Борисов разпоредил мерки къде и какво да се прави в енергетиката. Премиерът Бойко Борисов бил разпоредил мерки къде какво да се случва в енергетиката, за да няма повече дефицити, и да се направи анализ на какво се дължат те, заяви вчера самият той при парламентарния блиц-контрол.
За двете американски централи в комплекса "Марица - изток" Борисов заяви, че са съгласни да намалят цената на тока, но искали след пет години това, което са намалили, да им се даде. Правителството не било съгласно с това и преговорите продължавали. В рамките на 30-40 дни максимум ще имаме официална позиция, каза премиерът. Той допълни, че пратил директора на НЕК Петър Илиев в прокуратурата да заведе дела за спиране на продажбата на ток на неизгодни цени.
Според Борисов удължаването на живота на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" било много важно. Поради това възложил на вицепремиера Томислав Дончев да проучи въпроса за подадени жалби срещу липсата на оценка за въздействие върху околната среда на проекта за модернизацията на IV и VІ блок.
Борисов изрази в пленарната зала и надежда, че парламентът ще стигне до консенсус за подмяната на състава на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. В момента се правят законови промени, които ще дадат възможност ръководството и членовете на регулатора да се избират от парламента.
Мрем! 150% увеличение на болните от рак, 10% повече убити на пътя. Раковите заболявания и жертвите на катастрофи у нас се увеличават, сочат последните данни от два регистъра.
Днес българите, които чуват за първи път диагнозата рак, са с 1,5 пъти повече, отколкото преди 20 г. според Националния раков регистър. През последната година са вписани 36 000 нови болни, с 1400 повече спрямо предходната.
Ракът на белия дроб е най-честото злокачествено заболяване при мъжете - 19,1% от всички нови случаи при тях, а при жените най-чест е ракът на гърдата - 26,4%. Това съобщи директорът на Специализираната болница за активно лечение по онкология д-р Валентин Ангелов в световния ден за борба с рака вчера.
През 2014 г. за първи път от няколко години има увеличение на загиналите в катастрофи, съобщи шефът на "Пътна полиция" главен комисар Антон Антонов. Бройката е 660, а трябвало да са с 60-70 души по-малко по думите му. Сред причините била отмяната на фишовете от мобилните камери.
Обезщетенията при бедствия - според данъчната оценка на имота. Министерството на финансите готви закон за създаване на катастрофичен пул, от който ще се плащат обезщетения за пострадали при бедствия имоти. Размерът на обезщетенията ще се изчисляват въз основа на данъчната оценка на имотите, съобщи финансовият министър Владислав Горанов.
Законът ще бъде представен до 1-2 седмици, казаха от Министерството на финансите пред „Труд".
Проектът предвижда да се закрие сегашната междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане при бедствия и аварии към Министерския съвет. Всяка година тя получава от бюджета средства, които се използват при настъпване на извънредни ситуации. За 2015 г. по това перо са предвидени 70 млн. лв. Сега на нейно място ще бъде създаден отделен фонд, в който ще се генерират средства за компенсации. На този етап от финансовото министерство отказаха да уточнят дали фондът ще ползва средства от бюджета, дали ще се захранва с вноски от собствениците на имоти, или и по двата начина. Тепърва ще се уточнява и дали фондът ще е към Министерския съвет или към някое министерство.
Очакванията на Министерството на финансите са, че заради обвързването на обезщетенията с данъчната оценка собствениците на имоти ще започнат да декларират различните подобрения в тях, което ще вдигне оценката. Това обаче ще повиши и размера на данъка.
От финансовото министерство твърдят, че по законопроекта се работи съвместно с общините. От сдружението на общините вчера заявиха пред „Труд", че не са в течение. При тях се работи само по идея за създаване на фонд „Общинска солидарност", който не касае частните имоти. Идеята не е обсъждана и със застрахователни компании.
Правителството отстъпи за ведомствените бензиностанции. Държавата за втори път се отказа да контролира най-тъмната зона в търговията с горива - т.нар. ведомствени бензиностанции. Те са около 30 хиляди и са основно собственост на зърнопроизводители и транспортни фирми. Изчисленията на държавата за консумацията на горива в страната показват, че годишно от сивия сектор бюджетът губи над 1 млрд. лв. и основните заподозрени са тези обекти, защото продажбите през тях не се отчитат.
Мярката към тях трябваше да е задължително инсталиране на нивомери и фискални устройства с връзка към НАП, както е при бензиностанциите от години. Сега обаче след заплаха от протести основно от страна на земеделските производители Министерството на финансите предлага обектите само да влязат в регистър, т.е. пак остават извън контрол. Възможно е отказът на правителството да е само временна маневра за намаляване на напрежението. Факт е обаче, че управляващите изглеждат прекалено отстъпчиви пред заплахата от стачки. Ако наистина аргументът срещу е, че опериращите ведомствени бензиностанции не могат да си позволят еднократния разход от около 5 хил. лв., то инсталирането на уредите можеше да се отложи примерно с 6 месеца или дори година. Но то изчезва и се заменя от регистрация.
Облекчение чрез наредба
Стъпката назад е записана в новата наредба за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти, публикувана за обществено обсъждане на сайта на финансовото министерство. Тя заменя представената три седмици по-рано наредба, която предвиждаше контролът върху ведомствените бензиностанции да се изравни с този, който действа върху бензиностанциите за продажба на горива.
Самите промени в Закона за данъка върху добавената стойност (ДДС) се случиха експресно в края на годината. Мярката е безспорна, единствената критика беше, че собствениците на ведомствени бензиностанции не знаеха за новото си задължение. Реално обаче законът не вкарва нивомерите, те трябваше да са във въпросната наредба.
Желанието на правителството да въведе тотален контрол върху движението на течни горива на територията на страната срещна отпора на зърнопроизводителите, транспортните компании и някои от търговците на горива. А министърът на финансите Владислав Горанов и премиерът Бойко Борисов публично заявиха, че няма да отстъпят от намерението си. Сега наредбата ги опровергава.
Депутатите бързат да затегнат контрола над борсовите посредници. Европейската комисия (ЕК) е открила процедура срещу България заради забавеното транспониране на директива за контрола над инвестиционните посредници. Това трябваше да е направено до 31.12.2013 г., стана ясно от думите на заместник-министъра на финансите Карина Караиванова при представянето на проекта за изменение на Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ) пред икономическата комисия в парламента. В сряда членовете й гласуваха с 16 гласа "за" и нито един "против" или "въздържал се" на първо четене предложения от Комисията за финансов надзор (КФН) проект. Проектът вече предизвика негативни реакции от посредниците, тъй като се прилага директно, без да се вземат предвид мащабът и спецификата на местния пазар. Освен че предвижда сериозно увеличение на глобите, той добавя и някои спорни моменти, които биха повишили сериозно правомощията на КФН, което някои участници тълкуват като възможност за по-сериозна намеса и натиск в бизнеса им.
Причини за забавянето
Проектът с поправките се появи за пръв път в публичното пространство през февруари миналата година, когато КФН го публикува на сайта си за коментари от страна на заинтересованите страни. Към онзи момент ЕК вече е била изпратила официално уведомително писмо, на което е отговорено с план за действие, предвиждащ промяна на закона още в края на април. Следва придвижване на проекта към парламента, но не е гласуван от депутатите заради оставката на правителството на Пламен Орешарски. С встъпването в длъжност на новото правителство законопроектът е един от първите, които се появяват в дневния ред на депутатите. През декември Министерството на финансите (МФ) публикува на свой ред текста на документа, а в сряда, 4 февруари, парламентарната комисия по икономическа политика го прие на първо четене.
Спорни текстове
От първата му поява на сайта на КФН досега проектът не е бил изменян, въпреки че срещу него имаше възражения от сектора. Техните забележки са основно по линия на санкциите за нарушения, които се увеличават в пъти и биха могли да ликвидират даден посредник. Друго притеснение е свързано с разширяването на обхвата на нарушенията, което според представители на инвестиционните среди не е изискване на директивата и създава опасност от административен произвол от страна на надзорния орган.
Кабинетът ще създава фонд за обезщетения за граждани при бедствия. До месец кабинетът ще представи нов модел за подпомагане и обезщетяване на частните собственици, претърпели щети вследствие на природни бедствия. Ще бъде създаден нов фонд за покриване на щетите - т. нар. катастрофичен пул, който най-вероятно ще се финансира от собствениците на имоти чрез задължително плащане на база данъчната оценка на имота. На този етап не е ясно колко ще плащат собствениците, нито дали и как застрахователните компании ще участват в пула.
Новината за промените е била обявена от вицепремиера Томислав Дончев по повод наводненията от последните дни, стана ясно от стенограмата на заседанието. Той е припомнил, че тази тема е стара и е коментирана нееднократно в предходните години. "В рамките на този месец заедно с колегите, на първо място от Министерството на финансите и МВР, ще представим на българската общественост предложението ни за модел, по който да се случва това. Това е обмислено през последните седем или осем месеца, правейки анализ и на практиката в България, и на международния опит", е обяснил Дончев.
Вчера Дончев не обясни какъв точно ще бъде механизмът за финансиране на катастрофичния пул. Преди месец обаче той каза, че съществуват две възможности - въвеждане на задължително застраховане на имотите или създаване на механизъм за събиране на малка сума от всеки собственик във фонд, от който ще се гарантират обезщетения при нужда. "Правейки изчисления при вноска за катастрофичен пул от порядъка на 5-10 евро годишно, би могло да се събира обем средства, който при една година, в която не е имало много бедствия, може да се използва не само за възстановяване на частни домове, но и за превенция", обясни тогава Дончев. На въпрос на "Сега" финансовият министър Владислав Горанов също бе категоричен вчера, че създаването на катастрофичен пул не предвижда задължително застраховане. Въвеждането на задължителни застраховки се изтъква като по-скъп вариант спрямо отчисляването на задължителна добавка към местния налог.
Синият език пак се оказа изненада за агенцията по храните. Въпреки погрома с епидемията от син език през миналата година държавата отново се оказа изненадана от темата и бе принудена да предприема спешни мерки. На вчерашното си заседание министрите одобриха отпускането на извънредна субсидия от 4.65 млн. лв. по бюджета на земеделското министерство, с която да бъдат купени ваксини срещу болестта. Парите ще се харчат без обществена поръчка, защото Българската агенция по безопасност на храните не успя да приключи поредна процедура.
За отпускането на извънредна субсидия съобщи земеделският министър Десислава Танева. Тя категорично отказа да отговаря на въпроси, свързани с избора на изпълнител, като се оправда, че цялата конкурсна процедура се движи от агенцията по храните. Танева не обясни и защо се налага да се отпускат извънредни средства от бюджета, след като ваксинацията е включена в държавната профилактична програма за 2015 г., одобрена през ноември м.г.
Поредица от извънредни обстоятелства имаше и около самата процедура за избор на фирма, която да достави ваксините. С аргумент, че няма достатъчно време за производството им, за което били необходими 4 месеца, агенцията откри процедура за договаряне без обявление, като изпрати покани до общо 5 фирми. Липсата на време е аргументирана и с проведено в Брюксел заседание, на което на всички държавни членки било препоръчано да извършат ваксинация. Срещата в ЕК е била на 3 септември. Въпреки нуждата от бързане обаче агенцията по храните е решила да се договаря без обявление едва на 8 декември.
В началото на февруари тази закъсняла процедура бе прекратена с аргумента, че и двете фирми, с които агенцията преговаря, не могат да доставят ваксините до 10 март. Поставянето на този срок е странно на фона на посочения в обявлението за откриване на процедурата 4-месечен срок за производство на ваксините.
КАТ спря е-фишовете, свърши хартията. Издаването на електронни фишове след заснемане с камерите на КАТ на нарушения по пътищата е преустановено, поради липса на необходимите консумативи. Това е станало ясно на последното заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, което се е провело в МВР преди броени дни.
„От 01.10.2014 година стартира „ЗМ Система за скорост", като до момента са заснети 6112 броя нарушители, а са издадени електронни фишове на едва около 20% от тях. Към момента е преустановено издаването на други електронни фишове, поради липса на хартия за разпечатване на електронни фишове и снимка на нарушението, пощенски пликове и тонер. От същата дата до настоящия момент са заснети 2050 снимки на нарушители без задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите, което също е свързано с изпращане на придобитата информация до СДВР и ОДМВР на хартиен носител", описана е ситуацията в протокол от заседанието, публикуван на сайта на комисията.
От КАТ потвърдиха пред „Монитор" за сериозността на проблема, като уточниха, че той засяга цялата страна.
Вследствие на създалата се ситуация МВР не можело да изпрати честитки на уловените в нарушение джигити, за да си събере глобите в размер на общо 150 000 лв. „В последните месеци, се констатира остър недостиг на консумативи, което все по-често води до преустановяване на работния цикъл и натрупване на информация Спирането на работата по своевременното издаване на електронни фишове на нарушители-български и чужди граждани, води до неспазване на преклузивните срокове заложени в ЗАНН. Също така, неравномерно се натоварва системата, както и служителите обработващи преписките, забавят се плащанията по фишовете, с което се губи превантивния ефект върху участниците в пътното движение, като в следствие на всичко във Фонда за безопасност на движението не постъпват финансови средства", оплакали се от КАТ на сбирката на комисията.
Двама министри подкрепят втори лифт в Банско. Министрите на туризма Николина Ангелкова и на спорта Красен Кралев се обявиха вчера твърдо за изграждането на втори лифт в Банско в хармония с природата. Това стана ясно след редовното заседание на правителството.
"България трябва да се възползва от потенциала си за ски туризъм, защото той привлича платежоспособни туристи", каза Ангелкова. Според Красен Кралев много скоро кабинетът ще излезе с решение за втория кабинков лифт в най-големия зимен курорт на Балканите, което ще успокои страстите около темата.
"Без втори лифт не може да има адекватни условия за ски туризъм и ски спорт в Банско", допълни той. "Ако искаме да развиваме туристическа индустрия и ски спорт, трябва да се търси решение за увеличаване дължината на ски пистите и втори лифт. Ние сме на опашката на Европа по този показател. Казусът ще бъде решен в рамките на националното и европейското законодателство", подчерта Кралев. Приходите от концесията на ски зона Банско през 2013 г. са 276,8 хил. лв. пише в годишния доклад на комисията за текущ контрол за сключените концесионни договори през 2013 г. от МОСВ, приет от правителството.
"Кабинетът прие и наредбата за организация на единната система за туристическа информация", съобщи още Ангелкова. По думите й тя реално ще започне да функционира през 2016 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |