Новият дълг бе одобрен от парламента след тежки пазарлъци и голи обещания. Тригодишната програма на кабинета за поемане на 16 милиарда лева външен дълг все пак получи подкрепата на парламента с цената на процедурни трикове и дадени в последния момент голи обещания, с които да се оправдае преобръщането на позицията на АБВ и ДПС. Решаващ за подкрепата се оказа устният ангажимент, поет от финансовия министър Владислав Горанов, бъдещите външни заеми да са с поне 2 млрд. лева по-малко от планираното. По-ниският дълг не залегна в нито един документ, но успя да промени мнението на АБВ и ДПС.
Така със 159 гласа "за" до 2017 г. България получи право да емитира на международните пазари до 16 млрд. лв. дълг, като ще си партнира с 4 банки -дилъри на облигациите - "Глобъл Маркетс Лимитид", Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си, "Сосиете Женерал" и Уникредит Банк. Против ратификацията бяха само депутатите от БСП и "Атака", а от Патриотичния фронт се въздържаха. От самото начало ГЕРБ и РБ горещо защитаваха идеите на Горанов. По предложение на ГЕРБ договорът бе гласуван и на второ четене още вчера. БСП обяви, че очаква вето от президента и че ще сезира Конституционния съд за начина, по който бе гласуван договорът.
Дебатите за поемането на нов външен дълг се проточиха две седмици. Първоначално и опозицията, и партньорите на ГЕРБ в кабинета от АБВ и Патриотичния фронт отказаха да подкрепят предложението на Министерството на финансите (МФ). От АБВ считаха, че сметките на финансовото министерство за дълга са надписани с около 3 млрд. лв., и имаха резерви както срещу предвиденото финансиране на падежи по стари дългове в размер на 12 млрд. лв. - заради включени в тях вече платени суми, така и срещу заложеното финансиране на бъдещи дефицити за 2016 и 2017 г. - 4 млрд. лв. Сходни аргументи - за липса на достатъчно информация и скрити резерви в сметките на МФ, изрази и ДПС, което във вторник обяви категорично, че няма да подкрепи програмата.
Още в началото на вчерашното заседание обаче ДПС даде знак, че е склонно да промени позицията си след допълнителни консултации с финансовото министерство. За отлагане на точката и нов кръг консултации настоя при откриване на дебатите лидерът на ДПС Лютви Местан. Той изтъкна, че е недопустимо оценките за предстоящи падежи да се разминават в пъти.
Свободният пазар на ток може да вдигне цените. Новите цени на тока, които енергийният регулатор ще определи през юни, ще важат за година напред. Едва тогава ще се види точно как ще бъде изцяло либерализиран пазарът на електроенергия. "Това ще доведе до повишаване на цената, тъй като в момента регулираните от държавата тарифи за бита са по-ниски от реалните пазарни", съобщи вчера комисарят Евгения Харитонова. Допреди година и половина практиката на ДКЕВР бе да определя цени веднъж годишно, но нормативни промени отвързаха ръцете на комисията да прави това във всеки момент, когато прецени, че се налага.
"Поскъпването на тока от 1 юли няма да бъде с 20%, както се тиражира", застрахова се Харитонова. Тя обаче не успя да направи прогноза за увеличението, тъй като дружествата все още не са подали заявленията си за нови цени. Срокът за това е 31 март.
"Познавам хора, битови потребители, които вече купуват електроенергия на свободния пазар. Те са едни от първите", каза още тя. В момента битовите потребители все още си купуват ток от регулирания пазар, чиито цени се определят от енергийния регулатор. В последните години обаче той често пъти е сравняван със социално министерство заради изкуственото задържане на цените за бита.
Харитонова коментира и изявлението на енергийния министър Теменужка Петкова, която наскоро обяви, че пълна либерализация на пазара ще има от началото на 2016 година. По думите на комисаря освен до положителни, това може да доведе и до отрицателни ефекти. "Единият от тях е, че на този етап търговците на електроенергия не са готови да продават ток на отделни малки потребители. Това може да доведе до честа смяна на доставчиците и потребителите в междинния период да трябва да купуват ток от дружествата, наречени доставчици от последна инстанция, които към момента предлагат електроенергия на цена от близо 40-50% над тази на регулирания пазар", обясни Харитонова. По думите й тяхната цена за свободния пазар в момента е 171 лв. на мегаватчас, а върху тази цена трябва да се добавят и таксите за пренос и достъп и др.
Бъдещите решения, както вероятно и новите цени на тока ще бъдат взети от новия състав на ДКЕВР, след като Народното събрание одобри промените в Закона за енергетиката (ЗЕ). Основната идея е членовете на комисията да се избират от парламента, а тя да има два специализирани състава - за ток и парно и за ВиК. Отсега обаче идеята е подложена на остри критики от бранша, тъй като кандидатурите ще се издигат от партиите.
Най-наглото състезание за нови лозя. Формулата да инвестираш в лозя с еврофинансиране звучи така: задължително вътрешен човек в ресорната агенция, фонд или министерство; винаги готов с написани документи за кандидатстване; 24-часово дежурство за наблюдение на интернет сайт на ведомство и супер бърза кола, с която за часове можеш да стигнеш до съседния областен град. Състезанието се организира от Агенцията по лозата и виното, правилата на играта са труд на земеделското министерство, а борбата е за годишен бюджет около 30-35 млн. лв.
Казусът е реален и с него се сблъскват фирми от винаро-лозарския бранш, решили да кандидатстват с проекти по най-атрактивната схема от европейската програма по винарство - "Преструктуриране и конверсия на винени лозя". Ако някога компаниите са си мечтали за бързо обслужване, то едва ли са имали предвид точно такова - оказва се, че за пръв път (а програмата работи от 2007 г.) приемът на заявления за кандидатстване е обявен и приключил в рамките на... 24 часа. Подновяването му няколко дни по-късно трае още по-малко - стартът и краят се случват в рамките на един и същи ден. А междувременно отговорните институции не обявят предварително кога започва приемът - съществен пропуск при положение, че класирането на проектите е по реда на подаването им.
По мярката се осигурява финансиране за изкореняване и подновяване на лозя, а бюджетът й през тази година е 34 млн. лв. Интересът към нея е голям - въпреки експресния прием на заявления в надпреварата за европарите са успели да се включат общо 33 стопанства. Останалите ще трябва да чакат нова процедура, като на този етап не е ясно кога ще има такава. И ако не се променят правилата, да се подготвят за описания екшън план.
По бързата процедура
Кандидатстването за финансиране по схемата "Преструктуриране на винени лоза" от европейската програма за винарство става на два етапа. Кандидатите първо трябва да подадат заявление за участие в програмата и план за преструктуриране на насажденията си в Агенцията по лозата и виното. След одобрението му от институцията стопанството може да кандидатства за средствата пред фонд "Земеделие".
Тази година обаче срокът за подаване на заявление в агенцията по лозата е бил изключително кратък - само един ден, съобщиха компании от бранша за "Капитал Daily". В следобедните часове на 17 февруари на сайта на институцията е публикувана заповед за старта на прием на заявленията, но още на следващия ден той е прекратен.
Ситуацията се повтаря и на 23 февруари - в сутрешните часове е обявен нов старт на кандидатстването за еврофинансиране, а в следобедните часове вече е прекратен. Единствената разлика при втората процедура е, че няколко дни по-рано в сайта на агенцията е публикувано съобщение, че предстои нов прием на документи, без обаче да се съобщава кога ще бъде той. "Ситуацията е пълен абсурд.
Комисията за борба с корупцията иска да види доклада за KPMG. Парламентарната комисия за борба с корупцията е поискала от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори експертния доклад, на базата на който беше наложена санкция на одитора на Корпоративна търговска банка KPMG - България. Документът не е публичен, но на база на него комисията трябваше да гласува максимално наказание на одиторите - отнемане на лиценза на предприятието и на двамата одитори, извършвали одита на банката. Двама от членовете й гласуваха против и наказанието за KPMG - България, в крайна сметка остана глоба от 100 хил. лв. Фирмата обжалва санкцията в съда.
Тайният доклад
Има вероятност обаче регулаторът на одиторите да не представи доклада за KPMG, научи "Капитал". Причините за това са две. Първата е, че документът е иззет от прокуратурата и е част от разследването за фалита на КТБ. Другата е, че експертите на комисията по закон нямат право да коментират факти, станали им известни по служба. Така може да се окаже, че нормативната уредба и разследването могат да са пречка парламентарната комисия да прочете какво пише в доклада.
Заместник-председателят на парламентарната комисия Методи Андреев от ГЕРБ коментира, че ако законът забранява на експертите от регулатора да коментират доклади от обществен интерес, той не е съвършен. И добави, че комисията е поискала доклада, за да се увери дали членовете на комисията, които са гласували против отнемането на лиценза на одитора, са имали достатъчно основания за това. Членовете на комисията се позоваха на закона и запазиха в тайна вота си за санкцията. Те не пожелаха да разкрият мотивите и за гласуването си и пред парламента.
Двамата защитници на KPMG
"За мен лично е ясно кои са били двамата членове на комисията, които не са се съобразили с обществения и държавния интерес. Това са Тодор Шопов от УНСС и Иван Мавров (главен одитор на БНБ - бел.ред.). Затова смятам, че решението на комисията за санкцията също трябва да се даде на прокуратурата. Смятам, че конфликтът на интереси на Шопов и Мавров не е добре обследван", каза Методи Андреев.
Още в началото на разследването трима от членовете на одиторския регулатор подадоха заявления до комисията за конфликт на интереси. Сред тях са Иван Мавров, тъй като БНБ също се одитира от KPMG, и Тодор Шопов, който преподава в една катедра с единия от одиторите на КТБ - Маргарита Голева. Комисията обаче излезе с решения, че те нямат конфликт на интереси и могат да гласуват.
7% от българите получават инвалидни пенсии. Близо 460 хил. души, или 7% от населението на България получава инвалидна пенсия. Това показват статистическите данни за миналата година на Националния осигурителен институт.
Инвалиди са и почти 1/4 от общо 2,2 млн. пенсионери в страната. Само за последните 3 месеца на миналата година инвалидите са се увеличили със 7926 души, а за цялата 2014 г. - с близо 37 000.
Най-голям е броят на инвалидните пенсии, отпуснати поради общо заболяване. Такива са над 448 хил. пенсионери инвалиди. Най-голяма е групата на хората с инвалидност от 50 до 70% - 155 хил. души. С присъдена неработоспособност 70-90% са 148 хил. души.
10 000 са инвалидите, получаващи пенсия заради трудова злополука или професионална болест, показва статистиката на НОИ. От тях 18 са военни и полицаи, които са пострадали при изпълнение на службата си.
Над 47 хил. пък са хората, при които водеща е социалната пенсия за инвалидност. За миналата година са били дадени над 1,3 млрд. лв. за изплащане на инвалидните пенсии при общ разход за пенсии на осигурителния институт от 8,1 млрд. лв. Още 41 млн. лв. са били платени на пенсионерите, инвалидизирани заради работата им.
Размерът на дохода от НОИ за инвалидите е бил средно 228,05 лв. на месец. 5,7 млрд. лв. пък е бил разходът на НОИ за пенсии за осигурителен стаж и възраст. Тук средният размер на пенсията е достигнал 326 лв. на месец.
Най-високите пенсии са плащани на военни и полицаи. При тях средният размер на пенсията е бил 527,85 лв. За изплащането на 93-те хиляди пенсии на бивши военни и полицаи са били похарчени над 600 млн. лв. през 2014 г.
Средно със 120 лв. е по-висока пенсията на мъжете в сравнение с жените по всички видове пенсии. Единствено при пенсионираните търговци и занаятчии не е така - средната пенсия на мъжете е 184 лв. месечно, а на жените 221 лв.
Най-високата средна пенсия е за мъжете бивши военни и полицаи - 537, 44 лв. месечно. Средният размер на учителската пенсия е 297 лв., или с 230 лв. по-ниска от тази на униформените.
Близо 8 млн. лв. ще струва запълване на дупките в София. От 4 до 7,8 млн. лв. искат частни фирми в София, за да запълнят столичните дупки по абонамент за срок от 4 години. Вчера бяха отворени ценовите оферти на 13-те участници в конкурса за поддръжка на столичните шосета. От Столична община обаче обясниха, че няма нито един дисквалифициран кандидат.
Предложените цени за първа зона, в която влизат районите „Средец", „Витоша", „Лозенец" и „Триадица", са 6,8 млн. лв от „Трейс" и 7,8 млн. лв. от „Обединена София". За втора зона ПСТ оферира 4,5 млн. лв., а СК 13 - над 4,6 млн. лв. В нея влизат „Овча купел", Банкя, „Красна поляна" и „Красно село". Най-много кандидати има за трета зона - цели четири. Тя включва „Люлин", „Възраждане", „Илинден", „Надежда" и „Връбница". Най-ниска е на „АБ - София" - 5,7 млн. лв., а най-висока 7,1 млн. лв., на „Щрабаг".
За четвърта зона се състезава само „Пътища и съоръжения". Тя предлага да кърпи шосетата редовно за 4,7 млн. лв. За пета зона се състезават ДЛВ и „Агромах". Те предлагат съответно 3,9 и 4,5 млн. лв., за да кърпят редовно шосетата в „Оборище", „Сердика", „Подуяне" и Нови Искър. Цените за шеста зона са 4,8 млн. лв., оферирани от „Главболгарстрой", и 4,6 млн. лв. от „Хидрострой". В тази зона влизат районите Панчарево и „Младост", „Студентски" и „Изгрев" пък попадат в шестото каре.
Имат ли старт-ап компаниите шансове в България. Силициевата долина в САЩ се е превърнала в синоним на иновации, състоящи се обикновено от рискови инвестиции на висока стойност. Долината е своеобразен център на нови продукти и софтуер, където всеки предприемчив младеж с идея може да основе компания, която да продаде своя продукт повече от добре на пазара на високите технологии. Такива малки компании, създадени около нишов продукт, който досега не е бил предлаган, се наричат стар-ап (от англ. start-up - стартирам нещо ново). Съдбата на такива фирми е за завиждане - обикновено или се превръщат в гиганти, или пазарни лидери изкупуват техния бизнес и ноу-хау на безбожни цени и по този начин техните основатели получават достойна награда за своята идея.
Имат ли стар-апите място в добрата стара Европа, и по-специално в малка България?
Важно е държавата да помага
След като идеята вече се е превърнала във факт и има ясни данни колко е полезна и от финансова, и от иновационна гледна точка, би следвало подобни компании, както и инвестиционни фондове да растат като гъби, а правителствата, включително и българското, да ги подпомагат всячески.
Освен в САЩ, където всяка идея, която може да бъде продадена, си намира път, рай за старт-апите е и Държавата Израел, където правителството традиционно финансира и подкрепя такива начинания. Компаниите от този тип не плащат данъци за определен период от време, държавници от ранга на Шимон Перес лобират лично за такива компании на международни форуми, а осеммилионната страна има вече около 65 компании, листнати на NASDAQ. Така на пазара се появяват уникални разработки като капковото напояване, системата от станции за презареждане на автомобили с електрически батерии и различни софтуерни разработки за борба с вируси.
Старт-ъп компаниите успяват благодарение на затворената система на инвестиции. Те могат да бъдат успешни навсякъде, където има инвеститори, които не се страхуват да поемат рискове и понякога да се провалят.
Прохождащият бизнес
В България инвестиционните фондове за старт-ъп компании също направиха първи стъпки. Фондове като „Илевън" работят изключително професионално по американски тертип, макар и инвестициите да не са крайно рискови.
Доста от българските бизнесмени са изключителни консервативни, свикнали са да възприемат бизнеса като набор от заводи за реално производство. За жалост фондове като „Илевън" за момента са по-скоро изключение, отколкото правило, защото малко са инвеститорите, дорасли до тези идеи.
Макар и да имаме изключително добри ИТ специалисти, те работят или на свободна практика, или в чужди компании. Малкото успешни български компании са пак в този сектор или в гейминг индустрията, но са се развили изцяло благодарение на собствените си търговски усилия да намерят пазари - без особена помощ от държавата.
Регламентите, по които това държавно подпомагане може да стане факт, са много. Но освен ролята на правителствата безспорно трябва да се работи върху и мисленето на инвеститорите, които не само в България, но и в цяла Европа все още са твърде консервативни и не са отворени към рискови идеи.
Ръст на пенсионната възраст с 6 месеца на година. Пенсионната възраст и осигурителен стаж за трета категория труд да нараства с по 6 месеца всяка година. Това предлагат четирите работодателски организации, представени в тристранката, на социалния министър Ивайло Калфин. Идеята на бизнеса е годините за пенсия да нарастват до 65 г. и за двата пола, а осигурителният стаж за жените да достигне 37 г. и 40 г. за мъжете. В края на януари министър Калфин предложи пенсионната възраст за най-масовата категория труд да расте плавно.
Идеята е от 2016 г. годините и стажът за пенсия при жените да нараства с по 2 месеца до 2029 г., а след това с по 3 месеца до 2037 г., когато ще излизат в заслужена почивка на 65 г. За мъжете пенсионната възраст ще се увеличава с по 2 месеца също до 2017 г, а след това с по месец до 2029 г., когато за излизане в заслужен отдих ще са им нужни 65 г. От социалното ведомство предложиха изравнение и на осигурителния стаж, нужен за излизане в заслужена почивка. Това означава, че през 2037 г. жените и мъжете ще спират работа след 40 г. труд. Синдикатите от своя страна подкрепят идеята за плавно нарастване на пенсионната възраст, но не и за изравняване на трудовия период. Какво ще бъде решението ще стане ясно след края на март, когато кабинетът ще е готов с цялостната реформа на пенсионната система. Дотогава социалните партньори ще обсъждат всички предложения за промяна при социалния министър.
От работодателските организации предлагат още да отпадне 2-ра категория труд, а професиите, включени в нея, да се прехвърлят към 1-ва и 3-та категория. Според бизнеса условията на труд са се подобрили през последните 15 г., което допринасяло за премахването на 2-ра категория труд. Бизнесът настоява и за "радикална промяна на системата за определяне и отпускане на пенсиите за инвалидност и медицинската експертиза на работоспособността с цел предотвратяване на злоупотребите и ограничаване на дефицита във фондовете на Държавното обществено осигуряване", се казва в позицията на бизнеса.
Туристи напълниха хотелите във Велико Търново. Седмица преди националния празник 3 март хотелите във Велико Търново вече са пълни. Управители и собственици споделиха пред „Монитор", че резервации за празничните и почивни дни са били правени още от есента на миналата година. Една от последните активни оферти, от които може да се възползват закъснелите, е за нощувка със закуска и вечеря в четиризвезден хотел за двама на стойност стотина лева. Има възможност и за по-евтино прекарване - в по-отдалечено хотелче цената е наполовина. Столичани пък могат да посетят Велико Търново само за един ден, като екскурзията в този случай излиза 29 лева, като включва само транспорта в двете посоки.
Гостите на старата столица в този ден определено няма да скучаят. Крепостта Царевец, средновековните църкви в кв. Асенов „Св. 40 мъченици", „Св. Димитър и „Св. Иван Рилски", музеят „Възраждане и Учредително събрание", археологическият музей, Мултимедийният център, известен повече като Музея на силиконовите царе, Самоводската чаршия ще потопят туристите отново в средновековието и Възраждането. А вечерта може да завърши с уникалния спектакъл „Звук и светлина" и романтична разходка под звездите по тихата калдъръмена уличка „Гурко", по която преди 127 години са минали конете на руснаците от отряда на ген. Гурко.
Само на 3 км. от Велико Търново туристите пък могат да се насладят на тишината и спокойствието на архитектурното селище резерват Арбанаси с неговите църкви и манастири, с бившата правителствена резиденция на Тодор Живков, превърната сега в хотел и великолепната гледка отгоре към красотите на старата столица. 120 лева излиза за двама нощувка с закуска и ползване на топъл басейн в хотел в селището. Онези от гостите на старата столица, които имат повече време, могат да прескочат и до двата манастира, разположени край Търново, в скалите един срещу друг. Това са женският „Света Троица" и мъжкия Преображенски манастир, в който още се пази Колелото на живота на Захари Зограф.
Новинар
Минаваме тънко за Великден в последния момент. Противно на очакванията, че колкото по-рано резервираме почивката си, толкова по-изгодна ще е тя, тази година ще минем тънко, ако оставим организацията на почивните дни покрай Великден за последния момент.
Проверка на „Новинар" установи, че ако още не сте решили къде да посрещнете празника, не само имате голям избор, но и много изгодни оферти. Тези, които са решили да останат на местна почва, ще бъдат най-доволни, защото повечето туристически агенции бълват предложения на прилични цени.
Едно от тях, което грабва окото и по чудо все още има свободни места, е в Банско, където срещу 46 лева ще можем да отпочинем в 4-звезден хотел all inclusive цели два дни. Освен прелестите на Пирин и ски пистите, басейн и всякакви спа глезотии, които приканват туристите, ако имаме дете под 6 години, то ще може да почива с нас абсолютно безплатно.
Отново за скромната сума от 50-60 лева можем да си отдъхнем за празника и в Пампорово, Велинград и Боровец. Ваучери с подобни оферти пък се предлагат и като подарък, ако сме решили да зарадваме някого с кратка почивка в страната. Добре познатите дестинации като Турция и Гърция също предлагат оферти за около 100 лева, а съседна Румъния ни приютява за 3 дни срещу 165 лева.
Традиционно и по това време на годината дестинации като Дубай остават изкушение за българина. Ако сте решили да правите козунак и да боядисвате яйца на топло, може да изкарате цяла седмица там за 1400 лева. Ако сте категорични, че искате да се поглезите покрай Великден, може да се чукнете с яйца и на Френската Ривиера, за което ще трябва да се бръкнете с около 450 лева за 6 дни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |