Източник: www.darikfinance.bg
Стартирането на електронното управление е основен приоритет на правителството, каза вицепремиерът Румяна Бъчварова. Тя допълни, че закъснението на България в сферата на електронното управление може да бъде наваксано при добра воля, много усилия и ясно финансиране.
Вицепремиерът посочи, че чрез електронизацията на услугите могат да бъдат решени четири ключови проблема на държавата и държавното управление. Първият е модернизацията на самото управление и оптимизирането на административните структури. По думите на заместник министър-председателя това е изключително важен и може би най-трудният проблем. „Това е все едно този, който трябва да лекува обществото, да си направи сам операцията", направи аналогия Бъчварова.
Вторият важен проблем по думите ѝ е качеството на административните услуги за хората. „Изключително голям дълг имаме и към гражданите, и към бизнеса в тази посока и е крайно време да предоставим нещо, с което да им дадем възможност да пестят пари и време", каза тя.
Третият важен проблем е предотвратяването и ограничаването на корупцията, а четвъртият - прозрачността и отчетността на държавното управление. Последният е съществен политически проблем, който може да се реши само чрез електронизация, отчете Бъчварова.
Тя бе категорична, че чрез електронното управление ще се подреди държавата по начин, който ще е ясен и за управляващите, и за управляваните.
Въпреки че към момента електронизацията на услугите е на ниско ниво, вицепремиерът изрази мнение, че България може да навакса пропуските, черпейки опит от страните, които вече са минали по този път.
Проектът на Закон за електронна идентификация ще бъде публикуван за обществено обсъждане в началото на март 2015 г., съобщи заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, който участва в същия семинар за споделянето на опит между България и страните от „Вишеградската четворка по въпроси на електронното управление. По думите на министъра, работната група за подготовка на нормативния акт е положила сериозни усилия, за да създаде един съвременен проект, който е базиран на Европейския регламент от 2014 година.
Валери Борисов припомни, че преди 2 години Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията успешно реализира пилотен проект за електронна идентификация. „За съжаление резултатите не бяха използвани, до този момент нито една администрация не промени системите си, така че да даде възможност за достъп до нейните данни и услуги с електронна идентификация", коментира заместник-министър Борисов. По думите му, правителството полага усилия да навакса изоставането, което е натрупано през изминалата година и половина. Електронното управление не е възможно без средство за цифрова идентификация на гражданите и бизнеса, каза още заместник-министърът.
В рамките на семинара експерти от изпълнителната власт, както и представители на компании от България, Словакия, Полша, Унгария и Чехия представиха опита си в електронното управление.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |