Пропада летният туристическси сезон. Предстоящият летен сезон ще се превърне в истинска катастрофа, ако държавата спешно не подпомогне бранша. Причината е очакваният поне 50% спад на летуващите у нас и в цяла Европа руснаци и жестоката конкуренция за останалите туристи, обявиха единодушно хотелиери и туроператори.
Днес те се срещнаха във Варна с вицепремиера Ивайло Калфин и зам.-министри от Министерствата на туризма, строителството, вътрешните и външните работи. "Запълването на тази огромна ниша тепърва ще предизвика ценова война, която ние ще загубим, защото се борим със собствени сили и нямаме никакви буфери", каза Венцислав Танчев, представител на немския туроператор ALLTOURS. Той и колегите му от "Томас Кук" и "Дер туристик" съобщиха, че досега е отчетен 4,5-5% ръст на ранните записвания на немския пазар. Те са 60% от целия контингент, а за останалите 40% предстои люта битка, както и за всеки руски турист.
"В нея Турция влиза с 6000 долара субсидия за всеки самолет с туристи, в Гърция чадърите и шезлонгите са безплатни, а у нас сянката е по-скъпа от нощувката", даде пример Гешо Любенов, шеф на "Турал", която води у нас руснаци, украинци и беларуси. Според него родните хотелиери свили цените с близо 40% и до Нова година България е предлагала най-евтини морски почивки в чужбина за руснаците. В момента обаче конкурентите ни давали по-ниски оферти.
Северните курорти нямат заявки от Русия и Украйна. "Записванията ще са в последния момент - 13-14 дни преди самата почивка. Затова трябва да издаваме визи за ден-два", апелираха от бранша. МВнР ще командирова 58 служители в Москва, Санкт Петербург, Киев и Одеса. В руската столица ще може да се издават по 6000 визи дневно, увери Раковски Лашев от Външно. Шенгенски визи ще се издават за беларусите, 70% от които идват с автобуси през Полша и Словакия, увери той.
Скъпата сянка обаче ще си остане. Строителният зам. министър Иван Аспарухов не прие едията на браншовици да се премахнат концесиите за плажовете. "Албена" плаща 2,5 млн. лв., а за Златни пясъци, където чадърът и шезлонгът струват по 8 лв. всеки, таксата е 1,5 млн. лв. "Ситуацията е извънредна. От 1980 г. съм в бранша, такава криза не е имало. Не е редно да сърбаме попарата на политиците", коментира Евелина Грозева, шеф на борда на "Албена" АД.
Атанас Карагеоргиев, хотелиер от Св. Константин, пък обвини външния министър Даниел Митов, че с изказванията си срещу Русия вредял на бизнеса. "Държавните ни мъже трябва да направят подарък на Путин, не да насъскват руснаците срещу нас. Като не са подготвени, сменете ги", апелира той и обра овациите на колегите си.
Тръгва надпревара за 9,8 млрд. лв. от новите европари. 9,881 млрд. лв. от новите европари (2014 - 2020) ще бъдат разпределени още през тази година. Това е общата стойност на средствата по няколко европрограми, за които ще могат да кандидатстват предприемачи, държавни агенции и кметства през 2015 г. Очакванията на вицепремиера Томислав Дончев са около 1,1 млрд. лв. от тях да бъдат и разплатени в рамките на годината.
До 2020 г. България трябва да усвои общо 30 млрд. лв. по оперативните програми и земеделските фондове на ЕС, тоест една трета от сумата ще бъде разпределена още тази година. Ще се кандидатства по всички 10 европрограми, независимо че Брюксел досега е одобрил половината от тях. Разплащането по класираните проекти ще започне с пари от българския бюджет.
Първенец през т.г. ще е програма "Транспорт". По нея трябва да се договорят над 4,3 млрд. лв., става ясно от сайта на програмата. От тях 1,5 млрд. лв. ще отидат за участъка Ябланица - Белокопитово от магистрала "Хемус". Други 1,4 млрд. лв. са за последния участък на магистрала "Струма". За 847 млн. лв. ще може да кандидатства столичният "Метрополитен" за разширяване на софийското метро. Национална компания "Железопътна инфраструктура" трябва да започне усвояването на 500 млн. лв. за обновяване на жп линията Пловдив - Бургас.
Повече от 1,6 млрд. лв. тръгват по програма "Региони в растеж" през 2015-а. Над 1 млрд. лв. от тях ще отидат за градско обновяване - модернизиране на общинска инфраструктура, създаване на съвременни социални жилища, енергийната ефективност и др. През май за парите ще могат да кандидатстват 39-те големи български града, които ЕК одобри за финансиране. За 400 млн. лв. ще може да кандидатства Агенция "Пътна инфраструктура". Отделно за ремонти и за енергийна ефективност на училища са предвидени 181 млн. лв. Чиновниците по програмата ще подсилват капацитета си с 85 млн. лв.
В топ 3 на евросредствата през т.г. влизат и земеделските фондове. От 4 март започна кандидатстването за над 1,5 млрд. лв. субсидии за ниви. До края на март и през юни ще тръгнат и схемите за инвестиции в земеделски стопанства, а по-късно и "Млад фермер" за общо 180 млн. евро.
Държавата ще продава дървесина по нови правила. Държавата обяви, че ще пренареди бизнеса с дървесина и предимство в търговете за над 260 млн. лв. годишно вече ще имат производствените фирми, а не посредниците. Ще "национализира" и малки частни парцели до 20 декара, ако собствениците им искат да ги продадат или дадат под наем, тъй като те били най-уязвими за незаконна сеч. Това са двете по-ключови промени, които е подготвило Министерството на земеделието, за да пребори незаконната сеч и спекула в горския бранш, и които представи във вторник на кръгла маса за горския сектор.
Засега идеите са сравнително сурови и конкретните текстове предстои да се разпишат и публикуват за обществено обсъждане през идните седмици. До три месеца те трябва да се превърнат в проектопромени и да бъдат внесени за одобрение в парламента. Дотогава ще действа и тримесечният мораториум над износа на сурова дървесина, който ще влезе в сила след броени дни (виж карето).
Производствените компании харесват предложението, а дърводобивните смятат, че дейността им става прекалено сложна и неефективна.
Дългосрочни договори и предимства в търгове
Първата мярка предвижда да бъде върната практиката за дългосрочно договаряне на доставки на суровина за големи преработвателни предприятия в бранша - със сключване на договори за пет години, обяви зам.-министърът на земеделието Георги Костов. Идеята е големите мебелни и други производствени компании да имат сигурност на доставките и да не се изкушават да търсят нерегламентирани канали.
По-съществената промяна пък предвижда при търговете за продажба на технологична дървесина да бъде давано предимство на участници "с доказани мощности за преработка", съобщи началникът на отдел "Недържавни гори и контрол върху дейностите в горите" към ресорната агенция Валентин Чамбов, който работи по законовите текстове.
Зам.-министърът на земеделието Георги Костов обясни, че целта на мярката е да се ограничават спекулациите в сектора. "Често новорегистрирани фирми участват в процедурите, само за да обжалват или да пречат на нормалния бизнес", коментира Костов. По думите му имало и случаи, когато спечелилите търгове за дървесина след това препродават суровината на фирми от реалния сектор. Подобни компании прекупвачи влязоха ударно в сектора в края на първия мандат на ГЕРБ, когато инспирирани от депутата (с бизнес в сектора) Емил Димитров законови промени доведоха до хаос в бранша.
МРРБ обяви обществена поръчка за морската част на "Южен поток". Дейностите по проекта "Южен поток", чийто печален финал беше обявен в началото на декември 2014 г. в Анкара от руския президент Владимир Путин, все още продължават. В понеделник Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обяви обществена поръчка чрез публична покана за изработване на методика за оценка на размера на обезщетението за учредяване на сервитут в частта на плажа Паша дере край Варна, в която морската отсечка на тръбопровода трябва да излезе. Обществената поръчка обхваща и изготвяне на оценка на правото на строеж на морското дъно, която е необходима за реализацията на обекта "Морски газопровод "Южен поток" - български сектор".
От МРРБ обясниха, че поръчката се обявява, тъй като България не е официално уведомена за прекратяването на проекта газопровод "Южен поток". В този смисъл министерството е длъжно да изпълнява своите задължения, съгласно българското законодателство, посочват още от ведомството. От там също допълват, че неспазването на всяко едно от тези задължения би могло да се счита за неизпълнение, което от своя страна да доведе до евентуални съдебни процедури и финансови санкции за България. От страна на проектната компания, отговорна за реализация на обекта, в МРРБ са депозирани заявления за предприемане на действия по продължаване на работата, които към настоящия момент не са оттеглени, обясняват още от министерството.
Условия
Срокът за подаване на оферти в поръчката е един месец от обявяването й, или 9 април. Според публикуваните документи прогнозната стойност за изпълнението е 65.999 хил. лв. Изискванията към кандидатите са да имат поне две изпълнени поръчки със сходен предмет и да имат екип от подходящи експерти. В поканата обаче не е посочен краен срок за изпълнение.
Финал или не
Морската отсечка на "Южен поток" е 100% собственост на "Газпром", след като на 29 декември руската компания, която е инициатор на проекта, изкупи дяловете на останалите акционери Eni (20%), EDF (15%) и Wintershall (15%) в "Южен поток транспорт" Б.В. Това на практика е поредното действие по проекта след обявяването на неговия финал.
Морската част от "Южен поток", която трябва да преминава по дъното на Черно море, беше най-скъпата част от проекта. Според първоначалните планове тя трябва да се състои от четири тръби, които да транспортират газ от Анапа в Русия до българския бряг край Варна. Оттам тръбата трябваше да продължи през територията на България, за да доставя руски газ за Западна Европа.
Само 1/5 от ведомствените бензиностанции се отчетоха пред НАП. Собствениците на ведомствени бензиностанции масово не спазиха изискването да декларират пред НАП съдовете за съхранение на гориво, с които разполагат. Крайният срок за подаване на тази информация изтече в понеделник, а в НАП данни са подали едва 6218 собственици на подобни обекти. Предполагаемият брой на ведомствените бензиностанции, които следва да се регистрират, е над 30 000. По закон обектите, които не подават данни в НАП, трябва да бъдат запечатани.
Над 30 000 обекта в страната съхраняват и зареждат горива за собствени нужди, твърди финансовото министерство, позовавайки се на неофициални данни. Не е ясно какъв е броят на притежаваните от тях съдове за съхранение и зареждане на горива, нито тяхното местонахождение. Само в сектора на земеделието се предполага, че проблемът засяга над 18 000 фермери. Тези ведомствени бензиностанции не са снабдени с нивомери и електронни системи за фискална памет и така количествата горива, които минават през тях, на практика са безконтролни.
Изискването за деклариране на съдовете в НАП е първа крачка към изваждането на тези обеми на светло, след като финансовото министерство се отказа от първоначалните си планове директно да задължи ведомствените бензиностанции да монтират нивомери и касови апарати с фискална памет като търговските обекти. Законовите промени, с които да се въведе този контрол, вече са факт, но след протести на земеделските асоциации МФ реши да смекчи правилата в публикуваната неотдавна наредба. Така изискването за нивомери и фискални устройства отпадна, а вместо това бе въведен задължителен режим за регистриране на съдовете и деклариране на изразходваните през предходната година горива.
Вчера не стана ясно какви количества горива са изразходвали през 2014 г. изрядните собственици, декларирали съдовете си пред НАП. Обобщените данни показват, че 6218 лица ползват 12 335 съда. 96% от тези съдове са за съхранение на газьол. Вместимостта на съдовете също не бе обявена. Така е трудно да се прецени какъв дял от общото потребление декларират ведомствените бензиностанции. Според анализ на МФ 36% от средногодишното потребление на дизелово гориво от 3 391 500 000 литра остават недекларирани, а пропуските за бюджета от неплатени акциз и ДДС са в размер на 1.1-1.2 млрд. лв. От съобщението на НАП става ясно още, че 63% от подалите данни имат бизнес в сферата на селското, горското и рибното стопанство. 693 собственици на ведомствени бензиностанции работят в транспорта, складирането и пощите.
Германия поиска реформи в замяна на повече инвестиции у нас. Ръстът на германските инвестиции у нас ще зависи от това доколко успешни ще са реформите в страната, особено в съдебната власт и в сферата на обществените поръчки. Това даде да се разбере немският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер при посещението си в София вчера. Той проведе срещи с президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов и българския си колега Даниел Митов. Немският първи дипломат е имал среща и с няколко НПО, но до редакционното приключване на броя не стана ясно какво са обсъждали.
"5000 германски фирми през изминалите години намериха пътя към България. Над 7000 български студенти предпочетоха германски университети за своето образование. Това е една основа, върху която ние с българския министър-председател говорихме - да продължи да се увеличава броят на германските фирми и предприятия, които да търсят място в България за своите инвестиции", посочи Щайнмайер след разговора си с Борисов. И настоятелно подчерта, че дали това ще стане зависи от хода на реформите в България в точно определени области - във "вътрешната политика на страната, в съдебната система, както и да бъдат преодолени евентуалните пропуски при провеждането на конкурси за обществени поръчки".
Въпреки очакванията той не коментира темата за влизането ни в Шенгенската зона. Въпросът обаче вероятно е бил засегнат, тъй като Бойко Борисов заяви: "Направи добро впечатление, че и десните, и левите сили правят всичко възможно за влизане на България в Шенген. Доста близко сме". В средата на февруари той и екслидерът на БСП Сергей Станишев обявиха, че заедно ще поставят темата пред левите и десните европейски политически семейства. По време на визитата си в Букурещ ден преди идването си в София Щайнмайер обаче охлади ентусиазма на родните политици. "Германия е доволна от успеха, който Румъния постига по пътя й към присъединяването към Шенгенското пространство", заяви той. И специално подчерта "постигнатия прогрес, особено по отношение на укрепването на независимостта на съдебната система".
Плащаме сами 47% от здравните разходи. Частните разходи в здравеопазването се увеличават и вече са 47% срещу 53% публични средства. Това каза кандидатът за управител на здравната каса д-р Глинка Комитов, който бе изслушан и одобрен от парламентарната здравна комисия днес.
"Здравната система се нуждае от около 6 млрд. лв., от които 2,9 млрд. лв. са частните плащания. Голяма част от тях не са регламентирани. Въпросът е да станат напълно регламентирани и най-ясният начин е чрез втори осигурителен стълб", обясни д-р Комитов.
Той се обяви "за" повечето законови промени, предложени от здравния министър д-р Петър Москов. Д-р Комитов, който има опит като зам.-директор на НЗОК и шеф на столичната каса, призова депутатите да приемат законовите промени, предложени от МЗ. Само така щели да се намалят течовете в системата и да се повиши качеството.
Контролът върху разходите и качеството на медицинската дейност, както и прозрачността, са сред основните акценти в концепцията на д-р Комитов. Той обеща, че за всеки пациент в болница, приет и лекуван по приетите от касата 21 критерии, касата ще плати. Глобите за нарушения трябвало да се увеличат, а за отчитане на неизвършена дейност и дейност без индикации направо да се прекратяват договорите с болниците.
Д-р Комитов предлага и диференцирано заплащане на клиничните пътеки според резултата от лечението, независимо от собствеността на болниците.
За очаквания проблем с лимитите на бюджетите на болниците д-р Комитов каза, че първо трябва да се приеме методиката за финансиране на болничната дейност. Това се очаква от министерския съвет, след като изтече 14-дневният срок за обществено обсъждане. Освен правото на болниците да използват 5% от бюджета за следващия месец и да въведат листи на чакащите за плановите дейности, третата възможност да се справят финансово е правото им да внасят мотивирано обръщение към надзорния съвет на НЗОК за необходимостта от извършване на дадената дейност. По този начин те могат да получават актуализиране на бюджета, съобщи д-р Цветан Райчинов, шеф на Българския лекарски съюз.
За подуправител ще предложа жена, може да е и д-р Румяна Тодорова, каза още д-р Комитов.
75% от асансьорите ремонтирани нелегално. Поне 75% от асансьорите в страната се поддържат нелегално. Това сочат данни на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
„Сивият сектор влияе негативно и върху безопасността. Целта ни е да го изсветлим максимално. Ако мерките от нашия план в тази насока бъдат реализирани, очакваме допълнително 16 млн. лв. в хазната от осигуровки и данъци", каза председателят на агенцията Стефан Цанков.
Според него друг голям проблем е информацията за персонала на фирмите в ДАМТН и НАП. „При данъчните се оказва, че тези дружества нямат назначени служители.
Примерно на един адрес в Русе са регистрирани 6 фирми за поддръжка с един и същ персонал и оборудване. В Кърджали открихме 4 фирми без персонал", уточни Цанков. „Затова от октомври 2014 г. изискваме и наличието на платежни документи за извършената поддръжка и ремонт на съоръженията. Вече проверяваме в НАП и НОИ каква информация е подадена за персонала на всяка фирма, регистрирана при нас. Често отнемаме лиценза, след като установим, че има назначен само един управител, който не е техническо лице", поясни шефът на ДАМТН.
По думите му седем екипа на агенцията до края на юни ще проверяват всички 669 фирми за поддръжка на асансьори. За тях ще бъде направена и справка от НАП и НОИ.
„По данни на данъчните някои фирми декларират само по няколко хиляди лева оборот на година, а при нас се оказва, че поддържат или надзирават много съоръжения", поясни шефът на метрологията.
Димитър Михайлов, и.д. гл. директор на държавния технически надзор, каза, че инспектори са съветвали асансьорни фирми да не регистрират всички съоръжения. „Казвали са им да обявяват само 20 - 30, които са най-изправни, а останалите, по-опасните - не", съобщи той. „Вече са уволнени инспектори за толериране на фирми", добави Михайлов и посочи пример за фирма в Кърджали, декларирала 50 асансьора, а в действителност е поддържала 200.
Държавата ще изкупува малките частни кории. Държавата ще може да изкупува малки парцели частни гори с площ под 2 хектара, ако собствениците им имат желание да се разделят с тях. Идеята е в държавните кории да се намали незаконната част и кориите да бъдат уедрени. Това стана ясно вчера при представянето на промени в Закона за горите и в наредбите за дърводобива от аграрното министерство. Изкупуването на частни гори ще става след изричното заявление на собствениците и ще се заплаща от Фонда за инвестиции в горите, в който до момента са натрупани над 40 млн. лв., съобщи зам.-министърът на земеделието Георги Костов. Между 200-300 лева до няколко хиляди варира в момента пазарната цена на декар гора в зависимост от състоянието й. У нас има над 3 млн. подобни парцела, които са собственост на 1,5 млн. българи, като някои парчета гора са под 1 декар.
Тяхното стопанисване е много трудно и не случайно голяма част от дърветата на такива парцели са изсечени вече незаконно. Друга възможност е за такива горички да се сключват договори с общински или държавни горски стопанства, които да ги стопанисват, а на собствениците да се плаща рента. При незаконна сеч отговорникът за стопанисване на горите ще обезщетява собствениците, предвиждат промените в закона.
Промени ще има и при реда, по който се продава дървесина. Предвижда се в търговете да има ограничение за търговците, които нямат доказани мощности за преработка на суровина. Според представителите на МЗХ мярката ще бъде полезна за фирмите, които работят на светло, и ще намали участниците, които след търга препродават на компаниите, работещи с дървесина.
От средата на следващия месец предстои да се прилагат електронните билети при дърводобива и няма да се експедира дървесина без подобен документ. От есента пък ще действа електронна система, която ще позволява да се проследява дървесината от сечището до склада. Камионите, превозващи горски продукти, трябва да имат GPS системи според планираните промени, а преработвателните цехове и предприятия ще бъдат с денонощно видеонаблюдение.
Горски чистят пътища и реки. И горските се впуснаха в битката със снега. Служителите на Южноцентралното горско предприятие вече са разчистили около 90% от пътищата в Родопите, съобщи за "Стандарт" директорът на предприятието Ботьо Арабаджиев. По думите му най-трагично е било положението в Смолянска област. "Там бяха затворени пътищата, електричеството бе прекъснато в продължение на 3 дни", разказа той. И допълни, че е имало населени места, в които не е имало достъп дори до основните асфалтови пътища. "Работехме 4 екипа, които в началото бяха дори недостатъчни, тъй като изведнъж изпопадаха доста дървета. Но успяхме да отворим пътищата и да достигнем до най-критичните точки", разказва Арабаджиев. Той посочи, че в момента най-зле е положението около Плевен и Широка лъка, тъй като там има прекъснат далекопровод и врязани дървета. "Затова и багерите ще се включат в снегопочистването и отводняването там. На този етап се справяме успешно, но продължаваме", споделя Арабаджиев. По думите му, ако не продължи да вали сняг, ще са нужни още минимум 2 - 3 дни, но в противен случай се очакват още по-големи поражения. Арабаджиев бе категоричен, че проблемът се дължи на изсипалия се за кратко време мокър сняг.
Паралелно с това Югозападното държавно предприятие поде борба с организираните групи, които бракониерстват в българските гори. Най-страшно е положението в държавните горски стопанства в Разлог, Ихтиман, Тетевен, Самоков и Белово. "Заради тези набези, които не секват, сформирахме на 1 декември миналата година 38 мобилни контролни звена - по едно във всяко наше подразделение. Основните им задачи са две. Първата е безкомпромисната борба с нарушителите, а втората е да се ограничат вътрешните зависимости и корупционните практики сред служителите ни", разкрива Юлий Сираков, старши експерт по опазване на горски територии към ЮЗДП и координатор на мобилните контролни звена. Той признава, че битката с бракониерите е много трудна, тъй като нарушителите разполагат с всякаква необходима техника, за да са бързи и мобилни при набезите си в гората. Разполагат с високопроходими автомобили, с моторни триони и резачки, добра екипировка, дори с камери за нощно видеонаблюдение. По думите на Сираков са нужни законодателни промени, които да увеличат наказанията за незаконна сеч.
Бракониерите обикалят с най-скъпите джипове
Жестока битка поведоха горските служители срещу нарушителите, които секат незаконно дървесина в държавните гори. "Дано само не се превърне в борба на живот и смърт, тъй като заплахите и посегателствата над нашите служители се увеличават", твърдят шефове на Югозападното държавно предприятие. Основната цел е да се даде отпор и да се разкрият организираните групи, които бракониерстват в българските гори. Най-страшно е положението в Държавните горски стопанства в Разлог, Ихтиман, Тетевен, Самоков и Белово.
Българското кисело мляко спира паркинсона. Българското кисело мляко спира болестта на Паркинсон. Откритието направи германският екип на проф. Теймурас Курцхалиа, съобщи Bild. Учените са изследвали чудодейното действие на българския заквасен деликатес в продължение на цели 5 години.
Според анализите съществени за преборване с коварното нервно дегенеративно заболяване са съставките D-лактат и гликолат, които са силно обогатени в българското кисело мляко.
Учените са категорични, че те могат да предотвратят и дори да спрат развитието на паркинсона. Анализите са показали, че двете съставки предпазват от дегенерация и смърт засегнатите от болестта човешки нервни клетки и възстановяват тяхната нормална дейност.
Изследването е публикувано в престижното научно списание Biology Open и вече е станало популярно в цяла Европа с няколко интервюта на проф. Курцхалиа. Професорът поиска и среща с българската асоциация на млекопреработвателите, за да представи резултатите от изследването си.
В интервютата си ученият твърди, че българското кисело мляко е продукт с най-високо съдържание на D-лактат и че постоянната консумация от него може да предотврати и противодейства на развитието на болестта на Паркинсон.
Известно е, че за разлика от друг тип кисело мляко българското, произведено от Lactobacillus Bulgaricus, е обогатено на D-лактат.
Подобните продукти тип "Йогурт" например нямат този лечебен ефект. Заради откритието се очаква драстично да се увеличат продажбите на родния продукт в целия свят.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |