Източник: www.darikfinance.bg
През последните седмици, а дори и месеци се дискутира все по-активно подготвеното споразумение за свободна търговия и защита на инвестициите между Европа и САЩ и покрай тези дискусии се появяват и разпространяват редица митове, коментира Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика, цитирана от Агенция „Фокус“.
Сред най-разпространените митове са например твърденията, че Европа ще бъде залята от американски генномодифицирани организми, че Европа, а и България, ще бъдат „надупчени” за шистов газ, че като цяло български и европейски предприятия ще фалират пред конкуренцията от САЩ, защото България не е конкурентна като цяло.
Също така се срещат и митовете, че в момента митата между Европа и САЩ не са високи и тяхното премахване на би имало никакъв ефект върху икономиките от ЕС. Всичко това обаче се оказва, че в общия случай са неистини.
Анализ на Института за пазарна икономика на потенциалните икономически ефекти от освобождаването на търговията между Европа и САЩ и това, което виждаме, е, че като цяло американският пазар става един все по-важен пазар за българските стоки, но и българските услуги.
Обемът на износа ни за този пазар расте с много бързи темпове през последните години, като през 2013 година, а и 2014 година, той достига около 600 милиона лева, специално по отношение износа на стоки, други около 300 милиона долара са износ на услуги, тоест това са едни още около 450 милиона лева износ на услуги.
Също така България все по-активно в последните години се включва в така наречените „вериги на предлагането“, тоест български фирми стават доставчици и поддоставчици на големи европейски производители, като ние изнасяме за Европа различни суровини, компоненти, а тези суровини и компоненти се включват в крайни продукти, които се продават, включително и на американския пазар. Този непряк износ от България за американския пазар е за около 200 милиона долара на година.
Тоест, ако трябва да обобщим – целият износ на България за американския пазар и на стоки, и на услуги, и преките канали на износ, и непрекият износ по линия на тези вериги на предлагането – общата стойност на износа ни за този пазар е за около 900 милиона щатски долара или грубо около 1,6 милиарда лева. Тоест тук говорим за един наистина значителен пазар за българския износ, бързо растящ, изключително динамичен.
Тъй като митата и в момента са малки ние няма да имаме кой знае каква полза от освобождаването на търговията, но ако се направи преглед на митата във взаимната търговия между България и САЩ, се вижда, че около 50% от износа ни за американския пазар се облага с мита, като в случая на около 40% от износа ни на стоки тези мита са значителни. За някои стоки и услуги достигат двуцифрени числа – 20%, 30%, 40%.
Тоест не трябва да се подценява положителният ефект, който ще дойде по линия на силното редуциране или премахването на митата във взаимната търговия, тъй като този ефект ще засегне около 50% от нашия износ, който в момента се облага с мито.
Разбира се, трябва да се отчита и непрекият тласък върху износа на България по линия на споменатите вериги на предлагането. Тоест, ако като цяло европейските стоки на американския пазар получат по-лесен достъп заради липсата на тарифни бариери, това индиректно ще облагодетелства и българските износители, които работят за големи европейски компании. Така че това наистина е един сериозен ефект. Като цяло свободната търговия и в теорията, и в практиката е от полза и за двете страни, които се ангажират.
Негативните страни най-вече произтичаха по линия на относителната непрозрачност на преговорите в началния им етап. Всъщност тази липса на прозрачност породи и редица опасения и страхове около подготвеното споразумение. Но това, което виждаме, е, че Европейската комисия се отваря, все повече документи се публикуват около преговорите, неотдавна беше публикуван и така нареченият „Мандат за преговорите“, който разкрива много ясно и в много детайли позициите, за които ЕК ще се бори по отделните глави, по отделните сфери, в които ще се водят преговорите, така че очевидно в тази насока се работи. ЕК си взе забележка по отношение на критиките по отношение на прозрачността.
Друго, което доста често се появява като мит в публичното пространство, е по отношение на конкурентоспособността на българския износ. Много често се среща твърдение, че България като цяло не е конкурентна и не изнася конкурентни стоки, тоест по-скоро ние бихме могли да загубим от търговията, тъй като ще бъдем залети от чужди стоки. Това, което се вижда специално за американския пазар, е, че част от нашия износ е много високо конкурентоспособен, ако се съди от така наречения „индекс на разкритите сравнителни предимства“, който е една разпространена мярка за конкурентоспособност, използвана от анализаторите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |