2,40 лв. за долар през 2017 година. Поскъпването на долара спрямо еврото, съответно и спрямо лева, ще продължи в следващите години - това е прогнозата, около която се обединяват все по-често световни и български анализатори. Като очакванията сега вече са това да се случва с доста по-силни темпове, отколкото се прогнозираше в края на миналата година.
Американската банка "Голдмън Сакс" преди дни излезе с доклад, според който в следващите 6 месеца еврото ще се изравни с долара. До юни се очаква единната валута да падне до 1,02 долара, а след година курсът вече да е 95 американски цента. До края на 2017 г. експертите на "Голдмън Сакс" прогнозират, че еврото ще пропадне до 80 американски цента, което би било най-ниското равнище в историята на единната валута.
Подобни са очакванията и на Дойче банк - втория най-голям валутен дилър в света. Анализаторите на германската финансова институция очакват в следващите две години еврото да поевтинее до 85 цента. Инвеститори като Джордж Саравелос и Робин Винклер също очакват спадът на еврото да продължи и в края на годината курсът му да се изравни с този на долара.
Според Самир Самана от американската "Уелс Фарго" изравняването на двете валута е "въпрос на време, а не въпрос дали ще се случи". За сравнение в петък еврото се търгуваше за 1,0530 долара, а в началото на годината прогнозите бяха, че през 2015 г. двойката евро-долар ще се движи в диапазона 1,10-1,20.
Сбъдването на прогнозите на двете големи банки би означавало, че в България той ще поскъпне до 2,40 лева. Преди това - през есента на тази година, курсът му ще е 2 лева, а през 2016 година би трябвало да е около 2,20 лева.
Анализаторите посочват и основната причина за прогнозите, които дават. А тя е в разликата в паричните политики и икономическите условия между САЩ и Европа.
В момент, в който инвеститорите очакват повишение на лихвите в САЩ по-рано от предварително прогнозираното, Европейската централна банка е на противоположния полюс. На 9 март институцията стартира обратното изкупуване на ценни книжа, което доведе до понижение на доходността на облигациите от Германия и на други големи европейски икономики.
След 7 г. бездействие и 32 млн. лева Военното НДК е за основен ремонт. Това твърди инж. Апостол Апостолов, представител на строителния консорциум РСРП, който преди 2 г. спечели обществената поръчка за тотална реконструкция на сградата.
Тогава кабинетът я отне от армията и я даде на Министерството на правосъдието за нуждите на Софийския районен съд и Софийската районна прокуратура. Мотивът бе липсата на елементарни условия за работа в старата претъпкана къща до Римската стена.
И когато магистратите вече изчисляваха дните до рязането на лентата, ремонтът бе спрян още преди да е започнал. Авторът на архитектурния проект на Военното НДК Марин Бакалов блокира издаването на разрешение за строеж с претенцията именно той, а не консорциумът, спечелил обществената поръчка, да проектира реконструкцията. 2 години отидоха в разправии кой е прав и кой не.
Буквално преди дни бе постигнат компромис с архитектурното дружество "Мактер консулт" ЕООД. Незнайно как шефът му Бакалов бе убеден да си оттегли исковете за почти 1,8 млн. лв. срещу обезщетение от 80 000 лв.
Те ще дойдат от близо 11-те млн. лв., които МС гласува в сряда за довършване на Военното НДК.
Сума от 10 млн. лв. вече бе отпускана веднъж от кабинета, но така и не бе похарчена заради липсата на разрешително за строеж.
В деня, когато МС одобри парите за реконструкцията, екип на "24 часа" провери на място в какво състояние е тъмносинята сграда на столичния булевард "Скобелев" 23. Старите софиянци помнят района от времето, когато на това място се намираше Военноисторическият музей. След като бе преместен на по-широко в източния ъгъл на Военната академия, тогавашният министър на отбраната Николай Свинаров реши на празния терен да издигне Национален армейски комплекс. Тогава армията имаше достатъчно пари - през 2004 г. за отбрана се заделяха близо 2% от БВП. А по признание на самия министър повечето средства за градежа са дошли от собствени приходи на изпълнителната агенция "Военни клубове и информация", която де факто е ръководила строителството на сградата.
Идеята на МО е била в лявата част на комплекса да съберат военните медии, главно Военния телевизионен канал, но по-голямата площ е била заделена за огромна концертна зала. Всъщност от тази зала, сравнявана със зала 1 на близкия Национален дворец на културата, идва названието Военно НДК. Другата част - хотелската, е трябвало да посреща високи гости от НАТО, за които министерството давало луди пари по "Шератон" и "Хилтън". Под двора на комплекса пък е проектиран подземен паркинг на 2 нива за над 600 коли.
Всичко вървеше по план, докато през 2008 г. току-що назначеният министър Николай Цонев спря рязко цялото строителство. И до ден днешен не стана ясно защо с лека ръка бе сложен кръст на близо 32 млн. лв. вече вложени държавни пари. Според военни за довършване на обекта са били нужни не повече от 3-4 млн. лв. Пак те свидетелстват, че само в касата на агенцията строител е имало 8 млн. лв., от които можело да се вземе за приключване на обекта.
МВФ: Трябват бързи реформи в банковия надзор. За бързи мерки за преодоляване на слабостите в банковата система призова мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в България, която приключи в края на миналата седмица. "Много от тези стъпки са вече планирани от управляващите, но може да се окаже проблем, ако има отлагане", каза ръководителят на екипа Мишел Шанън пред БНР. Препоръките на фонда са да се извърши външен преглед на банките в страната и да се подобри правната рамка, за да може правителството да разполага с инструменти за реакция при кризи като тази с Корпоративна търговска банка (КТБ). От МВФ отчитат факта, че въпреки случилото се банковата система показва устойчивост, ликвидността остава висока, а размерът на депозитите продължава да нараства.
Фондът препоръчва засилване на отчетността във финансовата система, включително по отношение на одиторите, както и даване на публичност на информация от страна на БНБ, която да намали несигурността. Трябват и активни действия, които да доведат до постепенно отписване на необслужваните кредити в банковата система и реализиране на обезпеченията по тях.
"С изтичане на мандата на управителя на БНБ (Иван Искров - бел. ред.) и предстоящия избор на нов подуправител за банковия надзор от съществено значение е навременното одобрение на лица с ясен мандат за подкрепа на силна, независима и отговорна БНБ", пише още в изявлението на МВФ след края на мисията. Същите, но по-остро изказани критики отправи към банковия надзор и Европейската комисия в доклада си от средата на февруари.
За дълга и пенсионните промени
Мисията на фонда подкрепя правителството в изпълнение на средносрочната му програма за управление на държавния дълг и бюджетния дефицит. "Нашето разбиране е, че тази програма осигурява необходимата гъвкавост, за да се обслужват предстоящите падежи на дълга, както и да се осигурят евентуалните допълнителни средства за покриване на дефицитите. Много е важно да се разбере, че тази програма е необходима за покриването на вече съществуващи задължения и съвсем малко нов дълг", посочи Мишел Шанън пред националното радио и добави, че най-важното при тази програма е, че ще позволи държавният дълг да бъде управляем и ще задържи страната в най-ниските позиции на класацията по задлъжнялост в Европа.
По отношение на пенсионната реформа виждането на МВФ е, че преместването на средства от частните фондове в Националния осигурителен институт (НОИ) e фундаментална. "Затова ние подчертахме в разговорите си с управляващите, че трябва да са сигурни, че именно това е подходящият момент за тази реформа и какъв ще е ефектът от нея, за да е ясно какво ще е отражението на тази реформа не само върху частния сектор, но и в публичния. Някои от предложенията са много иновативни и трябва да бъдат направени анализи, преди да влязат в сила", каза ръководителят на мисията.
Временните синдици в КТБ ще имат широки права. Широки права на временните синдици в КТБ, с които да завеждат искове и срещу трети лица, и правила за избор на разследваща фирма. Това са два от важните детайли, които станаха ясни около подготвяните законови промени. Освен това синдиците ще имат задължение да са прозрачни, а изготвяният от БНБ списък с имена на потенциални синдици може да стане публичен.
Текстовете ще са готови да влязат за разглеждане в парламента в понеделник и очакванията са да бъдат гласувани до края на седмицата. За да влязат в сила, ще е нужно и да има обнародване в Държавен вестник.
Синдици сменят квесторите
Фигурата на временния синдик в производство по банкова несъстоятелност е нова и се въвежда заради случая с КТБ. "Квестурата не е форма на защита на имущество при несъстоятелност. Тя е форма на управление на банка в режим, в който надзорният орган е преценил, че има необходимост. Ние отдавна не сме в хипотеза да имаме банка, тъй като надзорният орган се е произнесъл, че това не е банка. Оттук идва и необходимостта от промяна в законодателството", обясни финансовият министър Владислав Горанов след поредицата от работни срещи във ведомството му през миналата седмица.
Освен че ще въведат нова фигура в банката за периода от отнемане на лиценза й до стартирането на производство по несъстоятелност, подготвяните поправки ще дадат основание на временния синдик да предявява отменителни искове пред съда. По този начин ще бъдат атакувани стари сделки, увреждащи масата на несъстоятелността - вероятно цесиите за над 800 млн. лв. "Временният синдик ще може да завежда искове и към трети лица, ако се установи, че те са участвали в сделки, с които банката е била източвана," каза пред "Дневник" Димитър Танев от Реформаторския блок.
По повод обвинението, че са допуснали това да се случи, в петък квесторите Елена Костадинчев и Станислав Лютов публикуваха декларация, в която заявиха, че не са разглеждали цесии след 6 ноември, когато бе отнет лицензът на банката, и не са извършвали погашения на кредити чрез прихващания след 28 ноември, когато бе приета специалната законова поправка срещу този тип сделки.
С влизане в сила на промените в Закона за банковата несъстоятелност квесторите ще бъдат освободени, а на тяхно място ще бъдат назначени двама синдици. Правото да ги избере ще е на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Повече прозрачност
Списъкът на синдиците по банкова несъстоятелност ще стане публичен, за да има яснота измежду кои лица ще бъдат избрани временните синдици, съобщи депутатът от Реформаторския блок Петър Славов. В момента списъкът, изготвян от Българската народна банка (БНБ), се пази в тайна и има притеснения за качествата на лицата, от които ще зависи опазването на останалото от КТБ.
"Тъй като нямаме особени причини да се предоверяваме, на всички ни е ясно, че тук става дума за огромни интереси, предлагаме тези синдици всяка седмица да изпращат отчет на министъра на финансите, който, в случай че прецени, че те не изпълняват добросъвестно задълженията си, да може да иска тяхната смяна", каза депутатът от БСП Мая Манолова, като допълни, че левицата ще поиска синдиците в КТБ да публикуват ежеседмични доклади за работата си.
Реалната възраст за пенсиониране продължава да е по-ниска от законовата. Възможностите за ранно пенсиониране у нас далеч преди навършване на установената в закона възраст остават значителни. В резултат на това големият проблем на осигурителната система продължава да бъде ниската средна ефективна пенсионна възраст. През 2014 г. реалната средна възраст на всички нови пенсионери е била 57.6 години, при положение че според закона мъжете излизат в пенсия на 63 години и 8 месеца, а жените - три години по-рано. В предишните две години - през 2013 и 2012 г., хората у нас се пенсионираха средно на едва 56 години и 2 месеца. Това показва справка на Националния осигурителен институт.
Ниската възраст обаче не се дължи на най-масовата трета категория работещи, а основно на служителите в специалните ведомства и на хората с инвалидни пенсии. Тези проблеми все още дори не са разглеждани в дискусиите за пенсионната реформа при вицепремиера Ивайло Калфин, въпреки че разговорите трябва да приключат в края на март. Намеренията за въвеждане на минимална възраст за тези служители, както и за ограничаване на злоупотребите с инвалидните пенсии все още са само пожелания въпреки редовните критики на Брюксел.
Средната ефективна възраст за излизане в пенсия за хората от трета категория труд за м.г. е 62 години и 9 месеца, показва справката на НОИ. И мъжете, и жените от най-масовата категория обаче се пенсионират след установената в закона за тях възраст, като основната причина за това е липсата на стаж. Миналата година мъжете от трета категория са се пенсионирали средно на 64 години и 8 месеца, а жените - средно на 62 години. Това означава около година по-късно от нужната пенсионна възраст.
Ако към тях се прибавят и личните пенсии за стаж и възраст на военни, полицаи, служители на правосъдното министерство, както и пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, ефективната възраст пада на 57 години и 6 месеца. В момента служителите на МО, МВР и правосъдието са единствените, които излизат в пенсия само при 27 години осигурителен стаж, от които 18 г. специализиран. Според данни на НОИ либералният режим води до това, че средната възраст за излизане в пенсия през 2013 г. на работещите в специалните ведомства е била 50 г. и 5 месеца, през 2012 г. - 49 г. и 7 месеца, през 2011 г. - 49 г. и 4 месеца. Миналата година всяка трета новоотпусната пенсия е инвалидна, а общият брой на този вид пенсии е над 451 хиляди.
Търговете за обществени поръчки ще се провеждат по изцяло нов модел. Нов модел при провеждането на търговете може да бъде въведен с новия Закон за обществените поръчки (ЗОП), който в момента се разработва от група експерти към вицепремиера Томислав Дончев. Идеята е редът на разглеждане на предложенията да бъде коренно различен от сегашния модел. Така първо ще се отварят ценовите оферти, а след това и самите документи. Целта е по този начин да се пести време. Предложението за промяната е на Агенцията за обществените поръчки, научи в. "Сега".
Информацията за новия закон бе съобщена от министъра на икономиката Божидар Лукарски, който преди дни се срещна с австрийски инвеститори. Той коментира, че ЗОП е може би най-често променяният закон, а това създава усещане за нестабилност у бизнеса. "Надявам се да сме готови с изцяло нов закон през втората половина на 2015 г., който да не бъде променян повече", пестеливо обясни Лукарски, без да даде повече подробности.
Това е поредна инициатива за създаване на нов Закон за обществените поръчки. Преди около година кабинетът "Орешарски" започна работа по същата идея, но тя така и не бе реализирана. Тогава Агенцията за обществени поръчки отново бе започнала работа по промените, но до цялостен проект и публично обсъждане така и не се стигна. Сега ведомството на Миглена Павлова отново прави почти същите предложения. Едно от тях е създаването на органи за централизирани покупки на министерства и агенции.
Подобна идея имаше и през 2010 г., когато по предложение на финансовия министър Симеон Дянков бе създаден централен орган за обществени поръчки. Той започна да провежда процедури и да сключва рамкови споразумения с фирмите победителки, а след това всяко министерство (агенция, комисия) трябваше да се договаря с изпълнителя и да подписва контракт. Целта бе така да се сложи край на нагласените търгове и да се спестят пари, като се поръчват на едро самолетни билети, горива, канцеларски материали и др. Органът обаче се оказа не особено ефективен - част от търговете блокираха, а отделните институции започнаха да правят поръчките си самостоятелно. Затова и сегашното предложение изглежда спорно.
В новия закон ще се въведе и изцяло нов подход за оценка, при който ще се търси икономически най-изгодната оферта. През последните години изпълнението на част от поръчките се проваляше заради това, че се избираше този, който е дал най-ниска цена. Това обаче рязко понижава качеството - за да се постигне ниска цена, се пести от материали, консумативи и др.
Комисията за КТБ започва с проверка на БНБ. Временната парламентарна комисия за КТБ ще започне работата си с проверка на действията на Българската народна банка (БНБ) по казуса със затворения трезор. Сред първите лица, поканени за изслушване, ще бъде гуверньорът Иван Искров. Това съобщи пред бТВ депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова, която оглави новата комисия.
Целта е да бъдат проверени всички факти и обстоятелства, свързани с работата на държавните институции, които е трябвало да предотвратят източването на КТБ в периода от 2009 г. до 2014 г. Срокът на работа на комисията ще бъде 3 месеца.
„Започваме с БНБ, защото съгласно Закона за кредитните институции и Закона за БНБ, това е институцията, която е отговорна за надзора на банките", коментира Атанасова. Според нея обаче регулаторът не се е справил с възложените му по закон правомощия. „Защо не най-накрая да получим и оставката на гуверньора на БНБ. Надявам се, че господин Искров ще оцени също за себе си достойния начин да си тръгне от тази позиция", каза Атанасова.
Временната комисия ще се запознае и с фактите, свързани с докладите на одиторите на КТБ. Ще се анализират обстоятелствата, които са били известни на квесторите след поставянето на КТБ под особен надзор. Представители на прокуратурата и на службите за сигурност също ще бъдат изслушани. От думите на Атанасова стана ясно, че бившият шеф на ДАНС Владимир Писанчев ще е сред поканените.
Междувременно днес се очаква в парламента да бъдат внесени промените в Закона за банковата несъстоятелност. Те предвиждат на мястото на квесторите в КТБ да бъдат назначени временни синдици. Те ще имат право да атакуват в съда сделки, за които са установени нарушения. Предвижда се те да могат да завеждат искове към трети лица, ако се докаже, че са участвали в сделки, с които банката е била източвана, каза депутатът от ГЕРБ Димитър Танев. Временните синдици ще могат да изберат и външна компания, която да разследва сделките в КТБ.
БДЖ прехвърля губещи линии на общините. БДЖ иска да прехвърли на общините отговорността за съществуващите крайградски влакове, които са губещи. Ако местните управи решат, че искат влаковете да пътуват, ще поемат разходите за тях, срещу което ще получават полагащата се за съответната линия държавна субсидия, която сега се дава на БДЖ. Алтернатива за общините е да заменят влаковете с автобусни превози.
На практика така държавната фирма прехвърля на кметовете отговорността за закриване на нерентабилни линии. Транспортното министерство се опита да затвори част от тях от началото на тази година, но се отказа заради масовото недоволство на пътници и местни власти.
Схемата с прехвърлянето се предлага в 7-годишна стратегия за развитие на БДЖ, с която „Труд" разполага.
„Видахим" затваря, 314 души остават на улицата. Най-голямото предприятие във Видинско „Видахим" е на път да затвори. Днес 314 работници от дружеството ще получат заповеди за съкращение, каза директорът на местното бюро по труда Милчо Цоков.
В бюрото са получили официално уведомително писмо от ръководството на дружеството за масовите съкращения. В него е записано, че освобождаването на повече от половината от работещите във „Видахим" се налага от финансови затруднения и невъзможност фирмата да заплаща работните заплати, осигуровки и всички други разходи, уточни Цоков. В момента не работел заводът за гуми и топлоелектрическата централа на „Видахим".
От съкратените 245 са мъже, а 69 жени. От днес ще започне да тече едномесечното предизвестие за съкращението им. Сред хората, които остават на улицата, 9 души са от ръководния персонал на фирмата, 95 са квалифициран персонал, 120 са приложници, а 13 са нискоквалифициран персонал, уточняват от бюрото по труда. Ръководството на дружеството не бе открито за коментар. Последните промени налагат на НЕК ограничения за изкупуване на електроенергия от заводските централи. Вследствие на това топлоелектрическата централа на „Видахим", която е основно звено в предприятието, няма причина да работи.
Така едно от най-големите предприятия в града и в Северозападна България е на път да хлопне кепенци. В петък работници са изнасяли личните си вещи от завода. Повечето от служителите отказват да коментират предстоящите съкращения. Във фирмата работят общо 446 души. Една от причините за затварянето на „Видахим" е, че НЕК дължи на предприятието близо 19 млн. лв. и то не може да купува въглища и да плаща заплати. „Видахим" е частно дружество, което бе закупено за 1 лев с над 65 млн. лв. дългове преди години. От химически гигант по време на социализма с персонал над 8000 души то бе превърнато в развалина и поетапно бяха затворени и разграбени основните цехове на заводите. След като стана частна собственост, бе възстановена работата на ТЕЦ-а и на завода за автомобилни гуми, който произвеждаше минимални количества.
Туризмът разчита на записвания в последния момент. Покупката на пакети във възможно най-крайния срок обаче се очертава като тенденция и за някои западни пазари. Очаква се през 2015 година българският туризъм да обслужи над 7 млн. туристи и да създаде 320 000 работни места, съобщи за „Монитор" Румен Драганов, шеф на Института за анализи и оценки в туризма. От Русия вероятно ще дойдат със 160 000 човека по-малко, като една от причините за свиването на този пазар е опитът на правителството в Москва да насърчава вътрешния туризъм. Очаква се от 17,6 млн. руски туристи през това лято 8 млн. да останат в страната си, каза още експертът.
„В Албена има записани туристи от руските пазари, но се отчита забавяне", заяви ст. мениджър Красимира Стоянова, отговаряща за руски пазар в курорта. Според нея, ситуацията е динамична и този сезон основно записванията от руски пазари ще са в последната минута. „Рублата се обезцени силно и това води до несигурност у хората. От друга страна много руски туроператори фалираха през миналото лято, което неминуемо води и до по-малко туристи. Все още не са обявени и договорите с авиокомпаниите, а липсата на средства не може да гарантира плащането на аванси", обобщи ситуацията Стоянова. Все пак, подчерта тя, бизнесът в България е обнадежден, тъй като се наблюдава слабо раздвижване на пазарите. Надеждата на „Албена" е да привлече повече туристи през лятото именно от страни като Беларус и Молдова. „Голяма част от туристите от Молдова, които са почивали в Одеса, се насочват към България, защото нашите курорти предлагат оферти на цени, които са изгодни за тях. Отливът от Украйна е обясним с поевтиняването на националната валута. Според Красимира Стоянова, заради изчакването и забавянето на обявяване на летателни планове и брой седалки на по-ниско тарифните полети на авиокомпаниите, основно записванията на туристи от руски пазар ще са в последната минута. Освен това записалите се вече рускоговорещи туристи не са намалили времето на почивката си у нас, то остава между 14 и 20 дни. За да се поместят в бюджетите си, летовниците предпочитат хотели с по-ниска категория.
Албена разчита на личните контакти, които ще са и основни по време на предстоящите големи туристически изложения в Русия. „Надяваме се да успеем да привлечем гости, защото конкуренцията е голяма. Турция освен, че обяви, че дава визи при влизането в страната, вече от седмица-две държавата обяви и банки, които конвертират на място рублата към турската лира, и така почивката на туристите им излиза по-евтина", каза Стоянова.
Язовир „Искър" е на 10 см от преливане. В подобно състояние е и водното огледало на ВЕЦ „Пасарел". За опасността предупреди зам.-директорът на „Югозападно държавно предприятие" инж. Василий Маринковски, цитиран от бТВ. Започнало е спешно почистване на речното корито на река Искър.
Маринковски подчерта, че това трябва да се извърши по най-бързия начин, тъй като евентуалното преливане ще постави в риск голям брой жители в района и голяма инфраструктура. По думите му почистването трябва да приключи до три дни.
Той подчерта, че не може да се каже, че състоянието на коритото е лошо. Според него се прави всичко необходимо и от предприятието, и от Столичната община. „На 13 март оперативният щаб е обходил цялото трасе.
По време на първия оглед като опасност са определени между 600-800 дървета. Сега, когато обикаляме подробно по маршрута, те наистина са малко повече", допълни Маринковски. За разчистването на реката са ангажирани работници от териториалните поделения на „Югозападно държавно предприятие".
Строителството загърбва кризата. 25 процента ръст на новите сгради в София извадиха строителството от кризата.
Според посредниците на пазара това е сигурен знак за оттласкване от дъното, който ще увеличи продажбите с поне 10 процента до края на тази година, съобщи News 7.
По данни на националната статистика през миналата година в София са започнати 185 сгради. За първи път от началото на кризата разгърнатата площ в тях се увеличава, при това близо 2 пъти спрямо 2013 г. Най-евтини са имотите „на зелено" Цените им вървят между 600 и 800 евро за квадрат в зависимост от района.
Именно по-ниските цени „на зелено" увеличават и интереса на купувачите към тях. Сега няма предварително плащане към строителя, както преди кризата от 2009 година, а имотът се купува на етапи, след завършване на определена част от него.
По данни на брокери се наблюдава и ръст на търсенето на луксозни имоти. Тузарите напоследък предпочитат 2-стайни и 3-стайни жилища. Дизайнерски апартаменти се търсят и под наем, а сред най-предпочитаните райони е квартал „Лозенец".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |