България четвърта по евтин бензин в ЕС. България е на четвърто място по ниска цена на бензина в Европейския съюз. Пред нас са Полша, Естония и Латвия, а с Литва сме на една и съща позиция. Това показва сравнението на актуалните цени на бензина на база данните в портала energy.eu. То не отчита разликата между доходите в отделните страни. За сравнение в края на януари страната ни се нареждаше на второ място по евтин бензин в Общността, като тогава пред нас беше само Полша.
У нас в момента цената на литър от най-масовия бензин по големите вериги бензиностанции е 2,19 лв. при 1,88 лв. в края на януари. В единната европейска валута това прави 1,12 евро с включени акцизи и ДДС. В Полша действащата цена за литър е 1,094 евро при 0,928 евро в края на януари. Справката в портала показва още, че към момента няма страна в ЕС, в която литър бензин може да се зареди за под 1 евро, докато в края на януари това можеше да се направи в същите пет държави, които и в момента са в топ 5 по ниска цена на бензина.
Най-скъп бензин плащат италианците
В момента там цената е 1,652 евро при 1,537 евро в края на януари. Това е близо един път и половина по-скъпо, отколкото текущите цени у нас. Около това ниво са цените и в Холандия - 1,643 евро. Скъпо от българска гледна точка излиза зареждането и в Дания и Великобритания. Там актуалните цени са съответно 1,592 евро и 1,544 евро. Доста по-скъп бензин, отколкото у нас, продължават да купуват и комшиите ни в Гърция, показва още сравнението на данните в енергийния портал. Там литърът се търгува по 1,475 евро при 1,302 евро в края на януари. За разлика от тях в Румъния плащат с 23 евроцента по-малко на литър.
Средната цена на най-масовия бензин, която се получава за целия Европейски съюз е 1,327 евро, което спрямо края на януари е повишение с 10,5 на сто. Това означава, че в сравнение със средното ниво българинът пълни резервоара (50 литра) с 10,35 евро по-малко. В левове това прави икономия от приблизително 20 лева.
За дизела в момента усреднената цена е 1,234 евро, или с 8% нагоре в сравнение с края на януари. В момента в България този тип гориво се търгува за 2,26 - 2,27 лв., което прави 1,17 евро. Аналогичните сметки като тези за бензина показват, че зареждането на резервоара с дизел (50 л) у нас дава икономия от 3,6 евро, или под 8 лв.
С тази цена страната ни се нарежда на девето място в ЕС по евтин дизел, като в сравнение с края на януари пада с пет места надолу.
Слагат баркод на дървесината. Трупите, които излизат от гората, в бъдеще ще бъдат маркирани с баркод, подобно на стоките в магазина. Това ще пресече незаконното им извозване от гората. Идеята обаче все още не е финансово обезпечена, затова в момента в държавата се вземат други мерки, които да пресекат бракониерската сеч. Близо 1 млн. лева от бюджета на държавните горски предприятия струва идеята за електронизация на превозните билети за дървесина и поставянето на пластмасови пластини на отсечените трупи, съобщи заместник-министърът на земеделието Георги Костов. Това обаче е само част от цената, която трябва да се плати за опазване на българската гора, каза експертът. От средата на този месец ще бъде приложен електронният превозен билет за добиваната и превозвана дървесина от държавните горски стопанства.
В края на септември системата ще заработи напълно така че трупите да бъдат проследявани от сечищата до складовете.
В последно време все по-често се наблюдава фалшифициране на марката, която лесовъдите слагат върху дърветата, разрешени за отрязване, сочи статистиката на горската агенция.
Знакът се поставя с метален шестограм, който лесно се заличава и лесно се манипулира.
Съществува идея по-късно върху дърветата за изсичане вместо марка да се поставя уникална пластина, която не подлежи на фалшификация.
Предвижда се също така електронната система на Изпълнителната агенция по горите да бъде свързана със системата на НАП, така че данъчните да разбират в реално време от кой имот е излязла превозваната дървесина.
100 км горски пътища са изградени у нас за последните три години, още 400 км са проектирани, но изграждането им ще се забави, защото е прекалено скъпо и сключените договори за целта са неизгодни.
Горските пътища се изграждат по специален начин, като изискването към тях е да издържат от лек автомобил до 40-тонен камион. Затова и стойността им достига до 400 000 лева на километър, което се равнява на цената на добро шосе от републиканската пътна мрежа.
Пътищата в кориите се строят с пари от фонда за инвестиции в горите. Миналата година в неговата сметка са влезли около 27 милиона лева, но през 2015 година ще бъдат с около 5 милиона по-малко, тъй като държавните горски предприятия ще инвестират повече в залесяване, каза доц. Костов.
Как малки и средни компании да кандидатстват за 150 млн. евро. Първите 150 млн. евро субсидии за малките и средните предприятия (МСП) вече имат по-ясни очертания. Средствата са от програма "Иновации и конкурентоспособност" и са бюджетът за тази година по първата обявена процедура "Подобряване на производствения капацитет в МСП". Вече са публикувани за обществено обсъждане насоките за кандидатстване и пакетът от документи към тях. Те дават отговори кога, кой и за какво финансиране може да кандидатства, както и техническите подробности около подаването и оценяването на проектите.
Колко и кога
Минималният и максималният размер на проектите зависи от категорията на фирмата: за микропредприятия той е между 100 хил. и 500 хил. лв., за малки - между 200 хил. и 750 хил. лв., а за средни - между 300 хил. и един милион лева.
Максималният размер на безвъзмездната помощ е между 35% и 70% и ще зависи от категорията на фирмата и от региона. Компании от Югозападния регион, който включва областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София, ще получат по-нисък процент на безвъзмездната помощ - до 35% за средни и до 45% за микро- и малки. За останалите пет района на планиране условията са: до 60% - за средни, и до 70% - за микро- и малки предприятия. Причината е в политиката на Брюксел за по-голяма подкрепа на по-слабо развити региони. Безвъзмездното финансиране по процедурата заедно с договорената за последните седем години безвъзмездна финансова помощ не може да надвишава 2.5 млн. лева за микро- и малки фирми и 5 млн. лева за средни. Ако при финансовата оценка се установи надвишаване на тези прагове, оценителната комисия служебно ще ги намалява до максимално допустимия размер. Предвижда се процедурата да има три приема през тази година: до 30 юни, до 31 август, до 30 октомври.
От кои сектори
Кандидатстващите фирми трябва да имат минимум три приключени финансови години (2012, 2013 и 2014 г.) преди датата на обявяване на процедурата. Микропредприятията трябва да имат нетни приходи от продажби за тези три години поне 200 хил. лева, малките - най-малко един милион лева, а средните - минимум 6 млн. лв.
Фирмите трябва да развиват своята основна икономическа дейност в една от определените в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия групи сектори на икономическа дейност. За всеки от трите приема през тази година те са конкретно изброени в насоките за кандидатстване (виж карето). За да докажат, че работят именно в тези отрасли, кандидатите трябва да представят актуално удостоверение за код, издадено от Националния статистически институт (според данни за 2014 г.).
Заради партийни сблъсъци КЕВР остана с член по-малко. Mеждупартийните разногласия за това кои от номинациите за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да бъдат избрани взеха връх точно преди финала на гласуването на кандидатурите в Народното събрание в четвъртък. Така новият енергиен регулатор се оказа с един комисар по-малко.
Драмата в парламента се разигра, след като "БСП - лява България" обявиха, че оттеглят всичките си шест номинации за КЕВР. Обяснението от тяхна страна беше, че не искат да участват в избор, който е предрешен. Действително имената на кандидатите бяха ясни няколко дни по-рано, като всяка една от партиите имаше одобрен кандидат за новия състав на КЕВР. От БСП това беше Димитър Кочков, който трябваше да заеме място като експерт за водния сектор. В крайна сметка неговата кандидатура беше гласувана от народните представители и без гласовете на БСП, които напуснаха залата. Кочков обаче отказа да се закълне с останалите избрани кандидати, с което мястото му остана незаето.
"Едно местенце"
Пред "Капитал Daily" депутатът от БСП Явор Куюмджиев коментира, че неговата партия не е участвала в никакви договори. "На нас ни подхвърлиха като милостиня едно местенце", допълни той, но отрече това да е причината БСП да решат да оттеглят кандидатите си за КЕВР. В същото време Куюмджиев посочи, че всъщност, получавайки място в енергийния регулатор, след това "ще ни държат отговорни за глупостите, които ще правят. Сега предстоят решения, които ще ударят хората по джоба", допълни той.
Куюмджиев също посочи, че в състава, в който комисията е избрана, няма нито един експерт в топлофикационния и газовия сектор, каквито БСП беше предложила. Вероятна причина за действията на БСП е, че номинацията на бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев, който беше сред имената, които се считаше, че влизат в КЕВР, е изпаднал от листа на одобрените.
Вътрешни "размирици"
Според Делян Добрев от ГЕРБ проблемът с номинациите на БСП е във вътрешните "размирици". Още преди гласуването той коментира от трибуната в парламента, че тъй като те са голяма коалиция, не могат да се разберат кой от кандидатите да бъде одобрен.
Намаляването на данък "бюрокрация" пак се отлага. Тоновете излишна хартия и чакането по гишета ще продължат да измъчват бизнеса и гражданите поне до края на годината. Това е поредният последен срок, поставен за изпълнение на част от мерките, заложени във втория План за действие за намаляване с 20% на административната тежест.
Отчетът на плана, с който разполага в. "Сега", показва, че към края на миналата година 60 от 167 мерки не са изпълнени и са получили отсрочка до 31 декември 2015 г. Официалните причини са различни - от липсата на работещ парламент през миналата година до отсъствието на работеща система и липсата на пари за нейното изграждане. Всъщност основната причина за бетонирането на данък "бюрокрация" е мудната администрация. Общо 50 от неизпълнените мерки по плана са свързани със Закона за енергетиката, като повечето от тях се отнасят до работата на енергийния регулатор, а 8 касаят икономическото министерство.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) все още не е въвела онлайн подаване на заявления за утвърждаване на цени, приходи и тарифи за фирмите от сектора. На място и в хартиен вид трябва да се внасят годишните финансови отчети на дружествата, както и заявленията за издаване, промяна или прекратяване на лицензии. А повечето от тези дейности се извършват от фирмите за ток и газ всяка година. Неотдавна от ЕВН пресметнаха, че само за един от одитите, назначени от енергийния регулатор, предприятието е издало 1.2 млн. броя справки с тегло 6.2 тона - защото всичко е трябвало да бъде представено на хартия.
Основна пречка регулаторът да общува с бизнеса онлайн е липсата на информационна система. Не е ясно как, кога и дали такава изобщо ще бъде създадена, особено като се имат предвид оплакванията на КЕВР, че безпаричие блокира дори проверките на място.
Шест от неизпълнените мерки за намаляване на административната тежест са за НОИ и по-конкретно са свързани с пускането на дълго чакания е-регистър на болничните листове. И за тях новият срок е 31 декември. Финансирането за регистъра вече е осигурено по програмата "Административен капацитет", предстои да бъде избран изпълнител.
Както в. "Сега" писа, широко рекламираното облекчение, според което от 1 януари лекарите вече пращат от компютъра си болничните листове в НОИ, се оказа полуелектронно. Защото за бизнеса остава задължението да внася на гише в осигурителния институт куп съпътстващи документи. От догодина обаче това ще се промени, обещава правителството. За след Нова година остава и обещанието болничните да се изплащат 3 пъти по-бързо. Идеята е пациентите да получават парите си 5 дни след подаването на данните от страна на шефовете им, а не както е в момента - да чакат 15 дни.
Собствениците ще плащат тока и водата за санирането. Кой ще плати похарчените ток и вода при строително-ремонтните работи по време на санирането в блока? Такива въпроси задават някои кандидати за участие в националната програма за жилищно обновяване, разказа пред в. "Сега" Иван Бойков, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. В момента експерти на камарата и регионалното министерство провеждат работни срещи с кметове и строителни фирми в страната, на които се доизяснява начинът, по който ще се прави санирането.
"Отговорът е, че ще плащат собствениците на апартаментите в санираната сграда", категоричен беше Бойков. Той коментира, че няма как държавата да поеме освен дейностите по санирането и сметките от общите части, които обичайно се плащат от етажната собственост. Според него кметовете и общинската администрация не са добре подготвени и не са наясно с ангажиментите си по изпълнението на програмата по места, затова и експертите обикалят общините.
Друг основен въпрос, който се задава, е дали в мерките по обновяване е предвидено конструктивно укрепване там, където се налага. Експертите от регионалното министерство обясниха, че укрепването на жилищните сгради е важна част от програмата, която държавата финансира с 1 млрд. лева. Общинари питали и как ще се плаща на строителите. Тези въпроси се уреждат в тристранния договор, който се подписва между етажната собственост, кмета и представителя на Българската банка за развитие (ББР), през която минава финансирането на програмата, обясниха от камарата.
Според регионалния министър Лиляна Павлова санирането на първите блокове може да започне през лятото. До момента са сключени договори с 317 сгради, съобщи тя в събота във Варна. Подадените заявления от сдружения на собствениците са над 500. Според Павлова е възможно да започне саниране и в блокове, в които има по един-двама несъгласни собственици. За целта предстои да се променят правилата. Досега за санирането се искаше поне 67% от собствениците да са регистрирали сдружение, но да има пълно съгласие за ремонта. В големите панелни блокове това често е невъзможно, а и някои от собствениците може да са в чужбина, каза регионалният министър.
Пенсии по 1300 лева за наборите на Калфин. Мъжете, родени през 1964 г. заедно с вицепремиера Ивайло Калфин, ще получават пенсии и по 1300 лв. Това ще стане през 2029 г., когато те ще се пенсионират на 65 г., ако бъде приета пенсионната реформа, предложена от Калфин.
Сценарий, разработен от НОИ според предложенията му, показва, че пенсията ще е такава за мъж, който в момента е на 51 г. и заплатата му е 1200 лв. Всъщност този сценарий е разработен за връстник на министър Калфин. В интервю за в. "24 часа" от миналата седмица той обяви, че ще е първият набор мъже, които ще се пенсионират на 65 г.
Поне с 40% ще се увеличат доходите на пенсионерите до 2026 г. по реформата на Калфин дори при песимистичен сценарий.
От 2016 г. сертифицират всички фирми, които искат да работят в горите. "С промените, които правим в нормативната уредба в горския сектор, се предвижда всички оператори, които искат да участват в процедури по възлагане на работа в горските територии е необходимо да притежават нужния за това сертификат. Това изискване ще се въведе от 2016 година", заяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов на семинар, който се проведе в село Енина и е част от мероприятията по отбелязването на „Седмица на гората", съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието и храните.
Костов каза още, че това е инструмент, който ще доведе до изсветляване на сектора и осъществяване на външен, независим контрол, което ще доведе и до по-добро стопанисване на горите. Георги Костов посочи, че фирмите, които ще осъществяват дейност в горите ще изпълняват общоприети горски стандарти и освен това, по този начин ще може да се осъществи и проследяване на продукцията. В момента са сертифицирани 36 горски стопанства или близо 700 хил. ха което е 25% от горските територии у нас. В следващите 6 месец ще приключи процедурата по сертификация на още 30 стопанства, с което процента на сертифицираните горски територии ще достигне 35. „Амбицията на държавата е да увеличи броя на сертифицираните стопанства", категоричен бе зам.-министър Костов.
Той подчерта, че „Лесовъдска намеса е необходима във всички гори, в това число и сертифицираните", по време на демонстрация на различни видове сечи, на територията на Държавно горско стопанство - град Казанлък. „Поддържането на гората създава условия за запазване на биоразнообразието и оптимизиране на различните функции на гората", допълни още доц. Георги Костов. Ценко Ценов, директор „Гори и лесовъдски дейности" към Изпълнителната агенция по горите, обясни с промените в горското законодателство, което е публикувано за обществено обсъждане в момента, се предвижда да се създаването на Областни планове за стопанисване на горите. Преди, тяхното утвърждаване те ще бъдат подложени на дискусии с всички заинтересовани страни. След приемането им, те ще стават задължителни и всеки План на територията на съответната област ще трябва да се съобразява с него. По време на събитието, инж. Петър Заеков, директор на Регионалната дирекция по горите - град Стара Загора представи един от първите баражи в построени у нас.
Най-дребните фермери са отрязани от европарите. Най-дребните животновъди и пчеларите са отрязани от възможността да модернизират стопанствата си и да закупят техника по новата Програма за развитие на селските райони, алармира Националното сдружение за малките семейни ферми преработватели.
Без европари за инвестиции в стопанствата остават фермери, отглеждащи до 2 крави, 2 свине майки, 13 зайци, 27 овце, 137 кошера. Те не отговарят на чиновническото изискване да имат производствен обем от поне 8000 евро, заложено в наредбите. По старата програма нямаше такова изискване и дребните стопани получаваха европейски пари.
"Водим диалог с министерството на земеделието да се премахне тази несправедливост. Оттам ни обясниха, че по препоръка на Европейската комисия малките стопанства са изключени от подпомагане, защото Брюксел ги приема за икономически неефективни", каза пред "Труд" Магърдич Хулиян, председател на сдружението.
Земеделските производители са дискриминирани, добавят от сдружението. "Разрешава се подпомагане на дребни стопанства, произвеждащи плодове и зеленчуци, ако имат производствен обем от 2000 до 8000 евро, а за животновъди и пчелари се изисква задължително да са прескочили прага от 8000 евро", посочиха фермерите.
"В края на миналата седмица на среща с нас зам.-министър Васил Грудев се ангажира да внесе през юни официално искане до еврокомисаря по земеделието Фил Хогън и до Главна дирекция "Земеделие". В него ще настоява в инвестиционните мерки да се включат дребните животновъди и пчеларите", добави Хулиян. От министерството на земеделието потвърдиха информацията.
Експерти от агроведомството издадоха пред "Труд", че ще се изчака юни с надежда дотогава новата Програма за развитие на селските райони да бъде окончателно одобрена. Ако искането се внесе преди това, Брюксел може да върне отново цялата програма.
Миналата есен например комисията върна наш вариант на новата програма с над 600 забележки. Така обаче 2015 г. ще се окаже нулева за модернизирането на стопанствата на дребните фермери.
По-високи цени за паралелния износ на лекарства. Българи с рак, хепатит, астма, диабет остават без лекарства заради паралелния износ на спасителните за тях медикаменти (става дума за доставени за нашия пазар препарати на ниски цени, които се препродават в Западна Европа много по-скъпо). Износът обаче може да бъде спрян, ако със законова промяна фирмите, които препродават наши медикаменти зад граница, ще могат да го правят, но на по-висока цена. А тя ще определя, като се вземе средноаритметичната стойност на съответното лекарство в трите държави, където то е най-скъпо (като Германия, Франция и Англия). Само така доставеният за нас медикамент ще се препродава в други държави от ЕС от фирмите.
Това предложи пред „Труд" доц. Асена Стоименова, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Тя е готова да подготви идеята си като законодателна промяна, стига да има политическа воля паралелният износ, който годишно е за над 300 млн. лв., наистина да се намали. „Движещата сила за развитието му е сериозната разлика в цените, затова само пазарен механизъм би помогнал за „топенето" й", смята Стоименова. Тя даде пример как лекарство, чиято регистрирана цена у нас е 80 евро, след договорките между производителя и здравната каса пада на 30 евро, което е добре дошло за търговски субекти, решили да го препродават зад граница.
„Когато се появи информация за недостиг, тя трябва да се разгледа в няколко аспекта. Не всички аптеки зареждат всички регистрирани у нас медикаменти - по финансови съображения, а и няма къде да ги наредят", каза Стоименова. Т.е. когато пациентите потърсят лекарство в една или две аптеки и то липсва, това автоматично не значи недостиг.
„Фирмите, които искат да извършат паралелен износ, обаче имат интерес у нас да се появи информацията, че липсва даден медикамент. Така се създава ситуация на нагнетяване, производителят доставя още количества за България, а фирмата, прицелила се в износа, може да препродаде още повече евтини лекарства на скъпите пазари", обясни доц. Стоименова. Тя и колегите й са категорични, че в битката срещу паралелния износ трябва да се включат НАП и митниците.
В един кюп
Същият проблем при гърци и испанци
Гърция, Испания и Румъния имат същия проблем като България с паралелния износ на лекарства. Дори наскоро в иберийската държава бе разбита мрежа за препродаване на медикаменти.
През януари т. г. Конституционният съд отмени част от приетите промени в закона за лекарствата (с автори БСП и ДПС), според които ИАЛ можеше временно да забранява износа на станали дефицитни за болните българи лекарства. "Остана онази част от законодателството, според която фирми само уведомяват ИАЛ за паралелен износ. Но ние събираме само намерения за него, без да знаем дали те са реализирани, тъй като нямаме обратна връзка", казаха от агенцията. Затова евентуални бъдещи нормативни промени трябва да дадат решение на още много проблеми.
Държавата взе порт от Цветан Василев. ДП "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) пое управлението на пристанищен терминал "Русе-запад". Това съобщи за "Стандарт" генералният директор на ДППИ Ангел Забуртов. На 11 февруари Министерският съвет прекрати договора за концесия на терминала с обединението ДЗЗД "Пристанищен терминал Русе-запад", свързано с банкера Цветан Василев, с мотива "неизпълнение". Концесионерът трябваше да инвестира 12.22 млн. лв. и да плаща по 120 хил. лв. без ДДС такси годишно, но не се справи със задълженията си.
В средата на миналата седмица министърът на транспорта Ивайло Московски отне удостоверението за експлоатационна годност на концесионера, а в петък подписа документа на ДППИ като пристанищен оператор на терминала.
Преходът по поемането на терминала ще бъде плавен, така че няма да има сътресения в обработката на товари, увери Забуртов. Част от служителите на концесионера - 11 души, остават на работа, но за експлоатацията му ще са ни необходими още около 20 души, обясни Забуртов.
Поемането на терминал "Русе-запад" е сериозно предизвикателство за нас, тъй като по закон при прекратяването на концесия на пристанище, ДППИ трябва да го поеме като оператор, заяви Забуртов. Вече имаше прецедент с прекратената концесия на Фериботен терминал, Силистра, но той не развиваше дейност, посочи той. "Русе-запад" има 12 корабни места и обработва голям обем товари, но ще се справим, категоричен бе генералният директор на ДППИ. В близко време ще бъде обявен нов конкурс за избор на концесионер на "Русе-запад", на когото ДППИ ще предаде терминала, завърши Ангел Забуртов.
Затягат контрола върху ТЕЛК-овете. Социалното министерство ще затегне контрола при отпускането на инвалидните пенсии, тъй като в момента всеки втори пенсионер получава именно такава. За целта ще бъдат назначени повече кадри в ТЕЛК-комисиите, като лекарите трябва да имат най-малко 10-годишен стаж и да не работят на друго място.
"Моето предложение е да се отвори и възможност за практикуващи лекари да участват и да получават допълнително възнаграждение", коментира пред БНР вицепремиерът Ивайло Калфин.
Предвижда се да бъдат въведени и стандарти за първичните изследвания, които ще се извършват само в стандартизирани лаборатории и лицензирани болници. Така ще се преодолее проблемът с неточни резултати, които отварят вратата за освидетелстване. Националният осигурителен институт (НОИ) също трябва да бъде въвлечен в осъществяването на по-строгия контрол.
"Има една идея да се свърже системата на Здравната каса с НОИ. Чрез Здравната каса и информационната система се знае за всеки човек какви лекарства е получавал, на какви изследвания е бил и така по-лесно ще се хване някой, който изведнъж се е разболял много тежко", подчерта Калфин.
По думите му при хората в трудоспособна възраст в решението на лекарската комисия ще бъде записано каква е степента на намалената функционалност на отделния човек, като тя трябва да бъде сравнена с тази на здрав човек на същата възраст, а не с тази на атлети с намалена функционалност, както е в момента. Работна група в здравното министерство обсъжда предложенията.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |