Квесторите на КТБ поискаха масово фалити за длъжници. За последния месец квесторите на затворената Корпоративна търговска банка (КТБ) са поискали несъстоятелност на 24 дружества кредитополучатели с общо задължения към институцията за над 860 млн. лв. Това става ясно от справка в Информационната система за производство по несъстоятелност към правосъдното министерство (виж таблицата). Особена активизация се наблюдава след 11 март, когато премиерът Бойко Борисов обяви, че активите на КТБ се разграбват и поиска назначаване на временен синдик.
Освен делата квесторите са действали по учредяването на допълнителни обезпечения по отпускани от КТБ кредити, каза източник от банката. Има и случаи, които са свързани с по-големи съдебни разноски, и затова квесторите са се въздържали от действия, тъй като за разлика от синдиците те не са освободени от съдебни такси, което означава, че може скоро да има и още заведени производства. Това обаче вероятно ще е работа на временните синдици, тъй като след експресно приетите законови промени през миналата седмица се очаква те да бъдат избрани до дни, с което квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчев ще бъдат освободени след девет месеца престой начело на банката.
Масово несъстоятелни
Само за миналата седмица от 16 до 21 март КТБ е поискала несъстоятелност на 16 дружества със задължения за общо над 600 млн. лв. Активизацията започва още в края на февруари, като оттогава допреди изказването на Бойко Борисов и последвалата законотворческа активност са започнати дела срещу пет дружества. Допреди това от затварянето на КТБ на 20 юни 2014 г. насам има едва два иска за несъстоятелност, заведени от банката - срещу "Алфа кепитъл" (единия от акционерите в "Петрол") и "РНК България" (бившия "Маккап холдинг").
Офанзивата на квесторите изглежда мащабна, като се има предвид, че от докладите за оценка на активите на КТБ на трите независими одиторски компании стана ясно, че огромна част от кредитния портфейл за над 5 млрд. лв. е концентрирана в едва 137 кредитополучателя. Това означава, че поисканите сега ударно несъстоятелности на 24 дружества представляват 17.5% от тези ключови длъжници. Ако се съпостави със списъка на кредитополучателите на КТБ (който беше публикуван от "Капитал" и досега достоверността му не е опровергана), като сума тези дружества правят малко над 16% от целия кредитен портфейл преди начисляването на обезценките при отнемането на лиценза на банката.
Източник от банката казва, че от отнемането на лиценза й през ноември досега са предприети мерки срещу повече от 100 кредитополучателя, като в 70% от случаите става въпрос за предсрочно изискуеми кредити. Отделно от януари досега квесторите са се задействали срещу 40 кредитополучателя (30% от големите), които имат да връщат суми в особено големи размери. Срещу тях са предприемани и други правни мерки освен искове за несъстоятелност, твърди източникът.
Брюксел обвини БЕХ в злоупотреба с господстващо положение на газовия пазар. Демонстрираната от известно време отзивчивост от Европейската комисия (ЕК) към газовите проекти на България, които ще бъдат финансирани с евросредства, сякаш остави на заден план съществуващите проблеми на вътрешния газов пазар.
В понеделник ЕК обаче припомни, че липсата на интерконекторни връзки далеч не е единственият пропуск на България по отношение на газовата инфраструктура. Така срещу Български енергиен холдинг (БЕХ) беше открит втори етап от наказателната процедура, започнала през 2013 г., за злоупотреба с господстващо положение на пазарите на доставка на газ в България. Брюксел информира БЕХ за предварителното си становище, че холдингът може да е нарушил антитръстовите правила на ЕС чрез възпрепятстване на конкуренти да получат достъп до преносната газова мрежа, до газовото хранилище в Чирен, както и до инфраструктура за внос на природен газ. Възраженията са изпратени също така и до дъщерните дружества на БЕХ - доставчика на газ "Булгаргаз" и оператора на газовата инфраструктура "Булгартрансгаз".
От Българския енергиен холдинг заявиха, че ще се запознаят със съдържанието на възраженията и ще предприемат в срок всички възможни към настоящия момент действия за изготвяне на мотивиран отговор по отношение на притесненията на Европейската комисия.
Опасенията на ЕК
Опасенията на комисията са свързани с това, че двете дружества вероятно възпрепятстват конкурентите да получат достъп до газовата инфраструктура, която им е необходима, за да се конкурират успешно на пазара на газ в България. "На този етап комисията има опасения, че БЕХ и неговите дъщерни дружества са отказвали на конкурентите си достъп до газопреносната мрежа и до съоръжението за съхранение на газ и са резервирали капацитет, който не им е необходим по газопровода за внос", пише в съобщението на комисията. Според предварителната констатация на ЕК тези практики вероятно представляват злоупотреба с господстващото положение на БЕХ.
Наказателната процедура срещу БЕХ и дъщерните й компании беше образувана заради жалба от 2010 г. на газоразпределителното дружество "Овергаз инк", след като "Булгартрансгаз" му отказва достъп до преносната мрежа, без да посочва конкретни аргументи. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обаче не излезе с предписания към държавната компания, с което проблемът стигна до Брюксел. Безуспешни опити да стъпи на българския газов пазар са правени и от гръцката DEPA.
Основният мотив на двете държавни дружества да отказват достъп е, че транзитната мрежа е напълно резервирана от "Газпром" и "Булгаргаз". На практика обаче причината да не се допускат конкуренти на "Булгаргаз" е, че пазарният дял на дружеството ще намалее драстично (в момента той е около 85%) и в крайна сметка единствените клиенти, които останат при него, ще са неплатежоспособните топлофикации.
Премахване на бариерите
Комисарят на ЕС, отговарящ за политиката на конкуренция, Маргрете Вестегер коментира процедурата срещу БЕХ, като заяви, че "антитръстовите правила на ЕС са важен инструмент за допринасяне за енергийния съюз. Трябва да премахнем бариерите, за да могат гражданите и бизнесът на ЕС да се ползват от по-конкурентни цени на енергията и сигурност на доставките. За да се конкурират на българските пазари на доставка на газ, предприятията се нуждаят от достъп до газовата инфраструктура на БЕХ. Комисията трябва да се увери, че се предоставя равноправен достъп".
Доходите от лихви по депозити паднаха до рекордно ниски нива. Лихвите по депозитите у нас са паднали до рекордно ниски нива през февруари. Средната доходност по тримесечните влогове вече е под 0.9% на годишна база. Това сочи последният анализ на финансовия портал "Моите пари". Само за година индексът на лихвените нива по влоговете се е свил с около 65%. Финансовият портал изчислява чистия доход от депозитите, след като се приспадне данък лихва. Точно преди година - през февруари 2014 г., печалбата и по левовите, и по евровите влогове е била над 2.30%.
През февруари средната доходност от депозитите в евро е паднала до 0.8%, докато през януари е била 0.97%. Индексът по левовите влогове през миналия месец е 0.88 % при 1% през януари. Според анализа 11 от банките у нас са свалили допълнително лихвите по влоговете си през февруари. Тенденцията на спадане на доходите от депозити започна от 2009 г., но се засили особено в последните месеци след фалита на КТБ. Очаква се това да бъде потвърдено и от лихвената статистика на БНБ, която ще бъде публикувана в четвъртък.
"За по-краткосрочните депозити - за 1 и 3 месеца, лихвените нива са под 1 и около 1%", каза пред "Сега" изпълнителният директор на "Кредит Център" Тихомир Тошев. Някои от малките банки у нас предлагат и по-високи лихви, когато имат нужда от повече средства за кредитната си дейност, но това е рядкост.
Според информационния бюлетин на БНБ тенденцията лихвите да падат под 1% се засилва от края на миналата година. През декември 4 банки у нас са предлагали влогове с лихва до 1%. Година по-рано само една банка е имала подобни условия. В същото време в края на 2013 г. 14 банки са предлагали продукти с лихви над 4%, докато в края на миналата година е имало само една такава банка. Прогнозите на БНБ са през тази година лихвите да продължават да падат. Въпреки почти нулевата доходност от влоговете обаче спестяванията продължават да растат. В края на януари в банковата система са били депозирани 58.95 млрд. лв.
Слабото кредитиране и увеличаването на спестяванията са основна причина за ниските лихви, смятат експерти. Според Тихомир Тошев банковата система е твърде ликвидна, а от 5 години кредитирането е в застой. "Факт е, че в последните 6 месеца спадът на лихвите беше по-съществен и той започна още преди изплащането на гарантираните депозити в КТБ", коментира пред "Сега" Тошев. Друга причина според анализаторите е, че трезорите вече не се конкурират с високите лихви на КТБ. "Вече я няма КТБ, няма конкуренция от високи лихви и банките свалят нивата", коментира пред "Сега" Десислава Николова от "Моите пари".
Обрат в обществените поръчки - първо ще се отварят ценовите оферти. Новият регламент на провеждане на търговете за обществени поръчки, който правителството подготвя, променя последователността на отваряне на офертната документация. Това стана ясно вчера от думите на вицепремиера и министър на еврофондовете Томислав Дончев, който представи основните моменти в подготвения изцяло нов закон за обществените поръчки на кръгла маса, организирана от Камарата на строителите в България.
Както в. "Сега" писа, основната мярка е свързана със съкращаване на сроковете. Идеята е първо да се отварят ценовите оферти на кандидатите, след това да се обявява коя цена от кого е предложена и накрая да се пристъпва към техническата документация. Когато се види кой е кандидатът, предложил най-изгодната цена, веднага може да бъде обявен за печеливш, обясни Томислав Дончев.
Така според екипа му, подготвил проекта с участието на други министерства и браншови организации, ще се спести много време в процедурата. В момента офертите се разглеждат около месец и едва тогава комисията по конкурса обявява решението си за печелившия. В проекта на новия закон се предвижда възможността кандидатите да използват единна декларация. Тя ще се внася заедно с офертата вместо огромното количество документи, искани сега за годността на фирмата. Това е свързано и с идеята за типовите договори, които строителният бранш отново поиска.
Друг важен акцент в новия модел е пълната електронизация, към която ще се върви. Въпреки че за нея се говори от години, сега България трябва да изпълни ангажиментите си по въвеждане на електронните търгове по европейските директиви. Срокът е около година, но според вицепремиера Дончев със сега започналото обществено обсъждане и предстоящо приемане на закона имаме възможност да приложим изискванията на Европа няколко месеца по-рано.
Обжалване само пред една инстанция - КЗК, е другата идея, предвидена от управляващите. Според министъра на околната среда Ивелина Василева типовите договори ще намалят и обжалванията, а така ще се спести забавянето на поръчките. Често обжалванията отнемат 6-7 месеца. Фрапантни са случаите с поръчки по програма "Околна среда", които са затлачили проектите с 2 години заради съдебни процедури.
Калфин планира държавата да намери работа на 187 хил. души. Държавата да осигури работа на 187 хил. души в периода 2015-2018 г. чрез насърчаване на политиките по заетостта.
Това предвиждат стратегически цели на социалния министър Ивайло Калфин. Те са част от правителствената управленска програма, приета в края на м.г.
Държавата да осигури заетост на 80 хил. безработни до края на мандата при годишен бюджет за насърчаване на заетостта от 290 млн. лв., предвижда планът.
Още 5000 безработни трябва да работят по регионалните програми за заетост, които също се финансират през бюджета от социалното министерство.
20 000 души трябва да започнат работа след организирани от държавата трудови борси, е записано още в стратегическите цели. 2200 пък трябва да си намерят работа в строителството благодарение на специална програма за адаптиране на безработните към изискванията на пазара на труда.
Предвидено е и 60 000 младежи до 29 г. да бъдат включени в субсидирана заетост, включително чиракуване. 40 000 пък трябва да се преквалифицират.
Целите са разработени на база на хората, които са били включени в програмите за заетост през 2014 г., обясниха от социалното министерство.
До ноември трябва да бъде разработена и формула за изчисление на минималната заплата, предвиждат още целите. Ако това стане още през следващата година тя може да се увеличи по формулата.
9533 пъти подслушвали ДАНС и ДАТО през 2014 г. 9533 са били исканията за използване на специални разузнавателни средства, по които през миналата година са работили ДАНС и създадената през 2013 г. агенция за подслушване ДАТО. Това става ясно от доклади за дейността на двете служби, публикувани на интернет страниците им.
Така, след като използването на СРС-та намаляваше от 2010 г. насам, техният брой отново е започнал да расте. Рекордът за използване на СРС-та е бил през 2010 г., когато е имало 15 618 искания, а през 2013 г. броят им е бил 848 - с над 1000 по-малко от 2014 г.
6627 са исканията за използване на СРС-та в ДАТО, които са подадени от МВР, военното разузнаване и прокуратурата. От тях с нормална продължителност (до 2 месеца) са били 4958, а 1669 са за продължение до 6 месеца.
Най-често в ДАТО е имало искания за подслушване и то е приложено 6516 пъти. Следва проследяването с 5359 броя, а зрително и техническо наблюдение е проведено в 5377 случая.
1190 пъти се е налагало проникване в имот, става ясно още от отчета на ДАТО. Общо мероприятията с използване на СРС-та от ДАТО са 18 442. Причината е, че по едно искане се прилага повече от един метод. Те обаче са произвели само 1101 доказателства.
2906 са исканията за използване на СРС-та в ДАНС, като са използвани 2593 от тях. Тази агенция не дава отчет при колко от случаите на подслушване и проследяване има изготвени доказателства.
ДАНС е приложила общо 31 992 разузнавателни способа през миналата година, пише още в отчета на агенцията. Проучени са 95 705 души и 966 сделки.
Агенцията е работила и по проверка на сигнали за изпиране на пари на стойност близо 2 млрд. евро.
Москва удари официално туризма ни. Русия забрани на държавните си служители да почиват в България. Над 5 милиона служители от силовите структури на Москва нямат право да почиват по нашите курорти. Данните представи в Бургас депутатът от "БСП - лява България" Петър Кънев. Той уточни, че забраната се отнася за служителите в силовите структури- армия и службите за сигурност.
Отделно властите в Москва забраняват дотираните от държавата почивки на деца, пенсионери и ветерани в България. "Мерките се отнасят за всички държави, наложили санкции на Русия. България обаче ще го отнесе най-яко", коментира Кънев.
Луксозната база на московското правителство - Санаторно-оздравителния комплекс "Камчия" все пак ще посрещне руски деца и това лято, но за ваканциите вече ще плащат родителите. Заради инфлацията бюджетните средства за социални разходи са редуцирани сериозно. Затова дотираните почивки в чужбина са спрени, само малки групи ще летуват в Крим и Сочи, обясниха от СОК "Камчия".
От 2007 г. насам Москва пращаше там целогодишно на безплатни ваканции хиляди ветерани и социалнослаби майки с деца, а през лятото идваха ученици. Руснаците вложиха 120 млн. евро в разширяването на комплекса, който от две години разполага с 2000 легла. Миналата есен в комплекса бе открито и първото частно СОУ "Юрий Гагарин", което ще издава дипломи по българските и руските стандарти.
Огромният капацитет на базата това лято няма да бъде уплътнен, затова ще се приемат лагерници и от други градове в Русия, уточниха от СОК "Камчия". Първите детски групи се очакват през юни. За юли са записани 300 деца, които ще учат английски, докато са на море.
Очакван спад
Курортният комплекс "Албена" също е силно засегнат от пренасочването на руските туристи към курорти в рамките на Русия. От години в крилата на сезона - късна пролет и ранна есен за дълги балнеоваканции в "Албена" идваха служители на "Газпром". Тази година програмата на компанията е прекратена, и загубата за българския курортен комплекс е 1 млн. евро, обясни търговският директор на "Албена" АД Маргита Тодорова.
По думите на депутата от БСП Петър Кънев огромният отлив на руски граждани у нас не е заради срива на рублата, а заради позицията на България по отношение на санкциите на ЕС срещу Русия. Според Кънев, годишно у нас идват около 600 000 руски туристи.
Именно заради очаквания над 50-процентен срив в техния брой т.г. от туристическия бранш настояват България да търси компенсации от Брюксел.
Компенсираме с гости от други държави
Спадът от Русия и Украйна, който очаква туристическият бранш, трябва да се компенсира, каза вчера министърът на туризма Николина Ангелкова на среща с хотелиери във Велинград. Облекчени са визовите процедури за Украйна, Русия, Беларус и Турция.
Рекламираме се във всички компенсиращи туристически пазари. Над 20 хил. пъти ще бъдат излъчени рекламни клипове по четири паневропейски телевизии. Има специална кампания в страните от Европа, Азия, а също и в Русия.
Фирма за бисквити глобена заради Григор Димитров. Производителят на бисквити „Белвита" ще трябва да плати 236 431 лева глоба заради снимки на тенесистите Григор Димитров и Цветана Пиронкова, които е качил във фейсбук страницата си без тяхно позволение.
Това реши Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Разследването беше образувано в края на миналата година по молба на Григор Димитров.
Бисквитите „Белвита" се произвеждат от компанията „Монделийз България Холдинг", която е собственик и на шоколадовата фабрика в Своге. Глоба от 1516 лева ще отнесе и рекламната агенция на фирмата „Ноу Уей".
В началото на 2014 г. „Монделийз България Холдинг" е публикувал на фейсбук страницата на бисквитите си снимки на Григор Димитров и Цветана Пиронкова, а върху тях е поставено кръгче с надпис „Белвита".
От компанията са обяснили пред антимонополния орган, че причина да публикуват снимките е, че са искали да поздравят двамата тенисисти по случай победите им.
„Изразяването на подкрепа за един млад спортист по този начин с текста: „Осем поредни победи, три - срещу тенисистки от топ 10 и нито един загубен сет! BelVita поздравява Цвети Пиронкова и й пожелава да е запазила още много енергия за Australian Open", е напълно в съответствие със закона и с добросъвестната търговска практика", твърдят от „Монделийз".
От КЗК обаче не са приели обясненията и са класифицирали снимките като рекламни материали. Въпросната сраница на фирмата във фейсбук е била харесвана над 22 хил. пъти, което според КЗК е „сравнително голяма група от хора".
Въпросните тенисисти обаче не са имали договор с фирмата за сладки изделия и затова според антимонополния орган пубикуването на снимките им е заблуда на потребителя, че Димитров и Пиронкова харесват бисквитите. Наложената санкция е 0,1% от оборота на дружеството за 2013 г. Решението на КЗК подлежи на обжалване.
Това не е първа глоба за „Монделийз". В края на миналата година дружеството беше санкционирано от КЗК със 118 хил. лева заради промоционална игра на кафето „Нова Бразилия".
Инспектори погват великденските яйца. Тематични проверки за произхода на яйцата, козунаците и агнешкото месо тръгват по магазините във връзка с Великден. Това съобщи шефът на дирекция „Контрол на храните" в Българската агенция по безопасност на храните д-р Любомир Кулински.
„Обикновено в този период в България се прави голям внос на яйца от Полша. Основните вносители на агнешко месо в България са Нова Зеландия, Австралия и Чили, там дълбоко замразеното агнешко месо и субпродукти минават през граничен контрол", уточни Кулински.
И допълни, че агенцията следи да не влязат в България храни, които не отговарят на действащото законодателство.
Земеделският министър Десислава Танева допълни, че трябва внимателно да се проверява и етикетирането на продуктите особено преди Великден без значение дали търговците са български или международни компании.
Брюксел наблюдава ПИБ. Брюксел официално подкрепи план за дейността на банка, която оперира в България, съобщиха от Европейската комисия.
С плана на Първа инвестиционна банка от ЕК са одобрили и държавната подкрепа под формата на 900 млн. лв. депозит на финансовото министерство в трезора.
Приетият от ЕК план на ПИБ налага засилен надзор над големите кредитни експозиции, представляващи над 0,5% от кредитния портфейл, или над 10% от капитала на банката.
Това означава, че всяка промяна на условията или предоговаряне на кредитите трябва да става само след задълбочен анализ на цялото кредитно досие и представена прогноза, доказваща възможността заемът да се обслужва.
Към тази процедура ЕК добавя и редовна преоценка на обезпеченията. Поне веднъж годишно ще бъде правен преглед на цялото кредитно досие, а тримесечно се извършва мониторинг, за да се видят предупредителни сигнали.
Процедурата по следенето на дейността на банката се извършва от независима фирма, която докладва директно на Европейската комисия, без да съгласува своите доклади с ПИБ.
Друг много важен момент от оповестения план е, че Европейската комисия вече упражнява пряк надзор над Първа инвестиционна банка, като това ще продължи до окончателното изплащане на държавните средства.
Предвижда се това да се случи до 28 май 2016 г. Това се осъществява чрез назначаването на специален надзорник в банката, който от името на ЕК следи за спазването на плана.
Банката е задължена да му оказва пълно съдействие и да му предоставя нужната информация включително и достъп до цялата документация. От своя страна назначеният надзорник всяко тримесечие изготвя доклади, като освен данните следи и корпоративното управление на банката.
Висше на екс след колеж. Нова по-бърза процедура ще позволява да се взема диплома от университет, дори и само след няколко семестъра обучение. Това ще бъде възможно, ако преди това кандидат-висшистът е завършил колеж и пренесе кредитите от наученото там към висшето училище. Това на практика означава, че уроците от колежа, които се припокриват с лекциите във вуза, ще спестят определени курсовете на студентите и така университетското им обучение ще бъде по-кратко. Такава идея лансира вчера образователният министър проф. Тодор Танев, който предложи въвеждане на нова 4-степенна образователна система. Според министъра двустепенната система на образованието в момента не работи добре. „На лице е вакуум на връзката между образование и производство както и между образование и наука", коментира той. Идеята на проф. Танев е първата степен да бъде предучилищното и училищното образование, а втората - колежанското.
Според плановете в колежа може да влизат младежите след завършен 12-и клас. Там ще се обучават не само бъдещи заварчици и шлосери, но и мениджъри в хотелиерския и ресторантьорския бизнес. След две години обучение те ще получат майсторска диплома. Ако младежът пожелае да учи още една година, той ще получи и колежанско образование със степен „специалист".
След това завършилите могат да кандидатстват във ВУЗ „с малко доучване", обясни проф. Танев. Кредитите за обучение от колежа ще се признават във висшето училище и продължителността на университетското обучение ще бъде съкратено. Така студентите ще могат да завършват висше дори и „след семестър - два", допълни образователният министър. На практика вузовете ще имат свободата да решават по свое усмотрение от колко семестъра обучение има нужда студентът, който преди това е завършил университет. Танев допълни, че колежите ще са нови звена, които могат да бъдат както частни, така и държавни.
Те ще бъдат обвързани с местните професионални гимназии. Танев допълни, че се планира да бъдат апробирани в Северозападния район на страната два интегрални колежа, които ще са нови структури.
Според плана на Танев третата степен в образователната система ще бъде висшето образование, но промени ще има и в неговата структура.
Освен факултетите, вече и департаментите ще бъдат основни университетски звена. Последното стъпало ще бъдат центровете за върхови постижения. Те ще съчетават в себе си изследователска и производствена дейност. Преминалите през центровете, пък ще получават сертификати.
За постигане на реформите министерството на образованието ще предложи промени в три закона - Закона за професионалното образование, Закона за висшето образование, както и в Закона за научните изследвания.
Относно изучаването на майчиния език, Танев обяви, че ще бъде задължително избираема дисциплина. Предметът нито ще отпадне, нито ще бъде задължителен.
Погнаха 250 фирми за продажба на стоки на черно. НАП погна 250 фирми за продажба на стоки на черно. Компаниите ще бъдат проверени заради това, че отчитат складова наличност на стоки на обща стойност близо 30 млн. лв. Фирмите работят в цялата страна, търгуват със захар и захарни изделия, горива, напитки, плодове и зеленчуци, съобщиха от приходната агенция.
По счетоводни данни за тези фирми в складовете им би следвало да се съхраняват стоки на обща стойност 30 млн. лв., но по оценки на НАП по-голямата част от тях са били продадени без документи. Затова от данъчните работят по разкриването на типична схема за избягване на облагане, при която покупката на стоки се извършва при спазване на данъчните изисквания - с издаване на фактура, но следващата препродажба става без документи, т.е без да се отчете оборотът.
През миналата година около 300 фирми са били ревизирани заради подозрителни стокови наличности. В над 90% от случаите стоките не са били открити, като на нарушителите са съставени актове за над 15 млн. лв.
От НАП констатират също, че рисковите фирми периодично „изписват" стоките, издавайки фактури на несъществуващи дружества или на фирми, които дори не подозират, че са станали купувачи. Този опит за злоупотреба обаче се открива лесно, тъй като приходната агенция разполага с компютърна система, която следи издаването и получаването на всяка една ДДС фактура в страната. Системата автоматично генерира и списъци от търговци, чиито документи не са осчетоводени от техните получатели.
От НАП уточняват, че ако в хода на проверките се установи, че стоките не са налични, ще бъдат възложени ревизии, с които да се обложат недекларираните приходи заедно с изтеклите лихви. В случаите на избягване на облагане в особено големи размери данните ще бъдат предадени в прокуратурата за започване на наказателно преследване. Освен тези контролни действия са предвидени и ревизии на дружества по Закона за корпоративното подоходно облагате, за които е установено, че отчитат големи обороти, но нямат извършвани ревизии скоро.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |