Източник: www.darikfinance.bg
Задълженията на НЕК към 31 декември миналата година са 3.4 милиарда лева, като от тях компанията дължи на производителите 1.2 милиарда лева. Само на двата американски теца НЕК дължи 680 милиона лева, това съобщи пред "Сега" министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Този дефицит се генерира основно от разходи за изкупуването на ток по преференциални цени от топлофикациите, заводските централи, ВЕИ и американските тецове - "AES Гълъбово" и "Контур Глобал Марица Изток-3". Тези цени са по-високи от цените, на които НЕК продава електрическата енергия на регулирания пазар.
Другата причина за дълга са невъзстановени инвестиционни разходи. Става дума за 2.7 млрд. лв., налети в резултат на политически решения, без да е ясен икономическият ефект. Това са вецовете "Белене" и "Цанков камък".
След като НЕК не може да погасява дълговете си към двата теца, те от своя страна не могат да плащат на "Мини Марица-изток" и се получава един омагьосан кръг. Тецовете дължат на мините около 170 милиона лева, които мините не могат да получат.
Петкова поясни, че се обмисля варианта да се потърси такъв свеж финансов ресурс, за запълване на дефицита в енергетиката. Това обаче трябва да се случи единствено и само след като реформите в Закона за енергетиката, дадат резултат.
Трябва да се приключат и преговорите с американските тецове, за да може да свием дупката в НЕК и да има гаранция, че дружеството повече няма да генерира такъв дефицит.
Едва тогава трябва да се мисли за кредит, който да се използва за погасяване на старите задължения, смята Петкова.
Според нея либерализацията на пазара на електроенергия е един от основните приоритети на правителството. Със свободния пазар ще се решат голяма част от проблемите в сектора. За да стане факт либерализацията обаче, са нужни няколко условия.
Първото и най-важното е Българската независима енергийна борса да има лиценз. През декември КЕВР ѝ връчи лиценз, така че първото изискване е налице. В момента се избира платформа как свободният пазар да се случи на практика. Работи се по различни варианти. В Румъния например либерализацията на пазара на ток е факт от 3 години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |