По-високи осигуровки и още млади пенсионери. Осигурителните вноски на хората и компаниите ще се увеличат, а възрастта за пенсиониране ще расте двойно по-бавно. Това са двете ключови промени в пенсионния модел, които предлага правителството. Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин представи общо 30 мерки, които според него ще намалят зависимостта на Националния осигурителен институт от бюджетните средства, ще направят системата по-устойчива, а като краен ефект се очаква да се генерира повече ресурс за по-големи пенсии.
Социалният министър обясни, че до края на седмицата промените, които ще бъдат добавени към предложенията на Министерството на финансите от януари, ще бъдат качени за обществено обсъждане. "До края на април се надявам, че ще има консенсус около мерките", коментира Ивайло Калфин. Според него реалистичният срок за внасянето на окончателен законопроект в Министерския съвет е началото на май. Финансовият министър Горанов изрази надеждата си, че до края на май или през юни парламентът ще е приел промените. В края на миналата година управляващите си бяха дали като срок за приемане на новостите март, който явно няма да бъде спазен.
Мерките бяха определени от управляващите като дългосрочни и "максимално приемливи за всички". Не така мислят обаче представителите на бизнеса и икономистите. Месец по-рано четирите национално представителните работодателски организации представиха своите предложения (в 25 точки), които се различават значително от правителствените мерки. Описаните стъпки от правителството се подкрепят от синдикалните организации.
Повече тежест върху бизнеса
Първият сериозен разрив между правителство и работодатели е за увеличението на вноските във фонд "Пенсии" и фонд "Безработица". Логиката на вносителите е по този начин да се намали огромната субсидираност на НОИ от републиканския бюджет. Управляващите предлагат за 12 години вноските в тези два фонда да се увеличат с общо 4.5 процентни пункта (виж таблицата). В същото време се предвижда частта от осигуровката, която отива в пенсионен фонд, да остане 5%, въпреки че по кодекс от 2017 г. трябваше да стане 7%.
Според социалния министър това в крайна сметка ще намали осигурителната тежест върху бизнеса, тъй като в единия случай вноската се увеличава рязко с 2%, а в другия тежестта е разпределена за дълъг период от време. Не така обаче смята Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, според когото независимо от периода 4.5% винаги ще е повече от 2%. "Ние, работодателите, не приемаме това като аргумент и ще настояваме вноските да не се променят. Депутатите, които са изпратени в парламента, не са получили мандат от гласоподавателите, за да вдигат осигурителната тежест", коментира той.
"Това не е аргумент - да се увеличава вноската в НОИ за сметка на тази в универсален пенсионен фонд", коментира София Христова, изпълнителен директор на ПОД "Алианц България". Според нея доста от участниците в обсъжданията са изразили несъгласие с идеята да отпадне увеличението на вноската във фонд. "Как може да се говори за натоварване на бизнеса с вноска за УПФ, тя си е за сметка на осигурените, не на работодателите. Според мен трябва да се вземат мерки, които да затворят пробойните в системата, да се осветли сивата икономика", добавя тя.
Бивш депутат от "Атака" купи къща от Ирена Кръстева за 2.34 млн. лв. Фирмата "Грийнлайф Сити" ЕООД на бившия депутат от "Атака" Николай Пехливанов е купила триетажна къща в центъра на София от фирмата на Ирена Кръстева "Балканска медийна компания" ЕАД. Сделката, която е на стойност 2.34 млн. лв., е станала преди седмица. Същият ден имотът е бил ипотекиран в "Булбанк" за 1.5 млн лв. Това показа справка в Имотния регистър.
Имотът се намира в района на ул. "Оборище" (на ъгъла на ул. "Асен Златаров" и "Върбица") в София. Фирмата на майката на депутата от ДПС Делян Пеевски продава освен къщата на три етажа (всеки от които е средно по 150 кв.м.), така и земята под нея, която е с площ от 400 кв.м.
Имотът е собственост на "Балканска медийна компания" от началото на 2012 г., когато е купен за 1.89 млн. лв. от друга фирма. На 17 март 2014 г. къщата и парцелът са ипотекирани от фирмата на Ирена Кръстева за 6.4 млн. лв. в Корпоративна търговска банка. Два месеца по-късно КТБ е поставена под особен надзор. В края на 2014 г. ипотеката върху имота е заличена от Имотния регистър. Това става по искане на квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчева, които уведомяват Агенцията по вписванията, че изтегленият девет месеца по-рано кредит от 6.4 млн. лв. е изцяло погасен.
Кой е продавачът
"Балканска медийна компания" е едноличен собственик на "Нова българска медийна група холдинг", в която влизат фирмите, издаващи вестниците "Телеграф", "Монитор" и "Политика". От финансовите отчети на дружествата става ясно, че от 2009 г., след като изданията са придобити от Ирена Кръстева (със заем от КТБ), те започват да генерират печалба, която се разределя като дивидент, който стига до "Балканска медийна компания".
Именно през това дружество Ирена Кръстева купува над 20 имота из цялата страна, като според Имотния регистър стойността на сделките е 17 млн. лв. Сред имотите има апартаменти и къщи в центъра на София, ресторант в Драгалевци, части от парк-хотел "Берлин" в Бояна, апартаменти в Слънчев бряг. Продавачи на някои от имотите са фирми на рекламния бос Красимир Гергов (къща на ъгъла на "Оборище" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви"-"Канала"), на бившия спортен министър Васил Иванов-Лучано (ресторант "Ривър Сайд" в Драгалевци), както и свързаната с основателите на "Винпром Пещера" "Галакси пропърти груп" (апартаменти в Слънчев бряг) и др.
Фактът, че вестниците на Ирена Кръстева генерират значителен по обем приходи във времена на финансова криза и свиване на вестникарския пазар и "обръщането" на тези приходи в недвижими имоти беше едно от обстоятелствата, което "Протестна мрежа" поиска да се провери в сигнала, който гражданската формация подаде преди година до главния прокурор Сотир Цацаров. След подаването на сигнала зам.-главният прокурор Борислав Сарафов каза, че "около 300 000 лв. са внесени в хазната от преизчислени данъчни задължения от фирмите на семейството на Пеевски в резултат на извършваните проверки."
Партийните кандидати за енергийния регулатор се обявиха за независимост. Със заявка за корпоративна и политическа независимост вчера единственият кандидат за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов се опита да убеди депутатите от Народното събрание да гласуват за него. Бившият зам.-председател на ДСБ бе изслушан от енергийната комисия заедно с 19 кандидати за членове на КЕВР, номинирани от парламентарно представените партии. Той разполагаше с 15 минути, за да представи своите виждания за бъдещето на регулатора и да затвърди номинацията си, която ще бъде гласувана в четвъртък. Тогава Народното събрание ще одобри новия състав на комисията.
Според Иванов регулаторът не бива да се поддава на лобистки предложения и е важно, че с последните промени в Закона за енергетиката ще става ясно не само кой как е гласувал, но и какви са мотивите му да подкрепи или отхвърли дадено предложение. Приоритет в работата му ще бъде финансовото спасяване на НЕК и създаването на устойчив пазар на ток. Той се обяви за поевтиняване на водата, нова енергийна стратегия, както и подкрепа за големите потребители на ток. Идеята е те да не плащат добавката за зелена енергия. Тази идея залегна в поправките в Закона за енергетиката, като мотивът бе "запазване на конкурентоспособност". Отделна наредба ще регламентира точно кой ще има право на преференцията и за какви мощности ще може да се ползва тя.
Въпреки че в момента е на прага на финансово оцеляване, комисията ще трябва да сформира нова дирекция, която ще отговаря за интегрирането към Европейския енергиен съюз. "Регулаторът трябва постепенно да си извоюва финансова независимост", отбеляза Иванов. По думите му приходите от такси и глоби трябва да се връщат в сметката на КЕВР, а не както е в момента - да отиват в държавния бюджет. За такава промяна от месеци настоява и сегашният председател на регулатора - Светла Тодорова. Бюджетът на КЕВР за 2015 г. е 3.8 млн. лв., а всяка година регулаторът събира от глоби и такси около 12 млн. лв.
Финансовата независимост на регулатора бе подкрепена и от левицата. Червеният депутат Желю Бойчев обяви, че БСП ще подкрепи такова предложение, но ще следи под око колективното вземане на решения. Според Еленко Божков, който е едно от 6-те предложения на левицата за енергийни комисари, процедурата по отнемането на лицензите на ЕРП-тата трябва да бъде завършена. Друга червена номинация - Валентин Терзийски, се обяви срещу честите нормативни промени. По думите му само така инвеститорите ще почувстват, че работят в сигурна среда. "Идвам от доста щекотлив сектор. Не познавам нито един директор на топлофикационно дружество, който да е любимец на народа", заяви той.
Пътната агенция има пари само за кръпки на магистралите. Пътната агенция и фирмите за поддръжка започват изкърпване на участъци от магистралите "Хемус" и "Тракия". След като преди месеци стана ясно, че няма откъде да се намерят пари за основен ремонт по най-старите трасета на двата аутобана, отново ще се прави само аварийно запълване на дупки.
Освен това от днес заради изключително лошото състояние на настилката се налага ограничение по "Тракия" в района на Пазарджик, а по "Хемус" - между Шумен и Варна. Максималната скорост в тези участъци пада до 90 км/ч от съображения за сигурност, предупредиха от пътната агенция още в края на миналата седмица. Около 100 млн. лв. трябват за основен ремонт на старите участъци от двете автомагистрали, съобщи вчера шефът на пътното ведомство инж. Лазар Лазаров. "Целта е повишаване на безопасността на движение, чрез ограничението шофьорите се предупреждават за недобра настилка. По-добре да търпя критики от шофьори, които искат да карат със 150-160 км/ч, отколкото от почернени майки", коментира той пред Нова тв.
Според Лазаров основният проблем през последните години бил липсата на достатъчно средства за поддръжка на пътищата. Той напомни, че въпреки изрично записания в закона текст за целево харчене на пътните такси само за шосета, това не се спазва. Приходите от винетки са 220-230 млн. лв. на година, но повече от половината от тях потъват в хазната за други цели. Едва 45% от събраните такси, или 105 млн. лв., се дават за ремонти и зимно почистване, допълни шефът на пътната агенция. Още през есента той предупреди, че няма достатъчно пари за ремонти преди зимата и че, ако те не се направят, през пролетта дупките по пътищата ще са много по-големи.
Кърпежите на магистралите ще почнат до края на седмицата. По "Тракия" те ще са от началото на аутобана до км 34, след това между км 46 и 54. Ще се отстраняват и неравности по пътното платно между км 63 и км 96. Ще се почисти крайпътната растителност, ще се постави нова мрежа и ограда на разделителната ивица. След това ще се ремонтира настилката на пътен възел "Север", както и на мостовете преди Пловдив. На "Хемус" ще има поправки в началото на магистралата до км 52. В района на Шумен и Нови пазар ще има ремонти от км 350 и 369 до края на магистралата почти до входа във Варна.
Тези временни мерки обаче няма да отменят необходимостта от основен ремонт на трасетата, какъвто не е правен, откак те съществуват. Нито през тази, нито през следващите години обаче в бюджета не са заложени такива пари.
София е най-добрият град за живеене в Българи. Столицата на България София получава за трети път наградата за „Най-добър град за живеене", връчвана от в. „24 часа" и Дарик радио. Наградата ще бъде връчена от президента Росен Плевнелиев на специалната церемония, която започна преди минути в НДК.
Плевнелиев: Това ще е рекордна година за усвояване на европейските фондове
София убедително победи останалите участници в оценката на градовете по 33 критерия. Столицата събра с над 20 точки повече от следващия в класацията град.
Критериите, по които се оценяват обективно градовете в България включват екологично състояние, възможности за спорт в града и алеи за велосипедисти, детски градини, състояние на главната улица, брой паркоместа и време за престой в задръствания, безплатен интернет на обществени места, състояние на болниците и наличие на апаратура в тях, близост до летище, брой на университети и гимназии с изучаване на чужд език, статистика за престъпността, раждания на глава от населението и пр. Класацията на най-добрите български градове бе подпомогната от Банка ДСК и Мтел.
Усиленото изграждане на инфраструктура в София, не само транспортна, но и образователна и комунална, дадоха основната тежест за избирането на столицата за носител на голямата награда за 2014 г. Миналогодоишните носители на наградата бяха Бургас и Велико Търново.
Въпреки обективните критерии, по които в. „24 часа" и Дарик радио връчват наградата, градът, в който българите се чувстват най-добре и субективно определят за „Най-добър за живеене" не е София. За читателите на в. „24 часа" най-добрият град е Пловдив. Той събра над 30% от гласовете в интернет анкетата, проведена на www.24chasa.bg. Като основни предимства на Пловдив, читателите на вестника посочват ускорената модернизация на градските части, развитието на културата, което доведе до обявяването на Пловдив за културна столица на Европа, както и безпрецедентното развитие на бизнеса в града и възможността за намиране на добре платена работа за специалисти. Заради последните критерии Пловдив получи и наградата за „Най-добър град за бизнес в България".
За слушателите на Дарик радио най-добрият град пък е Русе.
Харманли пък бе обявен за носител на тазгодишната специална награда. Тази година тя е за „Град-герой" и бе връчена на общината заради това, че Харманли е първият град в страната, който посреща бежанската вълна.
Най-зеленият град на България за 2014 г. е Хисаря, а най-красивият Асеновград. При София отидоха още две от наградите в отделните категории. Едната е за хай-тек град на страната, а другата е специалната награда на НДК. Националният дворец на културата е съорганизатор на церемонията.
Борисов: Цветан Василев да се върне, ще му осигуря охрана. Бойко Борисов потвърди вчера за срещата си с банкера Цветан Василев през юни м.г., призова го да се върне и обеща да му осигури охрана. Това стана, след като премиерът даде показания като свидетел по делото срещу ексшефа на разузнаването Кирчо Киров.
"Понеже имам големи гърди, само за кърменето в мола не ме е питал някой", отбеляза Борисов, преди да разкаже за срещата с Василев.
"Месеци наред ми се моли да се видим. Казвах му, че не виждам тема за разговор, защото неговите башибозуци - ордите на Бареков, всяка сутрин бяха пред дома ми. Нямаше телевизия, в която да гостувам, и да не са я обкръжили. Накрая му казах да дойде в Банкя, но да знае, че ме следят, което съм го заявявал и публично. Василев дойде и ми се извини за това, което са ми причинили с Бареков, Тв 7 и цялата пасмина", разказа Борисов. Преди дни обвиняемият банкер заяви в интервю, че се е виждал с лидерите на трите водещи партии, за да ги предупреди, че се готви атака срещу КТБ, а срещата с Борисов се случила "при криминални обстоятелства".
"Кое е криминалното, г-н Василев? Насила ли ви доведох в моя дом? Що за интереси са това всеки да дойде в Банкя, все едно са цунали папата по...", попита премиерът и уточни, че Василев паркирал колата си в гаража му.
Борисов бе категоричен, че банкерът сам го потърсил по телефона, както и "хиляди луди", които приемал за среща, включително и магове.
"Разказа ми защо са искали да съсипят ГЕРБ - защото, ако ГЕРБ е била на власт, КТБ е щяла да бъде цяла, банковата система щеше да е цяла, "Марица" и "Струма" щяха да са построени, фондовете щяха да работят", заяви Борисов.
Като виновници за фалита на КТБ той посочи бившия премиер Пламен Орешарски и финансовия му министър Петър Чобанов, защото изтеглили пари на държавни фирми оттам. Призна обаче, че през 2008 г. Орешарски като финансов министър и Станишев като премиер спасили банка и постъпили правилно. Първото правителство на ГЕРБ също няколко пъти спасявало банковата система и сега продължавало да го прави.
"Иван Искров сме го сочили сто пъти като виновник. Безгранично е нахалството му, че още стои на поста. Надявам се, през май парламентът да избере нов шеф на БНБ", заяви премиерът.
Борисов призова Василев да се върне в България. "На границата ще отида лично да го чакам. Ако трябва, с вас, медиите, за да е всичко прозрачно. Дори да го задържат, ще го пуснат под домашен арест и ще го разпитат. Готов съм да дам НСО да го охранява. Ако иска, и жандармерията", каза той и допълни, че сега не смее да прелети над Сърбия, за да не го обвинят, че се вижда с Василев.
"Очаквам лидери и на други партии да проговорят за задкулисните си срещи миналото лято покрай скандала с КТБ. След събитията в Банкя срещу мен беше направен истински компроматен обръч в НАП и прокуратурата . Последваха проверки на мен и цялото ми семейство, включително и на невръстните ми деца", отговори лидерът на ББЦ Николай Бареков.
НАП блокира сделката за БТК. Националната агенция за приходите (НАП) наложи запор върху акциите на „Вива телеком България" ЕООД в БТК.
Още в събота „Труд" съобщи, че НАП е предприела обезпечителни мерки и запори спрямо шестте фирми, продадени за 1 евро от Цветан Василев на LIC33. Вчера в 11,43 ч запорът спрямо БТК стана факт. До редакционното приключване на броя във вторник в Търговския регистър все още нямаше вписани обезпечителни мерки спрямо останалите 5 дружества, предмет на сделката, обявена от шефа на LIC33 Пиер Луврие - НУРТС, „Фърст диджитъл", ГАРБ, „Дунарит" и „Авионамс".
Запорът е наложен от главния публичен изпълнител на териториалната дирекция на НАП в София Мария Бонева. Мотивът е бъдещо публично вземане в предполагаем размер 500 000 лева. Запорът е върху всички акции, които „Вива телеком България" ЕООД притежава в БТК - 288 764 840 броя.
„Вива телеком България" ЕООД държи 100% от БТК, а от своя страна е 43% собственост на Цветан Василев. Други 34% са на лондонския клон на руската банка ВТБ, а останалите 23% са на кредиторите на БТК.
Налагайки запор върху акциите на БТК, държавата прави невъзможна всякаква сделка с тях, но от този момент нататък. Ако е направено някакво прехвърляне, член 206 на ДОПК задължава Агенцията по вписванията да не вписва такива промени, ако са направени след запора. През миналата седмица Пиер Луврие обаче говореше за пакетната сделка с Цветан Василев като за вече приключено нещо.
Междувременно вчера се разбра, че на днешното заседание на комисията по транспорт и съобщения към парламента няма да бъдат обсъждани законодателни промени, които да позволят на ДАНС да спира сделки, заплашващи националната сигурност. Такава промяна бе лансирана преди седмица от председателя на комисията Гроздан Караджов.
24 малки тунела на „Струма" вместо 1 голям. Алтернативното трасе, по което може да премине магистрала „Струма" през Кресненското дефиле, стигна до етап идеен проект. Преди няколко дни Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти" е обявила процедура за избор на фирма, която да направи този проект. Офертите ще се подават до 4 май тази година, а времето за изработване е 5 месеца, т.е. проектът трябва да е готов най-рано през ноември, ако няма обжалване.
Идейният проект трябва да покаже как дефилето може да бъде пресечено, без да се прави голям 15-километров тунел, каквито бяха първоначалните намерения. Според заданието това може да стане чрез система от 25 моста и виадукти и 24 малки тунела, което ще бъде по-евтино за изграждане и поддръжка, отколкото един голям тунел. Авторите на идейния проект трябва да определят къде да са тези съоръжения и да изработят количествени сметки за разходите по строителството на участъка.
В момента се изготвя и екооценка на алтернативното преминаване, която трябва да е готова през октомври, съобщи неотдавна регионалният министър Лиляна Павлова. Двата документа ще послужат при избора на фирма, която да проектира и построи този участък от „Струма".
Ако се избере този алтернативен вариант, предвидените за големия тунел средства ще бъдат изразходвани за „Хемус" и за тунела под Шипка. Миналата година стана ясно, че годишната поддръжка на големия тунел ще струва около 50 млн. лв., което е половината от средствата за годишна поддръжка на всички пътища в България.
Хванаха 16 митничари, въртели контрабанден канал. Мегаканал за контрабандни цигари от Турция през ГКПП Капитан Андреево бе разбит от три областни дирекции на полицията в Пловдив, Хасково и София. По време на акцията в ареста са попаднали 16 митничари и трима гранични полицаи. Това се случило след получен интересен оперативен сигнал в полицията за натъпкани догоре с мастербокси тирове, които без проверка минавали необезпокоявано граничния пункт. Акцията продължи и вчера в столицата, а в Пловдив главният секретар на МВР Георги Костов изчисли, че щетите за националния бюджет вероятно надхвърлят стотици милиони левове.
В неделя в склад в Пловдив бил пипнат натъпкан догоре ТИР с папироси без бандерол. Камионът бил с български номера, които били сложени върху оригиналните турски. Преминал ГКПП Капитан Андреево рано сутринта в неделя, а шофьорът бил турски гражданин. Край камиона в пловдивския склад били задържани шестима от контрабандистите и наемателя на склада. Тяхната работа била да охраняват ценната стока и да я разфасоват за вътрешния пазар.
Било установено, че стоката в тира била общо 1420 мастербокса цигари „Джит линк" или 710 хиляди кутии.
„Експертната оценка на задържаното количество в Пловдив е 7 983 950 лева", каза главният секретар на МВР. След проверка на видеозаписи от граничния пункт разследващите открили втори ТИР, паркиран на територията на Капитан Андреево. Той бил натъпкан със същото количество цигари, но от марката „Президент". Отново от видеозаписи било установено, че в предишните няколко седмици по време на една и съща смяна митничари през пункта минали поне още 15 камиона.
Схемата била една и съща. На турската граница тираджията декларира, че цигарите са транзит и влиза в България. У нас обаче имало подготвен втори комплект документи. Според тях стоката в тира била не цигари, а бубини за текстилната промишленост.
„Само че тези документи за бубините изобщо не били използвани, защото никой не им ги е искал", обясни окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. Главният секретар Георги Костов потвърди, че преносът на цигарите не е можело да става без участието на митничари, но отказа да съобщи по какви суми на калпак са си разделяли служителите на пункта за пропуснатите тирове.
Eнергото ни плаща 20 лв., ако забави отговор на жалба. Да бъдат въведени задължителни показатели за качество за услугите на енергото, топлофикациите и ВиК дружествата и автоматични санкции, ако те не се изпълняват. Това предложи по време на вчерашното изслушване на кандидатите за КЕВР от енергийната комисия в НС сегашната шефка на регулатора Светла Тодорова. Това означава, ако едно ЕРП не отговори на жалба на клиент в 30-дневен срок, още на 31-вия ден то да бъде задължено да плати автоматично на потребителя 20 лв., даде за пример Тодорова. Тя отново лансира идеята всеки производител на ток да прави малко плащане, което да отива във фонд, от който да се субсидират енергийно бедните българи. Привърженик съм на регулирането със стимули, каза още тя. Това означава дълъг регулаторен период, през който ЕРП-тата, топлофикациите и ВиК да печелят от икономиите, които успяват да постигнат.
Тодорова е една от кандидатурите на ГЕРБ за член на новата КЕВР. За неин председател този четвъртък НС ще избере бившия депутат от ДСБ Иван Иванов, който е единственият претендент за поста. Той беше предложен от Реформаторския блок. Заедно с него броят на изслушаните вчера кандидати за КЕВР беше 20.
Лека изненада предизвика появяването на предишния шеф на регулатора Боян Боев, който също се оказа номиниран от депутата от БДЦ Румен Йончев. Боев обясни, че името му се е появило по-късно в списъка, защото до последно е окомплектовал документацията си.
Бъдещият шеф на КЕВР Иван Иванов обяви, че ще има пълна прозрачност и публичност на всички документи, които излизат от регулатора. Освен това КЕВР ще претърпи структурни промени, като една от тях е създаване на специална дирекция във връзка със създаване на европейския енергиен съюз. В сектора на електроенергетиката Иванов начерта, че основните приоритети ще са справяне с текущия дефицит на НЕК, доработване на правилата за търговия, диверсифициране и либерализация на пазара, стартиране на енергийна борса, ограничаване на работата на фотоволтаиците до 1250 часа годишно, а на вятърните перки - до 2300 часа. За ВиК сектора Иванов посочи, че България е сред малкото страни в региона, в които няма лицензионен режим за ВиК операторите. Освен това според него социално допустимата цена на водата е много висока. Сега тя се определя като 4% от средния доход на лице от домакинството, а според Световната банка трябва да е 2,5%. В топло сектора новият шеф на КЕВР смята, че трябва да се направи преглед и корекция на общите условия на топлофикациите, защото сега те им дават превъзходство над абонатите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |