БТК е с основно обновен надзорен съвет. Промените в БТК започват с обновяването на надзорния съвет, ще последва опит за промяна и в мениджмънта, а в по-далечен план телекомът може да претърпи и смяна в собствеността. Битката е между двамата по-големи акционери - VTB и Цветан Василев. Целта на поделението на руската банка е да извади от председателското място в управителния съвет представителя на Василев Златозар Сурлеков и да го замени с Михаела Калайджиева. Новите членове на надзора на БТК ще се произнасят по въпроса след вписването им в Търговския регистър, като заседанието е предвидено за 3 февруари. Най-популярното име сред новите назначения е това на брата на бившия финансов министър Милен Велчев - Георги. Двамата от години представляват интересите на VTB в България.
Новите надзорници
В момента органът е петчленен, като сега се сменят трима от представителите - от всяка от трите групи акционери по един. Собствеността в телекома се държи най-общо от Цветан Василев, който през верига от няколко дружества има 43% от БТК, от руската ВТБ през лондонското си инвестиционно звено VTB Capital с близо 33% от компанията, а остатъкът е разделен между група бивши и настоящи кредитори на телекома. Така в надзора двамата по-големи акционери имат по двама представители, а кредиторите - един.
Трите нови назначения са Георги Велчев (който заменя друг преставител на VTB), инвеститорът от САЩ Майкъл Тененбаум (който е представител на кредиторите акционери) и адвокат Светослав Димитров от кантората на председателя на надзора Владимир Пенков. Решението за промяната е гласувано от борда на "Вива телеком България" (дружеството държи 100% от акциите на БТК) във вторник, 27 януари, и е внесено за вписване в регистъра на следващия ден.
Освен Георги Велчев по-директно в групата БТК влиза и брат му Милен - от 22 януари той е вписан като един от петимата управители на собственика "Вива телеком България".
ЕК за България: Все същото. Критичен или мек? Това е основният спор около доклада на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България в съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност. Отговорът е съвсем прост - оценката на доклада встрани от продължаващата вече втора година реорганизация на прокуратурата и приетата стратегия за продължаване на съдебната реформа ясно показва, че през последната година не е имало какъвто и да е било напредък.
България не отчита резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, не може да защитава свидетелите по ключови дела (някои от които са убити, а други сплашвани), а пък Висшият съдебен съвет (ВСС) не е успял да разсее съмненията, съпътстващи назначенията на ключови постове в системата и не е реагирал адекватно на поставяни от самите магистрати проблеми.
Цитиран в прессъобщение на ЕК, първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс казва: "Политическата несигурност и други предизвикателства през изминалата година са направили реформите трудна задача за България. И все пак е положителен знак, че в редица области проблемите бяха признати и са разпознати техните решения. Сега е време да се действа.
Реформите, посочени в нашия доклад, ще помогнат да бъде спечелено доверието на гражданите и на тези, които искат да инвестират в страната. България е дом на талантливи и трудолюбиви хора, които искат да видят, че промяната се осъществява и пуска корени. Механизмът за сътрудничество и проверка на напредъка остава ценен инструмент за стимулиране на напредъка и е подкрепян от мнозинството от българите. Сега е времето да се изгради политически консенсус да се ускорят реформите."
Източници на "Капитал" в Брюксел обясниха, че не съвсем открито острият тон в политическия доклад (в сравнение с януари 2014 г.) всъщност е кредит на доверие към настоящото управление, който може да бъде оттеглен още при устния доклад, който ще бъде направен през лятото.
Следващият писмен доклад ще е след около година. За първи път от началото на мониторинга ЕК взе решение да не дава брифинг за докладите.
Борисов видя скрит сценарий в двойните сметки за ток. Двойните сметки за ток на "Енерго-Про" не са случайни. Това заподозря вчера премиерът Бойко Борисов, става ясно от стенограмата от вчерашното заседание на правителството. Темата за фактурите е била разисквана същия ден, след като дружествата бяха извикани за обяснение от парламентарната комисия по енергетика.
"Аз съм убеден, че това не са случайни неща. Паралелно с това във фейсгрупите във Варна се подготвя протест на 1 февруари, а едновременно с това и всичко останало. Това е абсолютен умисъл за мен, отново във Варна - повтаря се абсолютно същият сценарий. Затова - каквото трябва да се промени с парламента, драстично говорите - 10, 15 милиона лева трябва да бъдат глобите, след като нанасят такива поражения", нарежда Борисов.
Енергийният министър Теменужка Петкова заявява, че е разговаряла с дружеството, а инспектори на ведомството вече са на терен. В темата се включва и здравният министър Петър Москов, според когото, "когато това нещо се случва веднъж, след това се случва втори път, хората решават, че наистина има уйдурма, далавера или нещо, в което ние участваме. Аз имам много ясен спомен - вицепремиерът Томислав Дончев постави този въпрос в края на м.г. на едно от първите ни заседания, след което министърът на енергетиката извика тези дружества и те декларираха пред нея предварително, че такова нещо няма да бъде допуснато".
Голямата лъжа за ски зона Банско. Да развиваме ли зимните си курорти или да ги „замразим" в сегашното им състояние? Да се стараем ли да привличаме повече чуждестранни туристи или тези приходи не са важни за страната?
Да стимулираме ли инвестициите или да им създаваме всевъзможни спънки? На фона на сякаш безкрайната икономическа криза подобни въпроси звучат почти риторично и отговорите изглеждат явни. Но... в България, както знаем, икономическата логика и здравият разум не винаги тържествуват.
Покрай отчаяните опити на т. нар. зелени да спрат по-нататъшното развитие на ски центъра Банско и да блокират очевидно нужния строеж на втора кабинкова линия, в очи се набива една умело манипулирана легенда. "Безкористните природозащитници" умело игнорират факта, че в Банско ски зоната се планира изцяло с австрийско ноу-хау и се опитват да убедят по-наивните хора, че между Пирин и Алпите нямало абсолютно нищо общо.
Тезата
Тезата им е, че на Алпите можело да се строят лифтове и писти, защото планината е много по-висока и там нямало растителност, а само голи скали. Съответно никой не е сякъл дървета.
Докато Пирин е по-ниска планина, има по-богата растителност, затова не може и не трябва да се строят ски съоръжения, за да не се унищожават горите.
Подобна трактовка би могла да заблуди само човек, който или никога не е ходил по европейските зимни курорти, или няма интернет.
Да, факт е, че в някои по-високопланински курорти в Алпите, където има глетчери (като например Зьолден), ски зоната е изнесена много високо, изцяло отвъд гористия пояс, но във всички останали ски центрове - и в Австрия, и в Швейцария, и в Италия, и във Франция, и в Германия - много често пистите минават през гъсти иглолистни гори и свършват в самото градче или селце.
Безплатно санират сгради с поне 36 апартамента. Блокове с най-малко 36 апартамента могат вече да кандидатстват за безплатно саниране. Днес правителството прие Националната програма за енергийна ефективност, с което стартира обновяването. С 1 млрд. лв. ще се санират сгради, строени по индустриален способ. Не се допускат блокове, проектирани след април 1999 г.
За създаване на сдружение на собствениците е необходимо съгласието на 67% от собствениците, но за да се реализира санирането, трябва съгласието на 100%, казва министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова в интервю за вестник „24 часа".
Болници прибират пари за едно и също от 3 места. Болници получават пари от три места за едно и също лечение на пациент. Някои от здравните заведения припечелват веднъж по клинична пътека от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), след това от застрахователния здравен фонд на болния и трети път искат пари за доплащане от близките. Това установи проверка на Агенцията по медицински одит.
Такъв е случаят с 27-годишна жена за раждането в голяма столична болница, лечебното заведение е взело общо 10 000 лева, като то въобще не е било рисково и не са се налагали никакви скъпи изследвания и интервенции. Това обясни за „Монитор" председателката на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване д-р Мими Виткова. Проверка показала, че въпросното АГ си взема парите за анестезията и от касата, и от фонда. От таткото пък поискали да доплати лигнини, памперси и еднократни пелени.
Тези хватки са възможни заради сериозни пропуски в нормативната уредба, поясни тя. В резултат лечебни заведения и медицински центрове вземат огромни суми за нелечебни услуги, консумативи и дейности, които се поемат и от НЗОК.
Пациенти плащат по 330 лв. на ден в т.нар. VIP стаи. Луксът е, че болният е сам в помещението, има телевизор, WIFI, самостоятелна тоалетна и баня. В цената обаче е калкулирана и тоалетната хартия като услуга „лукс". Така за престой от три дни, при който операцията от апендицит например излиза 600 лева, болницата взема 980 лв. за екстрите. Във фактура от друга болница пък за лечението на един пациент в услугата „лукс" били калкулирани тоалетната хартия, клечките за уши и еднократната шапка за баня на обща стойност от 1800 лева.
Доктор от медицински център пък опитал да вземе от осигурителен фонд и 10% за собствения си ДОД.
Още година гратис за празните влакове. Най-рано от новото разписание на пътническите влакове за догодина ще могат да се спрат композициите и мотрисите, возещи едва по няколко човека. Това заяви по време на кръгла маса по проблемите на жп сектора, организирана от „Индъстри уоч" управителят на „БДЖ - Пътнически превози" Димитър Костадинов.
„Догодина ще се опитаме да повишим ефективността на системата и да махнем най-неефективните влакове", поясни той. Според него по този начин железницата ще може да използва освободения подвижен състав на други места където има по-голяма необходимост.
„В новата схема ще поставим въпроса общинските транспортни схеми да се съобразят с нашата", каза още Костадинов. „В момента на много места става обратното, което не е нормално. В Перник например бързи влакове спират на 5 места в града", каза той.
Шефът на пътническата железница информира, че по-голяма част от общините не се интересуват при подготовката на разписанието на влаковете. Техни представители не се явяват изобщо на насрочените срещи за уточняването му. След като то влезе в сила обаче, се сещат и започват с претенциите.
По думите му в 80-90% от случаите когато гарата се намира извън населеното място, липсва довеждащ транспорт до гарите, което намалява пътниците по железницата.
Костадинов обясни, че само 5 от спрените влакове на 12 януари няма да тръгнат отново от 1 февруари. „Имайки предвид качеството на услугата и поевтиняването на горивата и конкуренцията на автобусния транспорт, нямаме планове за поскъпване на билетите", каза още той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |