КТБ окончателно е без лиценз. Върховният административен съд (ВАС) бетонира решението на Българската народна банка (БНБ) за отнемането на лиценза на Корпоративна търговска банка (КТБ) и така вече няма пречка да започне делото за несъстоятелността й. През януари под натиска на управляващи процесът да се забърза тричленен състав на съда счете, че големите акционери на банката и бившите й ръководители нямат правно основание да атакуват действията на БНБ по отношение на банката. В четвъртък и последната инстанция затвърди тази позиция. Петчленният състав на ВАС с председател ръководителят на институцията Георги Колев постанови определение, с което отхвърли като неоснователни жалбите на Орлин Русев, "Бългериън Акуизишън къмпани", "Бромак" и Вера Ахундова срещу решението на БНБ от 6 ноември 2014 г. за отнемането на лиценза. Пред магистратите акционерите и бившият изпълнителен директор на КТБ настояха, че държавата погазва не само имуществените им права, но и човешките им права, защитени с международни конвенции. С тези аргументи те биха могли да заведат дело срещу България, което според юристи има големи шансове да доведе до поредна осъдителна присъда.
Аргументите на съда
В определението си 5-членката на ВАС приема, че само засегнатото дружество, в случая КТБ, има правен интерес да обжалва акта на БНБ. Посочва се, че дружеството е пряко засегнато от решението за лиценза, докато акционерите са косвено засегнати. От лятото обаче КТБ се управлява от квестори, назначени от централната банка. Като нейни подчинени те не се противопоставят на актовете на БНБ. Вместо да се произнесе по явния пример за конфликт на интереси, съдът обръща внимание на друг детайл, а именно, че квесторите влизат в банката с поставянето й под специален надзор, поискано изрично от тогавашното ръководство на банката. Нито отстранените през месец юни ръководители, нито акционерите са протестирали решението по поставяне на КТБ под специален надзор, което магистратите приемат за първи етап от процеса по отнемане на лиценза.
Върховният съд намира, че за да има основание да се представя за жертва на погазени права, защитавани от Европейския съд по правата на човека, акционерът трябва да е или едноличен собственик на капитала на дружеството, или да притежава над 90% от акциите му, тъй като това го индивидуалира и доказва пряк правен и личен интерес. Посочва се, че във всички останали случаи необосновано се разширява кръга на лицата, които биха могли да предявяват претенции към регулатора - акционери, вложители, контрагенти и дори служители на трудов договор.
Акционерите поемат собствен икономически риск от участието си в дадено дружество, а засегнатият им икономически интерес не обуславя правен интерес от оспорване на административни актове в съда, считат още магистратите. Според тях никой не оспорва имуществените права на акционерите и те биха могли да ги защитават в последващото производство по несъстоятелност на банката. "Основните права не са абсолютни и спрямо тях могат да се налагат ограничения, при условие че те действително отговарят на преследваните от разглежданата мярка цели от общ интерес", пише в определението на ВАС.
Набързо и не по европейски
С произнасянето окончателно се блокира възможността от разглеждане по същество на въпроса дали БНБ правилно е отнела лиценза на КТБ. То предопределя и какво ще е решението по друго дело, с което акционери обжалват решение на регулатора по линия на опита за увеличение на капитала на банката с 35 млн. евро. Решението по него също се очаква в експресни срокове, за да може да стартира делото за несъстоятелността на КТБ.
Ако се погледне едро на решението, извън казуса КТБ, то излиза, че определени съдии са готови да потъпкват правата на акционерите. И докато при първото определение имаше съдия с особено мнение, който виждаше в това проблем, сега екипът единодушно зачерква тази логика. В случая с КТБ има достатъчно основания и закононарушения, заради които лицензът й да бъде отнет, но съдът избяга от оценка на тези доказателства.
ГЕРБ бламира правосъдния министър за съдебната реформа. Няколко часа след като главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че представителите на държавното обвинение се оттеглят от работната група в министерството на правосъдието по промените в Закона за съдебната власт, депутати от ГЕРБ - начело с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, внесоха промени в Закона за съдебната власт, които обобщават в едно проектите на Сотир Цацаров, Висшия съдебен съвет и Българската съдийска асоциация, ръководена от досокоршната зам.-председателка на СГС Богдана Желявска.
На практика по този начин управляващите бламират правосъдния министър Христо Иванов, който разработи стратегия за съдебната реформа. В момента работна група към правосъдното министерство подготвяше текстовете, които трябваше да бъдат внесени в Министерски съвет до края на месеца. Сега на практика основната управляваща партия изземва инициативата, изпреварва събитията и внася "свои" промени в Закона.
Чий е този проект
Според внесения от Цветанов и още 15 народни представители проект, ВСС няма да се разпуска, а от състава му ще бъдат формирани колегии на съдиите, прокурорите и следователите. Членовете на кадровия орган на Темида, които са от парламентарната квота, ще бъдат разпределени между двете квоти.
Преструктурирането на ВСС на квотен принцип е предвидено в стратегията за реформа в съдебната власт, писана от екипа на Хрисво Иванов. Мярката се и подкрепя и от Европейската комисия в последния си доклад. Срещу нея обаче се обявиха както мнозинството във ВСС, така първоначално и от прокуратурата. В средата на ноември обаче главният прокурор Сотир Цацаров изненадващо промени позицията си и възприе доста от идеите, включително и тази за разделянето на ВСС. Те бяха записани в становище на прокуратурата, но за разлика от стратегията, от прокуратурата настояваха съдебният съвет да остане постоянно действащ орган. Същото предвижда сега проектът, внесен от ГЕРБ.
Същевременно в сряда на сайта на Българска съдийска асоциация, оглавявана от скандалната доскорошна зам-председателка на Софийския градски съд Богдана Желявска, бяха публикувани и предложения за промени в закона в частта за атестирането на магистратите, изготвени от работна група в рамките на ВСС. Те съвпадат напълно с предложенията в проекта, внесен от ГЕРБ.
Пак ще има амнистия за строежи на ръба на закона. Поредна амнистия за постройки без строителни книжа предлага Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Става дума за строежите в т.нар. режим на търпимост, които са вдигнати без разрешително, но законът не налага събарянето им. След поправките собствениците вече ще могат да пристрояват и надстрояват постройките, да правят основни ремонти, реконструкции, както и да променят предназначението им. Ще бъде разрешено да се извършват всички допустими строителни и монтажни работи според действащия подробен устройствен план. Текстовете са част от обявените вчера промени в основния строителен закон - за устройството на територията.
Промените засягат много голям брой постройки. Основно това са къщи на село и в по-малките градове, вдигнати през 60-те и 70-те години на миналия век. На практика сега ще се затвърди статутът на домовете на много хора, чиито къщи са на границата на закона. Поправките ще важат за всички сгради, построени до 31 март 2001 г., когато влезе в сила сегашният Закон за устройството на територията (ЗУТ). В графата "търпими" са още строежи като остъклените балкони, навеси, беседки и други подобни.
Основна цел на законопроекта е да се облекчат процедурите и да се намали административната тежест, е посочено в мотивите на регионалното министерство. Според експертите с него се отстраняват съществуващи неточности и непълноти в действащите разпоредби, натрупани след промени в ЗУТ именно във връзка с подобни решения за амнистия и търпимост на строежите. От регионалното министерство посочват, че една от целите е именно отстраняване на празнотата в нормативната уредба за допустимите строително-монтажни работи, които могат да се извършват при търпимите строежи, и тяхната поддръжка.
"Това и сега е възможно. Но очевидно по-категоричният запис в закона е нужен за някои общински администрации и съдилища. С тези текстове търпимите строежи стават още по-търпими", коментира пред в. "Сега" юристът и експерт Савин Ковачев, който е и бивш зам.-министър на регионалното развитие. Според него текстовете целят поясняване на вече дадена амнистия за строежи без строителни книжа към 26 ноември 2012 г. Той припомни, че сградите в режим на търпимост реално са приравнени на законните и предлаганата промяна на практика е форма на узаконяване. Според Ковачев досега практиката и в общините, и в съда по отношение на строежите в режим на търпимост често е противоречива.
"Подкрепяме промените, които бяха обсъдени и много от тях предложени и от браншовите организации. Много от идеите са на колегите от архитектурния и проектантския бранш", каза вчера изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков. Според него да се повишава статутът на търпимите строежи не е най-доброто решение, но след като вече са допуснати в закона, засягат много хора и има социален момент, подобен подход няма алтернатива.
"Лукойл" ще има два месеца да пусне измервателни уреди по тръбата Бургас - София. Депутатите не дадоха дълга отсрочка на "ЛУКойл България" за монтирането на прословутите нивомери по тръбопровода Бургас - София. Компанията ще има 2 месеца от влизането в сила на Закона за акцизите и данъчните складове, за да приведе в действие уредите по тръбата. Това реши на второ четене вчера парламентарната комисия по бюджет и финанси. Въпреки острата реакция на "ЛУКойл България" срещу готвените промени и наложилото се свикване на работна група заради спорове по редакциите, депутатите в крайна сметка приеха внесените от депутати на Реформаторския блок текстове.
На предходно заседание на комисията представители на "ЛУКойл България" настояха за минимум 6-7 месеца отсрочка за монтиране на уредите. Оттам твърдят, че това като цяло не е необходимо и само товари компанинята с 2 млн. лв. ненужни разходи. Вчера обаче се оказа, че нивомерите всъщност са налични. Те са били монтирани още през 2013 г. покрай съдебните спорове около отнемането на лиценза и само трябва да бъдат свързани със системата, коментира зам.-директорът на Агенция "Митници" Божидар Алексов. Думите му доведоха до промяна на първоначално предложените срокове в закона и предвидената техническа отсрочка за прилагането му бе намалена от 3 на 2 месеца.
Това слага поне засега точка на започналата през 2013 г. сага около контрола върху количествата горива, преминаващи през нефтопровода на "ЛУКойл България" от Бургас до София. Липсата на нивомери по тръбата стана повод за отнемането на лиценза й за данъчен склад. Това решение така и не влезе в сила, а по-късно, с идването на новото ръководство на финансовото министерство при кабинета на Пламен Орешарски, изискването за нивомери бе отменено. В момента по тръбата има нивомери само на вход и изход, но няма уреди за измерване на количествата на всяко от отклоненията й. Нефтопроводът е свързан с 6 петролни бази и Агенция "Митници" твърди, че без контрол на всяко отклонение реално не може да следи количествата горива, които преминават.
Нефтопроводът на "ЛУКойл" от Бургас до Илиянци е единственият данъчен склад у нас, който попада в обхвата на много митнически учреждения. Именно това обърква депутатите. По време на дълго заседание вчера те спориха дали с поправките се има предвид, че измервателен уред трябва да има не просто на всяко разклонение, а на всяко влизане и излизане в ново митническо учреждение. В края на дискусията Мартин Димитров от Реформаторския блок обобщи, че става въпрос за монтиране на уреди на всяко разклонение.
Избраха енергийния регулатор със скандал. След неколкочасови дебати, две извънредни почивки и съмнения за нагласен вот депутатите избраха вчера деветимата членове на Комисията за енергийното и водно регулиране (КЕВР). Две трети от тях бяха предложени от управляващите партии - ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
Преди самия вот от БСП показаха списък на кандидатите, които според тях ще бъдат избрани, след което демонстративно напуснаха пленарната зала. С мотива, че гласуването е нагласено, левицата настоя също така да бъдат оттеглени нейните кандидати.
Председателят на парламента Цецка Цачева отказа с обяснението, че няма процедура за оттегляне на кандидати. Така след гласуването беше избран само един комисар по водите, предложен от левицата - бившия депутат Димитър Кочков. Той обаче не се закле.
Вероятно до края на седмицата БСП ще има политическа позиция дали Кочков трябва да поеме поста, но неофициално източници от левицата казаха, че той ще положи клетва.
Очаквано председател на КЕВР стана бившият депутат от ДСБ Иван Иванов, който беше избран със 142 гласа „за". При изслушването му в енергийната комисия в началото на седмицата той обяви, че си поставя две основни задачи - спасяването на държавната НЕК и диверсификацията на енергийните източници.
Най-много гласове „за" събра бившият шеф на енергийния регулатор при първото правителство на ГЕРБ Евгения Харитонова - 167. Член на КЕВР ще бъде и настоящият шеф на регулатора Светла Тодорова.
В новата комисия влизат и предложеният от ДПС бивш депутат Ремзи Осман, както и двама от кандидатите на „Патриотичния фронт" - Александър Йорданов, който е работил като одитор в БДЖ, и Владко Владимиров, служител на „Мини Марица изток".
От Реформаторския блок в КЕВР освен Иван Иванов влиза и Валентин Петков, бивш зам.-шеф на ВиК-Варна. Предложеният от БДЦ Георги Златев също бе одобрен. Той е дългогодишен служител в свързаните с бизнесмена Христо Ковачки дружества „Брикел" и ТЕЦ „Марица 3".
Двойно по-голям бежански наплив откъм Турция. Над два пъти повече опити за нелегално преминаване на границата ни с Турция, сравнено с първите два месеца на миналата година, регистрира граничната служба на ЕС - Фронтекс.
През януари и февруари полицията е хванала 561 бежанци при опит да влязат у нас, а за същия период на миналата година те са били 214. Това е ръст от 162%.
От Върховния комисариат на бежанците към ООН (ВКБООН) уточниха пред „Труд", че от началото на годината у нас убежище искат около 100 души на седмица, като през януари миналата те са били едва 100 за целия месец.
Натискът от бежанци върху границата на ЕС се е повишил пет пъти според данните на Фронтекс. В първите два месеца на миналата година при опит да влязат на територията на ЕС за хванати 11 450 мигранти, а през тази - над 45 454. От Фронтекс са разделили пътищата за влизане в Европа условно на 8 маршрута. Българо-турската граница е част от Източносредиземноморския маршрут.
Опитващите се да влязат по него от Турция в ЕС използват 4 пътя. През България или Гърция по суша или към Гърция или Румъния по море. За първите два месеца в Румъния по море са хванати 70 бежанци, сравнено с 11 миналата година. Специалисти по миграция очакват и в България да се увеличат опитите за влизане през Черно море, след като бъде построена оградата по цялата ни граница с Турция. В Турция в момента има над 1,5 млн. сирийски бежанци и десетки хиляди от други националности, някои от тях не се чувстват добре и най-близкият им маршрут към Европа е през България. Според експерти по море ни очаква цунами от бежанци тази пролет.
Най-голям наплив към Европа има по Западнобалканския маршрут. През януари и февруари тази година са регистрирани над 26 000 нелегални опита за преминаване на границата, което е десетократно увеличение в сравнение с миналата година. В огромната си част става въпрос за емигранти от Косово, които влизат в Унгария през Сърбия. След косоварите се нареждат афганистанци и сирийци, които са стигнали дотам през България или Гърция. Все пак към края на февруари косоварите са намалели след информационна кампания, в която им се обяснява, че нямат право да кандидатстват за бежански статут. Натискът върху Австрия и Германия от косоварите също е огромен.
Увеличение на трафика има и по Централносредиземноморския маршрут, по който с лодки от Либия се превозват хора до Италия. Въпреки лошото време през зимния сезон са заловени 7834 мигранти. Сред тях най-много са либийците, но има и увеличение на сирийски граждани, които влизат в Либия от Алжир и Тунис.
Екоорганизации рекетират бизнесмени за стотици хиляди левове. Екорекет за стотици хиляди разкри разследване на Нова ТВ. Медията разкри добре организирана схема, в която под прикритието на грижа за природата функционира успешен модел за бърза печалба.
Пред скритата камера на телевизията бизнесмен беше рекетиран за 200 000 евро.
Срещу тези пари екоорганизации обещават да си мълчат за евентуални замърсявания. По случая вече работят полицията и прокуратурата.
ОВОС е оценка за въздействие върху околната среда и се издава от Министерството на околната среда и водите. Тази оценка е необходима за старта на някои бизнес проекти - енергийни или за добив на метал, например.
Понякога, пак по преценка на екоинспекторите, ОВОС не се издава. Десетките природозащитни организации у нас обаче често атакуват пред съда проектите, които нямат ОВОС, с претенциите, че министерството не си е свършило работата по закон и има опасност от замърсяване.
А някои от еколозите директно искат пари от бизнесмена с проекта, за да оттеглят жалбите си пред съда.
За такъв натиск сигнализира бизнесмен с проекти за газификация в градовете Пирдоп и Златица. С две жалби пред съда, че нямало адекватна преценка за замърсяването, екокоалиция от няколко сдружения, блокира проектите. Общински адвокат посредничи на еколозите и казва на бизнесмена колко пари искат.
"200 000 евро! 200 000 евро! Споразумението ще бъде стискане на ръка. Те депозират молбите за отказ от жалбите, с което да е ясно, че имат желание за прекратяване на делото. Нали, всичките тези неща се депозират при мене. Аз ги държа при мене", заявява адвокатът.
Бизнесменът се среща с председателя на екокоалицията, а той потвърждава, че иска парите и ще му спести финансовите загуби и съдебните разправии около забавянето на проекта. Бизнесменът има 10 дни да даде парите. Но не ги дава и делото влиза в съда.
Екипът е потърсил мнението и на други екоорганизации, които се разграничиха от такъв вид натиск срещу пари, а всички бяха единодушни, че заснетото от Нова ТВ е екорекет.
ДПС сезира Цацаров за недоносителство на Цветан Василев. ДПС сезира главния прокурор Сотир Цацаров заради думите на Цветан Василев пред сайта "Гласове", че има сейфове на две места в Западна Европа, в които крие тайни за лица от българския политически елит. Това съобщи лидерът на партията Лютви Местан в парламента.
"Аз не обичам израза "политически елит", цитирам мажоритарния собственик. Той твърди, че има информация за лица, която би могла да обясни фалита на банката и разграбването на над 4 млрд. от нея", мотивира се той. Лидерът на ДПС се позова на чл. 205 от Наказателно-процесуалния кодекс, според който, ако някой има информация за извършено престъпление, е длъжен да уведоми незабавно досъдебното производство.
"Обръщаме се към главния прокурор да предприеме необходимите действия по компетентност и да потърси съответната отговорност от г-н Цветан Василев за укриване на данни за извършено престъпление", заяви Местан.
Той и колегите му Делян Пеевски и Йордан Цонев питат и председателя на фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков дали са предприети действия за привличане на международна институция за финансово разследване на КТБ. Такъв вариант е заложен в изменения наскоро Закон за банковата несъстоятелност.
"Когато се разкрие цялата истина за КТБ, ще си отговорите на въпроса кой съзнателно и добре планирано продуцира митовете за КТБ и ДПС, за да изгради параван, зад който се крият доста нелицеприятни истини", загатна Местан. И спомена "щедростта на банката по посока на дъщери на политически лидери, получавали тлъсти месечни хонорари за грандиозни анализи".
На въпрос трябва ли парламентарната комисия за КТБ да изслуша Цветан Василев чрез видеовръзка, Местан отговори отрицателно: "Самото допускане, че цяла държава и цял законодателен орган може да бъде поставен в положение да говори чрез конферентна връзка с едно лице, от което се търси отговорност за над 4 млрд. лева, е обидно за българската държава."
Единственият вариант бил Василев да дойде незабавно в страната и да отговаря пред компетентните органи.
Метрото порасна до 36 км. Столичното метро вече има 31 станции и общо 36 км подземни трасета, а всеки ден то ще се ползва от 500 000 души. Влаковете до летището бяха пуснати безплатно за редовите пътници от четирите нови спирки точно в 13 ч, а преди това лично премиерът Бойко Борисов преряза лентата на новата отсечка.
„Скъпи отчета, благодаря и на патриарха за добрите думи, защото, както е казал Началникът, нищо без него не може да се направи", каза Борисов след водосвета. Премиерът цитира факти около строежа, за да подчертае пред тези, които преди управлявали столицата или т. нар. „Синя София", направеното след 2005 година.
„За 23 години - 9,5 км метро. Откакто ГЕРБ управлява за 10 години - 30 км метро, и то виждате как го правим. Добре ли е?", попита Борисов. Той посочи, че средната скорост на метрото, включително и със спирането, е 40 км/час. За сметка на това колите се движат със средна скорост 28 км/час, а градският транспорт дори с 14 км/час.
„Асфалт не се е ядяло, но като няма асфалт загиват хора. Най-голямата реформа, вършена в България, е в транспорта в София", заяви премиерът. Той обясни, че ако бяхме преди 90-а година, шефът на „Метрополитен" инж. Стоян Братоев щеше да е герой на социалистическия труд.
„Възлагам на кмета на София да подготви за строителите, тези, които са изготвили проекта, да ги наградим", каза премиерът. Доволен, Борисов се опита и да преразкаже какво го очаква един пътник, който ще вземе метрото от летището и ще стигне до центъра.
„Ще дойде, ще си вземе куфарчето и след 15 минути вече ще е из града. Няма да виси по спирките на градския транспорт, няма да го рекетират такситата, няма да плаща 50 лева до центъра. Днес дори безплатно", заяви Борисов.
Общата дължина на трасето от „Цариградско шосе" до летището е 5 км и има 4 метростанции - „Дружба", „Искърско шосе", „Софийска Света гора" и „Летище София". Първото нещо, което ще виждат гостите на аерогарата, е статуя на най-известния певец и музикант в древността Орфей. Фигурата е изваяна от известния скулптор Крум Дамянов.
Времето за пътуване от летището до центъра е 20 минути. Първото влакче от аерогарата ще тръгва в 5 ч. и 27 минути, а последното ще в 23 ч. и 57 мин.
На 8 май ще бъде завършена и линията на метрото до кв. „Младост 4". Тя ще се ползва от 32 000 пътници и ще има 3 метростанции. Първата спирка ще е пред магазин „Деница" и се нарича „Александър Малинов". Втората ще е пред хипермаркет „Хит" на кръстовището на улиците „Москов" и „Балан", а общинарите са избрали за име „Акад. Александър Т. Балан". Последната станция ще е „Бизнеспарк".
Фирмите с бонус „служител над 55 г." Бонус от държавата за фирмите, наели служители над 55 г., предвижда социалното министерство. Новата схема за насърчаване на заетостта сред хората в предпенсионна възраст ще стартира през лятото. „В период от 12 месеца държавата ще поема възнагражденията на хората в размер на минималния осигурителен праг на съответната длъжност", разясни програмата пред „Монитор" зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Безработните, които нямат нужната квалификация за предлаганото свободно място, пък ще бъдат включени в обучителни програми.
Така за няколко месеца те ще придобият уменията, които се изискват от работодателите.
По данни на Агенцията по заетостта в момента всеки трети, търсещ препитание, е в предпенсионна възраст. Според социалния министър Ивайло Калфин безработните от тази група имали своите предимства пред младите, търсещи реализация на трудовия пазар. „В предпенсионната възраст хората имат трудови навици и мотивация и биха били добри работници", коментира Калфин пред Нова тв.
Той припомни, че и в момента има програма, която да стимулира фирмите да наемат служители над 55 г., която обаче не била популярна сред работодателите. За пример вицепремиерът по социалната политика даде област Варна, където по тази схема били наети едва двама души.
За пореден път Калфин подчерта, че е нужна промяна при отпускането на инвалидни пенсии. „През последните години има силно нарастване на този тип пенсии. Те достигат своя пик, когато има висока безработица и спаднат доходите", заяви социалният министър. По данни на НОИ през миналата година всяка втора пенсия е била за инвалидност.
Средният й размер е бил 228 лв., при средна сума за старини от 314 лв. До 16 април Министерството на здравеопазването ще трябва да изпрати предложенията си за промяна на правилата за освидетелстване на нетрудоспособност. От социалното ведомство настояват ТЕЛК-овете да оценяват работоспособността и да определят какви длъжности могат да изпълняват хората след инвалидизация.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |