Как една банка обра 9 млн. лв. с помощта на наивен (или корумпиран) съдия. Можем ли да вярваме на банката си, че депозираните в нея пари няма да изчезнат? Можем ли да вярваме на съда, че дори и някой да открадне парите ни, той ще отсъди справедливо и честно? Възможно ли е непознат никому адвокат да влезе в залата и да каже, че ние сме го изпратили, и да заяви, че всъщност не иска 9-те милиона, които долната инстанция ни е присъдила, а пък съдът да приеме заявлението като чиста монета и да прекрати делото?
Всичко това е възможно, но само в България.
Бруталната история
Не са много медиите, в които може да прочетете тази история. За нея разказа съвсем наскоро сайтът "Електронен вестник", но въпреки сюжета тя не се разчу.
За какво става дума накратко - фирма депозира в банка 2.5 млн. долара. Когато една година по-късно иска да ги преведе по друга сметка, открива, че парите не са налични. Завежда дело, като на първа инстанция съдът осъжда банката да изплати сумата, лихвата, нанесените щети, или общо 9 млн. лв.
Делото отива на втора инстанция. Там в открито съдебно заседание в залата се появява адвокат, който твърди, че присъстващият в залата адвокат, представляващ фирмата, е с прекратени правомощия и заявява, че е бил упълномощен да се откаже от иска срещу банката. В залата адвокатът на компанията заявява, че са говорили със собственичката на дружеството, която категорично е отрекла да се отказва от иска или да е прекратявала пълномощните. Всичко това не впечатлява апелативните съдии, които след кратко съвещание прекратяват делото и обезсилват решението на първата инстанция.
Шах и мат.
А сега с имена
Става дума за фирмата "Месокомбинат Варна", управлявана от варненеца Борислав Манджуков, който беше разстрелян преди година. Самото дружество е собственост на майка му - Евгения Манджукова. През 2009 г. компанията открива депозит в Инвестбанк с приблизителна стойност от 1.6 млн. евро (депозитът е превалутиран на няколко пъти). В началото на 2010 г. Манджуков поискал да преведе 960 хил. долара от депозитна в разплащателна сметка. За негова изненада обаче служителите на Инвестбанк отговорили, че в сметката има по-малко от 3 хиляди долара. След продължила близо година и половина комуникация с банката, фирмата на Манджуков завежда иск пред Софийския градски съд, с който иска Инвестбанк да бъде осъдена да заплати сумите по депозита.
През май 2014 г. банката на Петя Славова е осъдена да изплати общо 2.32 млн. долара главница по договор за депозит, 393 хил. долара законна лихва, 154 хил. лв. възнаградителна лихва, 645 хил. лв. мораторна лихва, 1.438 млн. евро обезщетение за реално причинени вреди, 243 хил. евро лихва и разноски по делото в размер на 715 хил. лв. Или общо малко над 9 млн. лв.
"С оглед изложената фактическа обстановка, която съдът по категоричен начин приема за истинна, следва изводът, че предявеният главен иск е основателен и доказан. По такъв несъмнен начин се установява "източването" на средствата от депозитната сметка, че всички доводи на ответника "против" се явяват абсурдни, а по силата на използвания в логиката принцип reductio ad absurdum това само по себе си доказва тяхната неистинност", приема съдия Лилия Илиева. Тя отхвърля различните доводи на банката. "В крайна сметка за търговския спор, предмет на иска и съответно на делото, е абсолютно ирелевантно кой точно е "откраднал" средствата от депозитната сметка на ищеца. Ирелевантно е и дали средствата са откраднати. Но е безспорно, че те не са налични по депозитната сметка на ищеца. Релевантно е, че ответникът дължи връщане на влогодателя на вложената сума в щатски долари и уговорената в договора възнаградителна лихва", приема още съдът.
Животозастраховането продължава да движи пазара. Полиците "Живот" продължават да движат ръста на застрахователния пазар и през февруари, докато при водещите автомобилните полици резултатите са доста по-скромни. Това показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на втория месец на 2015 г.
От началото на годината компаниите в сегмента на животозастраховането са успели да привлекат над 28% повече премии в сравнение с първите два месеца на 2014 г. Така с общ премиен приход от 76.7 млн. лв. към края на февруари животозастраховането продължава да увеличава дела си като част от целия пазар и вече заема над 23% при малко под 20% година по-рано. За първите два месеца на годината премиите в общото застраховане растат с малко над 3% и достигат 252.9 млн. лв. Така общият ръст на пазара от началото на 2015 г. е с 8.08% спрямо същия период на 2014 г.
Здравен ръст
Един от сегментите, които движат ръста и в общото, и в животозастраховането, са здравните полици. През последните месеци животозастрахователите отчитат силни резултати в продажбата на този тип продукти, като през февруари ръстът е с близо 42% на годишна база при близо 40% ръст през януари. За разлика от свиването си миналия месец през февруари записаните премии по здравни полици в общото застраховане също расте, при това с двуцифрени темпове - близо 12% спрямо година по-рано. В интервю за "Капитал Daily" преди няколко дни председателят на Асоциацията на българските застрахователи Данчо Данчев посочи като фактор за активизирането в сегмента прелицензирането на здравните дружества като застрахователи през 2013 г., което е довело до увеличаване на конкуренцията.
Интересът към полиците, свързани с инвестиционен фонд, също отново расте - премиите по тях се увеличават близо пет пъти спрямо година по-рано и в края на февруари са 10.2 млн. лв.
Автодоминация
Въпреки положителното развитие на животозастраховането през последните месеци застрахователният пазар остава подчертано доминиран от автомобилните полици. Записаните към края на февруари премии по "Автокаско" (71.9 млн. лв.) и по "Гражданска отговорност" (102.8 млн. лв.) формират над две трети от приходите в общото застраховане. От началото на годината премиите по задължителната полица "Гражданска отговорност" са се свили минимално (с 0.85%) спрямо същия период на 2014 г. в резултат на липсата на сериозни изменения както в цените на застраховката, така и в броя на автомобилите. Приходите на застрахователите по "Автокаско" обаче нарастват с малко над 6%, като повишеният интерес към този тип полици може да се обясни с природните бедствия и най-вече с градушката в София през втората половина на миналата година. Ефектите от тях се виждат и в данните за изплатените от компаниите по общо застраховане обезщетения от началото на годината - по "Автокаско" те са с близо 41% (17. 8 млн. лв.) повече на годишна база, а при имуществените полици ръстът е с почти 417%, или 22.7 млн. лв. Увеличението се дължи главно на нарастването в изплатените от "Алианц България" обезщетения по полицата - с 18.7 млн. лв. през февруари.
Държавата ще прави лечебници в отдалечените райони на страната. След като 15 години общински и държавни лечебни заведения в отдалечени и бедни райони бяха принуждавани да свиват и дори закриват дейността си поради липса на финансиране, сега здравният министър Петър Москов обяви точно обратния подход - при недостиг на лечебни структури държавата ще разкрива такива.
Предстои у нас за пореден път да се направи национална здравна карта, която да опише състоянието на лечебната мрежа във всички области спрямо нуждите на населението на съответните райони, предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, представени от Москов вчера. "На местата, където се установи недостиг на детски или неврологични отделения например, държавата ще създаде съответните структури", каза той. "Там ще се прави държавна политика. Досега държавната политика беше заместена от свободната инициатива", мотивира се министърът. Той обаче ще разчита и на частниците, за които ще се създадат предпоставки да инвестират на местата с недостиг на структури за лечение.
В момента държавата подпомага по-малките болници в отдалечени райони със специални субсидии. През годините обаче доста от тях бяха закрити или със сериозно свити структури поради липса на финансиране, тъй като не отговарят на стандартите на здравната каса за финансиране. Отделно в големите областни болници също се закриват отделения, чиято издръжка е прекалено скъпа, а нямат достатъчно пациенти. Не е ясно, ако тепърва част от тези структури се откриват отново, откъде ще се вземат специалисти за тях и финансиране на дейността.
Идеята на новата здравна карта ще е тя да е задължителна, т.е. здравната каса да се съобразява с нея, когато сключва договори, и да отказва на болници в областите, където има излишък. Тъй като тя тепърва ще се прави, Москов отказа да предположи кои са тези области, но се смята, че прекалено много болници има в София, Пловдив, Пазарджик и др. Тепърва, след като в здравната карта се определи каква е потребността на населението и се окаже, че болниците са повече, НЗОК ще сключва договори само с част от тях. Още не е ясно по какви критерии ще се отсяват лечебните заведения, но според министъра те ще включват дълъг списък изисквания, като осигуряване на 24-часов спешен прием, наличие на кръвна банка и удовлетвореност на пациентите от съответната болница.
"Това няма да е сатрапско намаление на структурите в повече, те ще намалеят до нужните с течение на времето", поясни Москов. Тези, които тепърва ще искат да строят нови болници, ще трябва да искат разрешение от комисията по здравната карта, която при излишък на болници в областта може да им откаже да ги включи в картата. Идеята на Москов е именно тези частни капитали, които няма да могат да правят болници в по-големите градове, да бъдат насочени към по-малките, където има недостиг. Не е ясно обаче как биха били стимулирани те.
"Стягането" на митниците започна от Свиленград. Няколко дни след като премиерът Бойко Борисов се закани, че държавата ще "удари" каналджиите и постави ултиматум на шефа на агенция "Митници" Ваньо Танов "да стегне" подчинените си, за да съберат 1.6 млрд. лв. приходи повече, уволненията започнаха. Само за ден бяха съкратени 21 митничари от Свиленград, където Борисов бе на посещение в неделя, а шефът на "Гранична полиция" Милен Пенев се раздели с поста си.
И от двете ведомства не дадоха подробности за промените. Митниците уведомиха само с едно лаконично съобщение, че са съкратени 21 служители. По информация на БНР се очаква общо 25 митничари да останат безработни. От МВР съобщиха, че Пенев е освободен от поста със заповед на вътрешния министър Румяна Бъчварова, но не казаха каква е причината. Той бе назначен за временно изпълняващ длъжността, след като по Коледа бившият началник Захарин Пенов подаде оставка заради инцидент край с. Горно Ябълково, при който загина служител на МВР. Пенев няма да напуска системата, а ще бъде преназначен и ще ръководи КПП-тата на летищата.
Засега не е ясно дали смените в митниците ще стигнат до по-високите нива. Преди няколко дни Борисов даде ясно да се разбере, че бъдещето на Танов зависи от събираемостта. "Непрекъснато има кадрови промени в митниците. По приходите разбирам работят ли добре или не. Минат ли 1.5 млрд. лв. за година, могат да бъдат спокойни", заяви премиерът.
За смени Борисов заговори преди няколко седмици, когато стана ясно, че тирове с контрабандни цигари са минали през граничния пункт "Капитан Андреево". Тогава бяха арестувани 13 митничари. Борисов заяви, че митничари и граничари са действали като организирана престъпна група. Няколко дни по-късно това определение бе повторено и от Танов. "Наивно е да се смята, че това е дело на петима митничари. Става въпрос за организирана престъпна група, може би с международно участие. За съжаление, в повечето случаи се стига само до най-ниските нива. Така или иначе не сме успели да стигнем до върховете", каза той.
Рекорд: 8,1 млрд. лв. платени за пенсии. Рекордните 8,1 млрд. лв. е изплатил за пенсии през миналата година Националният осигурителен институт, сочат данните за бюджетните показатели на НОИ от 2010 г. насам.
За последните 4 г. разходите за пенсии на НОИ са се увеличили с 1,1 млрд. лв. През 2010 г. са платени 6,981 млрд. лв. Увеличението през миналата година пък е с близо 400 млн. лв. спрямо платените през 2013 г. пари.
Пенсиите, платени от НОИ, са 9,9% от произведения в страната брутен вътрешен продукт, показват още данните на НОИ.
С 50,27 лв. се е увеличил размерът на средната пенсия за осигурителен стаж и възраст в последните 4 г. През 2010 г. средната пенсия е била 284,14 лв., а през миналата година е достигнала 334, 41 лв. - спрямо 2013 г. увеличението е 16 лв.
Най-малко е нарастването при минималната пенсия, която за 4 г. се е увеличила с 16 лв. При тавана повишението е със 105 лв.
В същото време средният осигурителен доход в страната се е увеличил два пъти повече от размера на пенсиите - със 113,01 лв. През 2010 г. осигуровки са плащани средно върху 570,33 лв., а през 2014 г. - върху 683,34 лв. Още по-голям е ръстът на средната работна заплата - от 647 лв. за 2010 г. тя е стигнала 828 лв. през м.г.
Въпреки разминаването в темпа на нарастване през 2014 г. пенсиите са започнали да догонват заплатите, показват данните на НОИ. Средната пенсия спрямо средната заплата през 2014 г. е била 37,4% - увеличение с един процент спрямо 2013 г. През 2010 г. обаче пенсията е била в размер на 40,7% от средната заплата.
През последната година се наблюдава и намаляване на броя пенсионери, които 100 работещи българи издържат. През 2013 г. 100 души осигуряваха пенсията на 80,4 възрастни хора, а през миналата година съотношението е паднало до 79,8%. Причината е в увеличението на осигурените българи до 2 735 101 души и намалението на пенсионерите до 2 181 896 души.
Общите разходи на НОИ през 2014 г. са били 9,4 млрд. лв. - 11,4% от брутния вътрешен продукт, което също е рекорд. Съпоставка с приходите на осигурителния институт пък показва, че НОИ не успява да покрие дори половината от разходите си с осигурителните вноски. От осигуровки през 2014 г. са събрани 4,5 млрд. лв., а държавата е довнесла в НОИ 4,9 млрд. лв.
"Софиямед" слага много камери майките да виждат бебето си нонстоп. Ръководството на университетската болница "Софиямед" е решило да усъвършенства видеонаблюдението, така че всяка родилка да може непрекъснато да вижда бебето си и какво му се прави. Това каза управителят на лечебното заведение д-р Йордан Пелев на специална пресконференция, насрочена от ръководството, за да изясни позицията си по случая с битото 4-дневно бебе.
Болницата е една от малкото с камери и за вътрешно наблюдение, поставени от фирмата за охрана, с която "Софиямед" има договор, затова и ще опитимизираме тази практика, обясни управителят. Досега практиката била камерите да не се наблюдават в реално време, а записите да се пускат при нужда да се съдейства на "компетентните органи".
Уведомихме прокуратурата и полицията веднага щом разбрахме как се е влошило състоянието на бебето. В началото не се знаеше причината, първа майката е видяла промяна в събота сутринта и е казала на лекарите. В отделението са действали професионално и са прехвърлили детето в болница, с която имаме договор. Бях уведомен за това от началник на АГ отделението Валери Нецов. Веднага назначихме вътрешна проверка и започна преглеждане на видеозаписите от нощта срещу събота. На 22 април истината беше разкрита и щом я разбрахме, веднага уведомихме прокуратурата и полицията Шокът беше голям. Бяхме ужасени от видяното, разказа д-р Пелев. Освен него 3-ма други лекари са изгледали кошмарните кадри.
Бях длъжен да кажа на колегите какво сме видели да прави един човек, с когото довчера сме работили. Направих го още на следващата сутрин на рапорта, за който събрах целия колектив и всички плакаха, обясни д-р Нецов. Емилия е една от най-добрите ни акушерки, няма никакви оплаквания срещу нея. Когато тя е на смяна нощем, всеки колега знаеше, че всичко ще бъде направено, както трябва, обясни шефът й. Ковачева била приятна, с чувство за хумор, загрижена за семейството си и горда с децата си.
По време на нощната смяна, в която бие бебето, никой от другите 4-ма от екипа не е усетил промяна в поведението на Емилия.
Тя била на работа 24 ч по свое желание - предстоял годишният й отпуска и поискала след 12-часовото дежурство да вземи и нощната смяна.
Ковачева е работила 2-3 пъти по 24 часа през тази година и винаги по нейна молба, обясни управителят на болницата. Той твърди, че в лечебното заведение няма практика да се работи по цяло денонощие без почивка, а това става само по изключение и настояване на съответния човек от персонала. Невъзможно било да стане принудително.
Депутати променят закони заради дюните. Две парламентарни комисии - по регионалната политика и по околната среда и водите, се заемат в сряда с проблемите, които възникнаха около новите специализирани карти на Южното Черноморие.
На някои места според картите част от дюните попадат върху частни терени, за които има издадени действащи разрешителни за строеж, тъй като там според съществуващите карти не е имало дюни.
„Целта ни е да съберем мненията на всички, които засяга този проблем, и затова сме поканили инвеститори в спорните терени, неправителствени организации и двете ресорни министерства - на околната среда и водите и на регионалното развитие. Предложенията, които бъдат направени по време на дискусията, ще се обединят в проект за промяна на необходимите закони. До момента за участие са се записали поне 15 организации и фирми", каза председателят на комисията по регионална политика Найден Зеленогорски (РБ).
До момента нито един депутат не е правил предложение за законова промяна, уточни Зеленогорски. Част от участниците са обещали да внесат предложенията си в писмен вид. Двете министерства също все още не са предложили кои текстове в законите трябва да се променят.
Една от празнотите в закона засяга обезщетяването на собствениците на терени. Когато те са купували парцелите, също е имало действащи карти, върху които не са отбелязани дюни. Законът за устройство на Черноморското крайбрежие, който беше ремонтиран през 2012 г. пак заради дюните, казва само, че в такива случаи държавата отнема терена, но не указва как трябва да се изчисли обезщетението.
Къмпингарите ще бягат в Гърция
"Къмпингарите ни ще избягат в Гърция, след като по този туризъм буквално се нанася удар. Дава ли си сметка държавата за този факт?" За това алармираха вчера собственици на каравани и къмпингари, за които летуването на палатки и кемпери е начин на живот.
Причината е, че според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие върху дюните е забранено поставянето на каквито и да било преместваеми постройки. Къмпинг „Юг" съществува от десетилетия и тъй като досега мястото никога не е било обявявано за дюни, там има леки постройки, които ще трябва да се развалят заедно с преместването на караваните.
"Чакам цяла зима и пролет да дойде лятото и да отидем за животворна глътка въздух край морето. Много сме притеснени, че всичко върви към разтуряне на прекрасните родни къмпинги. Това, което се случва, определено ще ни изгони от тях. Ние не сме баровци, живеем скромно и почиваме скромно", заявиха притеснени хората.
Бързите кредити са по-скъпи от позволеното. Фирмите за бързи кредити масово са въвели нови изисквания за клиентите си, с които лесните заеми се оскъпяват допълнително, над законовата бариера. Това призна Неделчо Спасов, председател на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, в която членуват компании от бранша.
Според Закона за потребителския кредит годишният процент на разходите (ГПР) не трябва да надвишава 50%. В ГПР се включват всички лихви, такси и комисиони, които потребителите дължат по кредита.
Много фирми от бранша карат клиентите да сключват допълнителни застраховки, да предоставят гаранция или да търсят поръчители. Ако клиентът не успее да намери поръчители, се налагала неустойка като допълнителен разход по заема. Това оскъпявало лесните заеми, а и процедурата ставала много по-тромава.
Сериозен проблем за потребителите е и че с налагането на допълнителните изисквания вече е много по-трудно да се ориентират кои оферти са по-изгодни, защото тези нови разходи не се включват в ГПР, коментират от бранша.
Данните на БНБ показват, че новите правила не са се отразили сериозно на сектора. Към края на 2014 г. отпуснатите кредити от фирмите за бързи пари възлизат на 2,05 млрд. лв. Това е с 53,1 млн. лв. повече спрямо края на 2013 г.
От Асоциацията за небанково кредитиране искат да бъдат подготвени нови законодателни промени. Според Спасов трябва да бъде създаден специален закон за небанковия сектор. В момента той се регулира от няколко разпоредби, сред които са законите за потребителския кредит и за защита на потребителите. Спасов даде за пример Великобритания, където освен за ГПР са въведени ограничения и за сумата, която клиентите връщат накрая, а също и за размера на дължимите неустойки. „Не може някой да вземе 500 лв. и да му се налага да връща 5000 или 10 000 лв.", коментира той.
Наскоро председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова също намекна, че предстоят законодателни промени. Пред медиите тя обясни, че въпреки поправките в закона има фирми за бързи кредити, които продължават с лошите практики.
Търговците на енергия ще санират кооперации. Големите търговци на енергия ще бъдат задължени да предприемат мерки за намаляване на потреблението на своите клиенти, включително и да ги стимулират да санират сградите, където живеят.
Според главния директор на Агенцията за енергийна ефективност (АЕЕ) Красимир Найденов топлофикациите напр. ще трябва изпълняват със собствени сили обновяването на блоковете на абонатите. „Те ще бъдат задължени да изпълнят определен обем от мерки за пестене на енергия на крайните си клиенти.
Конкретното изпълнение е по избор на търговеца - може да смени дограмата, да сложи слънчеви колектори за топла вода или информационна система за дялово разпределение", поясни той. По думите му задължението се отнася за 54 компании търгуващи с над 75 гигаватчаса годишно, сред които са топлофикационните дружества и ерепетата.
„Те ще могат и да купуват бели сертификати от фирми и жилищни асоциации, извършили за своя сметка мерките за повишаване на енергийната ефективност. Те ще бъдат търгувани на фондовата или бъдещата енергийна борса. Един такъв сертификат се равнява на 1 тон нефтен еквивалент и би струвал около 300 лв., но цената може да падне в зависимост от пазара. По-голяма санирана по стандартите жилищна сграда ще може да вземе бял сертификат", добави Найденов. Според него е логично общините да притежават сертификатите за бъдещите обновени безплатно панелни блокове.
Данни на АЕЕ сочат, че в последните години делът на разходите на домакинствата за енергия непрекъснато растат. Хората нямат пари да инвестират в саниране и така да намалят енергопотреблението. В същото време потенциалът за пестене на енергия в жилищния сектор в България се изчислява на 30%.
Красимир Найденов обясни, че всяка година на големите търговци с енергия ще им се поставят определени цели за намаляване на потреблението на енергия от техните абонати.
„При неизпълнение ще следват санкции, определяни от КЕВР. Със законови промени ще бъде разписан механизмът за налагането им. Предложенията на АЕЕ за тях вече са представени на министъра на енергетиката. Предстои съгласуване във междуведомствена група", уточни той.
Новата формула надула мартенските сметки за парно. Новата формула, по която се изчисляват прогнозните сметки за парното за първи път тази зима е причината за солените фактури, които абонати в столицата получиха повсеместно за март. Това обясни вчера един от големите топлинни счетоводители - „Нелбо".
Промяната на Наредбата за топлоснабдяването през 2014 г. се отрази на сметките като през по-студените месеци сумите са занижени, за сметка на преходните по-топли месеци, допълниха от там. И дадоха за пример сметката на двустаен апартамент за отопление, която през декември 2014 г. е била 67,80 лв., а през декември 2013 г. - 95,16 лв.
Промяната е в това, че прогнозната сметка вече се прави на база реално средно дневно потребление за целия минал сезон, което се умножава по броя на дните в конкретния месец и се коригира с температурен коефициент. Преди тя се правеше според това какъв е делът на конкретния апартамент в общото потребление на входа.
От най-големия топлинен счетоводител - „Техем" пък предупредиха, че може да има хора с доста по-висока сметка за топла вода. Причината е пак в промените на наредбата. Според тях на клиентите, които нямат монтиран индивидуален водомер или водомерът им е стар и неизправен, ще им се начислява 140 литра на денонощие на човек. Освен това на тяхната сметка ще бъде написана и разликата между показанията на общия водомер в абонатната станция с тези на индивидуалните уреди в имотите в сградата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |