Още през декември бяхме решили, че тази група на високо равнище трябва да се създаде възможно най-скоро. Защото ситуацията, пред която сме изправени е много сериозна. Това заяви зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович пред журналисти след енергийния форум в "Бояна", организиран по идея на премиера Бойко Борисов.
„Налага ни се с бързи темпове да намерим важните решения, за да подсигурим енергийната сигурност и доставките на газ за Европа. Както премиерът Борисов спомена, много се радваме, че имахме възможността по Коледа да обсъдим идеята и веднага да организираме тази работна група", отбеляза Шефчович, цитиран от Агенция „Фокус".
Той посочи, че работната група на високо равнище ще работи не само на политическо ниво, но и на експертно. Експертите ще работят върху въпроси, свързани с енергетиката на Централна, Югоизточна Европа и Прибалтийския регион. „Но най-важното решение, за което се обединихме е, че всички държави, които са част от този регион, трябва да имат поне 3 източника на газ. Направихме и бърз преглед на най-важните приоритетни инфраструктурни проекти в енергетиката, които предстои да реализираме, но и ще бъдат съфинансирани от ЕС. Нашите експерти след днес веднага пристъпват към действия, за да се разработи план за действие, който да обсъдим на следващата ни среща, която планираме за месец юни", съобщи Шефчович.
По думите му, форумът демонстрира взаимна солидарност. „ЕС е тук да помогне на България и региона, и заедно смятам да предприемем необходимото за обезпечаване на енергийната сигурност на целия регион, да можем да реализираме инфраструктурните проекти в региона, и да ги свържем с Централна Европа, за да можем да изградим стабилен Европейски енергиен съюз", заяви Шефчович.
Той подчерта, че е дискутирана и друга важна тема, свързана с наказателни процедури с обществени поръчки по Южен поток. „Информирахме, че тези процедури ще бъдат замразени", каза още Шефчович.
На свой ред премиерът Борисов заяви, че България не е направили нищо, което да спре "Южен поток". Според него, осигуряването на достъп до тръбата от трети страни е задължение на България, Гърция и Румъния, както и на всички членки на ЕС.
Борисов беше категоричен, че икономически по-обосновано е тръбата да дойде в България и именно там да бъде изграден газовия хъб.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |