По-строги правила за големите вериги, които сключват договори с българските производители, предвиждат приетите на първо четене от народните представители промени в Закона за защита на конкуренцията, станали известни като „закона за търговските вериги".
Измененията бяха внесени от БСП и получиха подкрепата на депутатите от всички групи в Народното събрание. Само народните представители от ГЕРБ и Реформаторския блок бяха против, но и сред тях имаше и такива, които гласуваха "за".
Поправката беше приета от миналия парламент, но тогава президентът Росен Плевнелиев й наложи вето ,но то не беше гласуване поради преждевременното разпускане на 42-ото Народно събрание.
Съгласно разпоредбите търговските вериги с оборот над 50 милиона лева за предходната година ще бъдат задължени да изпращат проектите си за типове договори или общите си условия към своите доставчици за оценка от Комисията за защита на конкуренцията.
Въвежда се и понятието "значителна пазарна сила", с което се идентифицира предприятие, което не е с господстващо положение, но с оглед на своя пазарен дял, може да е в състояние да попречи на конкуренцията заради зависимостта на доставчиците от него.
Като един от вносителите, от парламентарната трибуна Корнелия Нинова от БСП определи по-стротиге правила на законопроекта: „Да не се налагат на българските производители такси и услуги, които не съответстват на реално предоставена от другата страна услуга. Приемат се такси от доставчиците, ако магазинът има рожден ден. Срещу това не се предоставя никаква услуга. Забраняваме да се прехвърля рискът обратно върху доставчика, когато магазинът не е успял да продаде стоката. Забраняваме възпрепятстването на един български производител и търговец да продава свободно и да определя свободно пазарната си цена на трети лица, извън договора му с търговските вериги. Ето за това апелираме за равнопоставеност между български и чуждестранни фирми, които са добре дошли да правят бизнес в България при условия и правила, които са изгодни за националния интерес и за българската икономика."
Преди гласуването пред журналисти Делян Добрев от ГЕРБ каза, че внесеният законопроект и този, който днес ще се разглежда в пленарна зала е същият, който върна президентът, и мотивите на президента за връщането на законопроекта по време на миналото Народно събрание все още са напълно в сила и са основни притеснения.
„Текстовете не са прецизни и тази тема се предъвква вече 4-5 години, всъщност този дебат стартира още по времето на министър Трайков през 2010-2011 година. Двете страни бяха на диаметрално различни позиции и рисковете, както за българския бизнес, за българските малки и средни предприятия, така и за българския потребител са огромни", обясни Добрев, цитиран от Агенция „Фокус".
Според него имало различни варианти на промени на това законодателство, но вариантът, който се разглежда днес, е един от най-лошите. По думите на Добрев рискът за българските малки и средни предприятия е в това, че веригите могат да спрат изобщо да работят с тях, заради угрозата от огромни финансови санкции. А рискът за българските потребители е в това, че стоките, които те купуват във веригите могат да поскъпнат значително.
„В последните 3-4 години, докато се дебатира този законопроект - отношенията на веригите към българските предприятия стана далеч по-коректно. Отпаднаха много от таксите. Така че проблемът днес, това може да го потвърди всяко едно предприятие, което работи с веригите, е много по-малък. Отношението на веригите към българските производители е много по-коректно", каза в заключение Делян Добрев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |