Интересът към небанкови кредити през 2015 г. ще расте. Търсенето на небанкови потребителски кредити и на заеми за закупуване на стоки на изплащане ще расте през 2015 г., като ролята на интернет продажбите ще се засилва. Това прогнозират анализаторите от небанковата компания за потребителско кредитиране "БНП Париба Лични финанси", която във вторник представи традиционната си класация на най-търсените стоки за покупка на изплащане за изминалото полугодие (виж инфографиката).
Амбиции за ръст
От дружеството отчитат, че на фона на забавеното банково кредитиране - спад с 2% на новоотпуснатите потребителски заеми през 2014 г. спрямо 2013 г., обемът на новия им бизнес се е увеличил с близо 10%. "Факторите за този ръст са няколко - Световното първенство по футбол, което "изстреля" продажбите на телевизори, развитието на пазара на интернет търговията, както и динамичния пазар на лаптопи и смартфони", коментира изпълнителният директор на компанията Мишел Фуйе. За добрите резултати, по думите му, допринасят и предложените от дружеството през изминалата година нови кредитни продукти - за покупка на нови и употребявани автомобили, както и за обединяване на задължения. Също през 2014 г. компанията излезе от един от традиционните сегменти, в които оперираше до момента - този на бързите потребителски заеми по домовете, като мотивира решението си с "икономически причини, несъответствие със стратегията за развитие на компанията и промените в регулаторната рамка".
Растящ интерес
От "БНП Париба Лични финанси" посочват, че през миналата година в дружеството са постъпили над 455 хил. заявления за покупка на стоки на изплащане, което е с около 20% повече спрямо 2013 г. Показателен за все по-динамичното развитие на електронната търговия пък е фактът, че броят на молбите за финансиране на покупки на изплащане, които са били подадени през интернет, се е увеличил около три пъти, коментира Ралица Захариева, директор "Маркетинг и комуникации" в компанията. По думите й наблюдаваното през 2014 г. повишено търсене на заеми за покупка на стоки на изплащане е сигнал и за постепенно нарастващата увереност на потребителите по отношение на доходите им.
Бум на нови болници. След като през октомври 2014 г. стана ясно, че през тази година здравната каса няма да сключва никакви нови договори с болници, за да не излиза извън рамките на бюджета си, в здравното министерство е завалял дъжд от заявления за откриване на нови клиники и отделения. Това става ясно от писмен отговор на Министерството на здравеопазването до народния представител д-р Емил Райнов от БСП, който е и заместник-председател на парламентарната здравна комисия.
Новогодишен експрес
От 1 ноември до 30 декември са подадени общо 33 искания за нови болници и отделения, като 20 от тях са получили разрешения, а останалите са в процедура на изчакване (виж таблицата), става ясно от отговора. По-голямата част от получилите разрешения клиники са частни. За сметка на това половината от държавните и една от общинските болници все още са в процедура, но пък някои от тях са подали документи в последните работни дни. За разлика от друг път администрацията е била изключително експедитивна - разрешителните за нови клиники и нови болници са били издавани до последния момент - 30 декември, като има и рекордьори с документи, разгледани за един ден.
Според поясненията, които "Капитал" получи от Министерството на здравеопазването, излиза, че лечебните заведения, подали документи в последния момент, само през декември са общо 36. От тях 6 са новооткрити, а останалите 30 искат регистрация на нови дейности.
През цялата 2014 г. са били подадени общо 161 заявления от болници. 22 от тях са за вписване на промени в ръководствата, 14 - за нови болници, а 139 - за нови медицински дейности.
Така се оказва, че почти половината от новите болници са избрали точно декември месец да поискат и получат разрешително. А почти всяко четвърто желание за нова дейност също е концентрирано в последния момент преди ограничението.
На думи се пести
В същото време надзорният съвет на здравната каса взе решение да пести от болнична помощ, като плаща до 95% от извършената дейност през миналата година. Новите отделения и клиники обаче получават отделни бюджети за сметка на съществуващите. Общо касата има да разпредели през годината 1.28 млрд. лв. между болниците.
Частните фондове искат промяна във формулата за пенсиите. Частните пенсионни фондове са предложили да се намали размерът на втората пенсия, която те трябва да плащат на българите, родени след 1959 г. "Дружествата предложиха промяна във формулата за изчисляване на пенсията, която да намали тежестта на вноската за втората пенсия. Формулата е от 2002 г., но в момента дружествата смятат, че тя не работи, и искат коефициентът на допълване, който се очаква от пенсионните фондове, вече да не е 28%, а 17%", съобщи финансовият министър Владислав Горанов.
Според сегашната формула пенсията, която НОИ ще отпуска на родените след 1959 г., трябва да е с 28% по-ниска от пълния й размер, тъй като 5% от осигурителната вноска отива в универсален пенсионен фонд. Затова втората пенсия от капиталовия стълб трябва да компенсира тези 28% редукция от НОИ. Пенсионните дружества обаче смятат, че участието им трябва да падне до 17% от общия размер на пенсиите. Според финансовия министър мотивът им е, че "тогава вероятно сметката ще излезе, защото те виждат, че при минимална положителна реална доходност ефектът на заместване - 28%, има риск да е по-малко".
"Тази формула силно ощетява хората. Прави ни впечатление, че държавата се разсейва и забравя, че тя участва като трети осигурител с 12% вноска. Днес се твърди, че тези 12% са трансфер на държавата към общественото осигуряване, но идеята е тя да е трети осигурител и ние нямаме никакви колебания, че това е осигурителна вноска. Ако тези 12% бъдат включени във формулата, тогава редукцията от НОИ би била 17%, а не 28%", коментира пред "Сега" директорът на едно от дружествата Даниела Петкова. "Ако човек си внася през цялото време осигуровките във втория стълб, ние ще осигурим не само 17%, не само 28% втора пенсия, а много по-голям размер. На първо място това, което има значение за размера на втората пенсия, е времето на осигуряването, след това са вноската и доходността. Доказано е, че един лев, вложен в капиталовата система, носи три пъти по-висок размер на пенсията, отколкото солидарния стълб", заяви Петкова.
Фирмите от София ще вземат по-малко европари за техника. Предприятията от София ще получават по-малко пари по новата европрограма "Иновации и конкурентоспособност", защото средствата ще се раздават на регионален принцип. Промените са залегнали в приетата от ЕС Карта на регионалните помощи за периода 2014 - 2020 г. Целта е да се стимулират по-изостаналите градове и региони. С пари по програмата фирмите могат да купуват нова техника, да санират предприятията и цеховете си или да получат средства за собствено изобретение.
Досега фирмите получаваха безвъзмездно финансиране за 50% от стойността на проектите си. С новите правила този процент ще падне драстично, съобщиха за в. "Сега" източници от Комитета за наблюдение на програмата. Така за дружествата от Югозападния регион праговете ще се свият на 25% безвъзмездна помощ за големи предприятия и на 35% за средни предприятия. Микро- и малките фирми ще получават до 45% безвъзмездно финансиране.
"Освен фирмите от столицата на по-малко пари ще разчита и бизнесът от Софийска област, както и в Благоевградско, Кюстендилско и Пернишко", обясни заместник-министърът на икономиката Любен Петров пред в. "Сега". За останалите области се предвижда 50% грант за големи предприятия с възможност за допълнителни 10% увеличение за средни предприятия (до 60%) и 20% увеличение за микро- и малки предприятия (до 70%).
Агенцията по храните спря търг за ваксини. Броени дни след като животновъди заплашиха с протести в София заради липсата на ваксина за син език, изненадващо вчера агенцията по храните спря процедурата за доставката й. Заповедта за спирането е подписана не от директора на ведомството Пламен Моллов, а от негов заместник. От пресцентъра на агенцията отказаха да посочат името му. Източници на "Труд" твърдят, че това е Дамян Илиев.
"Основание за прекратяването на процедурата е невъзможността на фирмите изпълнители да осигурят заданието за доставка на ваксина преди 10 март", пише лаконично на сайта на агенцията.
Ако този срок бъде прескочен, ваксинацията ще е безсмислена, защото вече ще са се събудили комарите, които пренасят заразата. Фермери твърдят, че и този срок е късен, защото при по-топло време насекомите се събуждат до 15 февруари.
През миналата година от болестта загинаха 37 000 овце, кози и крави. Рисковете за повтаряне на епидемията при закъсняло ваксиниране вече са реални, твърдят от овцевъдните асоциации.
"Абсолютна лъжа. Агенцията по храните е мафиотска, бандитска шайка и нека ме съдят за тези думи. Категорично мога да кажа, че „Асклеп фарма" никога не е казвала, че няма да достави ваксината до 10 март. Напротив, вече има готови 6 милиона дози, които до 20 февруари ще бъдат сертифицирани", заяви пред "Труд" Павел Янчев, представител на фирмата, участвала в процедурата.
Контролират бежанците с карти с чипове, правят още 2 лагера. Всеки бежанец ще има карта с чип, с която да се контролира влизането и излизането му от лагерите, какво и кога е ял, кога е ходил на лекар и какви са заболяванията му, обяви вчера шефът на агенцията за бежанците Никола Казаков при представяне на концепцията си за управление.
Системата с картите ще струва 200 хил. лв. и ще е готова до половин година, каза още той.
Казаков обясни, че контролирането на вече въведения вечерен час в лагерите ще става с охрана.
Предстои разкриването на два нови бежански лагера в Южна България, всеки за по 600 души, обяви още Казаков. В момента се разглеждали предложени от Министерството на отбраната стари казарми. Освен това два от съществуващите центрове ще бъдат разширени с контейнери и ще могат да подслонят по още 400 бежанци всеки. Само за последната седмица бежанците в центровете са се увеличили с 3%.
Консулството ни в Одрин също може да приема документи на бежанци, които търсят закрила у нас, обявиха от агенцията. Така имигрантите ще могат да влизат легално в България през граничните пунктове. Преди седмица група бежанци не можа да стигне до България, защото турските граничари не са ги пуснали заради липси на визи за страната ни.
Бюджетът на Държавната агенция за бежанците за тази година е в размер на 6,6 милиона лева, от които 4,3 млн. лв. са за заплати. Според Казаков парите на агенцията трябва да бъдат увеличени поне с още 12 млн. лв.
Държавата спира да плаща на циганки с метли, ще дава за лелки в детски градини. Държавата вече няма да финансира програми за заетост на общините за комунални дейности - метене, плевене на градинки, садене на цветя и пр., по които бяха наемани основно хора от циганското малцинство без никакво образование и опит. Това предвижда приетият от правителството национален план за заетост през тази година.
През 2015-а единствено ще бъдат довършени вече започнати проекти, по които има наети хора, съобщи шефката на дирекция "Пазар на труда и трудова мобилност" в социалното министерство Елка Димитрова.
"През минали години сумата за тези програми беше 10-15 млн. лв., докато за тази е малко над 4 млн. лв., колкото да бъдат довършени проектите. От догодина няма да има никакви средства", обясни тя. Заварените проекти за наемане на безработни за комунални услуги ще приключат най-късно през март 2015 година.
Общините ще имат възможност да наемат нискоквалифицирани работници, но като помощници в детски градини и училища, предвижда националният план. "Ще се субсидират места за лелки в градините или помощници в училищата, но не и за охранители и чистачки", обясни Димитрова. Това се правело, за да бъдат принудени безработните да се квалифицират и да се включват и в курсовете, които плаща държавата.
Хора за тези позиции ще се търсят сред дълготрайно безработните, т.е. хора, които са стояли без работа повече от една година.
Основната част от субсидията за откриване на работни места обаче ще е насочена към частния бизнес, предвижда планът.
Страната още е в капан на свлачища и потопи. Обстановката в страната продължава да е критична след проливните дъждове от последните дни. Активираха се свлачища, а много селища са под заплахата от наводнения заради преливащи реки и язовири. Тежка е ситуацията в благоевградската община Сатовча, където свлачищата заплашват да оставят без дом и връзка със света жителите на селата Сатовча, Плетена и Осина.
Хората са в паника и очакват помощ от държавата. Най-сериозно е положението в село Сатовча. Огромни процепи са зейнали по наскоро асфалтираните улици, каменните зидове са съборени, а около 80 къщи са частично пропаднали и с напукани стени. Продължилите два дни дъждове върнаха ужаса отпреди 10 години, когато свлачища едва не погълнаха къщи и хора.
Под заплаха от потоп е и град Пещера в Пазарджишко, където преляло дере наводни улиците „Михаил Такев" и „Йордан Ковачев".
„Хубавото е, че няма наводнена нито една къща на тези улици", заяви кметът Георги Козарев. Взети са незабавни мерки за отводняване.
„На този етап улиците се почистват, започна и миене и предполагам, че до няколко дни ще бъдат изчистени тези участъци на Пещера", обясни той. Кметът успокои, че няма опасност от преливане на Стара река, която пресича града. Свлачище застрашава живота на хората в село Плетена, Благоевградско.
Тръгва строежът на тунел под Шипка. Догодина ще започне строителството на тунела под прохода Шипка, стана ясно вчера след инспекцията на строежа на обходния път край Габрово.
Проверката бе направена от вицепремиера Томислав Дончев, строителния министър Лиляна Павлова и транспортния Ивайло Московски. Те обясниха, че сегашното правителство е принудено да спасява един ужасно закъснял проект, който е бил поставен на трупчета при техните предшественици. Основният проблем сега са проточилите се процедури с отчуждаването. 600 собственици на имоти трябва да бъдат издирени и уведомени всеки от тях лично, за да бъдат спазени изискванията на закона. Много от тях може да не са вече живи, други да са със сменени адресни регистрации, а трети да са в чужбина. Всичко това ще доведе до допълнителни затруднения с издирването им. А до края на 2015 г. изграждането на обходния път трябва да стане факт, за да няма проблем с европейското финансиране.
Предстои изграждането на по-сложната част от довеждащата инфраструктура до тунела под Шипка - строежа на един по-малък тунел и един много сложен виадукт.
„За това се изисква сериозен капацитет механизация и техника, с каквато строителят разполага. Досега обаче той не е имал разрешение за строеж", коментира министър Лиляна Павлова. Колегата й Томислав Дончев пък съобщи, че през 2016 г. правителството има амбицията да стартира изграждането и на самия тунел под Шипка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |