Бедствието глътна 8 млн. Иска още 24. За над 8,6 млн. лв. са установените до момента щети от снежното бедствие в областите Смолян и Кърджали. Това стана ясно на вчерашното правителствено заседание, на което бяха поканени и кметовете на двата областни града Николай Мелемов и Хасан Азис.
6,4 млн. лв. са щетите в Смолянско, 2,4 млн. лв. - за област Кърджали. За разчистване на свлачища пък са нужни 24 млн. лв., обясни регионалният министър Лиляна Павлова.
Веднага след заседанието на МС бе свикана и комисията по бедствия, която да разгледа исканията за компенсация на разходи и щети заради преспите, отново с участието на 2-мата кметове.
"Сумите набъбват като великденски козунак - от понеделник, вторник, сряда до петък с милиони ми се вдигат разходите", обобщи при изслушването на двамата кметове премиерът Бойко Борисов. Въпреки това той наредил проблемът с компенсиране на щетите да бъде решен до следващия понеделник.
"Владислав Горанов постоянно ми пише есемеси: Моля ти се, не ми харчете парите, нямам", обясни още премиерът Бойко Борисов на заседанието.
558 хил. лв. отпусна вчера Министерският съвет за оборудване на военните хеликоптери за спасителни акции. "Описал съм точка по точка какво трябва да се вземе - носилки, кошове, спасителни лодки и пр.", обясни Борисов на министрите.
600 хил. лв. компенсации за умрелите при бедствието 1800 животни ще плати фонд "Земеделие", обясни министър Десислава Танева. Помощта ще е 1000 лв. за говедо и 160 лв. за овца и ще се плаща 24 часа след подаване на искане от стопаните.
По 3000 лв. награда на лекарите Филиз Абидин-Ахмет, Гюлай Хамид и Дафинка Сейменова, които оказаха спасяваща помощ на бебета и родилка, извървявайки километри в преспите, им връчи лично вчера Борисов.
9 села в Смолянска област са без електричество вече 13-и ден, съобщи междувременно Адриян Петров, зам. областен управител. Все още няма и достъп до тях. Срокът, който премиерът постави на среща с кметовете и местната власт в Смолян, бе вторник, като обеща по жица или от генератори да светне във всяко село. Продължава и проблемът със свлачищата.
Масово нарушават забраната за пушене в заведенията. Забраната за пушене в заведенията се нарушава масово в София, установи проверка на "24 часа".
Търговци по преки на централни улици се възползват от по-закътаното си местоположение и така смазват конкуренцията на спазващите закона. В крайните квартали пък почти няма кафене или ресторант, което да не позволява пушенето на закрито, въпреки закона.
Още с отварянето на вратата в заведение в пряка на площад "Петко Славейков" ни прави впечатление, че никой не дими. Притеснено питаме посрещащата ни хостеса: "Извинете, тук пуши ли се"? Тя отговаря с усмивка: "Да, но на втория етаж, за да можем да реагираме при проверка". Настанява ни на маса при пушачите и праща сервитьорка да ни вземе поръчката. Тя носи и чашка с мокра салфетка в нея. "Тук може да си тръскате", съветва ни тя и оставя "пепелника" в средата на масата. През следващите 2 часа го запълваме изцяло с фасове, но никой не идва да смени чашката. Плащаме сметката и на излизане хостесата ни пожелава: "И да се върнете пак".
Продължаваме тура си в друго заведение, този път в пряка на "Солунска". Тук също с влизането установяваме, че не се пуши. Оказва се, че сме се заблудили. Има къде да се дими, но е в по-задна стая, маскирана като градина, но заобиколена отвсякъде със стени. С изването си сервитьорката пита: "Извинете, а вие пушите ли". Отговаряме утвърдително и след няма и 2 минути тя се връща.
Вместо пепелник ни дава метално канче, в което е сложила няколко бучки лед.
Тук обаче момичето следи то да не се напълни и след само два фаса го сменя, но не с ново канче. Този път получаваме чаша за кафе, отново пълна с лед. За следващия час и половина разбираме, че в заведението няма определени съдове за тръскане на пепелта. На масата ни се изредиха няколко вида чаши, като накрая ни донесоха и стар, захабен пепелник.
Влизаме и в трето заведение в подлеза, свързващ Министерския съвет и президентството. Около 8 ч вечерта е и попадаме на моноспектакъл. Никой не пуши, затова и ние не палим. След края на представлението обаче излизаме навън за по цигара. "Момчета, елате вътре. Решетките на подлеза вече са затворени и може да пушите в заведението", казва ни човек от персонала. Носи и пепелник и скоро цялото място се задимява.
Продължаваме тура си в столичния кв. "Красна поляна". Влизаме в заведение на бул "Никола Мушанов" по средата на деня.
Синдиците в КТБ ще могат да поискат отмяна на всички прихващания. Временните синдици в КТБ може да оспорят всички прихващания на вземания срещу дълг между две различни страни, извършени след поставянето на банката под специален надзор. Ако това стане принцип, под въпрос ще са стотици подобни сделки, осчетоводени от квесторите, назначени от БНБ след 20 юни 2014 г. По данни на квесторите от тогава до края на годината са осчетоводени общо 668 искания за цесии и изявления за прихващания на стойност 848.4 млн. лв.
Вчера депутатите приеха окончателно поредните извънредни изменения в закона за банковата несъстоятелност заради отнемането на лиценза на КТБ. Въпреки демонстрирания политически консенсус от всички парти без "Атака" гласуването мина при слаб интерес, като подкрепата по отделните текстове не надхвърли 100 гласа.
Както "Сега" писа, промените в закона дават възможност за назначаване на временни синдици, които да поемат управлението на банката вместо квесторите до откриване на производство по несъстоятелност и назначаване на редовни синдици. Те ще имат много широки правомощия и ще могат да атакуват пред съда извършените прихващания на вземания срещу дълг след поставянето на банката под специален надзор. Те ще имат право да искат и връщане на имущество на банката, попаднало в ръцете на трети лица, ако това е станало при съмнително ниски насрещни задължения и ако имуществото или парите са били апортирани в капитала му.
И вчера политиците се въздържаха от коментари по самите текстове. Те вече бяха оспорени от мажоритарния собственик в КТБ "Бромак" като противоречащи на конституцията, на българското и на европейското право. От разяснения в кулоарите на НС обаче стана ясно, че може да се стигне до отмяна на абсолютно всички прихващания, по които кредиторът и депозантът са различни лица. "Аз считам, че временните синдици следва да заведат отменителни искове срещу всички тези прихващания, извършени между различни юридически лица, така че производството по несъстоятелност да започне на чисто", коментира шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова. Според нея самото решение на БНБ за поставяне на банката под специален надзор е достатъчно основание за завеждане на подобни искове. С това решение дейността на банката е ограничена и й е забранено да прави каквото и да било съгласно банковия лиценз, допълни Стоянова. Това тълкуване обаче не следва от самите текстове на закона и не е ясно дали временните синдици ще постъпят така, или ще действат избирателно, а самата Стоянова призна, че сред юристите има различни тълкувания.
Държавата ще поеме здравните вноски на още една социална група. Въпреки че държавата осигурява здравно над половината население, за което дава нищожна част от общия бюджет от здравни вноски, министър Петър Москов обеща хазната да поеме осигуряването на още една група граждани - "непопадащи в социалните мрежи на държавата, но имащи усещането, че са социално слаби". Все още не е ясно кои по-точно ще са тези граждани, нито как това би се отразило на бюджета на касата, тъй като по закон държавата плаща минимални суми за осигурените от нея - 4% от минималния осигурителен доход.
"Ако сте социално слаб, за да започне държавата да ви покрива здравните осигуровки, трябва да отговаряте на много изисквания. Нека да кажем, че здравноосигурени през държавата са пенсионерите, децата, студентите, войниците, хората с право на помощи за отопление. Ако вие не попадате в някоя от тези социални мрежи, но имате усещането, че сте социално слаб и не можете да плащате здравните си вноски, сме предвидили механизъм, по който вие да предявите нуждата в индивидуална социална анкета и ако това се докаже, държавата ще поеме вашето здравно осигуряване. Но това означава да се докаже, че вие сте регистриран на трудовата борса и не сте отказал работа, че нямате купища имоти, че не сте извършвали трансакция с тези имоти и много други неща", обясни Москов. Той дори обяви, че промяната е записана в промените на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), предложени от МЗ, които в момента се гледат на първо четене в парламента. Във внесения от НС проект обаче подобен текст няма.
Понастоящем 9 категории лица се осигуряват за здраве с пари от бюджета - деца, студенти, пенсионери, бедни, на социално подпомагане, полицаи, военни, служители на държавната администрация, работещи в системата на правосъдието. Те са над 4 милиона души и за тази година за тях държавата ще плати 978 млн. лв., тъй като пенсионерите, бедните и децата се осигуряват върху половината от минималния осигурителен доход от 420 лв. За сравнение: 2 млн. работещи и работодателите им ще внесат малко над 2 млрд. лв.
Грант от 240 млн. евро за инвестиции в компании през 2015 г. През тази година бизнесът ще може да кандидатства по три от схемите на вече одобрената от Брюксел оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Бюджетът по тях е 240 млн. евро при общо 1.39 млрд. евро за цялата програма. Средствата ще са за проекти за купуване на нови машини и оборудване, за иновации и подобряване на енергийната ефективност.
За още производство
До края на март трябва да започне първата схема по програмата - "Подобряване на производствения капацитет на малките и средните предприятия". Тя е с бюджет 150 млн. евро и ще има общо три приема през годината, стана ясно по време на пресконференция на министъра на икономиката Божидар Лукарски за представяне на програмата. Ще се финансират инвестиции в нови машини, съоръжения и технологии, покупка на компютърно оборудване, софтуерни приложения за управление на производствения процес и др. Минималният размер на един проект е 100 хил. лева, а максималният - един милион лева.
Безвъзмездното финансиране е между 35-70% в зависимост от категорията на компанията и мястото на изпълнението на проекта. Фирмите в Югозападния регион, който включва областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София, ще получат по-нисък процент на безвъзмездната помощ - до 25% за големи предприятия, до 35% за средни и до 45% за микро- и малки. Причината е в политиката на Брюксел за по-голяма подкрепа на по-слабо развити региони, сред които не е Югозападният. За останалите пет района на планиране условията остават същите, както при програма "Конкурентоспособност 2007 - 2013": до 50% грант за големи фирми (с над 250 души, оборот над 97.5 млн. лв. или активи над 84 млн. лв.) , до 60% - за средни, и до 70% - за микро- и малки.
Разработени са и са одобрени от Комитета по наблюдение критериите и методологията за подбор на проекти по процедурата. В момента се подготвят насоките за кандидатстване и пакетът документи към тях, като ще се публикуват и за обществено обсъждане. Макар че остава малко време, от екипа твърдят, че ще успеят да са готови до края на месеца и да започне приемът на документи. Отсега е известно, че големи компании няма да могат да кандидатстват по тази схема.
Иновации и енергийна ефективност
"Подкрепа за иновации в предприятията" е втората схема, по която е предвидено да се набират проектопредложения през тази година. Тя ще стартира през септември с бюджет от 40 млн. евро и по нея ще могат да кандидатстват и големи предприятия, уточни Людмила Тозева, началник отдел "Програмиране" в Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност". Минималният размер за един проект е 100 хил. лв., а максималният - 500 хил. лв. Безвъзмездната подкрепа ще е между 35-85% в зависимост от категорията на предприятията и вида на финансираната дейност.
През декември се очаква да бъде обявен прием на проектни предложения и по схемата "Енергийна ефективност в малките и средните предприятия" по програма "Иновации и конкурентоспособност". Процедурата е с бюджет 50 млн. евро. Безвъзмездното финансиране е между 35% и 70%, минималният размер на един проект е 50 хил. лева, а и максималният - 1.5 млн. лева.
Антимонополната комисия отхвръли всички жалби по строежа на "Хемус". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалбата на строителната компания "Щрабаг" срещу тръжната процедура за дострояването на магистрала "Хемус". Всички възражения на фирмата - за неосигурено финансиране, ограничителни условия и включване на дейности, които не могат да са обект на поръчката - археологическите проучвания например, са отхвърлени от антимополната комисия. Това означава, че сега решението на комисията може да отиде във Върховния административен съд, каквито индикации има. Ако и магистратите не видят проблем, до няколко месеца търгът може да продължи на следващия етап - прием на оферти. Обратното означава пренаписване на условията на обществената поръчка. Тя е сред най-големите за годината - с прогнозна стойност от 434 млн. лв. без ДДС.
Националният археологически институт с музей към БАН (НАИМ-БАН) също атакува процедурата пред КЗК заради археологическите проучвания, но на 10 март оттегли жалбата си. Ден по-късно КЗК се произнася в полза на възложителя. "Щрабаг" и НАИМ трябва да заплатят на Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) по 500 лв. разноски.
Проектът
Процедурата се движи от Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти", създадена за реализацията на магистрали и други големи проекти. Тя е разделена на две обособени позиции и засяга изпълнението на две отсечки от "Хемус", обединени в етап 1 от дострояването на аутобана София - Варна. Отсечките са с дължина 23 и 36 километра и след изграждането им магистралата ще стига до разклона за Плевен и Ловеч.
Автомагистрала "Хемус" ще свързва София с Варна и ще дублира първокласните пътища Е70 от Варна до Шумен, Е772 от Шумен до Ябланица и Е83 от Ябланица до София. Към момента в експлоатация са участъците София - Ябланица и с. Белокопитово - Варна с дължина около 170 км. За доизграждане остават 252 километра, разделени на три етапа.
Финансирането
Прогнозната цена е 434 млн. лева без ДДС и в действителност към този момент за поръчката няма осигурено финансиране. Пред КЗК инфраструктурната компания е заявила, че има указания от управляващия орган на програма "Транспорт" да придвижи проекта, а яснота за финансирането щяло да има най-рано през лятото. Компанията искала да има избран изпълнител дотогава, така че строежът да започне веднага. Което пък е добре дошло за ГЕРБ преди местните избори през есента на тази година.
"Успоредно с това Министерството на регионалното развитие и благоустройството води преговори с Европейската инвестиционна банка за осигуряване на мостово финансиране, което да бъде използвано, в случай че средствата по програма "Транспорт" се забавят", посочват от НСКИП.
30% от полицаите зад бюро отиват срещу бандитите. Новата Главна дирекция "Национална полиция", съставена от сливането на криминалната и охранителната полиция, ще бъде свита с една трета. Хората, работели досега предимно в администрацията, няма да бъдат съкратени. Те ще бъдат пренасочени към областните дирекции на МВР и районните управления в страната, за да бъдат на "първа линия" в борбата с престъпността. Това съобщи вчера новият главен секретар на МВР Георги Костов, назначен с указ на президента на 11 март т.г.
"Както се казва - по-малко вождове, повече индианци. Ще бъде извършена една редукция в националната полиция", каза Костов. Той си е поставил за цел да подобри максимално организацията на работа във вътрешното министерство. "По-ефективна работа и по-ефективно използване на хората. По-малко хора ще стоят безцелно по кабинетите, повече ще са по улицата", обяви главният секретар. Той добави, че Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), която бе върната от ДАНС в МВР, вече работи. Щатът й е около 700 души и вече е запълнен. Георги Костов отбеляза, че една от основните задачи на антимафиотите е борбата с "престъпниците с бели якички" - контрабандата, ДДС измамите и финансово-кредитната система. "Освен с организираната престъпност не на последно място е и противодействието на корупцията. Не можем да подценим и контратероризма", каза Костов. Главният секретар смята, че старата ГДБОП не е имала негативен имидж. "Много внимателно трябва да се разграничават професионалните от политическите интерпретации по темата. Във вторите не би следвало и нямам желание да влизам", каза Костов.
Той не се нае да коментира дали в МВР ще има нова проверка по случая "Лясковец", при който бе убит командос от СОБТ. Според него "очевидно има грешки" при акцията. Главният секретар припомни, че и двете проверки са изпратени в прокуратурата, но все още няма информация какви са резултатите.
Георги Костов обяви, че жандармерията ще продължава да участва в акции срещу битовата престъпност по малките населени места. И допълни, че според данните за миналата година тя е спаднала с около 10 процента. "Не трябва обаче да се успокояваме от този факт", каза главният секретар. Най-голям проблем в борбата с престъпността имало във Варненския регион.
Костов бе категоричен, че в МВР периодично се извършват атестации на всеки ръководител и ако не са постигнати резултати в работата, им те ще се разделят с постовете си. Вчера стана ясно, че шефът на "Пътна полиция" Антон Антонов е подал рапорт за напускане по собствено желание.
Инвеститори от ЕС купуват Виваком. Група инвеститори от Европейския съюз купуват мажоритарния дял във "Виваком", съобщава БГНЕС.
Групата LIC33 ще придобие мажоритарния дял на "Виваком" и други водещи компании в страната ни, се казва в съобщение на компанията.
Предишният собственик на телекома е продал активите си срещу ангажимента от страна на инвеститора да рефинансира всички дългове, които се оценяват на около 900 милиона евро. LIC33 вече полагат усилия за преструктуриране на компанията, за да бъде стабилизирана.
Групата LIC33 включва инвеститори от ЕС, които се специализират в работата на нововъзникващите пазари и с изпаднали в затруднено положение компании.
Компенсация „пропуснат турист" искаме от Брюксел. Да се търсят от Брюксел компенсации за отлива на туристи, поискаха вчера представители на туристическия бранш по време на заседание на икономическата комисия в парламента, на което бяха поканени, за да обсъдят проблемите пред летния туристически сезон. Щетите, които понася нашата страна във връзка с икономическите санкции, наложени от ЕС на Русия, не са свързани само с туризма, но и много други отрасли, които са обвързани с този бранш, каза Ивелина Грозева, финансов директор на „Албена". Компенсации за понесените загуби от руското хранително ембарго получават в момента производителите на храни и земеделски стоки, а при кризата в Сърбия преди години гръцкият туристически бранш е бил обезщетен от Европейската комисия за пропуснатите ползи.
За да се справим с тежката криза, която грози туризма, е необходимо да се въведат многократни тригодишни визи за рускоговорящите туристи, каза Благой Рагин, шеф на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Сега гостите ни от Русия, които са почивали през миналата година в нашата страна, получават еднократна виза, а собствениците на имоти получават тапия за влизане у нас в рамките на три години, уточниха от Министерството на външните работи. В момента се водят преговори за премахване на визовия режим за украинците, което ще облекчи максимално гостите ни от Киев, които досега традиционно са почивали на Крим и Одеска област, но през тази година това няма да бъде възможно. В резултат на подобно облекчение през миналата година туристите от Молдова у нас са се увеличили с 40 на сто.
Да се въведе повече ред в курортите и държавата да има в тях по-активна роля, настояват от Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Поне още сто полицаи да има в комплекса, поиска Веселин Налбантов, зам.-председател на съюза. Той призова също така да се премахне барачната търговия, която се вихри по улиците, както и да се вземат мерки за продажбата на тонове месо по сергиите в Слънчев бряг.
Да не вещаем апокалиптични картини, апелира от своя страна министърът на туризма Николина Ангелкова. Въпреки че през април ще има по-ясна картина за летните записвания, тя представи разчетите на ведомството, които сочат, че спадът от руския и украинския пазар ще бъде между 30 и 40 на сто, но за сметка на това у нас се очаква до 10% ръст на туристите от Германия, около 40 на сто повече гости от Литва, Латвия и Молдова, поне 5% ръст от Сърбия и още толкова от Македония. В министерството се работи активно за чартърна програма, която ще действа в крилата на сезона от 2016 година, след като получим одобрение от Брюксел.
Синдиците ровят кухите фирми на Цветан Василев. Синдиците, които трябва да влязат в КТБ, ще проверяват и кухите фирми, свързани с Цветан Василев, които са били щедро кредитирани от трезора без насреща да са давани реални обезпечения. Това стана възможно, след като вчера 88 депутати от всички парламентарни групи без АБВ и „Атака" подкрепиха окончателните поправки в Закона за банковата несъстоятелност, с които се дава възможност в КТБ да влязат двама временни синдици преди стартиране на процедура по несъстоятелност. Нито един законотворец не застана против промените.
С тях се цели опазване на имуществото на трезора, за което вече стана ясно, че се е стопило с над 800 млн. лв., като назначените от БНБ квестори ще бъдат заменени със синдици. Депутатите от АБВ обаче въобще не взеха участие в разглеждането и гласуването на поправките, а представителите на „Атака" се въздържаха. Само един избраник на БСП - Димитър Димитров, не подкрепи промените и даде вот като хората на Волен Сидеров.
„Гласуването на парламента спира разграбването на КТБ и гарантира, че държавата ще си върне парите", написа след приемането на поправките премиерът Бойко Борисов във Фейсбук. Той благодари на парламентарните групи, които подкрепиха промените, за „държавническото и отговорно решение". Премиерът изтъкна, че синдикът ще може да внася отменителни искове, с които да разваля сключени преди отнемането на лиценза сделки по прихващания от датата на поставяне на банката под специален надзор.
Както „Монитор" писа, новите законодателни текстове позволяват още на бъдещите синдици да опазват, попълват, управляват и издирват имуществото на банката, да отправят искане за разваляне на сделки, да наемат компания с международен опит в разследването на банкови фалити.
Работата им ще се следи под лупа като всяка седмица ще се публикуват отчети за дейността им, а при съмнения за недобросъвестни действия финансовият министър ще може да поиска отстраняването им.
Предвид предварително постигнатото съгласие по текстовете, дебатите в пленарната зала като цяло преминаха в дух на консенсус. Искри прехвърчаха само между ПФ и „Атака", но след призива на председателстващия заседанието Димитър Главчев от ГЕРБ „да не се връщат към краставицата", разискванията пак преминаха по същество.
Тръгва хайка за екскурзоводи менте. Инспектори ще дебнат за фалшиви екскурзоводи, които мамят туристите, и ще налагат солени глоби.
Това планират от бранша на екскурзоводите и Министерството на туризма. „От бранша настояват и за туристическа полиция. За нас приоритет е да се гарантира сигурността на туристите.
Дали обаче ще може да се създаде подобен орган, зависи от МВР", обясниха пред „Новинар" от туристическото министерство. Оттам допълниха, че в момента се изготвя наредба, която да регламентира именно дейността на екскурзоводите, тъй като има много неквалифицирани хора, които упражняват тази дейност.
„Искаме да се създаде туристическа полиция, която да следи за незаконна дейност в бранша", обясни председателят на управителния съвет на Асоциацията на екскурзоводите в България Николай Миндов. По думите му основната причина е, че има много екскурзоводи менте. „Във Франция, Турция и Гърция вече съществува такъв орган, който следи за нерегламентирана дейност и налага глоби", допълни Миндов.
Колегите му от Варна също настояха да се създаде звено, което да следи туроператорската и екскурзоводската дейност. Според представители на бранша създаването на туристически инспекторат вместо туристическа полиция също би било решение на проблема.
Контролният орган може да включва представител на ресорното министерство, Комисията за защита на потребителите, на полицията и по един туроператор и екскурзовод, уточниха от съюза на екскурзоводите у нас.
В средата на миналия месец министър Николина Ангелкова обсъди проблема с фалшивите екскурзоводи и със Светия синод. Свещениците алармираха, че често гидовете поднасят грешна информация за храмовете или манастирите, с което заблуждават туристите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |