Европейската комисия (ЕК) изпрати днес две мотивирани становища до България с искане за спазване на европейското законодателство в областта на околната среда и вътрешните работи.
В областта на околната среда България трябва да приведе законодателството си в пълно съответствие с правилата на ЕС за управлението на отпадъците от миннодобивната промишленост, пише в съобщението на ЕК и уточнява, че „редица недостатъци в българското законодателство могат да доведат до по-ниско равнище на защита за здравето на човека и/или на околната среда".
Директивата относно миннодобивните отпадъци има за цел предотвратяването или намаляването, доколкото е възможно, на неблагоприятните въздействия върху здравето на човека и околната среда, породени в резултат на управлението на отпадъците от миннодобивната промишленост.
След като ЕК е изпратила официално уведомително писмо през януари 2014 г., България все още не е приела необходимите мерки.
В областта на вътрешните работи България не е създала единно звено за контакт, което да гарантира безпроблемното прилагане на стандартите в сигурността и ефикасния обмен на информация между държавите членки.
Въпросното звено е задължително за всички държави - членки на ЕС. То служи за гарантиране на възможност за обмен на информацията, съдържаща се в личните документи на гражданите на ЕС (паспорти и разрешения за пребиваване) - например изображения на пръстови отпечатъци.
От пресцентъра на ЕК уточняват, че в областта на вътрешните работи Европейската комисия поиска от четири държави да гарантират задължителния обмен на информация съгласно законодателството на ЕС относно сигурността на документите и интегрирането на биометрични данни в разрешенията за пребиваване. Освен България в същата процедура се намират Естония, Литва и Гърция.
ЕК ежемесечно издава "пакет от процедури за установяване на неизпълнение на задължения по европейското законодателство". В пакета се посочват всички започващи процедури срещу държавите членки. В повечето случаи държавите разполагат с два месеца за предприемане на действия, преди евентуално да бъде сезиран Съветът на ЕС.
До 28-те държави членки днес бяха изпратени общо 38 мотивирани становища.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |