Каква да бъде новата визия в центъра на София около площад "Славейков", улиците "Граф Игнатиев", "Солунска" и "Шишман" обсъждаха архитекти. Проектът на архитектурно студио от А.Д.А. предвижда тази централна част да заприлича на централната алея на Амстердам, а експертен съвет на Столичната община трябва да го разгледа до края на март. Това стана ясно на вчерашната обществена дискусия, организирана от Столична община.
През май трябва да са готови окончателните проекти, с които общината ще кандидатства по ОП „Региони в растеж". Идеята е след 2 години сърцето на София да е изцяло модернизирано.
По този повод в сутрешния блок на bTV своите аргументи изтъкнаха архитектите Станислав Константинов и Иво Панталеев и общинският съветник Любка Качакова.
Те се опитаха да дадат своя отговор на въпросите: Ще бъде ли преместен паметникът на Петко и Пенчо Славейкови от едноименния площад в София? Ще остане ли площад „Славйков" без книжния пазар и как ще се движат само по една линия трамваите по „Граф Игнатиев"?
Промяната ще засегне фонтана на площада, паметника на Петко и Пенчо Славейкови, книжния и зеленчуковия пазар, както и трамвайните линии.
В основата на новия облик на София в тази част е арх. Иво Панталеев, а арх. Станислав Константинов е автор на последната реконструкция на площада от 1998 г. - тази, която е в момента. Арх. Константинов и скулпторът Георги Чапкънов поставят знаковия паметник на Петко и Пенчо Славейкови, както и неработещия в момента фонтан в центъра на площада.
Арх. Пантелеев обясни, че неговата идея е да се премахне фонтана поради тежката смислова наситеност, която има той. Фонтанът не работи, след като млад мъж трагично загина в него.
Авторът на днешния площад "Славейков" - арх. Константинов, е против идеята за преместването на паметника на бащата и сина Славейкови. През 1998 г. той неслучайно поставил поетите точно срещу мястото, където бил техния дом.
"Изобщо не сме искали да интервенираме в авторските права и в чувствата на двамата уважавани от нас автори проф. Чапкънов и арх. Константинов", обясни арх. Пантелеев. Той заяви, че е готов да се съобрази с авторските права и само да преработи проекта.
Идеята на арх. Панталеев е да се ограничи силно мястото на книжния бит пазар и като време, и като място и го нарече палатков лагер в центъра на София. Колегата му арх. Константинов е съгласен с колегата си за премахване на сергиите. "Би трябвало да стане културна зона. Тук трябва да има един друг живот. Моето мнение, че тези книги са изживели мястото и времето си", коментира арх. Константинов.
Улица "Граф Игнатиев" да стане наистина пешеходна зона е друга ключова част от проекта.
Цялостно предвиждаме от "Алабин" до канала, повърхностните на тротоарите и платното да бъдат обединени от фасада до фасада. Такова предложение правим и за "Солунска" от "Витошка" до площад "Славейков", обясни арх. Пантелеев.
Премахването на битака от улица "Граф Игнатиев" е другата важна промяна.
Пазар ще има, но временен - само един ден в седмицата. "Ако този пазар бъде преместен встрани, тротоарът на "Граф Игнатиев" ще се превърне в изключително атрактивно пространство. Ще увеличи градината на храма "Св. Седмочисленици" с едно ценно пространство", каза арх. Пантелеев.
Според плана трамваите по улица "Граф Игнатиев" остават само с един чифт релси - те ще се изчакват на площад "Гарибалди", за да се разминат. Това решение предполага трамваите да минават по-рядко. "Това е едно от най-дискусионните решения", призна архитектът.
Улиците "Шишман" и "Солунска" трябва да станат по-приветливи за разходки. "Силно редуциране на автомобилния трафик и отвоюване на площите от автомобила", посочва авторът на новия проект. Само в зоната около "Граф Игнатиев" авторът арх. Пантелеев е преброил над 2000 метални и бетонни елемента, които грозят градската среда.
Арх. Пантелеев е категоричен, че е време в тази част на София да се направи "прочистване и да се вкара ниво на организация, адекватно на толкова наситени живи градски пространства".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |