Борсата изтри цялата си печалба за 2014 г. Водещият индекс SOFIX на Българската фондова борса на практика изтри всичко спечелено през 2014 г. Това се случва, след като от началото на 2015 г. до края на февруари SOFIX падна с близо 6,6%. Само през миналия месец индексът се потопи с 2,6% и достигна 487,8 пункта към края на февруари. Това е под нивото от края на 2013 г. - 491,5 пункта. Така SOFIX попада в дъното на своеобразната класация за най-добре представящите се индекси в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), които Investor.bg следи. Припомняме, че индексът започна миналата 2014 г. в противоположна посока. Според Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници основните причини за негативното представяне на капиталовия пазар са промените в Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, дискутираните промени при осигуряването в частни пенсионни фондове и фалитът на КТБ.
И докато българската борса отчита спад, обхванатите от кризи Гърция, Украйна и Русия съумяват да постигнат завидно представяне през февруари. Първи по ръст в региона на ЦИЕ през втория месец от 2015 г. е основният индекс на борсата в Атина. След като управляващите постигнаха споразумение за 4-месечно удължаване на текущата спасителна програма, индексът ASE отчете ръст с 22% за месец. Спрямо началото на годината ASE нараства с 6,6%, което го поставя на 6-о място в ЦИЕ.
Повишението на водещия борсов индекс в Украйна - PFTS, е провокирано от по-слабата местна валута, но се случва на фона на преговорите за мир, проведени през февруари. PFTS се покачи с 16,5% през февруари и с 15% от началото на годината. През февруари трети по ръст е водещият индекс на борсата в Словакия, който изпрати месеца с повишение от 13,5%. От началото на годината той е добавил 16% към стойността си, което го нарежда на второ място след Русия по най-добро представяне през 2015 г. Именно единият от водещите индекси на Московската фондова борса - MICEX, регистрира най-силен ръст за два месеца - цели 26%. Само през февруари той нарасна с близо 7 на сто.
Променят 4 закона за строителството. Промените на четири закона са обсъждали участниците в първото заседание на Консултативния съвет за проектирането, строителството и инвестиционния процес, свикан от регионалния министър Лиляна Павлова.
Законът за устройството на територията трябва да се раздели на три нови нормативни акта.
Нужни са корекции и в законите за управление на етажната собственост, за енергийната ефективност и за обществените поръчки. Търговете за избор на изпълнител за саниране трябва да са на принципа на инженеринга, при който строителят едновременно проектира и изпълнява, смята изпълнителният директор на Камарата на строителите инж. Иван Бойков.
Депутатите се чудят кой определя скъпия ток от тецовете. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се е произнесла по 77 жалби в периода юни-декември 2014 година, обяви шефката на контролния орган Светла Тодорова. Вчера тя отчете дейността на регулатора през този период на заседание на комисията за наблюдение на КЕВР. Оплакванията засягат най-вече проблеми в енергийния и водния сектор, като почти липсват жалби за газови проблеми.
Тодорова изпадна в неловка ситуация да обяснява на депутатите от комисията, че КЕВР няма отношение по договорите с т.нар. "американски тецове" - "Марица изток" 1 и 3. "Цената за изкупуване на електричество от централите от Маришкия басейн е вписана в дългосрочните договори и не се регулира от комисията", обясни Тодорова и добави, че става въпрос за търговски отношения между НЕК и двете фирми. Въпросът дойде от председателя на парламентарната комисия Искрен Веселинов от Патриотичния фронт, който попита защо се допуска двете компании да формират едни от най-големите печалби в България. Той се позова на медийни публикации, според които става въпрос за суми "в рамките на по 200 - 300 млн. лева".
Шефката на КЕВР заяви, че ЕРП-тата са подобрили работата по отчитането на електромерите, което стана повод за вълна от недоволство в началото на годината. Единствено при "Енерго-Про" не било забелязано подобрение. Остри дискусии и серия от проверки през януари започнаха именно заради дружеството, което обслужва Източна България. Причината бе, че "Енерго-Про" не е спазило 31-дневния срок за отчитане, а 67 000 от абонатите на компанията получиха по две фактури за ток. Това обаче е само 5% от общия брой на потребителите на австрийското дружество, а КЕВР започна незабавна проверка. Тодорова обеща регулаторът скоро да се произнесе дали и с колко ще глоби ЕРП-то.
БДЖ вози товари колкото преди почти век. Обемът товари, който обслужва в момента "БДЖ Товарни превози", е колкото преди почти век. Това стана ясно от думите на Стоил Фердов, бивш зам.-министър на транспорта и дългогодишен шеф на железниците в периода отпреди 1989 г., по време на кръгла маса, организирана от Института за пазарна икономика. "Водим железниците към положение от 1939 г., когато обемът на превозваните товари е бил 7 млн. тона годишно", каза Фердов.
Планът, който трябва да стабилизира финансово целия холдинг, още се работи, въпреки че се очакваше да е готов до средата на февруари. С неговото спешно разработване се ангажира ръководството на железниците, след като бе принудено да запази повечето от нарочените за спиране пътнически влакове. Конкретен план за оздравяване поискаха през януари депутати и от мнозинството, и от опозицията. Целта е да спре наливането на държавни пари без реформи в сектора.
Според шефа на холдинга Владимир Владимиров документът предстои да бъде съгласуван първо с транспортния министър, след което ще бъде обявен за обществено обсъждане. Той не пожела да посочи подробности, но подсказа, че планът е с хоризонт до 2022 г. Дотогава е предвидено намаляване на задълженията на БДЖ до 300 млн. лв. Освен това, ако се спази ангажиментът за инвестиции в нов подвижен състав с общ размер от 200 млн. лева за 7-те години, компанията би могла да излезе и на печалба.
"Вие вече трябваше да сте внесли тази стратегия. Това е настоятелно напомняне", разкритикува ръководството на БДЖ шефът на парламентарната транспортна комисия Гроздан Караджов. Той обаче призна, че "като държавна политика определено фаворизираме автомобилния превоз". И припомни, че не трябва да забравяме приоритетите на ЕК, сред които е екологичният жп транспорт, който трябва да бъде възприет като приоритет и у нас. Според Караджов в железниците от години има лош мениджмънт, липсва маркетинг в товарните превози и това е причина за затъването на товарните превози. В тази посока трябва да се работи, докато тече процедурата за приватизация, допълни той. В отговор на мнението на икономистите, изказано на дискусията "за" приватизация, депутатът призова ръководството да помисли за приходите и припомни, че приватизацията е политика, а не процес. "Нямаме сметка да продаваме дружеството, за да го фалира някой друг", добави той.
Аферата КТБ: Василев и сие отмъкват и "Дунарит" под носа на държавата. Стана ясно, че Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет на свое заседание миналата седмица е отнел временно лиценза на „Дунарит" АД за износ, внос и трансфер на оръжия.
Според депутати от комисията по отбрана в Народното събрание Междуведомственият съветът е отнел лиценза, тъй като е поискал документи за собствеността на компанията и е определил двумесечен срок да му бъдат предоставени.Това не е било направено.
Според синдикатите мотивът на Междуведомствения съвет бил „нарушена икономическата стабилност и надеждност", но същият бил „смехотворен", тъй като било ясно на всички, че дружеството реализирало годишна печалба от над 10 млн. лв. Цитиран от няколко медии, изпълнителният директор Кръстю Кръстев дори заявява, че „от 10 г. нямаме задължение нито към персонала, нито към държавата. Всяка година имаме 34-35 милиона печалба".
Отнемането на лиценза на това предприятие обаче едва ли почива на „смехотворни" мотиви. Реакцията на КНСБ и КТ „Подкрепа" в случая е обяснима. Но също толкова обяснима е и реакцията на държавата - трябва ли да се толерират нарушенията на правилата. Ако някой си е позволил да ги наруши, то справедливите протести на обикновените служители трябва да бъдат адресирани до него, а не до държавен орган, който си е свършил работата.
"Дунарит" на практика беше придобито с необезпечени кредити от фалиралата КТБ, отпуснати на фирми бушони. Отделно от това самото дружество дължи на банката около 90 млн. лв., като името му фигурираше и в мотивите на БНБ за отнемане на даденото разрешение на КТБ да включи в капитала си от втори ред сумата от 35 млн. евро (получени като „заем" от свързаната с Цветан Василев фирма „ТЦ-ИМЕ" АД, а всъщност оказали се пари на самата банка). За тези действия и участието на "Дунарит" в незаконната схема БНБ сезира прокуратурата. Каква е причината дружеството да дължи пари на банката, а активите му да са свободни от тежести към нея, стана напълно ясно след фалита на банката. Така е работил моделът „Василев" - с парите на вложителите са придобивани атрактивни активи, а необезпечените кредити към КТБ никой не е смятал да връща.
Всъщност собствеността в "Дунарит" и към настоящия момент е неясна. Мажоритарен собственик е „Кемира" ЕООД, а неин едноличен собственик е „Хедж Инвестмънт България" АД - дружество, което също дължи милиони необезпечени кредити към КТБ. В „Хедж Инвестмънт България" АД основен акционер е офшорка от Британските Вирджински острови - EFV International Financial Ventures Ltd ,за която се твърди, че е дружество, контролирано от Василев и може би негова пряка собственост.
Тук възниква първият въпрос - може ли държавата да не знае кой е реалният собственик на една от най-големите фирми за производство и търговия с боеприпаси и ако никой не й предоставя информация за тази собственост, застрашена ли е националната сигурност? И не е само "Дунарит". Пряка собственост на длъжника „Хедж Инвестмънт България" АД е и друго знаково предприятие от отбранителната индустрия - „Авионамс" (бившето „Терем - Георги Бенковски").
Спряха за 6 месеца лиценза на гръмналия завод в с. Горни Лом. Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките спря за 6 месеца лицензите на "Видекс", собственик на гръмналата фабрика в с. Горни Лом. Такова решение е взел съветът на последното си заседание. С отнемането на лицензите се забранява на фирмата извършване на дейностите износ, внос и трансфер на продукти, свързани с отбраната.
В мотивите си от съвета посочват, че с действията си по процеса на транспортиране, утилизация и изпълнение на договора за унищожаване на противопехотни мини, собственост на Гърция, "Видекс" АД е дискредитирало България като добросъвестен изпълнител на поети международни задължения в рамките на ратифицираната от НС и влязла в сила за страната Конвенция за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване. Дружеството е престанало да отговаря и на изискванията за надеждност.
След инцидента в завод "Миджур", отнел живота на 15 мъже и жени, според писмо на директора Националната следствена служба до МВнР, фирмата е предприела мерки за съкращаване на останалите работници от цех "Утилизация". "В следствие на възникналия инцидент и съкращаването на работниците, фирмата не е в състояние да изпълни договора за утилизация на противопехотни мини, собственост на Гърция, като в същото време България се явява в нарушение на чл. 1 на Отавската конвенция", заявяват от съвета. Така е нарушена забраната от Конвенцията, според която "всяка държава се задължава при никакви обстоятелства да не складира противопехотни мини и да не ги задържа".
"От писмото на директора на Националната следствена служба е видно, че е водена кореспонденция с гръцката фирма за утилизация на допълнителни количества противопехотни мини, недекларирани от Република Гърция по силата на чл.7 на Конвенцията за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване", пише още в мотивите. В тях се посочва, че фирма "Видекс" трябва активно да се включи в процеса на решаване на проблема с останалите в складовете на фирмата около 190 000 противопехотни мини.
И зам.-министър Красимир Ципов си отива след Вучков. Зам.-министърът в МВР Красимир Ципов ще бъде освободен от поста си в министерството след избирането на Румяна Бъчварова начело на вътрешното ведомство, научи в. "24 часа".
Само преди два дни Ципов бе едно от спряганите имена за нов министър, след като Веселин Вучков демонстративно хвърли оставка на заседанието на правителството. Номинацията му за заместник в МВР била лично на Вучков.
Премиерът Бойко Борисов възнамерявал да смени всички хора, които са се ползвали с доверието на досегашния титуляр в МВР. Министър-председателят отново открито изрази възмущението си от "некоректното поведение" на вътрешния министър в оставка.
Всички рокади в сферата на сигурността обаче ще се случат следващата седмица. Още в началото ѝ премиерът ще внесе в Народното събрание официално предложение за освобождаването на Вучков и избирането на Бъчварова. След като бъде направен изборът на новия вътрешен министър, ще започнат и останалите рокади в сигурността. Засега единственият зам.-министър, който със сигурност остава на поста, е Филип Гунев.
Все още не е ясно точно кога премиерът ще поиска и оставките на главния секретар на МВР Светлозар Лазаров и шефа на ДАНС Владимир Писанчев. Все още не е сигурно и дали ще бъде сменен шефът на ДАТО Цветан Китов.
Станишев и правителството на Борисов с обща кауза за Шенген. Приемането на България в Шенген е лична кауза за лидера на ПЕС Сергей Станишев. Това призна самият той при откриването на националната кампания "България в Шенген. Време е!" в Археологическия музей в София.
Събитието бе уважено от вицепремиера Меглена Кунева, министрите Христо Иванов и Вежди Рашидов, политици, интелектуалци и общественици. Те подписаха декларация с искания за справедливо отношение на Европа към България за Шенген и изгледаха специален клип, който ще бъде разпространен в цяла Европа и на няколко езика.
"Като президент на ПЕС искам по свой начин да служа на държавата и чрез тази кауза. В Европа има много нейни приятели", обясни Станишев. Според него и премиерът Бойко Борисов споделя каузата и ще се включи в нея по подходящ начин и в подходящо време. "В днешния свят, когато всички говорят за бежанска вълна и терористични заплахи, се получава парадоксът, че ние изпълняваме ангажиментите си - опазваме границите си, поемаме трудности, но не получаваме нещо, което се полага на страната ни и Румъния", заяви Станишев.
Правото е на страната на България, категорична бе и Кунева. Според нея, ако се подкрепи стратегията за съдебна реформа, това ще бъде още една стъпка в посока влизане в Шенген.
С 30-40 души ще започне да работи звеното за разследване на корупцията по високите етажи на властта, а постепенно възможностите му ще се развиват. Това е обяснила Кунева пък на заседанието на МС миналия петък, когато бе приет анализа на антикорупционните политики. Целта е спецзвеното да има 200 души. До юни България трябва да покаже първи резултати в борбата с корупцията, за да можем да говорим за влизане в Шенген, обяснява още Кунева на заседанието.
Спират парите на болниците за нелегални пациенти. Националната здравноосигурителна каса няма да плаща за приети пациенти без електронна регистрация, припомниха от финансовата осигурителна институция. Приемът и изписването от болница на всеки пациент ще бъдат отчитани в единна регистрационна система от 1 април. От касата предупредиха, че всички лечебни заведения трябва да имат системата от следващия месец, в противен случай лечението на пациенти, които не фигурират в електронния регистър, няма да им бъде заплащано. Целта е да бъде завишен контролът над хоспитализациите и да се избегнат злоупотреби, които ощетяват финансово касата. Данните за приема и изписването на пациенти ще се следят в реално време в НЗОК. При приема и напускането на лечебното заведение пациентите ще трябва да представят на регистратурата личен документ.
След като системата провери дали документът е валиден, ще обработи данните от него и ще регистрира хоспитализацията, като едновременно ще изпрати информация за това в централното управление на НЗОК. Цялата процедура ще отнема няколко секунди. При напускане на лечебното заведение пациентът отново ще трябва да представи документ, за да се регистрира изписването му.
До момента обаче само 88 болници подават данни в регистрационната система, като по-малко от 50% от тях правят това регулярно. В пет области - Велико Търново, Ловеч, Перник, Смолян и Търговище, няма нито едно лечебно заведение, което да е внедрило регистрационната система.
В шест области броят на въвелите регистрационната система спрямо общия брой договорни партньори е минимален . Благоевград - 1 от 13, Габрово - 1 от 6, Кюстендил - 1 от 6, Пазарджик - 2 от 13, Софийска област - 2 от 14, Ямбол - 1 от 4.
Ако в момента на хоспитализация здравноосигуреният няма личен документ, системата отчита това, а по-късно в заявлението за прием се отбелязва датата, на която документът е бил представен.
Към момента при приема на пациентите също им се завежда електронно досие на регистратурата. До данните обаче касата няма достъп.
Световната банка ще помага за спасяването на БДЖ. Един от вариантите за стабилизиране на БДЖ е да се работи със Световната банка. Това обяви вчера генералният директор на Холдинг БДЖ Владимир Владимиров в рамките на дискусия за бъдещето на железницата. Имаме три сценария за развитие на превозвача - реалистичен, оптимистичен и песимистичен, посочи той.
Не се предвижда чужд мениджмънт, който да помага за спасяването на железницата. Вече сме се запознали с опита на други страни, който ще бъде отчетен в стабилизационната програма. Документът ще бъде над 300 страници, отделно приложенията. Той ще обхваща периода от тази година до 2022 г. Минималните инвестиции за това време ще бъдат в размер на 210 млн. лв., но Владимиров се надява сумата реално да бъде много по-голяма. Според него спирането на пътнически влакове зависи от държавата, защото БДЖ е само изпълнител на услугата.
Относно приватизацията на „БДЖ-Товарни превози" шефът на холдинга заяви, че предвид опита от раздържавяването на други дружества не е голям оптимист за резултата от една такава продажба. Трябва да се извършат още много неща в тази фирма, поясни той, но не навлезе в конкретика.
В средата на миналата седмица Агенцията за приватизация обяви процедура за провеждането на ограничен конкурс. Чрез него ще бъде възложено изготвянето на анализ на правното състояние, информационен меморандум и приватизационна оценка на дружеството.
Първата процедура за раздържавяване беше през 2012 г., когато имаше само един кандидат и бе прекратена. Година по-късно се появиха 4-ма кандидати, но правителството на Орешарски прекрати процедурата.
1000 приемни съветват земеделците в страната. 1000 открити приемни ще отворят врати в цялата страна до края на годината, за да съветват земеделците, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
„Приемните са организирани от Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ), а целта им е да се разшири и улесни достъпът на земеделските производители до консултантските услуги на службата", допълниха от ведомството.
По думите им по време на изнесените приемни всеки един стопанин ще може на място да получи актуална информация и съвети в областта на земеделието и развитието на селските райони, включително и за възможностите за финансиране по Програмата за развитие на селските райони 2014 -2020 г., схемите за директни плащания и националните схеми за подпомагане.
Графикът за периода март-май 2015 г. вече е публикуван на страницата на министерството, а информацията ще се актуализира на всеки три месеца.
Търсят най-добрия работодател в сектора на информационните технологии. За четвърта поредна година „ТОП ИКТ Работодател" търси най-добрия работодател в сектора на Информационните и комуникационни технологии (ИКТ), съобщиха инициаторите от JobTiger, които работят съвместно с Министерството на труда и социалната политика.
„ТОП ИКТ Работодател" изследва ангажираността и удовлетвореността на служителите в сферата на информационните и комуникационните технологии. Инициативата има за цел не само да открие предпочитаните работодатели в България, но и да очертае водещите тенденции в управлението и развитието на бранша", категорични са организаторите.
По думите им тази година проучването ще се проведе сред български и международни компании от телекомуникационния, ИТ и аутсорсинг сектора, опериращи на нашия пазар. През 2014 г. в "ТОП ИКТ Работодател" се включиха 31 компании, а първото място зае системен интегратор, който спечели за втори път.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |