Председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров и постоянният представител на Световната банка у нас Тони Томсън подписаха изменение в споразумението за предоставяне на консултантски услуги между АПИ и Международната банка за възстановяване и развитие, съобщи пресцентърът на пътната агенция.
То е за разработване на цялостна визия за въвеждането на електронна система за предоставяне на европейска услуга за електронно събиране на пътни такси. Документът бе подписан в присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Подписаното споразумение е първата сериозна крачка към въвеждането на тол таксите в България, подчерта министър Павлова. До края на 2015 г. финансовата институция ще направи анализ за възможностите и вариантите за въвеждането й. Предвижда се през следващите години тя да замени винетните такси, които шофьорите в момента плащат при ползването на републиканската пътна мрежа.
Дейностите по споразумението със Световната банка се изпълняват по проект „Техническа помощ за подобряване на ефективността на пътния сектор в Република България", финансиран по Оперативна програма „Транспорт" 2007-2013 г. От управлението на проекта са спестени близо 1,4 млн. лв. Това позволява и включване на допълнителна дейност, каквато е разработването на цялостна визия за въвеждането на тол таксите. „Вярвам, че консултантите, които ще бъдат наети от Световната банка ще бъдат международни експерти с доказан и богат опит в областта на тол-системите. Тяхната експертиза е необходима за успешното въвеждане на тази нова за българските пътища форма на таксуване, но добре позната на българските шофьори при пътуванията им в чужбина. Тол-системата е най-справедливата форма за таксуване, защото плащаш за реално изминати километри, а не за период от време - седмица, месец или година", подчерта инж. Лазаров.
Министър Лиляна Павлова уточни, че общата стойност на проекта по ОП „Транспорт" 2007-2013 г., по който АПИ е бенефициент, е около 6,9 млн. лева. При неговото изпълнение са спестени 1,4 млн. лева, за които, след преговори с банката, е постигнато съгласие да се насочат за изработването на подробен анализ, на бизнес и финансов модел.
Световната банка е консултант на държавната пътна администрация при изготвянето на стратегически документи, свързани с повишаване на ефективността и устойчивото развитие на пътния сектор, институционалния капацитет и усвояването на средствата от европейските фондове в пътната инфраструктура до 2020 г.
След подписването пред журналисти Лиляна Павлова каза, че най-справедливият начин да се събира такса, е, когато това е базирано на правилото, че който най-много се движи по пътищата и съответно ги руши, той плаща най-много.
Тя уточни, че годишно приходите от винетки са близо 200 млн. лева и се надява, че с въвеждането на новата електронна система сумата да бъде удвоена, стига тя да заработи по всички пътни направления, по които може да се използва.
"Опциите за прилагането на ТОЛ-системата са чрез публично-частно партньорство или с бюджетни средства, които ще се възстановят за сметка на приходите. Най-рано през декември ще се вземе решение по този въпрос, когато се очаква да бъде готов докладът на Световната банка", обяви министър Павлова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |