Земеделската комисия в парламента реши вчера от 6-и април тази година да бъде забранен износът на дървесина. Мораториумът ще продължи три месеца, като в този период ще трябва да се измислят адекватните мерки, които да ограничат незаконната сеч. По този повод инж. Иван Пенков, председател на Асоциацията на горските фирми, обяви в интервю за БНР, че мярката няма да реши проблема.
Той предлага въпросът да се реши законодателно. Според Пенков мораториумът е крайна мярка, която ще се отрази на бизнеса. С нея могат да се нарушат принципите на пазарната икономика и дългосрочното планиране. Освен това ще се отрази зле на бизнеса и то на онези фирми, които имат търговски връзки с компании от ЕС.
„Убеден съм, че ще има компании, които ще тръгнат да търсят правата си по съдебен ред. И компаниите ще спечелят, когато представят своите контракции и неизпълнения. Мярката ще бъде с нулев ефект, фаталното е, че се нарушават връзките на производство и реализация на дървесината. А, когато се нарушат тези връзки, трудно може пак да тръгне. Цената на дървесината е изключително ниска и не очаквам да падне още. Фирмите нямат желание да изнасят, особено тези в производството на дървесината. По този начин ги вкарваме "на тъмно".
Пенков прогнозира, че след тези три месеца на забрана нищо няма да се случи, ще се направят някои козметични промени в Закона. Той смята, че Агенцията по горите трябва да излезе от Министерството на земеделието и да бъде самостоятелна агенция към Министерския съвет.
От своя страна председателят на земеделската комисия в парламента Румен Христов защити решението, като подчерта, че целта, която се търси в момента, е да се отговори на високия обществен интерес по темата за незаконната сеч.
Другата цел е да се даде стимул Министерството на земеделието да седне заедно с браншовите организации и да помисли какви да бъдат промените в Закона за горите. „В условия на пазарна икономика с непазарни механизми кой знае какви ефекти няма да има, но мярката има възпиращ, възпитателен ефект. Темата за незаконната сеч е много важна. От друга страна, съобщеното от Министерството на земеделието показва, че нещата не са толкова драстични. Приказките за 2-3 милиона куб. метра не са верни. В южните съседни държави дървесината е с по-висока цена, защото там горите са по-малко. Не е и вярно, че българската цена на дървесината е по-ниска. Ние трябва да намерим начин да обясним в Брюксел, че има вътрешно напрежение и проблеми и те трябва да бъдат решени", обясни Румен Христов.
Според него големият проблем е, че много групи добиват дървесина за отопление. Тази масова сеч, за която се говори, с камиони, багери и т.н. - я нямало. „Такива големи обеми, за които се говори, не може да бъде изнесена. Но, когато изкривяваме пазарните механизми, може би ще има някакво отражение. Още повече, че сега не е активният сезон", обобщи председателят на на земеделската комисия в парламента.
Най-важното според него, което трябва да се направи са законодателните промени: „Народни представители от различни групи ще внесем обединени предложения. Министерството на земеделието също има предложения, чакаме анализ от МЗ на това по какъв начин се отрази Законът от 2012-а, предстои и промяна на подзаконови нормативни актове."
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |