2015 г.: Приватизация за последно - имоти за 120 млн. лв. След година затишие в приватизацията, тази година се очаква държавата да наблегне на продажбата на имоти.
Най-скъпото дружество, което е включено в програмата за приватизация, е "Аудио-видео Орфей". Оценката му е 120 млн. лева, най-вече заради 63 имота с обща площ от 548 декара, основно в столичния квартал "Бояна" и на други места в София.
1/3 от декарите обаче са върнати на собственици, а друга 1/3 попадат в парк "Витоша". "Аудио-видео Орфей" е на Министерството на културата и е било в програмата за приватизация и за миналата година. Тогавашният министър на културата Петър Стоянович обаче не дал разрешение за подажбата му, заяви шефът на агенцията за приватизация Емил Караниколов.
Българската фондова борса също е за продан, след като предишната процедура е била прекратена по искане на Симеон Дянков, когато бе министър на финансите.
Според Караниколов към борсата има интерес. Ще се преценява обаче дали приватизацията да стане заедно с Централния депозитар. Чуждестранни фондови борси, които имат интерес към нашата, настоявали двете дружества да се продават заедно.
Другото дружество, което със сигурност ще се продава, е "БДЖ Товарни превози". За това вече има писмо от министъра на транспорта Ивайло Московски. Проблем обаче са 140 млн. лв. изискуеми задължения на холдинга и не се знае дали компанията ще се продава като бизнес, или като активи. Източници от агенцията казват, че ако на товарните превози се прехвърлят до 30 млн. лв. дълг, то те ще може да бъдат изтъргувана като бизнес. Ако обаче се натовари със 100 млн. лв. борч, ще трябва да се прави ликвидационна оценка и да се продават активи.
Имотите със свое ЕГН, не на собственика. Преминаване от персонална към "поимотна" система за недвижимата собственост планира кабинетът. Това е записано в концепция, която предстои да бъде одобрена.
Данните за всеки имот и за всички сделки с него няма да се водят по лични партиди на собствениците, а по "ЕГН" на имота, предвижда планът. Първата стъпка е всеки имот в България да получи уникален идентификационен номер. Цялата информация, която сега е на три места - в кадастъра, в имотния регистър и в този за земите и гори те, воден от земеделското министерство, ще се прехвърли в новите имотни партиди. За да се случи това, са планирани промени в закони и осигуряване на финанси.
Анализ при старта на концепцията сочи, че само 18% имотите у нас са влезли в кадастрална карта. Затова започва работа в 4126 землища, които липсват в нея. Вече ще се изисква при описа на всеки имот да се посочват данни за цялата инфраструктура- други имоти, реки, езера, транспорт и др.
След като се съпоставят данни от цифровата ортофотокарта с кадастралните данни по землища, ще има разписана специална процедура за корекция на грешки и несъответствия.
В навечерието на евродоклада българите писаха двойка на съдебната власт. Над 96% от българските граждани определят корупцията и организираната престъпност като сериозен проблем на съебната система, а 78% искат европейският мониторинг да остане. Това показват данните от изследване на Евробарометър в България и Румъния за отношението към Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК, публикувано ден преди новите доклади на Брюксел за двете страни да бъдат официално представени. Данните показват оценката на българите и румънците за напредъка в борбата с корупцията и реформирането на съдебната система по време на действието на европейския мониторинг.
Резултати в Румъния, не и в България
В Румъния анкетираните смятат, че ситуацията в страната се е подобрила през последните пет години по отношение на правосъдието и борбата с корупцията, но в България ситуацията е различна.
През 2012 г. 38% от анкетираните заявяват, че виждат напредък, докато днес позитивно развитие в борбата с организираната престъпност намират само 24% от българите.
Значително е спаднало и удовлетворението от реформите в областта на правосъдието и особено от резултатите при борбата с корупцията, където повече хора са на мнение, че положението се е влошило в последните пет години (виж графиките).
При румънците тенденцията е обратна - през 2012 г. 13% от тях са оценявали положително борбата с корупцията, докато сега нарастват до 22%.
Прокуратурата разпореди проверка на "Капитал" по сигнал на БНБ. Седмица след като Комисията за финансов надзор (КФН) наложи на фирмата-издател на "Капитал" рекордни санкции заради публикации, днес се оказа, че прокуратурата и БНБ също са предприели действия срещу вестника. По сигнал на банковия надзор държавното обвинение е разпоредило на МВР да извърши проверка.
Сигналът е подаден от Нели Кордовска, ръководител управление "Банков надзор", в края на септември (горе-долу по същото време се активизира и КФН). В писмото си, адресирано до градския прокурор Христо Динев, тя препраща кратък сигнал, който е получен в БНБ по електронната поща. Кордовска използва повода да изложи свои виждания за публикациите в "Капитал" и "Дневник", за които се твърди, че разгласявали служебна и банкова тайна.
Едната статия е "Митът "Отворете здравата КТБ", в която разказаваме заключенията на независимите одитори, ангажирани да установят реалното състояние в КТБ. Със спорно решение тогава БНБ реши да държи докладите тайни, но наши журналисти ги намериха. В писмото си Нели Кордовска твърди, че е разгласена банкова тайна. "В допълнение на гореизложеното, следва да се има предвид, че в изданията "Капитал" и "Дневник", принадлежащи към групата на Икономедиа, нееднократно е публикувана информация, свързана с индивидуални данни на вложители и кредитополучатели в КТБ АД, което също поставя въпроса за потенциално нарушение на чл.284 и чл. 360 от Наказателния кодекс, при получаването на достъпи разгласяването на подобна информация", пише още служителката на БНБ.
Визираните от Кордовска престъпления са за "длъжностно лице, което във вреда на държавата, на предприятие, организация или на частно лице съобщи другиму или обнародва информация, която му е поверена или достъпна по служба и за която знае, че представлява служебна тайна" и за този "който разгласи сведения от военно, стопанско или друго естество, които не са държавна тайна, но чието разгласяване е забранено със закон, заповед или друго административно разпореждане, се наказва с лишаване от свобода до една година или пробация." Те се наказват съответно с до две и една година затвор. Началникът на "Банков надзор" казва още в сигнала си, че "обществото е особено чувствително към всяка неправомерно разпространявана информация относно ситуацията в поставената под специален надзор КТБ АД както и относно други банки, която би могла да наведе към изводи за финансова нестабилност."
Българската здравна система трайно е сред най-лошите в Европа. Българското здравеопазване продължава да е на дъното в Европа, сочи индексът на европейския здравен потребител за 2014 г. Държавата ни е на 30-о място от общо 37 изследвани страни и запазва резултата, постигнат през 2013 г. "Здравеопазването в България отразява общата мрачна всекидневна действителност в страната", коментира ръководителят на изследването д-р Арне Бьорнберг. Health consumer index е ежегодно изследване на здравните системи, в което се включват публични статистически данни, анкети на пациенти и независими изследвания, провеждани от шведската компания Health Consumer Powerhouse.
В най-новия индекс България "показва незначително подобрение, но за разлика от общата тенденция на подобряване в повечето европейски държави запазва позицията си от предходната година. Постигнати са подобрения по отношение на резултатите от лечението, които дълго време оставаха незадоволителни. Преживяемостта при сърдечносъдовите заболявания отбелязва съществен напредък. Болничните инфекции бележат спад, но честотата им остава твърде висока", отбелязват от шведската компания. Допреди две години България беше на последно или предпоследно място в класацията, а лекото отлепване от дъното беше отбелязано между 2012 и 2013 г. благодарение на позитивните отговори в проучването от страна на пациентските организации.
От максималните 1000 точки България събира 547. За 2014 г. зад нас в класацията са Албания, Полша, Сърбия, Черна гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина. За поредна година за най-добра е обявена здравната система на Холандия с 898 точки. Следват я Швейцария и Норвегия. Финландия, Дания, Белгия, Исландия, Люксембург и Германия също имат над 800 точки, което се счита за много добър резултат.
БДЖ ще спира кражбите с камери и черни кутии във влаковете. Камери като в "Биг Брадър" и черни кутии като в самолетите ще монтира БДЖ в локомотивите на влаковете. Това е една от мерките срещу кражби и злоупотреби в железниците, обявени вчера от ръководството на холдинга.
Тези планове са провокирани от акция, разпоредена от транспортния министър Ивайло Московски заради непрекъснатите кражби на гориво от локомотивите. "По данни от проверката за 2013 и 2014 година преразходът на гориво в БДЖ е за над 2 милиона лева, а кражбите са ставали с подкрепа на началници, които не са уволнени", обяви сегашният управител на БДЖ "Товарни превози" Любомир Илиев. Данните показали, че въпреки намалената работа през миналата година спрямо 2013 г. разходът на гориво се увеличава и това ощетява дружеството с над 1 милион лева. С обявените мерки трябва да се спести точно този 1 милион.
Предвижда се на 60 локомотива да се монтират камери, които да следят машинистите и движението на влаковете. На тях ще бъдат поставени и черни кутии от типа на техниката, ползвана в самолетите. На местата, където се зареждат локомотивите, също ще се монтират камери.
Софтуер се оказа виновен за двойните сметки за ток. Софтуерен проблем бил виновен за двойните сметки за ток, които получиха около 67 хиляди клиенти на „Енерго-про" в Североизточна България. Това каза управителят на дружеството Стефан Абаджиев пред депутатите от енергийната комисия на парламента, които изслушаха представители и на трите ЕРП-та. Председателят на комисията Делян Добрев изтъкна, че това е нелепо оправдание, но комисията няма правомощия да налага наказания, а и правилата за отчитане на тока формално са спазени.
Според правилника за отчитане на електроенергията, поправен през 2014 г., доставчиците на ток са длъжни да снемат показанията на електромерите не по-рядко от веднъж на 31 дни. Той обаче не указва кога да се изпращат фактурите. За около 5% от клиентите на „Енерго-про" датите за отчет се падали в празничните дни по Коледа и Нова година, затова те били отчетени преди почивката, но под формата на междинен отчет. При следващото редовно отчитане им били издадени две фактури наведнъж, за общо 52 дни. В тях е записано, че и двете трябва да се платят до 10 дни.
Депутатите попитаха управителя на дружеството защо за втората фактура не е бил предвиден по-дълъг срок за плащане, но Абаджиев отговори, че софтуерът е така настроен и те не можели да бъркат в него, защото не бил собственост на дружеството. По думите му от енергото решили да удължат с още 15 дни срока за плащане на втората сметка и клиентите им, които са се оплакали по телефона, са го разбрали.
Веднага след тези обяснения Данаил Кирилов (ГЕРБ) попита защо „Енерго-про" не е предупредило за тази възможност клиентите си писмено, заедно с двойната сметка, за да не се тревожат за плащането накуп на много пари. Отговорът беше: „за да не се създаде напрежение" сред останалите 95% от клиентите.
5000 българи без пенсия заради липсващ стаж. 5000 българи в пенсионна възраст няма да могат да прекъснат работа заради 4-месечното увеличение на осигурителния стаж от тази година. Това показа справка на „Монитор" в НОИ. В края на миналата година депутатите решиха да замразят пенсионната възраст за всички категории, но осигурителният стаж за най-масовата 3-а категория труд продължи да расте. Така за да излязат в заслужена почивка трудещите се жени трябва да са навършили 60,8 години и да имат 35 години трудов стаж. Мъжете пък ще спират работа на 63,8 години и след 38-годишен осигурителен период.
„Сега е моментът, в който в пенсия излизат хора, които сега и през 90-те години са били безработни.
На много от тях няма да им достига стаж и то повече от тези 4 месеца", обясни пенсионният консултант Иван Димитров. В края на миналата година по повод предложението на БСП за въвеждане на гъвкава форма на пенсиониране от НОИ представиха изчисления за това колко човека биха се възползвали от предложението на социалистите. Според данните на осигурителния институт на 34 000 българи не им достигат до 24 месеца стаж или възраст, за да излязат в заслужена почивка. Според зам.-председателя на социалната комисия в парламента от ГЕРБ Светлана Ангелова предсрочното прекъсване на работа е вид ранно пенсиониране. „Така или иначе има твърде много форми на ранно пенсиониране в България. Колкото по-дълго работят хората, толкова по-високи доходи ще имат като се пенсионират", заяви депутатката. Данните на Агенцията по заетостта обаче показват, че всеки трети безработен е в предпенсионна възраст. Затова миналата седмица социалният министър Ивайло Калфин отново лансира идея за предсрочно пенсиониране, но само при недостигаща възраст, защото осигурителният стаж може да се откупи. Сега хората, навършили пенсионна възраст, но с недостигащ осигурителен стаж могат да откупят част от необходимия трудов период. Максималният срок, който могат да откупят, е 5 години, като за целта трябва да внесат пари накуп. През тази година един осигурителен месец струва 74,76 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |