Източник: www.darikfinance.bg
Проблемът не е самият дълг, който правителството на Бойко Борисов се готви да тегли, а в начина, по който той ще се използва. България е на второ място по нисък дълг спрямо брутния вътрешен продукт в Европейския съюз.
Към момента той е в рамките на 27 %, а средноевропейският е между 85-100 %. От тази гледна точка България е в завидно финансово положение. Проблем се получава, когато дългът се харчи за социални плащания, за поддържане на непродуктивни дейности, тогава се натоварва финансово обикновеният данъкоплатец, коментира пред БГНЕС финансовият анализатор Иво Даскалов.
Забележете, че само през 2013 г. годишните лихвени плащания бяха в рамките на 660 млн. лв., а за 2014 г. те бяха в размер на 860 млн. лв. За 2015 г. очакванията са да достигнат близо 1 млрд. лв. Лесно може да се изчисли, че има близо 340-350 млн. евро увеличение на годишните плащания само за лихви.
И друго прави впечатление - финансовият министър Владислав Горанов спомена за новия заем лихва до 10 % . Разбира се, всичко зависи от матуритета, от същността на дълга, който се емитира.
Все още няма детайлна информация нито за какво ще бъде изхарчен този заем от 8 млрд. евро, нито има данни за това каква част от стария дълг ще бъде погасен с него или на какви средни лихвени нива се очаква да бъде.
Няма информация и каква ще е срочността на този кредит – дали ще бъдат едногодишни, двугодишни, петгодишни или десетгодишни облигациите. Затова варират и лихвите. В момента България и светът, като цяло са облагодетелствани от ниски лихвени равнища, което е голям плюс за държавите, които се нуждаят от финансиране.
Но най-важното е как се разходва този дълг. Ако всички средства се инвестират в икономиката, това означава растеж, повишени данъчни приходи, заетост и ръст на средната работна заплата. В нашия случай е точно обратното. Говорим за съмнителни плащания, липса на продуктивност. По този начин единствено бюджетът се натоварва с разходи, без да им съответства ръст на приходите. Само за тази година бюджетът е намален с близо 500 млн. лв., докато лихвените плащания са увеличени. Това е проблемът и е най-тежката част.
Заемът не е лошо нещо, въпросът е насоката на разходването му. Максималната допускана лихва е 10 %, което е пълен абсурд, защото в рамките на рейтинга на България, който е от ниска инвестиционна категория, тези нива са в рамките между 2 до 3.5 %. Т.е. залага се един буфер, застраховка. Защо? Въпросът е срещу какво се застрахова правителството?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |