвите по влогове тепърва ще стимулира потреблението и инвестициите. В момента банките оферират около 1%-1,5% лихва по 12-месечните депозити в лева и евро, а някои по-големи трезори дори я свалиха под 1%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |