Държавата започва продажба на фондовата борса. Управляващите подготвят трети опит за приватизацията на Българската фондова борса (БФБ). Този път намерението е операторът да бъде продаден до края на годината, при това в пакет с Централния депозитар (ЦД). По информация на "Капитал" двете дружества ще бъдат включени в новия списък за раздържавяване, който Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол подготвя и вероятно ще бъде одобрен от надзорния й съвет във вторник. Сделката има подкрепа на икономическия екип на правителството, затова, ако има кандидати, вероятно ще се случи. Целта отново ще е малката местна борса да стане част от по-голям чужд пазар. Желаещите още не са преброени, но през миналата година интерес за покупка е бил проявен от германската Deutsche Boerse, каза източник от изпълнителната власт.
Продажба до края на годината
Държавата чрез Министерството на финансите държи 50.05% от капитала на БФБ и 43.7% от капитала на Централния депозитар. Борсата обаче има 6.61% дял в депозитара, така че бъдещият купувач ще контролира над 50% от капитала в двете дружества. Те вървят в пакет още от първия опит за приватизацията им преди 4 години, тъй като това е формулата, предпочитана от потенциалните стратегически инвеститори. Този път, за да се пристъпи към нея по същество, агенцията ще изчака и мнението на Комисията за финансов надзор (КФН), до която, по информация на "Капитал" вече е отправено искане за становище.
Технически действията на агенцията трябва да са следните - първо, да се прекрати предишната процедура, за да се спре съдебният спор около избора на оценител. След това ще започне избор на нова компания, която да изготви оценка, правен анализ и информационен меморандум. Планът е процедурата да започне до края на февруари, като е възможно да се търсят отделни изпълнители за борсата и депозитара. Ако пакетът документи е готов до лятото, то оферти може да се очакват в началото на есента, а сделка - до края на годината.
Кой се интересува
Предишните два опита за привличане на стратегически инвеститор се проваляха от процедурни и политически спънки. Източници от изпълнителната власт съобщиха, че сега финансовият министър Владислав Горанов и ресорният вицепремиер Томислав Дончев имат твърда позиция за пристъпване към бърза приватизация на борсата и депозитара. Обнадеждаваща е информацията за срещи през миналата година (по време на кабинета "Орешарски") с представители на германската Deutsche Boerse, на които е станало ясно, че европейският гигант продължава да се интересува от покупка в България, но задължително борсата в комплект с депозитара. Това е логично, тъй като германската борса вече познава местния пазар, защото от години тук се ползва търговската й платформа Xetra. "Капитал" потърси Deutsche Boerse за потвърждение на интереса, но не получи коментар.
Многократни визи ще привличат туристи от Русия и Украйна. На фона на миналогодишните лоши резултати и сериозните притеснения за записванията от източните пазари за предстоящия летен сезон министерствата на външните работи и на туризма обявиха, че са се договорили за облекчаване на визовия режим за граждани на Русия и Украйна. За целта се въвеждат многократни визи за определени групи туристи, включително деца, идващи в България на летни лагери, и собственици на имоти по Черноморието. Руският пазар е най-големият за българския морски туризъм, а Украйна попада в първите шест.
Облекчения при визите
В края на миналата седмица стана ясно, че България въвежда облекчения на визовия режим за руснаци и украинци. За целта гражданите на двете държави, които са пътували до страната през предишни години, вече ще могат да получават двукратни или многократни туристически визи. Тези документи ще са валидни за срок от една година с цел организиран туризъм. Облекчения се предвиждат и за собствениците на имоти. Тези от тях, които досега са получавали български визи, ще могат да кандидатстват за такива с тригодишен срок на валидност. Онези руснаци и украинци пък, които са притежатели на имоти, но не са идвали в страната, ще имат право на двукратни или многократни визи за частно посещение, които ще са валидни една година. От Министерството на външните работи съобщиха още и че се предвиждат облекчения при пътуванията на деца и ученици, които идват на туристически, спортни и културни лагери и мероприятия в страната. Те ще могат да получават многократни визи за срок от 5 години, става ясно от съобщението.
Труден сезон
Новините за облекчените визи идват преди големите международни изложения в Москва и Киев, които се провеждат през март, и на фона на сериозните опасения за записванията от двете държави. След няколко години на бурен растеж през миналата за първи път туристите от двете страни бяха по-малко, най-вече заради икономическата несигурност и сериозната обезценка на валутите, което доведе и до общ спад през сезона заради липсата на алтернативи.
Плановете за скок на приходите от хазарт напълно се провалиха. Промените в облагането на хазарта не доведоха до ръст на приходите в хазната. Постъпленията през 2014 г. са се сринали с близо 20 млн. лв. Приходите падат въпреки изваждането на светло на част от онлайн хазарта и осуетения в последния момент опит за налагане на по-ниски такси за офлайн оператори. Това става ясно от данните на НАП и Държавната комисия по хазарта (ДКХ) за постъпилите приходи от хазартна дейност през миналата година. От 2014 г. НАП отговаря само за събирането на данъка от игралните автомати и казината, а ДКХ отговаря за събирането на такси за всички останали видове хазартни игри.
От облагането на хазартни съоръжения като игрални автомати и казина през 2014 година НАП е събрала 53.5 млн. лв. Постъпленията са съизмерими с тези от предходната година. При този вид хазарт данъкът е 15%, като ставката не бе променена.
Много по-скромни от очакваното са постъпленията от такси в Държавната комисия по хазарта. От лицензирането на онлайн оператори и изваждането на светло на част от онлайн хазарта ДКХ е заработила през 2014 г. скромната сума от 2.67 млн. лв. В нея се включват и приходите от еднократни такси (100 000 лв.) за лицензиране на онлайн оператори и 20% такса върху разликата между получените залози и изплатените печалби. При обсъждането на тези текстове от закона за хазарта през 2013 г. от МФ прогнозираха поне 8 млн. лв. приходи при лицензиране на поне 4 оператора. Според сайта на ДКХ в момента има лицензирани 8 бетинг компании. ДКХ не предостави справка каква част от тях са лицензирани през 2014 г., за да се съпоставят приходите от еднократното плащане за издаване на лиценз и останалата част от таксата.
Печалбата на банките достигна 746 млн. лв. за 2014 г. Въпреки че 2014 г. бе смутна и един от най-големите трезори бе изваден от пазара, банковата ни система може да се похвали с добра равносметка - 746 млн. лв. печалба, което е с 27.6% повече от 2013 г. Това показват данните на БНБ за изтеклата година.
В същото време доходите на населението от лихви намаляват. През 2014-а за първи път от 6 години насам спестителите са получили под 1 млрд. лв. от лихви, изчисли Profit.bg.
По данни на БНБ в края на 2014 г. влоговете достигат рекордните в историята на банковото дело у нас 41 млрд. лв. Но приходите от лихви - 952 млн. лева - са далеч от рекордите. За сравнение в края на 2013 г. депозитите на населението са били 39.248 млрд. лв., а са донесли на вложителите цели 1.369 млрд. лева доход. Първата година, в която лихвените доходи надхвърлиха милиард (1.1 млрд. лева), бе 2009 г. За 2010, 2011 и 2012 г. банките са изплатили на домакинствата съответно 1.216, 1.24 и 1.367 млрд. лв.
От данните на БНБ за ръста на депозитите на физическите лица в банките става ясно и накъде са се насочили парите на бившите вложители на КТБ. УниКредит Булбанк и Първа инвестиционна банка са абсолютни шампиони по привлечени средства, а извън групата на петте най-големи банки много депозанти са се насочили към ЦКБ и особено Сосиете Женерал Експресбанк, коментира икономистът Владимир Каролев. "От данните в БНБ е видно, че ПИБ има над 2.1 млрд. лв. свободни парични средства - над 2 пъти повече от дължимия ресурс, получен за ликвидна подкрепа в разгара на кризата с КТБ. Ако трябва да хвана бас, бих се обзаложил, че е много вероятно ПИБ да изплати задължението преди крайната дата, договорена с МФ, разбира се, с разрешението на ЕК. Сега пред банковата система се отваря ново предизвикателство - даването под формата на кредити на значителна част от тези пари. Следователно, очаквайте лихвите да продължат да падат, което е добра новина за готвещите се да теглят кредити или имащите вече кредит с плаваща лихва", обяснява Каролев на страницата си във "Фейсбук".
Хващат всички автомобили без регистрация. Свързването на компютрите на пунктовете за технически прегледи на колите с тези на общините от началото на тази година започна да вади на бял свят нерегистрираните коли, за които никой не плаща данък. Още първите проверки показаха, че от 30 000 коли 5500 напълно липсват в регистрите и на практика са нелегални, научи „Труд" от транспортното министерство.
От началото на тази година при технически преглед на колата техникът в сервиза е длъжен да направи първо справка в базата данни дали за колата е платен местният данък. Ако не е платен, той не трябва да направи прегледа. Досега само 46 общини са успели да свържат компютрите си с тези на транспортното министерство, откъдето е направена връзка с всеки лицензиран пункт за технически преглед в страната. От 1 януари до 6 февруари са направени 30 000 справки. При 17 000 случая данъкът е бил платен и прегледът е направен. Останалите 13 000 са върнати да си платят първо налога. Оказва се, че почти половината от тях не фигурират в регистрите на общините.
„При въвеждането на данни за 5500 коли изобщо не се появява информация за регистрацията им, което е притеснително", казаха от транспортното министерство. Това означава, че тези коли не се водят на отчет в общината, тя не знае за тях и не им събира данък. Според ведомството на Ивайло Московски едва ли става въпрос за техническа грешка, защото тогава не би трябвало да има информация за нито една от миналите на технически преглед коли.
Данните са силно занижени, защото идват само от 46 общини и то за първия месец на годината. Когато системата бъде изградена изцяло, може да се окаже, че нерегистрираните коли в България са многократно повече.
Според транспортното министерство твърде вероятно е информацията да не е изпратена в общината от КАТ, които правят първоначалната регистрация на колата.
Чиновниците екскурзианти ще доказват произхода на парите. Всеки държавен чиновник, който ходи на екзотични ваканции, кара скъпа кола или живее по-луксозно, отколкото заплатата му позволява, ще трябва да докаже откъде са доходите му.
Тази финансова проверка, както и електронно засичане на служители, взели голям заем или рязко замогнали се, са част от мерките за борба с корупцията, които експерти от МВР и още няколко министерства ще предложат в доклад, поискан от премиера Бойко Борисов, до края на февруари.
Идеята е много от мерките да бъдат въведени ударно в близките 6 месеца, а във ведомствата с най-висок корупционен риск инспекторите да бъдат увеличени до 10 пъти.
Чужди тузари налели над 43 млн. лв. за БГ жителство. Чуждестранни богаташи са налели в родната икономика общо над 43 млн. лв., срещу което са получили право на жителство у нас. Става въпрос за 45 души, които през миналата година са си издействали право на постоянно или продължително пребиваване в България на основание крупна инвестиция. Това показват предоставени на „Монитор" данни от дирекция „Миграция" към МВР за издадените през 2014 година разрешения за дълъг престой в страната, каквито са получили общо 34 030 чужденци от 136 държави.
От справката става ясно, че заможните граждани на други страни най-често се сдобиват с право да живеят за постоянно у нас, след като се изръсят с по над 1 млн. лв. за облигации и съкровищни бонове, издадени от българската държава или от някоя от общините ни. На това основание разрешение за пребиваване миналата година са получили 35 от чуждестранните богаташи. Други двама са си купили акции от наши дружества на същата стойност, а още четирима са вложили сумата от над 1 млн. лв. в български кредитни институции. Трима крупни бизнесмени пък са инвестирали по над 500 000 лв. в родни компании, в резултат на което са били разкрити по 10 работни места за българи.
Най-много от милионерите са дошли от Египет - 13 души, показва статистиката на дирекция „Миграция". Още 7 са от Ливан, руснаците са петима, четирима са от Пакистан, по трима - от Индия и Китай, двама са от Иран, а американец е само 1.
Много слаб обаче е бил интересът през 2014 година към получаване на жителство срещу покупка на скъп имот за над 600 000 лв., каквато възможност също дава законът. От тази опция се е възползвал само един руснак. Така сделката му влиза в появилата се наскоро внушителна статистика за 500 000 имота, които руснаци притежават у нас - в близост до морето.
Страната ни е дала право на продължително пребиваване и на още 917 чуждестранни бизнесмени. Те осъществяват търговска дейност в България, при която всеки от тях дава работа на поне 10 нашенци. В тази графа най-много са турските граждани - 384, китайците са 97, а руснаците - 55. Сред тези търговци с разрешително има и 43-ма сирийци, както и 1 гражданин на Катар. Още близо 3800 души пък са получили право на продължително пребиваване, след като са доказали, че са представители на търговски дружества, регистрирани в БТПП.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |