Източник: www.darikfinance.bg
Водно бедствие се разрази в половин България. В шест общини са обявени извънредни мерки заради наводненията. За пореден път държавата изглежда безсилна да се справи с проблeмите.
По нищо не личи, че след наводненията, който потопиха няколко български града през миналата година и взеха човешки жертви, са предприети мерки и са извършени реформи, които да предотвратят повтарянето на трагедията. И този път водната криза отне човешки животи.
А изглежда държавата ще продължи да бъде безсилен наблюдател на природните катаклизми през тази година.
В бюджет отново са заложени 70 млн. лв. за справяне с бедствията, въпреки че сумата се оказа очевидно недостатъчна през миналата година и от хазната трябваше спешно да се отделят допълнителни средства за покриване на щетите.
Програмата на правителството за борба със стихиите, пък е типичен бюрократичен документ пълен с добри пожелания. Планира се доизграждане на системата за ранно предупреждение при бедствия, осигуряване на допълнителен ресурс за спасителните служби, провеждане ба обучения сред населението и създаване на фонд за покриване на щетите. Има само един проблем, не е предвидено финансиране за изпълнението на тези мерки.
Единствената конкретна сума са 10.5 млн. евро отпуснати от европейския фонд "Солидарност" за справяне с последствията от бедствията в Североизточна България.
Въобще е определението "бедствие" е твърде спорна, при условие, че извънредните ситуации вече се случват регулярно всяка година.
Вицепремиерът по европейските въпроси Томислав Дончев, коментира, че "това, което наричаме бедствие, оттук нататък ще е обичайна характеристика на климата и предстои да преосмислим целия начин, по който се гради инфраструктура".
Но докато трае това обмисляне, природните стихии отнемат човешки животи, унищожават имущество, съсипват съдби. Време е българската държава да се събуди от бюрократичната си дрямка и да започне да изпълнява задълженията си към обществото.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |