Изненадващо спрян лиценз изправи „Дунарит" пред фалит. Един от работещите и печеливши военни заводи у нас - "Дунарит", е изправен пред фалит заради изненадващо и странно решение на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към МС. В края на миналата седмица съветът е спрял временно лиценза на завода, с което на практика е блокирал работата му по вече сключени договори, научи "Сега" от източници от МС. Решението е било взето, въпреки че не фигурира като точка в дневния ред на заседанието от 25 февруари. Реално това поставя под въпрос редица договори, които в момента компанията изпълнява. Предприятието работи по стандартите на НАТО и изнася продукция за Европа, Азия и Африка. Без работа може да останат над 600 души.
"И аз не мога да осъзная каква може да е причината за такова действие", коментира пред "Сега" изпълнителният директор на "Дунарит" Кръстю Кръстев. Той прогнозира, че последствията за фирмата ще са катастрофални, тъй като има сключени договори, по които са взети авансово пари. "Договорите текат и при положение, че се спре износът, става катастрофа. Няма да може да внасяме и компоненти", допълни Кръстев. Той изрази недоумение от аргументите за спирането на лиценза. В уведомлението до фирмата пишело, че "Дунарит" е икономически нестабилно. "От 10 г. нямаме задължение нито към персонал, нито към държавата. Всяка година имаме 34-35 милиона печалба", обясни Кръстев.
От съвета не отговориха на въпросите за тяхното решение. Според депутати от комисията по отбрана обаче съветът е взел решението, тъй като е поискал документи за собствеността на компанията заради неясноти. Дадени били два месеца срок, в който да бъдат предоставени нужните документи. Кръстев не знаеше дали решението има общо с изнесената информация, че фирмата "Е. Миролио" е станала най-голям кредитор на "Дунарит". "Подал съм молба да се запозная с мотивите", обясни той.
Борисов жертва министър заради протежета на ДПС. Вътрешният министър Веселин Вучков подаде оставка, а премиерът Бойко Борисов светкавично му я прие след безпрецедентен "юридически" сблъсък по време на вчерашното заседание на Министерския съвет. Така назрелият в края на миналата седмица конфликт между двамата стигна до кулминация. Премиерът жертва ключов министър, започнал реформа в неефективното вътрешно министерство, заради по-нисши кадри, които са назначени с протекцията на ДПС, което уж е в опозиция. В подкрепа на министъра вчера се изказаха всички партии от управляващата коалиция, включително и председателят на ПГ на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов.
Ябълката на раздора са главният секретар на МВР Светлозар Лазаров и шефовете на ДАНС и Държавната агенция "Технически операции" Владимир Писанчев и Цветан Китов. Миналия четвъртък Вучков обяви, че ще предложи нов главен секретар, както изисква промененият Закон за МВР, и ще поиска да започне процедура за избор на нови шефове на ДАНС и ДАТО. Още тогава в отговор на въпрос на "Сега" Борисов даде знак, че плановете на министъра няма да се реализират. Затова с постъпката си вчера Вучков успя да извади премиера от равновесие. По време на правителственото заседание Вучков предложи нови процедури за постовете на тримата и обяви намерението си да напусне поста си заради отпор от правната дирекция на правителството. Без нито секунда колебание Борисов прие оставката, като се скри зад аргументите на правителствените юристи, които никога досега не са имали значение за него.
По-късно, докато даваше пресконференция с президента на Азербайджан Илхам Алиев, министър-председателят "изригна": "В ден, в който по покана на ДАНС тук е шефът на ФБР, да се повдига тая тема, като я няма като точка в Министерски съвет, след като на посещение е стратегически важен президент с всичките си министри, те ме занимават с ченгеджийски номера, с дребнички такива проблеми да ме вкарват да се обяснявам аз!" На журналистически въпрос дали нежеланието му за кадрови смени не се дължи на това, че някой го държи с компрометиращи документи, той отговори гневно: "Ако разбират по-добре от мен, ако считат, че могат по-добра стабилност да излъчат в България, ако си мислят, че някой с приказки те го държели... от една година, ако са ме държели, щяха да ме съсипят. Държели ме за шлифера, да речем!"
Областните управители искат да изземат имотите си от Агенцията за приватизация. Преди пет години държавата опита да подреди по по-прозрачен начин продажбата на имотите си. Със закон сделките бяха преместени от областните управители към Агенцията за приватизация. Причината беше, че централното ведомство работи по закон и наредби, които гарантират минимален срок преди подаването на офертите, задължават ведомството да обявява публично продажбите и има писани правила за търгове. Всички тези условия могат лесно да се заобиколят от областните управители. Опитът от последните пет години показва, че администрациите по места по-скоро са саботирали закона и агенцията, като или въобще не са давали имотите си или са блокирали продажбите чрез непълни документи.
Сега натискът на областните управители е да си върнат правото да се разпореждат с имущество с оценка под 500 хил. лв., т.е. да продават почти всичко сами. Засега представителите на правителството не коментират искането.
Писмо с проблеми
За спънките досега се разбира от писмо на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), с което "Капитал Daily" разполага. В него от ведомството посочват проблемите, с които се сблъскват при опита за продажба на държавни имоти. Писмото е изпратено до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министрите Лиляна Павлова, Божидар Лукарски, Владислав Горанов, до председателя на парламентарната икономическа комисия Петър Кънев, и изп. директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.
От АПСК настояват Министерския съвет да задължи областните управители в кратък срок да подадат пълна информация за всички имоти, които са публична държавна собственост, както и за тези без актове за собственост, заедно с данни кои са отдадени под наем и при какви цени и условия.
Писмото е в отговор на предложението на областния управител на Шумен Донка Иванова, която настоява отново да се върне стария режим и на централно ниво да се продават само имотите с данъчна оценка над 500 хил. лв. Още в края на 2013 г. депутати от "Коалиция за България" настояваха за същата промяна, като аргументите и на Иванова, и на депутатите от левицата са сходни - промяната не е сработила и много малко имоти са продадени. Сега Иванова отново настоява за промяна в закона.
Пред "Капитал Daily" Донка Иванова обясни, че имотите носят много разходи на областните управления - за данъци, охрана, и идеята й е да бъдат облекчени процедурите, а продажбите да стават в по-кратък срок. Според нея 10 хил. лв. е твърде нисък праг, а областните управители могат да бъдат по-ефективни, като привлекат и инвеститори. Иванова обясни, че с предложението си продължава инициативата на бившия областен на Шумен. По думите й още през 2011 г. той е изпратил в АПСК данни за шест имота, но досега те не са продадени. Тя не отрече възможността да си сътрудничат с агенцията, но според нея областните биха се справили доста по-бързо с приватизацията при прозрачни процедури.
"Нетера" спира да предоставя сателитна телевизия на едро в България. Технологичната и комуникационната компания "Нетера" спира да предлага сателитна телевизия на едро в България (познати и като DTH услуги). Причината за решението на дружеството е ниският интерес на пазара към подобен тип услуги. За сметка на това "Нетера" търси реализация на проекта в чужбина. От компанията съобщиха, че вече имат клиенти в Африка за доставка на сателитен тв сигнал на едро, без обаче да обявява в коя точно държава или с кое дружество имат сключен договор. "Всички услуги, свързани...
Първите туристи идват с първа пролет, търсят им забавления. Първите организирани туристи пристигат край Варна на 21 март, когато настъпва астрономическата пролет. 120 немски пенсионери от Франкфурт и Дюселдорф идват за 3-седмична балнеопочивка в комплекс "Слънчев ден". Води ги туроператорът KurClub, който от зората на демокрацията осигурява заможни възрастни клиенти на морските хотели в началото и в края на сезона. По традиция такива групи има от март до юни и от средата на август до края на октомври.
Освен пакетната цена от около 1200 евро възрастните немци харчат щедро за разкрасяващи и релаксиращи спа процедури, за посещения на музеи и еднодневни турове.
"Не са като общата маса летовници, които предплащат пакети с всичко включено в цената и рядко харчат за допълнителни услуги. Нашите гости са влюбени във варненската опера и задължително гледат поне един спектакъл. Проблемът е, че повечето идват от много години тук, някои дори по два пъти годишно - през пролетта и през есента. Отдавна са разгледали всички популярни забележителности по Черноморието и трудно им намираме нови атракции. А и разкопаният център на Варна съвсем свива градските разходки", обясни Красимира Георгиева, представител на KurClub вече над 20 г.
Според нея скъсяването на морския сезон през последните години е по вина и на хотелиерите, които трудно склонявали да отворят преди Великден обектите си, ако не им се гарантира почти пълна заетост. "Политиката на икономии не помага за развитието на качествен продукт. Същото важи и за масовото предлагане на почивки ол инклузив. Заради тях загубихме туристите от средната класа", смята Георгиева.
Евтиният масов туризъм от типа "слънце, пясък, море" обаче може да се окаже плюс за лято 2015, тъй като обеднелите от обезценката на националните си валути украинци и руснаци ще търсят по-евтини морски ваканции, смятат браншовици. Според тях дори и с бонусите за вътрешен туризъм Крим няма да е конкуренция на нашите плажове. Турция обаче лесно може да ни "издърпа" 200 000 летовници, ако организира целеви промоционални кампании за този пазар, не крият притесненията си родните хотелиери.
Присъединяването ни към Шенген отново се отлага. Съветът на Европейския съюз (ЕС), в който участват държавните лидери на страните членки, едва ли ще вземе решение за присъединяване на България и Румъния към Шенген през тази пролет. Това стана ясно от изявление на силовия вицепремиер Меглена Кунева по време на блиц контрола в парламента вчера.
От години страната ни е изпълнила техническите критерии за присъединяване към Шенген, но политическото решение все още се чака. През м.г. Европейската комисия (ЕК) излезе със становище, че напълно подкрепя включването на България и Румъния в пространството. Няколко държавни от ЕС, сред които и Германия, обаче засега са против.
"Не искам да давам прекомерни надежди, защото само една страна да е против и не можем да изготвим включване. А за съжаление тези страни са най-малко 4 към момента", обясни Кунева. От думите й стана ясно, че заради терористичните атаки в Париж и Копенхаген от януари и февруари в момента ЕС е много чувствителен на тема сигурност, а България охранява 8% от външната му граница.
Междувременно лидерът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев, който е и евродепутат, стартира национална кампания под наслов „България в Шенген. Време е!", по време на която ще бъде събирана подписка-декларация за присъединяване на страната ни към пространството. В присъствието на политици и интелектуалци днес в Археологическия музей ще бъде представено видео на четири езика - български, английски, френски и немски, с което ще се отстоява каузата "България в Шенген", съобщиха от офиса на Станишев.
ЕС не маха роуминга, слага дневен лимит. ЕС няма да премахне роуминга върху разговорите и интернет от края на 2015 г., както се очакваше, тъй като страните членки не са съгласни да изравнят тарифите за вътрешни и международни разговори и пренос на данни.
ЕС ще се върне към отпадане на роуминга най-рано в средата на 2018 г., решиха посланиците на страните членки в Брюксел.
Вместо отпадането на роуминга ще бъде въведен базов дневен лимит, чийто размер не се уточнява. В лимита разговорите и съобщенията ще са по цени на вътрешния оператор, чийто клиент е потребителят. След прехвърлянето му мобилните оператори ще могат да начисляват такси в размер до най-високата цена за разговори и съобщения на едро, а при приемане на разговори в роуминг - най-високата средна такса за ползване на чужда мрежа.
Според либералите в Европарламента ЕС обмисля да сложи праг на евтиния интернет в чужбина до 5 МБ дневно, което се равнява на прочитането на 15 имейла с приложения или на 250 без, но ще обезсмисли ползването на видео файлове, тъй като те изискват по-големи обеми.
Предложението може да доведе и до поскъпването на вътрешните разговори и мобилна телефония в държавите от Източна Европа, където таксите за ползване са по-ниски, защото операторите ще плащат повече, когато клиентите им прехвърлят лимитите в държави с по-високи такси.
Съветът ще предложи и регулиране на интернет трафика, така че да е възможно блокиране или забавяне на интернет съдържание при спам или кибератаки, за да се спре разпространението на заразен софтуер. Страните членки и Европарламентът започват преговори по новите предложения. Те трябва да влязат в сила от 30 юни 2016 г.
Парламентът си купува 2 буса за превоз на храна за 416 хил. лева. Два специализирани автомобила за превоз на хранителни продукти ще си купува Народното събрание и е заделило за това 416 667 лв. Това става ясно от предварителните обявления за намерения за обществени поръчки за 2015 г., пуснати на сайта на агенцията.
70 хил. лв. са определени за периодична доставка на хранителни стоки като ядки и др., за безалкохолни напитки и минерална вода. 131 хиляди са за хигиенни материали - 108 артикула, два пъти повече за канцеларски материали. Ще се отпечатват бележници и календари, както и луксозни пликове на НС за 160 хил. лв.
150 хиляди пък ще бъдат дадени за букети, венци и кошници с цветя, както и за аранжировка на заседателните зали.
275 хил. лв. са предвидени за поддръжка и ремонт на 100 автомобила на НС от различни марки и застраховките им.
Нови машини за сгъване на хартия и лепене на книги ще си вземе НС за над 200 хил. лв. Предвидено е и закупуването на 50 броя персонални компютри за 54 хил. лв. без ДДС. Ще има нови принтери, скенери, харддискове и дори сървъри, на обща стойност близо 130 хил. лв. В две от залите на НС пък ще бъдат монтирани камери с автоматично насочване и цифрова дискусионна система с възможност за гласуване, за да предават пряко заседанията на комисии в интернет. За това са заделени 350 хил. лв.
Вместо да плаща текущи сметки, Народното събрание ще сключи договори за доставка на ток, парно и вода за общо над 2,2 млн. лв., защото такива са новите изисквания на закона.
Правим общи професионални обучения с Москва. България и Русия ще си сътрудничат в сферата на професионалните обучения и квалификация.
Социалният министър и вицепремиер Ивайло Калфин посети Москва, където се срещна с президента на Руския съюз на индустриалците и предприемачите Александър Шохин. Двамата обсъдиха възможностите за двустранно сътрудничество, организиране на бизнес форуми, кръгли маси и конференции за обмен на идеи и добри практики във всички сфери на икономиката.
Калфин и Шохин обсъдиха и възможностите за обмен на опит и в областта на професионалните обучения и професионалната квалификация. „За България икономическите отношения с Русия са много важни", подчерта Калфин на срещата. Според него в кризата всяка възможност, която се предоставя на бизнеса, не бива да бъде изпускана.
Вицепремиерът е убеден, че и за двете страни има много взаимноизгодни възможности. На срещата присъства още посланикът на България в Русия Бойко Коцев, а руската страна бе представена от ръководителя на направление "Социално партньорство и професионална квалификация" Марина Московина и директора на Центъра по международно сътрудничество Анатолий Дрантусов.
Биг брадър срещу кражбите на дизел в БДЖ. От края на март ще заработят електронните системи за следене, които ще намалят рисковете от кражба на гориво в БДЖ, научи „Монитор".
„80% от джипиесите вече са ремонтирани", съобщи управителят на „БДЖ - Товарни превози" Любомир Илиев. По думите му дизеловите локомотиви в дружеството са 53 и на 42 от проследяващите им устройства са поправени. „До средата на март планираме да са готови всички. След това обаче трябва да се калибрират нивомерите в горивните резервоари на машините и до края на март смятаме да пуснем джипиес системата. В момента се монтира и видеонаблюдение по пунктовете за зареждане на локомотивите с нафта. То също ще е готово до края на месеца", поясни Илиев.
В края на януари от БДЖ отчетоха, че работещите джипиеси са само 16, но и тях никой не ги следи. Само за последните две години кражбите на дизел в товарната железница са за над 2 млн. лв. Преди около 3 месеца в дружеството намалиха с 10% на разходните норми на дизеловите локомотиви, а от 1 март - с още толкова. Според експерти от бранша системата с джипиесите и камерите ще намали шансовете и за надписване на отчетите за свършената работа, което отваря възможности за кражби на нафта. Данните на товарната железница сочат, че за извънреден труд през 2014 г. са платени 1,1 млн. лв., като само за декември сумата е 400 хил. лв.
Според Велик Занчев, председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ" другият голям проблем на товарните превози са нерентабилните дейности. „Вече сме направили анализ за необходимите мерки за намаляването им", уточни той. „Те са залегнали в стабилизационната програма на БДЖ, която до средата на март ще е готова", добави той.
По думите му основните цели за товарните превози са две - оптимизация на дейностите в дружеството и приватизация му.
Започна кампанията за 1,4 млрд. лв. плащания за земеделците. Ако земеделските стопани нямат задължения към държавата и имат изрядни документи, вече могат да кандидатстват за разпределение на общо 1,4 милиарда лева директни плащания. „Отпуснатите средства ще стигнат за всички", гарантира в Пловдив министърът на земеделието Десислава Танева. Вчера в общинската служба по земеделие „Марица" тя лично прие първото заявление на фермера от село Калековец Иван Стойков, който отглежда слънчоглед и жито, като така даде старт на кампанията.
„Българските земеделски производители могат да кандидатстват по общо 35 схеми за подпомагане, като от тях 17 са схемите по директните плащания и националната преходна помощ. Останалите са по „Агроекология", „Биологично производство",„Натура 2000" и „Необлагодетелствани райони" по новата програма", обясни министър Танева. Тя уточни, че фермерите вече могат да виждат границите на своите имоти и очертанията на техните колеги по кадастралната карта, за да бъдат избегнати застъпванията.
„Очаква ни нова трудна кампания, но тя ще бъде по-успешна и със сигурност ще бъде по-справедлива за земеделските производители в България", каза още Танева. По думите й запознаването на фермерите с новите изисквания няма да е лесно, но кампанията ще се реализира съгласно всички европейски изисквания и с подобрения на националните правила. Новост е въвеждането на правното основание за допустимост за подпомагане, за въвеждането на което министър Танева благодари на браншовите организации и общинските служби по земеделие.
През 2014 г. над 90 000 фермери са получили средства по старата схема за директни плащания. „И ако всички успеят да изпълнят новите условия, ще получат и тази година помощи", каза още тя. Според министъра на земеделието няма да има отлив от подаване на заявления, но очакванията са по-дребните земеделски стопанства да се обединят, за да бъдат конкурентоспособни. Размерът на плащанията за един фермер зависи от това колко броя заявления е подал.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |