Авариите с тока нямало да вдигнат цената му. Авариите по електропреносната и по електроразпределителната мрежа няма да повишат цената на тока от 1 юли. Това заяви шефката на Комисията за енергийно и водно регулиране Светла Тодорова.
Направените разходи ще бъдат покрити от застраховки и от признатите на дружествата средства за ремонти и поддръжка на мрежата, поясни още тя.
В интервю за "24 часа" в сряда Иван Йотов, директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), каза, че щетите от авариите по 45-те далекопровода ще бъдат покрити от застраховките. В компанията обаче още не ги бяха изчислили, тъй като приоритет бе възстановяването на електрозахранването.
И от ЕВН обявиха, че мрежата им е застрахована и ще покриват щетите от застрахователя Няма да правим предложения до Комисията за енергийно и водно регулиране те да влизат в цената на тока, казаха оттам.
И ЕВН не са остойностявали щетите върху мрежите им от тежкия и мокър сняг по същата причина - целите им усилия били насочени към възстановяването на тока в пострадалите населени места.
Вчера обаче шефката на КЕВР Светла Тодорова заяви, че инвестициите в сектора са били систематично намалявани, като в последния регулаторен период не е предвиден нито лев за инвестиции за вложения в мрежите на електроразпределителните дружества.
При ЕСО ситуацията е сходна, очевидно е, че средствата, инвестирани в сектора, не са достатъчни, заяви председателят на регулатора.
"Инвестиции в мрежата са необходими, независимо дали има бедствия, или не, възможно е дружествата да предявят аргументи в тази посока при заявленията си за нови цени на тока от 1 юли, предположи Тодорова.
По закон просеките около далекопроводите трябва да са с ширина от 10 метра. Ако има обаче високи дървета, дори и на по-далечно разстояние, и те паднат върху далекопровода, това води до ситуацията, на която сме свидетели в момента, обясни Тодорова.
А пред "24 часа" шефът на ЕСО Иван Йотов заяви, че ще настояват за законови промени, които да осигурят по-големи просеки. Ако те са били по-широки, 80-90% от авариите нямало да се случат, убеден е Йотов.
Двама шефове от БДЖ на разпит за злоупотреби за десетки милиони. Министърът на транспорта Ивайло Московски потвърди, че представители на ръководството на БДЖ са разпитвани от прокуратурата. Причината е доклад от звеното за вътрешен одит в транспортното министерство за периода от 2010 до 2013 година, съобщава БНР.
В доклада се посочва, че ръководството на БДЖ е сключило неизгодни договори, които са ощетили компанията с десетки милиони левове. Министър Московски потвърди, че прокуратурата вече разследва. Колегите си дават показания и се констатира, че е подавана частична информация, не в пълен обем, когато е правен одита.
Става въпрос за настоящия изпълнителен директор на БДЖ Владимир Владимиров и председателят на УС на холдинга Велик Занчев, които и тогава са били в ръководния екип на дружеството. През автуст минилата година служебния министър на транспорта тогава Николина Ангелкова, която сега е министър на туризма, предава одитния доклад на прокуратурата. Министър Ивайло Московски коментира пред БНР:
Защо питате мене, питайте Ангелкова. Тя дава доклада на прокуратурата , да каже тя, аз не съм чел доклада. От едно време знам, че когато има одитен доклад в последното изречение препоръчват одиторите дали да бъдат сезирани компетентни органи или не. В този доклад няма такова изречение, т.е. счита се, че вътре дори да има някакви нарушения, те са от административен тип и не си заслужава да се ангажира следствие или прокуратура. След като Ангелкова е решила да прояви самоинициатива, да сезира прокуратурата, питайте нея. Факт е, но какво от това. Лично аз нямам притеснения, каза Ивайло Московски.
Премиерът поиска да се назначи веднага синдик в КТБ. Временен синдик да влезе в Корпоративна търговска банка (КТБ) до откриването на производството по несъстоятелност, предложи от парламентарната трибуна премиерът Бойко Борисов. Това може да стане чрез приемането на промени в Закона за банковата несъстоятелност, като призивът към депутатите бе да ги гласуват в срок до една седмица. В момента КТБ е под контрола на двама квестори, назначени от БНБ, което според Борисов не е достатъчно за опазване на останалото от банката. Девет месеца след затварянето й производството по несъстоятелност не е започнало, тъй като не е приключило делото, с което акционери на КТБ оспорват отнемането на лиценза й. Часове след изявлението на премиера в Министерството на финансите се състоя среща на депутати от всички парламентарно представени групи без БДЦ и "Атака", на която е било постигнато съгласие до дни в парламента да се внесат за гласуване текстове, които да попълнят празнотите в законовата рамка. И така държавата да изземе от БНБ контрола над остатъците от КТБ.
Нужна е законова поправка
"Предлагаме изменение на Закона за банковата несъстоятелност. Надявам се бързичко, колкото е възможно, в рамките на седмица, ако може, всичко това да се направи и да е със стара дата", каза премиерът от парламентарната трибуна и добави: "Забавянето с три-четири месеца означава квесторите и всички останали там да разпродадат имуществото и ние да нямаме никакви възможности да отреагираме."
"Докато се бави назначаването на синдик, имуществото на банката се разграбва... Когато става въпрос за стотици милиони, някой квестор може да си сложи главата в торбата", каза още Борисов, с което даде отговор на въпроса защо предлага назначаването на синдик.
Нормативно такава възможност в момента няма. Временен синдик, който да влезе в дадено дружество, преди съдът да е започнал дело за неплатежоспособност, може да бъде назначен по Закона за търговската несъстоятелност. Предложението на Борисов е тази възможност да се даде и за банките. В проекта за изменение на Закона за банковата несъстоятелност, внесен в Народното събрание през ноември от петимата депутати Мартин Димитров, Борислав Миланов, Никола Хаджийски, Борислав Великов и Петър Славов, такъв текст за временен синдик няма. Това повдига въпроса дали ГЕРБ няма допълнително да преправят проекта за изменение на закона. В сряда депутати от управляващата партия не знаеха за подобен проект.
"Надявам се комисията по финанси и бюджет заедно с финансовия министър да направят бързо заседание, ако имат предложения и въпроси, и да се направи, но не бива да оставаме да разграбват банката", каза още премиерът при представянето на идеята си.
НЕК няма да иска увеличаване на цената от юли. Националната електрическа компания (НЕК) няма да иска увеличение на цената, по която продава електроенергия в качеството си на обществен доставчик за битовите потребители, от началото на юли. Това стана ясно от изказването на изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев пред временната анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в България. "Цената на свободния пазар е 70 лв., а хората, милите, плащат 125 лв." за мегаватчас, обоснова намерернеито на НЕК Илиев. По думите му е неморално да се иска още увеличение на цената на бита.
Тежко състояние
В същото време той посочи, че очакваната загуба на държавното дружество за 2014 г. е 644 млн. лв. Илиев коментира, че заради тежкото финансово състояние НЕК е свела до минимум разходите за ремонти и инвестиции и само поради професионализма на служителите успяват да поддържат съоръженията в добро състояние. Изпълнителният директор посочи също, че за 2014 г. НЕК е купувала електроенергията средно с 50 лв. по-скъпо, отколкото я е продавала.
Някои проблеми
За проблемите на НЕК Илиев изтъкна факта, че количествата енергия, които се изкупуват, задължително са по-високи от определените от енергийния регулатор квоти, което също се отразява негативно на финансовото състояние на дружеството. По думите му някои централи произвеждат със 75% повече енергии от квотата си. В тази връзка вече бяха направени промени в Закона за енергетиката, които ограничават изкупуването на електроенергията от когенерациите на топлофикационните и заводските централи само до тяхното високоефективно производство. Друг проблем, който Илиев изтъкна, е, че за някои ВЕИ произоводители няма таван за произведено количество енергия на година, което означава, че НЕК е длъжна да изкупува цялото им производство. По принцип ДКЕВР определя колко часа годишно може да работи една централа. Това беше една от мерките за ограничаване електроенергията от възобновяеми източници. Илиев посочи също, че в момента НЕК няма доказателства дали зелената енергия, за която получава фактури от електроразпределителните дружества, е действително такава и е поискал допълнителни документи за разрешенията за ползване и проектната мощност с данните за електромерите. В същото време по закон Агенцията за устойчиво енергийно развитите има задължението да издава сертификати за произход на всеки производител на зелена енергия, чиято цел е именно да докаже вида на енергията.
Кабинетът раздаде 46 млн. лв. от бюджета "като излишък". Въпреки пробития бюджет, заради който бе теглен 16 млрд. лв. заем, и при планиран дефицит в бюджета от 2.49 млрд. лв., традиционното раздаване на милиони "на калпак" започна вчера без много-много обяснения. Правителството разпредели извънредни над 46 млн. лв. Формалният аргумент е, че през януари бюджетът е отчел излишък от 69.1 млн. лв. заради подобрена събираемост на ДДС.
Най-голямата сума - 24 млн. лв., министрите дадоха на Държавен фонд "Земеделие" за финансиране на разходи за ДДС по одобрени общински проекти на европейската програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.
Най-скандално е отпускането на 2 млн. лв. на община Разград, която е собственик на стадиона на частния футболен клуб "Лудогорец" . Парите са за завършване на сектор "Б", съобщиха от правителствената пресслужба. С това сумата, отпусната по правителствената програма за "Растеж и устойчиво развитие на регионите" за реконструкция и модернизация на съоръжението, достигна 5 млн. лв. Първите 3 млн. лв. бяха отпуснати в началото на 2014 г. от кабинета "Орешарски".
10.7 млн. лв. получи Министерството на правосъдието за ремонтиране на т. нар. Военно НДК. В сградата трябва да се настанят наказателната колегия на Софийския районен съд и районната прокуратура. Не е ясно обаче дали отпуснатите пари ще стигнат за ремонта и преустройството, каза зам.-министъра на правосъдието Петко Петков. През последните две години, докато министерството водеше спорове за авторските права върху комплекса, на много места в сградата са се появили течове, има проблем и с асансьорите.
8 млн. лв. взе община Варна за рехабилитация на бул. "Княз Борис I", водещ към курорта "Златни пясъци". По него се движат правителствените кортежи и до резиденция "Евксиноград".
Бизнесът сезира Брюксел заради промените в Закона за земята. Новите разпоредби в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи ще доведат до отлив на инвестиции. С приетите неотдавна нови правила борсови дружества, които притежават земя, ще дължат многомилионни глоби, дори и ако имат само един чужд акционер. За това предупредиха вчера работодатели и бизнес организации. Законът предвижда налагане на санкции на офшорни собственици на ниви, както и на собственици с чуждестранно участие извън Европейския съюз (ЕС). За притежание на 1 декар земя от офшорка дружествата ще бъдат глобявани със 100 лева.
Писмото е изпратено до българските институции, Европейската комисия и представителите на чужди дипломатически мисии у нас. То е подписано от Българската стопанска камара, БФБ, АИКБ, Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, КРИБ, Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), Асоциацията на дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД) и др.
Бизнесът изтъква, че промените в закона ще доведат до намаляване на броя на публичните дружества, които се търгуват на борсата, и до ограничаване на възможностите на българския бизнес за свободно набиране на средства през капиталовия пазар. Според тях загуби ще има и за пенсионните дружества, които инвестират ресурс именно в акции на компании на борсата. По данни на Българската фондова борса (БФБ) тази промяна засяга десетки публични дружества, търгувани на борсата, с над 1.5 млрд. лв. капитализация. Те са от всички икономически сектори - енергетика, земеделие, химическа промишленост, хранително-вкусова промишленост, туризъм и др.
Според работодателите законодателите не са взели под внимание, че акциите на този тип дружества са свободно прехвърляеми по силата на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Свободното прехвърляне на акции е залегнало и в европейското законодателство, като е задължителна предпоставка за развитието на регулирани пазари на финансови инструменти като съвременните фондови борси.
Източват спешно язовирите. Собствениците и операторите на язовири в цялата страна трябва да източат спешно част от водата, за да осигурят свободен обем, който да поеме стопилия се сняг. Те ще трябва да проверяват редовно стените на съоръженията, за да се избегнат аварии. Това съобщи министърът на околната среда Ивелина Василева след заседанието на правителството в сряда. Министрите одобриха 14 спешни мерки срещу очакваните наводнения.
Кметовете и областните управители ще трябва да почистят речните корита. Агенция „Пътна инфраструктура" ще проверява проводимостта под мостовете. Всички диги ще трябва да се огледат отново и да се укрепят.
Според метеоролозите най-голям риск от наводнения има по поречията на Арда, Марица и Тунджа. През последните дни нивата им в някои участъци са се повишили с над 1 м. Причината за бързото покачване е, че заради обилните дъждове почвата е прекалено мокра и не може да поеме повече вода. Затова стопеният сняг отива в реката, обясни Николай Филипов, хидролог в БАН.
Засега няма риск от големи наводнения, защото температурите са сравнително ниски. Ако се задържат така още 3-4 дни, снегът плавно ще се стопи и водата ще се оттече, без да създаде риск, каза Филипов.
Река Русенски Лом се покачи с метър и заля пътя от Русе за Басарбово. Районът се наблюдава постоянно и ако се наложи, жителите на крайния квартал ще се евакуират. Заради повишените водни стоежи на притока Бели Лом има наводнени земеделски земи в селата Красен и Нисово.
Спешно отводняване започна и във видинското с. Цар Симеоново, където приземните етажи на 26 къщи са залети от подпочвени и скатни води. Отделно се активизира свлачище, а в горната част на селото са се образували три блата.
Решено беше да се прокопае временен канал и да се положат тръби, по които скатните води да се оттичат.
Община Сливен възложи на хидрогеолози да проучат защо в селата Тополчане, Жельо воевода и малкото градче Кермен водата от пороите преди месец и половина още не се е оттекла.
Екоколите - силни намерения, нулев резултат. В последните три години в България действаше програма с дълго име, чиято цел беше да насърчи навлизането на електрически и хибридни автомобили. Наименованието й е Национален план за действие за насърчаване производството и ускореното навлизане на екологични превозни средства, включително на електрическата мобилност в България, за периода 2012-2014 г. за разлика от гръмкото име на програмата резултатът от нея е доста скромен.
Преди 2012 г. у нас има 232 електрически коли, а след 2014 г. има увеличение с 36%. Хибридните са били 3000 и са се увеличили със 76%, т.е. са станали 5280, съобщиха за „Труд" от икономическото министерство. За сравнение в България има общо 4 милиона регистрирани превозни средства.
Несвършената работа
Какво от националния план е вече внедрено, също може да се изброи набързо, защото никак не е много. Трябваше да се въведе преференциална такса при първа регистрация на електромобил, но все още не се е случило.
„Допълнителният анализ показа, че събираните такси от Министерството на вътрешните работи при първоначална регистрация на превозни средства са ниски, като до 90% от тях покриват себестойността на издаваното свидетелство за регистрация, на регистрационните табели и стикери", обясниха от Министерството на икономиката.
Според ведомството на Божидар Лукарски, ако се въвеждат преференциални такси, разликата до действителните би трябвало да се поеме от бюджета на МВР, защото цената на отделните елементи на регистрацията вече е определена в договори за изработка и доставка. Явно обаче от МВР не мислят така и по този начин засега в България облекчението не работи.
Според плана страната ни трябваше да насърчи ползването на електроавтомобили, като въведе и преференциални винетни такси. Според информация от Министерството на регионалното развитие и благоустройството тази насърчителна мярка все още не е започнала да действа и не се знае кога ще се въведе.
За закупуването на нови електро и хибридни превозни средства държавата трябваше да отпуска еднократна премия на собствениците. До момента мярката не е изпълнена по обективни причини, твърдят от икономическото ведомство.
„В плана бе предвидено тя да се финансира от постъпления от тръжната продажба на квоти за емисии на парникови газове по Европейската схема за търговия с емисионни квоти. Междувременно с промени в енергийното законодателство през 2013 г. бе прието постъпилите средства от продажбите на емисионни квоти да се използват за компенсиране на допълнителните разходи на НЕК, свързани с изкупуване на произведения ток от възобновяеми източници на преференциални цени. На този етап не е идентифицирана друга възможност за финансиране на мярката", обясниха експертите на Лукарски.
КЕВР: Парното ще поевтинее от 1 април. Парното ще поевтинее от 1 април, следвайки понижаването на цената на природния газ. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Светла Тодорова. Според нея част от намалението на газовата тарифа трябва да се отрази в по-ниски цени за крайните потребители на топлинна енергия, а останалата част да бъде използвана за компенсиране на топлофикациите. Макар че шефката на регулатора отказа да се ангажира с каквито и да е проценти, новината е доста добра за абонатите на топлофикациите, защото само преди месец Светла Тодорова смяташе, че поевтиняването на газа няма да се отрази на цените на парното.
Според заявлението на „Булгаргаз", което вчера беше внесено в КЕВР, новата цената на природния газ трябва да е 523,72 лв. на 1000 кубични метра (без ДДС и акциз), научи „Монитор" от източници в регулатора. Това е с 1 лев над първоначалната прогноза на държавната газова компания, която беше направена преди един месец. В проценти предлаганото от „Булгаргаз" намаление е с 13,17%.
Решението за цената на природния газ ще е много трудно, коментира енергийният комисар Димитър Димитров. От една страна има намаление на цените на алтернативните горива, но от друга страна доларът поскъпна много, а наред с това се повишава и калоричността на руския газ, посочи Димитров.
Както е известно, във формулата, по която се изчислява цената на руския газ, се вземат предвид котировките на алтернативните горива за 9 месеца назад. Курсът на долара, който „Булгаргаз" залага, като смята цената за заявлението си, е осреднен за 90 дни назад. Заради поскъпването на щатската валута, което започна след спирането на програмата за количествени облекчения, намалението на алтернативните горива може да бъде „изядено". През последните дни доларът у нас мина 1,80 лв., а в прогнозата на "Булгаргаз" беше заложен курс от 1,66 лв.
Според газови експерти обаче КЕВР може да постанови и по-голямо намаление на цената от 1 април, което като нищо може да стигне 15-20%.
Малките тютюнопроизводители искат високи субсидии още 2 години. Производителите на ориенталски тютюн настояват да се запазят поне още две години високите ставки на субсидията, която получават. Това съобщи вчера председателят на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн Арбен Мюменов, който участва в Международната конференция "Устойчивото утре на българския тютюн". Става дума за 29 000 семейства, които разчитат на този поминък, а общо в страната има 32 000 тютюнопроизводители. Договорените ставки са от 3,09 лв. за всеки килограм до 1 тон и 3 лв./кг за производство до 2 т тютюн. През тази година е изкупена цялата продукция от ориенталски тютюн. Според него трудно може да се намери алтернатива за хората, които се занимават с това производство. В момента се правят опити за отглеждане на лавандула, малини, инвестира се и в овцевъдство.
Силата на нашата страна е в ориенталския тютюн, смята председателят на Селскостопанската академия проф. Христо Бозуков. В световен мащаб се произвеждат 7 млн. тона тютюн, от които през миналата година само 147 хил. т са били от ценните ориенталски сортове. На България се падат 16-18 тона, което ни нарежда на последно място сред производителите на Балканите. Нашата стока обаче има едно съществено предимство, защото нашият тютюн е екологически най-чист. Междувременно стана ясно, че търговците ще изкупуват само тютюна, произведен от сертифицирани семена.
Това предвиждат промените в Закона за тютюна, които подготвят в момента. Предвижда се да бъде създаден регистър на тютюнопроизводителите. Те ще трябва да предоставят документ за правото да се ползват земята, бележка за употребените семена и на тази база ще могат да сключат договор с изкупуваща организация. Съществува идеята законът да бъде разделен на две, като в единия нормативен акт ще се акцентира на производството на тютюн, а в другия на тютюневите изделия.
Нелегалната търговия с тютюневи изделия се разраства в световен мащаб, предупреди проф. Франсоа ван дер Мерве, президент на Международната асоциация на тютюнопроизводителите, по време на конференцията. В момента нерегламентираният бизнес с цигари е равен по обем на пазара на големите мултинационални компании.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |