Промените в енергетиката, които ще спасяват НЕК. Спешните мерки в енергетиката, които трябва да запушат растящия дефицит на Националната електрическа компания (НЕК), започнаха да придобиват реални измерения. Вчера парламентарните групи внесоха предложенията си за промени в Закона за енергетиката преди разискването му на второ четене в парламента. В тях няма нищо изненадващо, което досега да не е било коментирано в публичното пространство. Все пак е интересно да се види какво конкретно управляващите са решили да предприемат за спасяването на енергетиката.
Неефективните вън от микса
Една от най-съществените законодателни промени, предложена от ГЕРБ, която ще ограничи разходите на НЕК, е свързана с т.нар. високоефективна електроенергия на топлофикациите и заводските централи. С поправката реално се въвежда изискването НЕК да изкупува задължително само тази електроенергия, за която дружествата могат да докажат, че е високоефективна, т.е. да се икономисва поне 10% от горивото, ако се произвеждат едновременно пара и електроенергия.
В момента се получава така, че НЕК изкупува от топлофикациите и заводските централи много по-голямо количество енергия, което във финансово измерение представлява разход от над 100 млн. лв. годишно за държавната компания. Причината за това е, че НЕК сега трябва да взима от тези дружества и електроенергията, която не е високоефективна, и то по цени, които са само с една стотинка по-ниски от преференциалните. Обяснението е, че ТЕЦ-вете не могат да работят само с високоефективните си блокове. Така например според данни от прогнозите на енергийния регулатор за 2014 г. ТЕЦ "Свилоза" е произвела едва 3146 мегаватчаса високоефективно производство, което е изкупено на 125.35 лв. за мегаватчас и 305 216 мегаватчаса електроенергия, която не е високоефективна, но е изкупена на цена от 125.34 лв. за мегаватчас.
Подобни примери могат да се дадат със заводската централа на "Видахим" АД (която заедно с ТЕЦ "Свилоза", както се вижда от страницата на енергийния търговец "Енерджи маркет", имат едни и същи собственици), "Лукойл енергия и газ България", както и топлофикациите, които все още са на въглища в Русе, Перник и Сливен (и трите контролирани от Христо Ковачки). Точно към тези дружества НЕК имаше най-висок процент на реално изплатени фактури към края на управлението на кабинета на Пламен Орешарски.
Фондът за влоговете ще може да помага на банки с ликвидни проблеми. Фондът за гарантиране на влоговете ще може да дава заеми на банки, които имат нужда от ликвидна подкрепа, за да се предотврати изпадането им в неплатежоспособност. Това е една от новостите, които се прокарват с пренаписания от Министерския съвет проект на закон за гарантиране на влоговете. В четвъртък той беше приет на първо четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Промяната на сегашната нормативна уредба идва по линия на европейски директиви, но също и заради забелязани слабости покрай фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). С новия закон ще се дадат допълнителни източници на финансиране на фонда при недостиг на средства и ще се прецизира системата за назначения в ръководството му.
За кого е помощта
В сегашния закон изрично е записано, че средствата на фонда могат да се ползват само за изплащане на сумите по влоговете до гарантираните размери. С промяната ще се даде още една възможност за използване на събраните в него средства. Те ще могат да бъдат предоставяни на банките при нужда като заеми или за увеличение на капитала, но след съгласуване с БНБ. Тя трябва да прецени дали банката кандидат има само ликвидни проблеми, тъй като такива с капиталови проблеми няма да бъдат спасявани по този начин. Размерът на финансирането от фонда ще е съобразено с обема на гарантираните влогове, привлечени от банката в нужда. Като обезпечение фондът ще може да ползва не само държавни ценни книжа (ДЦК), но също вземания на банката по отпуснати кредити.
Предоставянето на заеми от фонда не трябва да се счита като негово основно и регулярно задължение, коментираха експерти от правния отдел на БНБ, защитавайки поправката по време на дискусията в парламентарната комисия. Според тях такава ранна интервенция ще даде възможност за стабилизиране на затруднената банка, за да не се стига до задействане на схемата за изплащане на гарантирани депозити. Друг техен аргумент е, че така банките ще поемат своята отговорност в кризисни ситуации, доколкото средствата на фонда са събрани именно от тях. Промяната е отговор и на упреците, че при проблем в банковия сектор несправедливо се товарят бюджетът и данъкоплатците като първи източник на спасителни средства. Експертите обясниха още, че оказването на такава подкрепа от фонда няма да се счита за форма на държавна помощ.
Болничните пак вкараха в преразход НОИ. НОИ отново е в преразход заради болничните - броят им е по-висок от очаквания за поредна година. Въпреки значителния ръст на новите пенсионери през миналата година институтът е спестил от разходите за пенсия. Това се обяснява с по-големия брой починали от очакваното. Това показва отчетът за изпълнението на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2014 г.
Разходите за обезщетенията за временна неработоспособност за цялата година са 352.2 млн. лв., или с 24.6 млн. лв. повече от планираното (7.5%). Спрямо 2013 г. НОИ е платил с близо 23 млн. лв. повече по това перо. Това са разходите за болничните след третия ден. Първите три дни се поемат изцяло от работодателя. За м.г. са платени 2 461 400 броя болнични, което е със 105 хил. повече спрямо по-миналата година.
По още едно перо НОИ отчита преразход - за обезщетенията за бременност и раждане са платени с 26 млн. лв. повече, или общо 297.5 млн. лв. 767 500 жени са получили тези обезщетения. За отглеждане на дете до 2 години и за осиновяване на дете до 5 г. са платени 144.6 млн. лв., или НОИ е спестил по това перо над 11 млн. лв. от предвиденото. Все пак спрямо 2013 г. разходите тук са се увеличили с над 16 млн. лв.
За обезщетения за безработица са платени 340.2 млн. лв., което е с близо 22 млн. лв. под плана за годината. Спрямо предходната година разходите са с 11.6 млн. лв. по-малко. Средномесечно за 2014 г. над 107 хил. безработни са имали право на обезщетение от НОИ, което е с малко над 8000 по-малко от 2013 г.
Въпреки значителния брой хора, които побързаха да излязат в пенсия миналата година заради несигурността в условията през тази година, НОИ е спестил 91.1 млн. лв. от пенсии. Разходите за пенсии са 8.048 млрд. лв. Отделно заради раздаването на великденски и коледни добавки държавата трябваше да даде още близо 108 млн. лв. Средно на месец пенсии са получавали 2 181 896 възрастни хора. Те са с над 14 хил. души по-малко от средното на месец за 2013 г.
Скъпият долар засяга слабо парите в българските банки. Над 99% от заемите, които българите са теглили от банки, са в левове и евро. С други думи сериозното поскъпване на долара и на други валути извън еврозоната по никакъв начин няма да засегне обслужването на тези задължения. То може да притеснява само малък процент от кредитополучателите - тези, които държат под една стотна (0.18%) от отпуснатите на населението суми. Това сочи анализ на "Индъстри Уоч", разпространен вчера.
Делът на депозитите в чужда валута, различна от еврото, е малко по-голям - такива са 7% от вложенията на населението в банките. На практика тези, които са спестили в долари, печелят от високия курс на американските пари.
"През последните няколко месеца станахме свидетели на значителни промени на международните пазари. Американският долар поскъпна спрямо еврото (и лева) с малко над 10% за последните три месеца, британският паунд - с около 4%, а швейцарският франк - с над 15%", припомня анализът. Но това не са някакви безпрецедентни движения. От въвеждането на единната европейска валута насам е имало поне 14 случая в рамките на едно тримесечие еврото да падне с 10% и повече спрямо долара, обясняват експертите Лъчезар Богданов и Красен Йотов.
Най-важното е, че бизнесът и домакинствата в България вече масово се доверяват на еврото и на вързания към него лев. "През последните години все по-малък дял от кредитните и търговските отношения остават уязвими от валутен риск. Ако в средата на 90-те години у нас на почит бе щатският долар, то в момента неговото влияние, както и на британския паунд и швейцарския франк върху заемите и спестяванията на домакинствата в България е минимално", посочват анализаторите.
5 млрд. лв. оборот в онлайн търговията в България. Над 925 000 българи са пазарували онлайн през миналата година, сочат данни на националната статистика. За последните две години броят им почти се удвоил, тъй като през 2012 г. те са били 520 000 души.
5 млрд. лева е достигнал оборотът на електронна търговия в България през миналата година. В сумата са включени продажбите на едро и дребно. За сравнение през 2013 г. оборотът е бил 2,2 млрд. За времето, откакто в България се води официална статстика за електронната търговния, сумата е нараснала повече от внушително - през 2006 година тя е била 543 млн. лева.
Стоките, които българите пазаруват по интернет, основно са дрехи и спортни стоки. След това се нареждат стоките за дома, пътуванията и хотелските резервации, електронно оборудване и покупките на билети за различни развлекателни събития.
Хората, които живеят в големите градове, най-често са пазарували онлайн - те са над половината от общия брой. Статистиката показва, че над 2/3 от покупките са направени от сайтове на продавачи, които са регистрирани в България. Хората обаче все още нямат доверие на плащанията онлайн. 60,2% са платили за доставките в брой, чрез банков превод, пощенски запис. През интернет чрез кредитна или дебитна карта са платили 33,4%.
Пазаруването по интернет носи добър бизнес за куриерските фирми. 3 пъти са се увеличили входящите международни пратки през мрежата на "Български пощи" от 2011 г. насам, съобщиха от компанията. Те са основно от Китай, Сингапур, Тайланд, Германия и Англия. Увеличението се дължи основно на електронната търговия. Най-много доставки от пазаруване по интернет има покрай коледните и новогодишните празници. От пощите посочват, че тогава има ръст от 40% на вдходящите пратки и 25 на сто на изходящите.
Подобно е положението и при куриерски фирми. От "Еконт" посочват, че през декември делът на доставките от онлайн пазаруване е бил 36,13% от общия. Клиентите на компанията пазарували основно от английски сайтове. След това били поръчките от Китай, САЩ, Германия и държави от еврозоната.
Уникално BG изобретение: Електромери се чупят при кражба на ток. Електромери със суперзащита са създадени от конструктори на търновското предприятие "АК Пластроник" АД.
Измервателните устройства имат множество предпазни елементи срещу злонамерени интервенции. При неправомерно посегателство уредите се саморазрушават.
При сглобяването им се използва специално лепило. При опит да се отвори корпуса, той неминуемо се разрушава и не може да бъде поправен.
"При такава повреда на уреда електрозахранването в сградата не се прекъсва. Интервенцията обаче се разкрива при засичане на потреблението на място. Ако засичането на консумацията става дистанционно, излизането на електромера от строя незабавно се отчита от системата", обясни зам.-директорът на фирмата Стоян Радев.
Гаранцията срещу кражба на ток е постигната и чрез изобретателско решение в електрониката. Освен това е внедрена специална индикация, която се задейства при отваряне на капаците на електромера. Новите уреди са с напълно прозрачен корпус и дори от разстояние има видимост на всички детайли в уреда.
"Постигнахме и устойчивост на електромерите при електрошоково въздействие с високоволтов импулс от 8 киловолта. Това бе направено, защото недобросъвестни граждани успяваха да въздействат на старите електромери с полицейски шокови палки. Допират такава палка до устройството, то оказва влияние като разрежда импулсите и уредът се "побърква", разяснява предимствата на продукта Радев.
Уредите на великотърновското предприятие са в масово производство и се ползват от електропреносните дружества в страната.
Наемат 100 ловци на млади безработни. 100 ловци на млади безработни ще наемат бюрата по труда. „Това ще са младежи. 10 от тях ще са в София, а останалите в други около 90 общини", съобщи Елка Димитрова - шеф на дирекция „Политики на пазара на труда" в социалното министерство, която представи Националния план за действие по заетостта за 2015 година.
Ловците ще се свързват с безработни младежи - не само регистрирани в бюрата по труда, а и такива, чийто крак не е стъпвал там. „Те ще разясняват на връстниците си възможностите да си намерят работа чрез Агенцията по заетостта, ще им дават брошури, ще ги свързват с частни посредници за работа, ще работят и с младежките центрове към Министерството на младежта и спорта", разясни Димитрова. Ловците на безработни до 29 години ще работят в помещения, осигурени от кметовете, а няма да са в бюрата по труда. Целта на тази мярка била да се привлекат и младежи, които не искат да ходят в бюрата. Търсачите на безработни ще получават заплата от 430 лв., а договорите им можело да са до 2017 година.
Друга новост в плана по заетостта е, че няма да се поддържат постоянни аварийни групи за почистване след бедствията, защото така им се плащат заплати и се надуват разходите излишно. Занапред такива хора ще се пращат само по заявка на кметовете. „На място ще се пращат аварийни групи, които ще трябва да приключат работа за 3 месеца", обясни Димитрова. Те ще бъдат назначени на половин работен ден срещу половин минимална работна заплата.
От социалното министерство казаха още, че няма да продължат програма „Сигурност", по която бяха наети 5000 охранители за затънтените населени места. „Причината е, че са нужни законови промени, за да е по-ефективна работата им, защото сега са само едни пазачи без оръжие", констатира Димитрова.
Кметът на Банско: Получихме подкрепа от всички. Получихме пълна подкрепа за развитието на зимния туризъм в Банско - така обобщи кметът на общината Георги Икономов вчерашните си срещи в столицата с премиера, президента и председателя на Народното събрание. „Считам, че нещата вече ще се случат така, както ги иска и местната управа и хората от региона. Банскалии очакват до края на февруари правителственото решение, което ще позволи градът да се развива устойчиво. Имаме намерение проектите да се реализират и всичките да бъдат съобразени с българското и европейското екологично законодателство, коментира той за „Монитор". В парламента хората от планинския курорт са били подкрепени от председателите на няколко комисии от различни партийни групи.
„Еколозите трябва да са ваши партньори, привлечете ги в дискусията и ги убедете с аргументи в необходимостта от изграждането на втори кабинков лифт в Банско", заяви премиерът Бойко Борисов по време на среща с кмета на Банско Георги Икономов, представители на местната власт от региона и общественици. Те са представили пред министър-председателя проблемът с огромните опашки през кабинковия лифт, които вече стават все по-големи и в делничните дни. В резултат на дългото висене все повече туристи се отказват от възможността да се спускат по пистите и си тръгват. От това губи не само местната икономика, но и се накърнява сериозно имиджът на страната ни като туристическа дестинация. От община Банско са призовали премиера кабинетът да излезе с решение до края на февруари, за да се определи размерът на концесията и да се промени плана за управление на парк „Пирин". Борисов е поел ангажимент да се спазят сроковете за разглеждане на проблемите на ски зоната в Банско.
Развитието на туризма трябва да бъде съобразено с изискванията за устойчиво съхранение на природните ресурси, каза от своя страна президентът Росен Плевнелиев, който също се срещна вчера с кмета на община Банско Георги Икономов.
Комисари при Бойко заради "Южен поток". Дясната ръка на шефа на ЕК Жан Клод Юнкер - вицепрезидентът, отговарящ за енергетика Марош Шефчович, ще дойде на крака при премиера Бойко Борисов в понеделник заради "Южен поток", научи "Стандарт" от високопоставени източници в Брюксел.
Вицепрезидентът на ЕК Шефчович с ресор енергиен съюз и Мигел Канете, еврокомисар по климат и енергетика, пристигат у нас по покана на Борисов. Очаква се по време на срещата на най-високо ниво, която ще се проведе в резиденция "Бояна", премиерът отново да постави въпроса за газовите доставки за страната ни и страните от ЕС. Диверсификацията е сред основните приоритети, които бяха заложени в управленската програма на кабинета "Борисов".
Срещата в Бояна по въпросите на енергетиката за Балканите и ЕС бе анонсирана в средата на миналия месец от министър-председателя. Тогава Борисов обсъди в Брюксел с представителите на ЕК ситуацията в България и в ЕС след сигналите на Москва относно "Южен поток" и пренасочването на тръбата към Турция. По предварителна информация целта на срещата на най-високо равнище в София - изграждането на газов хъб у нас. Идеята за газов разпределителен център у нас бе лансирана от премиера Борисов, а по време на совалката му в Брюксел преди няколко седмици получи принципна подкрепа и от ключовите еврокомисари.
За енергийната среща в София пристигат още ресорните министри от Румъния, Хърватска, Словакия и Унгария.
По настояване на българското правителство изграждането на газов хъб в България може да се случи чрез финансиране от ЕС за стратегически проект. Изискванията за това са подходяща инфраструктура, прозрачност и ликвидност, недискриминационен достъп до доставчици и клиенти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |