Не съм съгласна с констатацията, че държавата не е виновна за „Видахим". Предизвестената смърт на "Видахим" започна много отдавна. Това каза в интервю за БНР финансовият експерт на КТ „Подкрепа" Мика Зайкова.
Според нея, правителството на ОДС със „своята разбойническа приватизация" е допринесло за това състояние на завода сега. „Държавата не е от вчера и не е от поправките в Закона за енергетиката. Държавата е от началото на промените, а те бяха ужасяващи. Вместо завода да се продаде на инвеститор от бранша, който беше кандидат, те си го продадоха на хора, които ще им дадат рушвети. Казвам го направо", подчерта Зайкова.
Тя не скри възмущението си, че министърът на икономиката Теменужка Петкова е започнала да прилага промените в Закона за енергетиката от най-бедната област, от най-бедния град, от най-бедната фирма. Според Зайкова, НЕК наистина е в лошо състояние, но за нейното оздравяване е „по-разумно да се започне от фотоволтаиците и централите от комплекса „Марица - Изток", чиято електроенергия се изкупува на в пъти по-високи цени".
По думите на икономист, електричеството от ТЕЦ във „Видахим" постъпва в микса. „Само че ние продаваме евтиния ток от „Козлодуй" навън, а другия, който е малко по-скъп, го продаваме тук. Не е този начинът", посочи Зайкова.
Тя прогнозира, че ако над 300 работници бъдат съкратени от „Видахим", те по никакъв начин няма да могат да си намерят работа, тъй като в бюрата по труда в региона има регистрирани над 4000 безработни. От тях 120 са специалисти химици и технолози с висше образование. По думите на Зайкова, произвежданите в завода гуми са били абсолютно конкурентоспособни на големите търговски марки по света.
„Най-малко като численост са нискоквалифицираните работници, те са само 13 души. Всички останали са висококвалифицирани. Работата е там, че никой не иска да разрови вътре в цялата каша и да видим как да възстановим производството, а не да търсим на хората работа с метли и кофи", коментира Зайкова. Според нея, реалният сектор у нас е със затихващи функции и трябва да се даде възможност на бизнеса да развива дейности, включително със стимули.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |