След продължили близо част разгорещени дебати, много от които се отличаваха с лични спорове и нападки, заради които на няколко пъти председателят на парламента Цецка Цачева се налагаше да усмирява страстите, народните представители гласуваха оставката на ген. Стоян Тонев. Тя беше първа точка от днешния дневен ред. За освобождаването на народния представител от ГЕРБ гласуваха 158 народни представители, 10 бяха "против" и 5 "въздържал се".
В молбата си до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, Тонев е посочил, че поради засиления обществен интерес е задължен да се оттегли от парламента. "Уверен съм, че по този начин ще бъде гарантирано независимото разследване на компетентните органи", посочва той, визирайки ситуацията във Военномедицинска академия (ВМА), която ръководеше до пенсионирането си през ноември 2013 г.
Бившият шеф на ВМА бе принуден да подаде оставка, след разкрития на bTV, основаващи се на доклад на Дирекция "Вътрешен одит" при Министерство на отбраната, че само в една от клиниките на ВМА са били генерирани загуби за 10 милиона лева, които са за сметка на печалба на частна фирма. Преди 11 години, когато ВМА се ръководи от ген. Тонев, Дерматологичната клиника е сключила договор с частната фирма "Дерма Прим" за медицински услуги. Вместо приходи за болницата, партньорството с частната фирма носи само загуби.
"Фактите от последните дни не са някаква новост, те са известни от май. Друг е въпросът защо сега се обръща такова внимание на констатации, известни от повече от шест месеца", заяви от парламентарната трибуна Ангел Найденов от "БСП лява България". Той посочи, че констатираните сериозни нарушения във ВМА от 2004 до 2013 г. са довели до решението на Тонев да подаде оставка, включително и като народен представител. Найденов посочи, че уважава това решение и ще го подкрепи.
„Няма безотговорност и безконтролност от страна на Министерството на отбраната по отношение на всички структури, които са на подчинение на министъра на отбраната, в частност към дейността на ВМА", заяви още бившият военен министър Ангел Найденов. Той отбеляза, че в лицето на ген. Тонев ВМА е имала късмета да има началник, който да я направи в престижно здравно заведение, търсено заради качеството и разполагаща с перфектна апаратура и отношение към пациента.
По-крайна позиция изрази Таско Ерменков от БСП. Той каза, че се притеснява от мутацията на ламята - по принцип е триглава с една опашка, „нашата се оказа с една глава и много опашки за рязане - Фидосова, сега Тонев". Колегата му Красимир Янков отбеляза, че тази оставка не е израз на личната воля на Тонев, а резултат от процес, отразен в медиите.
Петър Славов от Реформаторски блок посочи, че оставката се подава доброволно и обикновено се приема. Над триста дни ви викаха: "Оставка, оставка", но вие не я подавахте, обърна се той към предишните управляващи. Очевидно има неразбиране и този политически акт не съществува във вашето битие", подчерта Славов.
„От една достойна постъпка отново една партия иска да си направи актив", каза Красимир Велчев от ГЕРБ. По думите му постъпката не била позната до 2009 г., когато в парламента е влязъл ГЕРБ.
На обвинението отговори лидерът на БСП Михаил Миков: „Ние сме правоприемници на партията, в която са членували сегашният премиер и председател на Народното събрание." Миков посочи още, че ще продължат да носят тези идеи и когато ГЕРБ няма да го има.
„Дали Стоян Тонев е виновен или не, това ще реши съдът, каза Цветомир Михов от ГЕРБ. Според него голяма част от депутатите са се обръщали към Стоян Тонев за помощ. „Кога сте били прави и кога лицемери - когато сте спасявали близки и познати или сега", попита Михов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |